Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Άντε να ξεκινήσουμε κι αυτό το thread γιατί απ'ότι φαίνεται τον έχει πάρει αρκετός κόσμος.

Ο Dell PERC5 (Poweredge Expandable RAID Controller - Generation5) είναι ένας ΟΕΜ SAS/SATA RAID controller από την LSI (του οποίου το retail μοντέλο είναι ο 8480Ε) ο οποίος διατίθεται μόνο από την Dell με καινούρια συστήματα Poweredge & Precision και κατά συνέπεια μπορείτε να τον βρείτε μόνο στο Ebay. Μπορείτε σαφώς και να τον αγοράσετε μόνο του κατευθείαν από την Dell, αν είστε έτοιμοι να πληρώσετε ένα καπέλο 300 ευρώ :)

Έχει εξακριβωθεί ότι δουλεύει χωρίς προβλήματα σε Windows XP, Vista, Server 2003 & Server 2008.

Φοράει επεξεργαστή Intel IOP333 των 500MHz, και έχει ένα DDR2 DIMM slot που μπορεί να πάρει 256/512Mb μνήμης.

Επίσης έρχεται και με προαιρετικό κιτ μπαταρίας (απαραίτητο για την ενεργοποίηση του write back caching).

Υποστηρίζει επίπεδα RAID 0, 1, 5, 10 & 50, έχει πάνω του 2 connectors SFF8484 που σηκώνουν εώς και 4 συσκευές έκαστος (σύνολο 8 SAS συσκευές ανά PERC5/i) και έρχεται με interface PCI-E 8x.

Περί expansion και RAID reconstruction βλέπετε εδώ: http://www.thelab.gr/1062891217-post627.html

κι εδώ: http://www.thelab.gr/1062841621-post612.html

Για το WinPERC tool βλέπετε εδώ: http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/winperc-91420.html

Για το Jaco's PERC5i tool βλέπετε εδώ: http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/jacos-perc-5-i-tool-58970.html

Ο λόγος που έχει γίνει δημοφιλής, είναι ο εξής: όπως συμβαίνει με όλους τους PCI-E ελεγκτές RAID με Intel IOP μικροεπεξεργαστές και 8 SAS/SATA ports, έτσι και ο PERC5/i κοστίζει από 400 ευρώ και πάνω καινούριος.

Η Dell όμως έχει κυκλοφορήσει 2 μοντέλα: τον Internal και τον Integrated. Ο Internal είναι μια κανονική PCI-E κάρτα και προορίζεται για όλους τους tower servers & workstations, ενώ ο Integrated είναι μέσα σε ένα μεταλικό "συρτάρι" που σέρνεται μέσα σε συγκεκριμένους rack servers και κουμπώνει πάνω σε ένα σχετικά ξεκάρφωτο PCI-E slot Που βρίσκεται εκεί.

Αυτή η τελευταία έκδοση (Integrated) είναι πολύ πιο φτηνή, μιας και μπορεί να εγκατασταθεί σε 2 συγκεκριμένους servers της Dell (PE1950 & PE2950). Αν κοιτάξουμε λίγο καλύτερα την έκδοση Integrated, θα δούμε ότι είναι ολόιδια με την έκδοση Internal, αλλά αντί να έχει PCI bracket, είναι βιδωμένη μέσα στο μεταλλικό "συρτάρι".

Έτσι ο κόσμος αγοράζει την έκδοση Integrated, βγάζει την κάρτα από το μεταλλικό συρτάρι, βιδώνει πάνω της ένα μεταλλικό PCI bracket και έτοιμος το PERC5/i Internal των €500.

Και αυτός είναι ο PERC5/i που έχουμε δει να γεμίζει το Ebay με τιμές από $70 εώς £50 :)

EDIT:

Ανάλογα με το ποια κάρτα ακριβώς έχετε, μπορώ να σας πω από που ακριβώς να κατεβάσετε drivers.

Γενικά κατεβάζουμε από support.euro.dell.com αλλά επειδή πρέπει να διαλέξεις σύστημα, εκεί παίζει ρόλο το μοντέλο της κάρτας.

Πάνω στο DIMM slot του, ο PERC5/i έχει ένα serial number της παρακάτω μορφής:

CN-0TU005-13740-6BK-00VU

Τα 2 πρώτα γράμματα είναι η χώρα κατασκευής.

Το επόμενο μηδενικό το αγνοούμε.

Το κομμάτι που έκανα bold με τους 5 χαρακτήρες, είναι το part number που μας ενδιαφέρει.

Ανάλογα με το τι part nr πήρατε, κατεβάζετε και το ανάλογο firmware & driver.

PERC5/i Integrated

UT571

FY387

MU465

MW381

R9376

RR901

WX072

PERC5/i Adapter

XT257

KD720

XF667

Τέλος να πω εδώ ότι τα Vista δεν χρειάζονται οδηγούς για τον PERC5/i, τον βλέπουν απευθείας.

