Jump to content


Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Από όσο θυμάμαι, δε νομίζω ότι γίνεται, αλλά με έβαλες σε σκέψεις να δοκιμάσω...δυστυχώς δεν παίζει να έχω χρόνο σήμερα, αν δε βιάζεσαι, μέσα στο σ/κ ίσως.

 

O LSI που έχω θέλει IT firmware για passthrough πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Με μια ματιά που έριξα και εγώ το management studio της LSI δεν είχε τέτοια δυνατότητα (φαντάζομαι με default firmware), δεν βιάζομαι όποτε μπορέσεις δες το, σε ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από MD1032
Link to comment
Share on other sites

straight εγκατάσταση στα win8.1, απλά να βάλω μερικούς δίσκους γιατί στέρεψα από sata ports και επειδή τον έχω και κάθεται είπα μήπως μπορώ να τον εκμεταλλευτώ...

Link to comment
Share on other sites

straight εγκατάσταση στα win8.1, απλά να βάλω μερικούς δίσκους γιατί στέρεψα από sata ports και επειδή τον έχω και κάθεται είπα μήπως μπορώ να τον εκμεταλλευτώ...

 

 

Επανέρχομαι...Δοκίμασα στον Perc5i μου, με διάφορα FW, το τελευταίο της Dell (5.2.2-0072) και τα 3 τελευταία της LSI και δεν κατάφερα με κανένα να δεί μονό δίσκο χωρίς να κάνω πρώτα VD (R-0 Single Disk) .

 

Οπότε, μένουμε στην αρχική εκτίμηση, ότι δεν κάνει passthrough. Κάποιο custom FW για τη δουλειά αυτή από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει, οπότε δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις γιαυτό που θέλεις.

 

Ίσως πρέπει να βολευτείς με καμια φτηνή κάρτα με Marvell ή ASmedia controller που κάνουν 100% passthrough.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την απάντηση σου (και εγώ έψαξα και δεν βρήκα "IT" firmware για τον 6i).

Έχεις να προτείνεις κάποια κάρτα για τις ανάγκες μου?

Link to comment
Share on other sites

Για απλή προσθήκη θυρών, ότι και να πάρεις είναι κομπλέ. Έχω 2x Delock 89270 με 2x Sata IIII έκαστος και Marvell 9123 AHCI. Mια χαρα τρέχουν και δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα ασυμβατότητας.

Αν ψάξεις στο ebay, για PCI-E SATA μπορεί να σου βγάλει και κάποια φθηνότερα αποτελέσματα, ή κάποια με ASmedia conrtoller.

Aν θές να το κάψεις το θέμα, κοίτα προς LSI 92x0...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει που (Ελλάδα) θα μπορούσα να βρώ full height bracket για τον Dell/LSI MegaRAID 9260-8i για να μην μπλέξω με ebay και περιμένω;

Από αφηρημάδα δεν το σκέφτηκα όταν παρήγγειλα τον controller.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.