Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Κανένα κόλπο να bootarei ο perc από το vd που του έχεις δηλώσει υπάρχει;

Αν έχεις παραπάνω από δύο εγκαταστάσεις και 3-4 vd είναι λίγο λαχείο να πετύχεις αυτό που θες.

Το χει πάθει κανείς άλλος;

lsi firm

Link to comment
Share on other sites

Βρε κανείς...; Μπορεί κάποιος να μου πεί ποιό είναι το τελευταίο firmware και οι τελευταίοι drivers γι' αυτόν τον controller ? Και από της Dell, και από την LSI.

Ευχαριστώ.

Αυτή τη στιγμή ο δικός μου έχει το 5.1.1-0040.

Αυτό;

http://support.dell.com/support/downloads/download.aspx?c=us&cs=04&l=en&s=bsd&releaseid=R189337&SystemID=PWE_2950&servicetag=&os=WNET&osl=en&deviceid=9182&devlib=0&typecnt=0&vercnt=5&catid=46&impid=-1&formatcnt=6&libid=46&fileid=259796

Και drivers αυτοί;

http://support.dell.com/support/downloads/format.aspx?c=us&cs=04&l=en&s=bsd&deviceid=9181&libid=46&releaseid=R194151&vercnt=6&formatcnt=0&SystemID=PWE_2950&servicetag=&os=WNET&osl=en&catid=46&impid=-1

... και να πώ ότι δεν τον έχει κανείς αυτόν τον controller... :fist:

Έγινε επεξεργασία από perp
4posts merged
Link to comment
Share on other sites

ήρθε και εμένα

κούμπωσε σε 10 λεπτά (δεν έχω μονωτική και έβαλα ζελοτέιπ!) και τώρα αρχίζω τα πειράγματα να τη μάθω

αν βάλω επάνω τον ράπτορ σκέτο θα φανεί καμιά διαφορά λόγω της cache?

για άλλο λόγω την αγόρασα εννοείται, απλά μέχρι το καλοκαίρι θα την έχω εγώ να παίζω

Link to comment
Share on other sites

Controller ID:  0   MegaRAID firmware version:  
1.03.10-0216

ψύξη ακόμα τίποτα μιας και δεν έχω συνδέσει κανένα σκληρό

απλά ένας πεθαμένος 120άρης που φυσούσε την κάρτα γραφικών του ρίχνει και του perc αέρα

τώρα που έπιασα την ψύxτρα (σε idle που λογικά είναι) ίσα ίσα έχει ζεσταθεί λίγο

(σαν να πιάνεις μνήμες χωρίς overclock)

EDIT:

Τελικά έχω ή δεν έχω BBU? :haha:

Untitled-3.png

Προσθήκη:

Υπόψιν ότι ο controller μου πρόσθεσε 20-30 watt κατανάλωσης!!!!!

Φορτίζει και η μπαταρία όπως φαίνεται οπότε μπορεί να παίσει λίγο.

Αν και είναι σε idle τώρα.

Πολλά μου φαίνονται, θα ενημερώσω όταν φορτίσει η μπαταρία

Ξέρει κανείς πώς συμπεριφέρεται σε κατάσταση αναμονής?

Ξυπνάει μετά ή έχει πρόβλημα?

Προσθήκη2:

Μόλις τσέκαρα και απο το everest ότι δουλεύει σε full ταχύτητα

In Use @ x8 (Intel 80333 PCI Express-PCI Bridge A --> Dell PERC 5/i Integrated RAID Controller, Intel 80333 PCI Express-PCI Bridge B)

Έγινε επεξεργασία από Teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για τον PERC θα ήθελα να ρωτήσω αν σε RAID 5 με 3 δίσκους 1ΤΒ προσθέτω και άλλους θα αυξάνεται η χωρητικότητα χωρίς απώλειες δεδομένων???

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για τον PERC θα ήθελα να ρωτήσω αν σε RAID 5 με 3 δίσκους 1ΤΒ προσθέτω και άλλους θα αυξάνεται η χωρητικότητα χωρίς απώλειες δεδομένων???

Manual -> PERC 5 Features -> Online Capacity Expansion = Yes

Online = ενώ το σύστημα είναι live.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο PERC5/i όπως και κάθε RAID controller της προκοπής, έρχεται με management software.

Μέσω αυτού θα κάνεις το expansion (κι όχι rebuild, που είναι όταν αλλάζεις έναν "χτυπημένο" δίσκο) και μόλις τελειώσει αυτό, πας στο Disk Management και διαμορφώνεις τον καινούριο χώρο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κανένα κόλπο να bootarei ο perc από το vd που του έχεις δηλώσει υπάρχει;

Αν έχεις παραπάνω από δύο εγκαταστάσεις και 3-4 vd είναι λίγο λαχείο να πετύχεις αυτό που θες.

Το χει πάθει κανείς άλλος;

lsi firm

Κανείς δεν έχει κάνει πάνω από 2 virtual disks?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.