Και ορισμένα links:

User Guide (από Dell.com)

Dell PERC5/i mainboard compatibility list - Παλιά, μη ανανεωμένη λίστα, αλλά με πληροφορίες για το SMBus pin-mod που τον κάνει να δουλεύει σε όλες τις μητρικές.

Dell PERC5/i cheat sheet - Για πιο ψαγμένους.

Dell PERC5/i Tips - Με αναλυτικές οδηγίες για το pin-mod.

Φωτογραφίες

Ο PERC5/i Integrated:

integratedge3.jpg

O PERC5/i Internal:

internalce2.png

Ένας "γυμνός" PERC5/i:

gymnosqz5.gif

Ένας PERC5/i Integrated που έγινε Internal (δηλαδή κανονική PCI-E κάρτα) με την αφαίρεση του μεταλλικού sled και την προσθήκη ενός PCI bracket από μια quad port NIC (έτσι τον έχω και γω :D ) :

patentamf8.jpg

O PERC5/i Integrated όπως "κάθεται" μέσα σε έναν Dell Poweredge 1950 (2U):

inserveraq2.jpg

Παρατηρείστε τα ανεμιστηράκια Delta 60mm που είναι από πίσω του και τραβάνε αέρα πάνω από τον PERC. Αυτό το κόλπο φυσικά δουλεύει μόνο όταν βάλεις από πάνω το καπάκι του server. Χωρίς το καπάκι, το server management board παίρνει χαμπάρι ότι χωρίς καπάκι δεν υπάρχει airflow οπότε ανεβάζει τους Delta σε πολλές χιλιάδες στροφές => απλά δεν μπορείς ούτε να μιλήσεις στο τηλέφωνο...

Έγινε επεξεργασία από Chosen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ώραιος chosen... :clap:

Λοιπόν, έχει πολύ ψωμί ο perc και πραγματικά για τα λεφτά του είναι εντυπωσιακές οι δυνατότητές του...!!! για όσους θέλουν να στήσουν ένα σοβαρό raid 0/1 ή 5 προτείνεται ανεπιφύλακτα...

φυσικά έχει και κάποια αρνητικά, αλλά ευτυχώς λύνονται σχετικά εύκολα και με πατέντες...

τώρα είμαι στην φάση κάποιων τεστ που κάνω και θα επανέλθω με κάποια αποτελέσματα, καθώς του έχω αλλάξει τα φώτα... :devil:

ps... μόνο ένα πράγμα θα πω, είναι ο μοναδικός λόγος για τον οποίο μπήκαν πρώτη φορά vista στο pc μου... αυτό βέβαια θα αλλάξει... :p

teaser...: 3x6400aaks raid-0

8coudjov5lyqueym68s6.png

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέχασα να αναφέρω ότι η Dell στα whitepapers μιλάει για ζωηρή ψύξη (forced airflow=ανεμιστήρας).

Στους rack server που φτιάχτηκε για να μπαίνει, τοποθετείται σε τέτοιο σημείο που περνάει όλο το airflow του server από πάνω από τον PERC5/i.

Εγώ έχω βάλει ένα chipset/NB cooler Zalman (αυτά τα μπλε των €5) και πάλι θέλει το ανεμιστήρι του.

Επίσης, για optimal επιδόσεις, φροντίστε να επιλέξετε Adaptive Read Ahead στις επιλογές κατά την δημιουργία του virtual drive.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κεφάλαιο του raid είναι τεράστιο και θα πρέπει ο καθένας, αν θέλει, να βρει την καλύτερη λύση για το δικό του σύστημα... σίγουρα το στήσιμο του συστήματος, hardware μέχρι software, παίζει μεγάλο ρόλο και στις ρυθμίσεις του controller...

Καταρχήν θέλει σχεδιασμό εξ αρχής για ποια χρήση θα προορίζεται το raid... σε αυτό που λες για το adaptive read-ahead, chosen έχεις δίκιο και ισχύει γενικότερα σε normal χρήση ή σε χρήση os... αν το raid είναι backup και φυλάει μεγάλα σε μέγεθος αρχεία μπορεί το σκέτο read-ahead να είναι καλύτερο γιατί ο controller δεν μπαίνει στην διαδικασία να αποφασίσει αν χρειάζεται να το ενεργοποιήσει, αλλά δεν ξέρω πόσο μπορεί να του κοστίζει αυτό σε χρόνο... στην περίπτωση μου επειδή το seek είναι 14ms δεν παίζει κανένα ρόλο αν είναι adaptive ή μόνιμα ενεργοποιημένο γιατί ο χρόνος αυτός είναι αιώνες για τον iop333 και πράγματι στις μετρήσεις δεν είδα διαφορά... σίγουρα όμως σε ένα raid0 από ssd με os επάνω, θα κάνει τρελή διαφορά...

