Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Chosen, παρατηρώ ότι τις περισσότερες φορές δεν κάνει καν post το bios του controller, μετά από restart, σου έκανε το ίδιο ή έκανε post το bios του perc και δεν τον έβλεπαν τα windows...?

Κατέβασα και την 5.2.2-0072 A06 (R189433) από την dell, πήγα να την περάσω με το megacli αλλά δεν την δέχεται, οπότε πρέπει να δοκιμάσω από dos με τον δικό τους flasher...

Πριν το κάνω όμως μπορείς να μου πεις, εσύ ποια ver έχεις περασμένη...?

Edit:

Ναι Κωστή τώρα που είναι αρχή και τα έχω όλα backup με παίρνει να πειραματιστώ και ίσως καλύτερα που μου έτυχε εμένα για να το παλέψω λίγο μήπως και βρω και το γιατί...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Το offline δεν ξέρω αν έγινε και λόγο του 1x του pci-x... κάποια στιγμή την Παρασκευή (τα θυμάμαι ένα-ένα τα γεγονότα) στην εγκατάσταση τα win μου πέταξαν κάποιο σφάλμα για "delayed write", αλλά κοίταξα στο My Computer και ήταν όλοι οι δίσκοι εκεί, μετά έφυγα και ξανα-άνοιξα το pc αυτό σήμερα...

usb συνδεδεμένο δεν υπήρχε απάνω, εκείνη την στιγμή και επειδή αμέσως το μυαλό μου πήγε στον perc, από ανησυχία περισσότερο, άνοιξα το δίσκο από το my computer και έβλεπε κανονικά τους φακέλους, οπότε δεν έδωσα σημασία... όμως τώρα που το σκέφτομαι, το mft μπορεί να είχε μείνει στην cache του λειτουργικού και γι' αυτό να έβλεπε τους φακέλους στο root directory... επειδή δεν άρχισα να ανοίγω έναν-έναν τους φακέλους, οπότε δεν έκανε ξανά ανανέωση του mft, δεν κατάλαβα ίσως το πρόβλημα αν υπήρχε εκείνη την στιγμή...

Τώρα πάντως, γύρισα το pci-x σε 8x από το bios, οπότε αισιοδοξώ (και ελπίζω) ότι ήταν αυτό... θα το στρεσάρω τώρα για μερικές μέρες με πολλά i/o και r/w και αν την βγάλει καθαρή, τότε θα το εμπιστευτώ...

Πάντως δεν πρέπει να είναι θέμα controller (για να μην ανησυχούν και οι υποψήφιοι αγοραστές του perc), αλλά μάλλον του mobo... στο προηγούμενο σύστημα, όσο καιρό έπαιζε ήταν αστέρι...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου perc μόλις άφησε την τελευταία του πνοή, έφυγε νέος αλλά ωραίος...

Η καρδιά του δεν άντεξε στην μεταμόσχευση firmware και απεβίωσε στις 12:56 ξημερώματα Δευτέρας 18/1... Η κηδεία θα γίνει αύριο και θα παραστούν όλες οι pci κάρτες που δώρισαν τα όργανά τους (pci bracket) σε αυτόν...

Να ζήσουμε να τον θυμόμαστε... :hehe:

Πήγα να του περάσω ξανά το fw της Dell (Α09), το πέρασε κανονικά και μετά το restart δεν τον βλέπει πια καθόλου... :p

Αν δεν σε πάει, που λένε...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου perc μόλις άφησε την τελευταία του πνοή, έφυγε νέος αλλά ωραίος...

Η καρδιά του δεν άντεξε στην μεταμόσχευση firmware και απεβίωσε στις 12:56 ξημερώματα Δευτέρας 18/1... Η κηδεία θα γίνει αύριο και θα παραστούν όλες οι pci κάρτες που δώρισαν τα όργανά τους (pci bracket) σε αυτόν...

Να ζήσουμε να τον θυμόμαστε... :hehe:

Πήγα να του περάσω ξανά το fw της Dell (Α09), το πέρασε κανονικά και μετά το restart δεν τον βλέπει πια καθόλου... :p

Αν δεν σε πάει, που λένε...

Συληπητήρια, να ζήσουμε να τον θυμόμαστε μπλα μπλα κτλ κτλ

Νεκροψία τώρα. :p

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου perc μόλις άφησε την τελευταία του πνοή, έφυγε νέος αλλά ωραίος...

Η καρδιά του δεν άντεξε στην μεταμόσχευση firmware και απεβίωσε στις 12:56 ξημερώματα Δευτέρας 18/1... Η κηδεία θα γίνει αύριο και θα παραστούν όλες οι pci κάρτες που δώρισαν τα όργανά τους (pci bracket) σε αυτόν...

Να ζήσουμε να τον θυμόμαστε... :hehe:

Πήγα να του περάσω ξανά το fw της Dell (Α09), το πέρασε κανονικά και μετά το restart δεν τον βλέπει πια καθόλου... :p

Αν δεν σε πάει, που λένε...

Μπας και δεν έχει αποβιώσει?

Το sm bus mod το έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Νεκροψία τώρα. :p

Δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο για σφάξιμο, τον κοίταξα ήδη... :look:

όλη η ουσία είναι δυο επεξεργαστές που έχει, έναν x-scale και άλλον έναν ARM...

@mech5107, το έχω κάνει το mod, από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

1) τον αέριζες καλά καλά? :)

2) το μοντ στα ποδαράκια είναι στη θέση του έτσι?

3) μήπως παίζει τίποτα με την μνήμη? δοκίμασες και χωρίς αυτήν μπας και αλλάξει τίποτα?

