Jump to content


Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Παιδες απο τα αποτελεσματα μου βγαζετε καμια ακρη....να ξερω ειμαι καλα ή οχι! Το write χωρις να σβησω partitions μπορει να γινει?

Seb, αν υποψιαστώ ότι είσαι hijacker θα πεθάνω, lol.

Σε τι controller το έχεις το raid σου?

Link to comment
Share on other sites

καλη τιμουλα αυτη για 20 κομματια, γυρω στα 32 ευρω το κομματι βγαινει,αντε να παει 40? 50? με μεταφορικα στο κομματι... το προβλημα ειναι να βρεθουν 20 ατομα να ενδιαφερονται, αλλα κυριως και το τελωνιο που μπορει ευκολα να μας κοψει τον κολο σε τετοι αμεγαλη παραγγελια απο US...επισης θα βολευε αν ειχαν και BBU μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Για μια ομαδική με ένα πακετάκι με μπαταρία και καλωδιάκια ήμουν φουλ μέσα! :crazy_pilot:

Αν αναλάβει κάποιος χριστιανός πχ αυτή με τους 20 και βρει και μπαταρίες και καλώδια, πέρα απο το εικόνισμα που θα του κάνουμε.. θα βολευτούμε πολλοί! :yes2:

Τιμή για τέτοια διαμάντια.. είναι πάντα συζητήσιμη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες στην αγγελία του e-bay, είναι 20 κομάτια είναι χωρίς τις μπαταρίες τους και ο τύπος στέλνει μόνο Αμερική, με 7 μέρες μόνο εγγύηση επιστροφής μη καλής λειτουργίας... επίσης με τα 1000$ που πάει το πακέτο, αν δεν γίνει η κομπίνα "μια κούτα perc - Xmas Gifts", τότε στο τελωνίο θα τις φορολογήσουν για 600$ αξία την καθε μια... :hm:

Τώρα που η λίρα Αγγλίας είναι 1:1 με το ευρώ, κοιτάξτε προς Γηραιά Αλβιώνα, μεριά... αυτές τις μέρες ακόμα και οι Άγγλοι είναι φίλοι μας... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμαζετε κατι τετοιο με πολυ μεγαλο file size για να βγαλετε εκτος την cache του controller ουσιαστικα. Και να δουμε τι δινει τελικα αν δινει τπτ το bbu σε μεγαλα file transfers.

http://www.passmark.com/products/pt_advdisk.htm

Link to comment
Share on other sites

εγω απο αυτα που εχω διαβασει, εχω την εντυπωση οτι η BBU δε δινει κατι σε αποδοση, ειναι απλα για ασφαλεια σε απροοπτα...

Δηλαδη, αν ενεργοποιησεις το write-back caching που βοηθαει πολυ τις εποδοσεις, χωρις BBU διακυνδυνευεις σε περιπτωση που γινει διακοπη ρευματος και μπορει η ζημια να ιεναι απο απλο χασιμο χρονου για rebuild, εως χασιμο δεδομενων (για αυτο δεν ειμαι και 100% σιγουρος μπορει να ειναι το κοστος μονο rebuild). Αν εχεις BBU, τοτε και σε διακοπη ρευματος θα ολοκληρωσει τη δουλεια που εκανε εκεινη τη στιγμη ο controller οποτε αποφευγεις τα δυσαρεστα.

Αρα δε βλεπω πως επηρεαζει την ταχυτητα, εκτος αν εννοειται οτι χωις BBU δεν προκειται να ενεργοποιησεις το write-back caching, αρα χανεις ετσι σε αποδοση...κατι ομως που δεν ειναι απαραιτητο αν εχεις σταθερο ρευμα στο σπιτι σου, ή UPS κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, όπως τα λέει ο voudas, δεν σε αφήνει η ίδια η κάρτα να την βάλεις σε write-back... γυρνάει από μόνη της σε write-through...

To θέμα όμως είναι ότι όταν συμβαίνει αυτό, το write χωρίς την μπαταρία πέφτει πάρα πολύ και αυτό δεν είναι λογικό... όπως και να έχει από την στιγμή που με την μπαταρία έχει αυτές τις επιδόσεις τότε όλα είναι μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Πεφτει πραγματικα τοσο πολυ ομως ή οι επιδοσεις που βλεπεις σε write back ειναι απλα λογω του caching? Το hdtune και το atto ποσα data γραφουν συνολικα αραγε κατα την διαρκεια ενος bench? Γεμιζουν την cache? Σε raid0 και write through τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς (me looks chosen & rootx) που σώζει το ευλογημένο το MegaRaid Manager της lsi τα logs του... πρέπει να είναι κάποιο ρημάδι xml κάπου, έχω φάει τον τόπο...

Θέλω να φτιάξω ένα προγραμματάκι που να κάνει tail και όταν βρίσκει errors ή κάποια συγκεκριμένα warnings id να μου στέλνει e-mail... το αρχείο με τα id το βρήκα, είναι ένα xml που τα περιγράφει όλα... και επίσης παρόλο που το msm υποστηρίζει e-mail θέλει smtp server ip μόνον... οπότε θα του βάλω να στέλνει e-mail από gmail με cdo...

Του χρόνου όμως, τώρα πάμε ρεβεγιόν... :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία,ίσως λίγο χαζή.Ένας δίσκος μόνος του (όχι raid) έχει βελτίωση στις επιδόσεις αν είναι πάνω στον perc5 σε σχέση με τον controller της μητρικής;Επωφελείτε απο το buffer της κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σε pci-e 4x, αλλά 16άρα σαν θύρα(η δεύτερη σε πολλά 965 και P35 mobos), τι κάνει?

Δεν παίζει καθόλου?

Έχει δοκιμάσει κανείς?

θεωρητικα το bandwidth θα ειναι επαρκες , δυσκολα θα πιασεις τα ορια του 4χ. Δε θυμαμαι νουμερα αλλα τοτε που το ειχα ψαξει ηταν πολυ δυσκολο να φτασεις ροη δεδομενων που να σε περιορισει το 4χ. Το 1χ απο την αλλη ηταν λιγο...

Αυτο για τη BBU οκ εχει βαση, αν σε αναγκαζει αν παιξεις χωρις caching οταν δεν εχεις BBU τοτε ναι την χρειαζεσαι απαραιτητα...παντως μηπως εχει σχεση και με το firmware? Δηλαδη μηπως αν περασεις αυτο της LSI δεν εχει τετοιο περιορισμο? Γιατι οταν το ειχα ψαξει παλιοτερα δεν μιλουσαν για τετοιο περιορισμο...

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα το bandwidth θα ειναι επαρκες , δυσκολα θα πιασεις τα ορια του 4χ. Δε θυμαμαι νουμερα αλλα τοτε που το ειχα ψαξει ηταν πολυ δυσκολο να φτασεις ροη δεδομενων που να σε περιορισει το 4χ. Το 1χ απο την αλλη ηταν λιγο...

Στις προδιαγραφές πάντως αναφέρει 8x για το pci-x...

Δηλαδη μηπως αν περασεις αυτο της LSI δεν εχει τετοιο περιορισμο? Γιατι οταν το ειχα ψαξει παλιοτερα δεν μιλουσαν για τετοιο περιορισμο...

Με το fw 7.0.1-0061 της LSI δεν σε αφήνει χωρίς μπαταρία να ενεργοποιήσεις το write-back...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.