Για όσους "θα" αγοράσουν να έχουν υπόψη ότι ο controller χρειάζεται κάποια ειδικά καλώδια για να συνδεθούν σε αυτόν sata δίσκοι... επειδή την πάτησα και χρειάστηκε να περιμένω μέχρι να έρθουν, καλό είναι να το ξέρετε από πριν... τα καλώδια αυτά λέγονται SFF-8484 και στο ebay μπορείτε να τα βρείτε και με 8€ αντί 20+€ που τα δίνουν...

To παρακάτω είναι άκυρο και περνάει στο αρχείο... ο perc ναι μεν δουλεύει και χωρίς την μπαταρία, αλλά δεν σε αφήνει με τίποτα να ενεργοποιήσεις το write-back και οι επιδόσεις του πιάνουν πάτο σε σχέση με όταν υπάρχει η bbu.. φυσικά δεν δικαιολογείται τόσο μεγάλη διαφορά, αλλά έτσι είναι όμως... οπότε αγοράστε τον ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ με την BBU...

Επίσης ο controller δέχεται και μια μπαταρία η οποία όμως δεν είναι απαραίτητα για την λειτουργία του... αυτή είναι επαναφορτιζόμενη αιώνων ηλιθίου (li-ion) και φορτίζεται απ' ευθείας από τον controller... ο ρόλος της είναι σε περίπτωση διακοπής της τάσης να κρατήσει τα δεδομένα στο cache της ώστε στην επαναφορά της τάσης να τα γράψει στους δίσκους... η dell αναφέρει ότι αν δεν υπάρχει μπαταρία θα πρέπει ο controller να είναι σε write-through mode... αυτό σημαίνει δηλαδή ότι δεν χρησιμοποιείται η cache του controller, αλλά μόνο του λειτουργικού, έτσι δεν πρόκειται να μείνουν δεδομένα στον αέρα... το κομάτι αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση βασικά, αλλά σε γενικές γραμμές και για οικιακή χρήση δεν χρειάζεται απαραίτητα μπαταρία και ούτε να είναι σε write-through... απλά καλό είναι να υπάρχει ένα ups οπότε η αποτυχία εγγραφής να οφείλεται μόνο σε ένα bsod και όχι από απώλεια τάσης... επίσης τα σημαντικά δεδομένα δεν τα κάνουμε ποτέ cut->paste αλλά πάντα copy->paste...

Όσον αφορά την θερμοκρασία τώρα, είναι όντως θερμός εραστής ο perc-αυλος, αλλά με τον φόρτο ενός raid5 με 3 δίσκους και λειτουργία backup, που σημαίνει ότι ο iop δεν είναι συνέχεια γκαζωμένος, με έναν 12άρι ανεμιστήρα στα 9V να τον χτυπάει στις 0 μοίρες σε σχέση με το επίπεδο του pcb, είναι μια χαρά... μπορείς να ακουμπήσεις και το δάχτυλο σου στην ψήκτρα χωρίς να πάθεις έγκαυμα... στις 90 μοίρες θα είναι σίγουρα καλύτερα αλλά τότε χάνεις 1-2 pci/e... γενικά o perc-ακλής είναι large τύπος και θέλει τον χώρο του, οπότε μην τον στριμώχνεται ανάμεσα από κάρτες ήχου και γραφικών γιατί θέλει τον χώρο του και τον αέρα του...

επίσης εμένα μου ήρθε στην συσκευασία που λέει ο chosen στο πρώτο του ποστ, δηλαδή ο integrated, οπότε δεν είχε bracket για να πιάνεται στο πίσω μέρος του κουτιού... τελικά την νύφη την πλήρωσε μια παλιά κάρτα pci-σε-usb που σε 20 δευτερόλεπτα και με δυο κατσαβιδιές, ξεπατώθηκε αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα της περίστασης και δίνοντας τιμητικά το bracket της στον perc... μαθημένος από έλληνα πατέρα με λίγο σύρμα και μερικά στριψίματα το bracket έκατσε στον perc σα να ήταν δικό του... οπότε σε όσους έρθει χωρίς bracket, με λίγο σύρμα και θύμα καμιά παλιά κάρτα pci θα κάνουν την δουλειά τους... εξάλλου αρκεί να κάθεται σταθερά πάνω στο pci-e έχει σημασία και όχι να περάσει CE...

μιλώντας τώρα για pci-e όσοι έχουν sli το οποίο καταλαμβάνει όλες τις pci-e 8/16x, πακέτο... ο perc πέρα από όμορφος θέλει και μια 8/16x pci-e δική του...