4) ήταν new or refurbished?

server εξάρτημα και τα έπαιξε τόσο γρήγορα?

τί του έκανες ρε? :)

Link to comment
Share on other sites

1. Είχε προσωπικό του fan 12άρι

2. Ναι κανονικά

3. Δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω

4. refurbished (νέο έλεγε από αντικατάσταση και ήταν σφραγισμένο)

Δεν του έκατσε καλά το fw update, μαλλόν, γιατί στις ίδιες συνθήκες δούλευε πριν και μετά...

Είδα ότι έχει μια σειριακή πόρτα που μάλλον από εκεί τους αναβαθμίσουν στο εργοστάσιο, ένας τετράγωνος άσπρος connector (μάλλον TX/RX/CTS/GND) αλλά που να βρεις τώρα το πρόγραμμα με το οποίο το κάνουν αυτοί αναβάθμιση... είναι λογικά "εσωτερικής κατανάλωσης" και δεν τα δίνουν σε απλούς χρήστες...

Δεν ξέρω αν μπορώ να τον δώσω στην ελληνική αντιπροσωπία να του γράψουν το fw... θα τους κάνω ένα τηλ, διαφορετικά θα στείλω ένα mail στο support της Dell αν δέχονται τους controller για αναβάθμιση... ψιλο-τρέχα γύρευε βασικά...

Αργότερα μάλλον θα χτυπήσω άλλον ένα, αλλά όχι σύντομα, καθώς ξέφυγαν τα έξοδα την περίοδο αυτή...:baby:

Για την ώρα θα ρίξω το raid στον onboard controller...

Link to comment
Share on other sites

ΓιαγκΤ :p

Λεπόν, βρήκα το εξής... η m3a79-t deluxe που έχω για κάποιο λόγο όταν μπουτάρει στέλνει 5 φορές το reset σήμα πάνω στο pci-x bus, αντί για μια, το οποίο χρησιμεύει για να ξεκινήσει το initialization pattern του pci-x bus... οι παλμοί αυτοί στέλνονται μέσα στα πρώτα στάδια του post του bios ώστε να φτιάξουν ένα πίνακα με τα id των συσκευών που υπάρχουν στο bus...

Επομένως, λόγο του ότι ο perc "βλέπει" και χειρίζεται αυτό το σήμα ώστε να ξεκινήσει με την σειρά του, το initialization του, για κάποιο λόγο αυτή η "ριπή" από resets τον κολλάει...

Αυτό εξηγεί κάποια πράγματα, όπως το ότι τελικά δεν είναι νεκρός, αλλά έχει νεκροφάνεια...

Δηλαδή το καινούργιο firmware που του πέρασα της dell κάνει τον controller να τρελαίνεται όταν έρχονται όλοι αυτοί οι παλμοί μαζί... αυτό μπορεί να συμβεί γιατί το κάθε firmware που φορτώνεται στον xscale χειρίζεται με διαφορετικό τρόπο τους pci-x registers από το pci-x bridge, οπότε μάλλον για το λόγο αυτό το firmware της lsi έπαιζε κάποιες φορές και άλλες όχι, ενώ της dell (παρόλο που "κάηκε" σωστά χωρίς λάθη) δεν παίζει καθόλου...

Αυτό είναι καλό, αλλά το κακό είναι ότι δύσκολα με βλέπω να αλλάζω τον p2...

Μόλις πάω σπίτι θα δοκιμάσω ξανά τον controller πάνω στο παλιό mobo και αν δουλέψει ισχύει η παραπάνω θεωρία... αν ισχύει θα πρέπει να ψάξω για καινούργιο mobo το οποίο να δέχεται τον p2 και να βλέπει κανονικά τον perc...

Μάλλον την γλίτωσε ο φουκαράς... :D

Το θέμα τώρα είναι ότι δεν ξέρω ποιος φταίει, το mobo που στέλνει "ριπή" από reset ή το firmware του perc που δεν μπορεί να τους χειριστεί σωστά... πιάσ' το αυγό και κούρευ' το, δε νομίζω ότι κάποιος θα το παραδεχθεί...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει αυτός αλλά ρίξε μία ματιά

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=200109&highlight=asus+bios

δεν ξέρω καθόλου εάν έχει τη δυνατότητα να πειράξει το κομμάτι που σε ενδιαφέρει ή απλά προσθέτει/κάνει τράμπες σε ολόκληρα κομμάτια (blocks?) του μπιος

είμαι άσχετος με το θέμα και απλά ρίχνω ιδέες.

συγχώρεσε αν πετάω χοντρές μλκίες :)

Link to comment
Share on other sites

thanks teodor... ο τύπος το "έχει", τώρα πως δεν ξέρω, αλλά τώρα που εντόπισα τουλάχιστον το πρόβλημα ξέρω τουλάχιστον πως να κινηθώ...

Το περίεργο και κουφό της ιστορίας είναι η συμπεριφορά του perc με τα δυο διαφορετικά fw... τώρα θα ξαναστήσω το παλιό mobo να το επιβεβαιώσω, αλλά σκέψου να δουλεύει, έστω και με δεκανίκια και μετά το fw flash πάμπαλα... ε, εκεί το έχεις ξεγράψει, αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα είναι έτσι... θα ξέρω σε λίγη ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια δημόσια παράκληση...

Όποιος βρει/δει/ακούσει για κάποιο AM2+ mobo το οποίο να υποστηρίζει και τον Phenom II και τον Perc μαζί ας το ποστάρει ή ας μου στείλει κάποιο πμ...

Ευχαριστώ... :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.