τέλος το smbus θέλει όντως το κόλπο με την μονωτική στα pin 5-6 το οποίο είναι γελοίο να γίνει... στην aw9d-max δεν μπούταρε καν το pc χωρίς την μονωτική...

τελικά έχω καταλήξει με μια κάρτα η οποία στέκεται στην mobo με σύρμα και μονωτική...

!@#@!# πρέπει να φύγω και δεν έχω τελειώσει ακόμα με τα τεστ...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Ώραιος chosen... :clap:

Λοιπόν, έχει πολύ ψωμί ο perc και πραγματικά για τα λεφτά του είναι εντυπωσιακές οι δυνατότητές του...!!! για όσους θέλουν να στήσουν ένα σοβαρό raid 0/1 ή 5 προτείνεται ανεπιφύλακτα...

φυσικά έχει και κάποια αρνητικά, αλλά ευτυχώς λύνονται σχετικά εύκολα και με πατέντες...

τώρα είμαι στην φάση κάποιων τεστ που κάνω και θα επανέλθω με κάποια αποτελέσματα, καθώς του έχω αλλάξει τα φώτα... :devil:

ps... μόνο ένα πράγμα θα πω, είναι ο μοναδικός λόγος για τον οποίο μπήκαν πρώτη φορά vista στο pc μου... αυτό βέβαια θα αλλάξει... :p

teaser...: 3x6400aaks raid-0

8coudjov5lyqueym68s6.png

Παλίκαρε, παίζει να μας κάνεις μια χάρη ?

Μπορείς να τρέξεις ένα HDtach read & write με τους ίδιους δίσκους μια σε RAID-0 και μια σε RAID-5 ?

Αν δεν έχεις το HDtach που επιτρέπει να κάνεις και το write test, στείλε μου ένα PM ;)

Link to comment
Share on other sites

Jako ebay και πόσο?

Για τον perc μου τον έπιασαν λίγο, γιστί ήταν σφραγισμένος και καινούργιος από rma της dell... τον πήρα από ebay 160€ και 2x8€ για τα καλώδια... ο chosen λίγο αφότου τον αγόρασα μου βρήκε και με 100€, αλλά ήταν πλέον αργά, τα αξίζε όμως... (btw ο chosen με βοήθησε αρκετά στο να περάσω στον perc και τον ευχαριστώ)...

Παλίκαρε, παίζει να μας κάνεις μια χάρη ?

Μπορείς να τρέξεις ένα HDtach read & write με τους ίδιους δίσκους μια σε RAID-0 και μια σε RAID-5 ?

Αν δεν έχεις το HDtach που επιτρέπει να κάνεις και το write test, στείλε μου ένα PM ;)

Για raid0 δυστυχώς δεν μπορώ να τρέξω άλλα γιατί ήδη είναι σε raid5 και πλέον κρατάει τα backup μου... ωστόσο το write είναι σχεδόν ίδιο αλλά λίγο μικρότερο... σε raid5 έχω κάνει αρκετά τεστ, αλλά δεν είμαι σπίτι τώρα να ανεβάσω τα benches και δεν προλάβαινα και πριν φύγω... το read όμως είναι όπως στο raid0 αλλά ξεκινώντας από τα 210ΜΒ/sec, δηλαδή 100MB παρακάτω... αύριο θα ανεβάσω ss...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

ειχα καταληξει και εγω σε αυτην την καρτα πριν 3 μηνες και την ηθελα για raid5 για να βελτιωσω τα write speeds. Παντως απο την ερευνα που ειχα κανει δεν τον χρησιμοποιουσαν σαν dell perc5 αλλα επειδη στην ουσια προκειται για rebadged LSI Megaraid 8480e τον flashαραν ως τετοιον και χρησιμοποιουσαν το αντιστοιχο software.

Παντως η κατασταση με τη συμβατοτητα δεν ηταν τοσο απλη οσο "α ωραα pcie ειναι, εχω κενη θυρα τον παιρνω και μια χαρα", επαιζε προβλημα με καποιες μητρικες, ειδικα intel, ηθελε να καλυψεις 2 πινακια με ταινια για να παιξει κλπ. Κατι ασυμβατοτητες με το SM bus στα intel chipsets...

Παντως αν δουλεψει σωστα, στις τιμες που παιζουν στο ebay ειναι ευκαιρια...αλλα για raid5, για raid0 και ο onboard δεν εχει μεγαλη διαφορα γι ανα αξιζει...

Link to comment
Share on other sites

είναι sas/sata, οι δισκοι (sas) είναι συμβατοί με τους sata,φοράνε το ίδιο καλώδιο,υπάρχει ασυμβατότητα με την Intel αλλά το έχουν λύσει με την μοντα: και διάβασε εδώ :

post-3658-1416073774,8053_thumb.jpg http://www.overclock.net/hard-drives-storage/359025-perc-5-i-raid-card-tips.html

Link to comment
Share on other sites

ειχα καταληξει και εγω σε αυτην την καρτα πριν 3 μηνες και την ηθελα για raid5 για να βελτιωσω τα write speeds. Παντως απο την ερευνα που ειχα κανει δεν τον χρησιμοποιουσαν σαν dell perc5 αλλα επειδη στην ουσια προκειται για rebadged LSI Megaraid 8480e τον flashαραν ως τετοιον και χρησιμοποιουσαν το αντιστοιχο software.

Ορθόν, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο thread, το φλασάρισμα με LSI firmware είχε νόημα όταν το firmware της Dell δεν επέτρεπε να βάλεις DIMMάκι 512Mb ενώ της LSI μπορούσε. Τώρα που τα τελευταία firmwares από την Dell το επιτρέπουν δεν υπάρχει λόγος να πειραματίζεσαι με τέτοιου είδους αλλαγές.

1) σε asus maximus formula είναι συμβατή?

Παίζει out-of-the-box σε όλες τις μητρικές με NF chipset. Μητρικές με Intel chipset παίζουν επίσης out-of-the-box αλλά οι περισσότερες καινούριες χρειάζονται το mod με ένα κομματάκι ταινία να καλύπτει 2 από τα pins στον PCI-E connector (δες το link του vasi)

2) παίρνει κανονικούς δίσκους sata2 η μόνο sas?

Τα πάντα παίρνει: SAS, SATA1, SATA2, απλά πρέπει να προμηθευτείς το σωστό καλώδιο.

3) τι παραπάνω θα δω από το raid 5 που έχω στην asus?

Πολλά. Κατ'αρχάς τα επίπεδα RAID που προϋποθέτουν υπολογισμούς parity, στον ελεγκτή της μητρικής απασχολούν τον κεντρικό επεξεργαστή σου.

Αυτό μπορεί να μην το θεωρείς πρόβλημα επειδή έχεις γρήγορο επεξεργαστή, αλλά δες το ανάποδα: αν ο επεξεργαστής σου είναι φορτωμένος με κάτι άλλο και τον χρειαστεί ο ICH για να κάνει υπολογισμούς για το parity, θα δημιουργηθούν μικροπροβλήματα (traffic κυρίως αλλά μπορεί και πιο σοβαρά).

Από τα μεγαλύτερα ατού του να έχεις τους υπολογισμούς του RAID5 στον επεξεργαστή της κάρτας RAID, είναι όταν έχεις disk failure. Κατά την διάρκεια του rebuild, το storage subsystem χρησιμοποιεί όλα τα resources του για να ξαναχτίσει το parity και να βάλει δεδομένα στον δίσκο που θα αντικαταστήσεις. Αν ο RAID controller σου δεν έχει αφιερωμένο επεξεργαστή (π.χ. ICH/MCP) τότε το μηχάνημά σου θα σέρνεται κατά την διάρκεια των 5-12 ωρών που θα πάρει για έναν δίσκο να γίνει rebuild.

Επίσης, το σημαντικότερο απ'όλα: αν αύριο μεθαύριο αλλάξεις μητρική δεν χρειάζεται να παρακαλάς και να κάνεις προσευχές να "δει" η καινούρια το RAID signature στους δίσκους από τον προηγούμενο controller.

Απλά βγάζεις τον RAID ελεγκτή από το PCI-E slot μαζί με τους δίσκους, τα πετάς πάνω στην επόμενη μητρική και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχει στάνταρ συνταγή για το τι είναι καλύτερο... δεν υπάρχει κοινή καλύτερη λύση για όλα τα setup... πχ αν κάποιος θέλει να στήσει ένα raid0 με 2-3 δίσκους, τότε ακόμα και με ένα on-board controller είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται καν να κοιτάξει προς perc... αν από την άλλη θέλει ένα raid5 ή ένα raid0 με περισσότερους από 4 δίσκους (μέχρι 8) τότε είναι μονόδρομος ένας εξωτερικός controller και ο perc είναι ιδανικός λόγο της τιμής του και των επιδόσεων του... είναι σα να κλέβεις εκκλησία...

Επίσης θέλει μελέτη από πριν τι setup θέλεις να φτιάξεις ώστε να το στήσεις σωστά, γιατί αλλιώς μπορεί να καταλήξεις με έναν raid controller σαν τον perc ο οποίος λόγο κακής μελέτης να δυσλειτουργεί και να έχει χειρότερες επιδόσεις από έναν on-board... θα αναφερθώ σε αυτό αργότερα...

Επίσης αυτό που λες chosen για την αναγκαιότητα του εξωτερικού controller σε raid5 setups είναι το πιο σημαντικό... από την στιγμή που πάρει ρεύμα το pc ο controller από μόνος του, χωρίς να φορτώσουν windows, αρχίζει και κάνει μόνος του το initialization, το reconstruction και οτιδήποτε άλλο χρειάζεται να γίνει με το raid... τo λειτουργικό ούτε καν ασχολείται, οπότε δεν χρησιμοποιούνται και resourses...

Για όλους τους perc είτε έχουν το fw της dell είτε της lsi υπάρχει ένας manager της lsi ο οποίος λέγεται MegaRAID Storage Manager (msm).. αυτό στους dell fw είναι κυρίως monitor tool ενώ για τους lsi fw μπορεί να κάνει και κάποιες άλλες λειτουργίες... στην ουσία είναι ένα gui για το MegaCLI, το οποίο είναι το command line interface για τον perc, απλά στο gui όταν βλέπει το fw της lsi σε αφήνει να κάνεις κάποια πράγματα παραπάνω, τα οποία όμως δεν είναι σημαντικά και γίνονται και στο dell fw από το prompt με το MegaCLI...

Ορίστε και δυο ss του msm, ένα γενικό και ένα με το background initialization του raid5 το οποίο το κάνει μόνος του ο iop333 χωρίς να μπλεκόνται καθόλου τα windows...

9gty8j39lh52bwg5o3vx_thumb.png

gvp5qir4jh1jkabv68vs.png

και εδώ είναι ένα ss από το bios που ο perc κάνει το initialization, όπως από πάνω, χωρίς φυσικά να τρέχει το λειτουργικό...

7a5wdufp96q3lyxwbrxh.png

Ο Chosen να μην διαβάσει από εδώ και κάτω...

Οι πρώτες μετρήσεις που έκανα ήταν με το fw 5.1.1-0040 της Dell και τους drivers της Dell που βρήκαν μόνα τους τα vista 32bit, δηλαδή τους τελευταίους που είναι οι 2.23.0.32 (Dell - 1/7/2008)... επειδή είδα μια αστάθεια (στο hd tune) όσων αφορούσε την γραμμικότητα στα read/writes είπα να αλλάξω fw, το οποίο εδώ που τα λέμε θα το έκανα ούτως ή άλλως για πειραματισμό... τελικά μέσω cmd στεγνά στα windows και με το megacli (ή μεγακλή) πέρασα το fw 7.0.1-0061 της lsi... φυσικά την παραπάνω διαδικασία δεν την προτείνω σε κανέναν γιατί και ειδικά μέσα από τα windows είναι ρίσκο, αλλά από την άλλη από την στιγμή που υπάρχουν τα tools σημαίνει ότι υπάρχουν γι' αυτό τον λόγο... τέλος πάντων είδα σημαντική βελτίωση και το bandwidth πλέον είναι πολύ πιο ομοιόμορφο... δυστυχώς δεν έχω κρατήσει ss από το προηγούμενο fw γιατί μέσα στην ταύλα μου τις πρώτες ώρες ήταν το τελευταίο που μου πέρναγε από το μυαλό... Στην συνέχεια πειραματίστηκα με τους drivers στα vista και τελικά δοκιμάζοντας διάφορους συνδυασμούς κατέληξα να δω ότι τα βέλτιστα αποτελέσματα τα πέτυχα με το fw της lsi και τους drivers της Dell (2.23.0.32) και όχι τους drivers της lsi που έχουν την ίδια ακριβώς έκδοση... το γιατί δεν το ξέρω και δεν έχω κάτσει να κάνω σύγκριση των inf να δω αν υπάρχουν διαφορές, αλλά στην περίπτωσή μου και με το setup μου αυτό γίνεται...

θα ακολουθήσουν και κάποιες μετρήσεις οι οποίες όμως έχουν σκοπό να δείξουν το bandwidth του controller σε σχέση με τους δίσκους, θα εξηγηθώ όταν έρθει η ώρα, τα έχω όλα σχεδόν έτοιμα, οπότε σε λίγο θα τις ανεβάσω...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήρθε η ώρα για τα αποτελέσματα... :big_boss:

Καταρχήν μια εισαγωγή για την μέθοδο που επέλεξα... ήθελα να δω κυρίως το bandwidth του controller σε σχέση με τους δίσκους και όχι την απόδοση του raid σε κανονικές συνθήκες και ο λόγος γι' αυτό είναι ότι απλά με τον τρόπο αυτό βλέπεις τα όρια του συστήματος και στην συνέχεια με βάση αυτό θα πρέπει να επιλέξεις πως θα είναι η τελική μορφή του raid... φυσικά να πω ότι τα παραπάνω είναι διαπιστώσεις δικές μου και δεν είναι απαραίτητα σωστές, αλλά βάση της δικής μου λογικής για να οδηγηθείς σε μια τελική απόφαση θα πρέπει να γνωρίζεις τα όρια του setup σου...

επειδή σκοπός μου είναι το raid5, για το οποίο βρίσκω ότι ο perc είναι ιδανικός, οι ρυθμίσεις είναι τέτοιες που να ευνοούν μια σύνθεση για backup με 3 δίσκους, που το κόστος είναι ακόμα λογικό...

Όσων αφορά τους raid controller υπάρχει μια παράμετρος που λέγεται strip size... αυτή η παράμετρος καθορίζει το block size στο οποίο θα γράφονται δεδομένα στους δίσκους, με άλλα λόγια αν το strip size είναι 128KB τότε σημαίνει ότι ένα αρχείο 256ΚΒ θα σπάσει σε δυο κομμάτια και τα πρώτα 128KB θα γραφτούν στον πρώτο δίσκο του array, τα υπόλοιπα 128ΚΒ στον δεύτερο και τέλος στον τρίτο θα γραφεί το parity που θα υπολογίσει ο controller, το οποίο δεν είναι αλλο από μια λογική exclusive-or (xor) ανάμεσα στα δυο πρώτα... έτσι αν κάποιος δίσκος του array "χτυπήσει" μπορεί να γίνει αναπαραγωγή του και φύσικα λόγο της απλότητας της xor (σε hardware υλοποίηση) οι επιδόσεις σε r/w ενός raid5 σε έναν εξ. controller είναι ίδιες με ένα raid0...

Tο πρόβλημα τώρα βάση των προηγουμένων είναι ότι, αν το strip size είναι 128ΚΒ και γράφονται αρχεία μικρότερα από 128KB, τότε η ταχύτητα του raid5 μειώνεται δραματικά στο μισό καθώς μόνο ο πρώτος δίσκος γράφει δεδομένα... και εδώ έρχεται και το θέμα της μελέτης ενός raid0/5 πριν το στήσουμε... τι θά κάνει...? τι μέγεθος αρχείων θα αποθηκεύει κατά κύριο λόγο...? κτλ...

Αν λοιπόν έχουμε ένα raid0/5 ("/" = ή) και θέλουμε να στήσουμε ένα os τότε το strip size των 128KB είναι ανούσιο καθώς θα ήθελε θεωρητικά ένα strip size 4/8KB, λόγο του ότι τα περισσότερα αρχεία στο os έχουν τέτοιο μέγεθος... έτσι εκμεταλευόμαστε ουσιαστικά αυτό που μας παρέχει το raid0/5...

Στα δικά μου τεστ το strip size είναι 128KB καθώς απευθύνεται για χρήση backup, οπότε μεγάλα σε μέγεθος αρχεία και για τον λόγο αυτό, για να μετρήσω το βέλτιστο bandwidth χρησιμοποιώ στο hd tune, block sizes των 512ΚΒ... γιατί το κάνω αυτό...? απλά γιατί με τον τρόπο αυτό γράφονται απανωτά δυο blocks των 128ΚΒ σε κάθε δίσκο σε κάθε κύκλο του τεστ, οπότε μετράω και τα δυο απανωτά r/w στον καθένα και μοιράζεται ακριβώς δια του 2 το συνολικό μέγεθος...

Eπίσης έτσι δίνεται η δυνατότητα στον επεξεργαστή του controller να δείξει την αποτελεσματικότητα της αρχιτεκτονικής του και του εσωτερικού του bus... αν οι δοκιμές γινόντουσαν με το default 64KB του hd tune τότε δεν θα μέτραγα την ταχύτητα του array, αλλά μόνο ενός δίσκου, επίσης δεν θα ζόριζα το cache του controller και τέλος θα γινόταν μόνο μια εγγραφή σε κάθε κύκλο του test... οπότε θεωρώ ότι είναι ο ιδανικός τρόπος να μετρηθεί το raid0/5... αν κάποιος διαφωνεί ας μου το εξηγήσει καθώς κατέληξα στο συμπέρασμα αυτό βάση λογικής και όχι κάποιας ιδιαίτερης γνώσης, οπότε μπορεί να είμαι και λάθος, παρόλο που τα αποτελέσματα δείχνουν αυτό...

Επομένως, για να μετρηθεί βέλτιστα το bandwidth θα πρέπει να υπάρχει μια ζυγή συσχέτιση στην συστοιχία... αυτό με 3 δίσκους μπορεί να επιτευχθεί στο raid5, λόγο του ότι ο 3ος δίσκος είναι parity και δεν ανήκει στο strip, αλλά όχι στο raid0... στο raid0 χρειάζονται 2/4/6/8 δίσκοι για να γίνει η μέτρηση σωστά, καθώς το hdtune δεν υποστηρίζει block sizes των 24/48/96/192/384/768KB κτλ... όπως επίσης δεν τα υποστηρίζει και το λειτουργικό... οπότε στην περίπτωση του raid0 με 3 δίσκους ένα block των 512KB σε strip size των 128KB, γράφεται ως εξής...: 256KB->1o δίσκο, 128ΚΒ->2ο, 128ΚΒ->3ο... οπότε το όφελος του raid0 είναι στο πρώτο r/w μόνο... οπότε το ιδανικό τεστ, για την εύρεση του bandwidth, θα ήταν με 4 δίσκους σε raid0 με strip size των 128ΚΒ και τεστ block size των 1024KB...

Φυσικά πάλι το default block size των 64KB του hdtune, σκοτώνει το array γιατί γίνεται εγγραφή μόνο σε ένα δίσκο...

Οπότε έχοντας ξεκαθαρίσει τα παραπάνω, μπορεί να καταλάβει κανείς και τα αποτελέσματα των μετρήσεων που ακολουθούν...

Όλα τα τεστ έχουν τρέξει από 2 φορές ώστε να είναι πιο αντικειμενικά τα αποτελέσματα, οπότε η αριστερή εικόνα είναι το πρώτο run και η δεξιά εικόνα δεύτερο run αμέσως μόλις τελειώσει το πρώτο...

System Setup:


[B]CPU:[/B] E6600 (default)
[B]RAM:[/B] Mushkin 2x2GB XP2-6400 (default)
[B]M/B:[/B] Abit AW9D-MAX (bios: 1.16)
[B]ctrl:[/B] Dell Perc 5/i Integrated
[B]ctrl fw:[/B] 7.0.1-0061
[B]ctrl drv:[/B] 2.23.0.32 (dell - 1/7/2008)
[B]HDD:[/B] 3xWD 6400AAKS
[B]OS:[/B] Vista 32bit SP1 (πάνω σε έναν mtron 32GB σε ich7r και ahci mode)
[B]raid0/5 strip size:[/B] 128KB
[B]block size:[/B] 512KB

Raid 0 - Adaptive Read Ahead / Write Back

Read

c6vwvjujr7gkmq0k2xel.png

Write

xf9vxnexakdtxss3mbzm.png

File

iexrrjy1wsndb6fiwzvy.png

Raid 0 - Read Ahead / Write Back

Read

oyt0068zpoevbv1eoalj.png

Write

yq2ahm1s8fjwbwu8yrlo.png

File

nkzmqgpmmn6hpekygudz.png

Raid 5 - Adaptive Read Ahead / Write Back

Read

aummkryu2by0tnc21kuy.png

Write

3hj6vrzcuqk5jr0yt93j.png

File

le5ad75niy92kj3hd9h7.png

Raid 5 - Read Ahead / Write Back

Read

fqg80eyzioyac95ggqsn.png

Write

u66zs730l8pi8q6ual8l.png

File

fnnrun0c0hvwaaq6m505.png

System Setup:


[B]raid5 strip size:[/B] 256KB
[B]block size:[/B] 1024KB

Raid 5 - Adaptive Read Ahead / Write Back

Read

ph4fmyw9vv6reaespkx9.png

Write

6a8xz9nqhsfcz7jqwwpb.png

Raid 5 - Read Ahead / Write Back

Read

yw5kvpsiaencxn9necbo.png

Write

di00en0smgqtaf7uz0aj.png

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι τα file benchmarks ειναι σωστα με 512Κ?

Συμφωνα με τα κριτηρια τα δικα σου, σε ενα Raid0 με 3 δισκους τι file size πρεπει να μπει?

Δεν προσπαθω να σου την πω απλα να καταλαβω γιατι ετρεξα κι εγω κατι σχετικο και τα νουμερα ειναι αστρονομικα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αν είναι σωστά με 512Κ...? Για το raid5 είναι 2x(2x128K) = 512K... δηλαδή (2 εγγραφές σε ένα κύκλο του τεστ) x (2 δίσκοι, εκτός του parity) x (128K το stripe size)...

Σε ένα raid0 με 3 δίσκους το ιδανικό για να δεις το bandwidth θα ήταν 2x(3x128KB) = 768ΚΒ...

Εσύ τι νούμερα βγάζεις και με τι setup...?

Υπόψη ότι με αυτόν τον τρόπο βλέπεις τα πραγματικά όρια του controller σε συνεργασία με τους δίσκους... δηλαδή το πραγματικό bandwidth...

Edit:

Επίσης όσων αφορά τα file benchmarks, λόγο του caching δυστυχώς δεν βλέπεις την απόδοση του controller αλλά του cache... δηλαδή δεν είναι τελείως αντιπροσωπευτικά και ίσως θα έπρεπε να τα βγάλω από τις μετρήσεις... αυτά που έχουν πραγματικά νόημα είναι τα r/w...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.