Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Morti, δοκίμασε με LSI F/W. Το dell firmware απενεργοποιεί την cache των δίσκων.

...το σκέφτηκα αυτο να σου πω αλλα θυμαμαι που έλεγε ο chosen ότι με το τελέυταιο fw τις DELL είναι κομπλέ!!

Αρ γιου σουρ;

...οπα...οπα....my man τι είναι αυτό?:D

..εχω το utility τις LSI πάνω αλλα δεν βρίσκω αυτές τις επιλογές!!??

Link to comment
Share on other sites

Κανουν μια χαρα. Ηρθαν τα δικα μου χτες (κ τα νομιζα χαμενα μεταξυ USPS/ΕΛΤΑ)

R-A-Multilane-L-crpd.jpg

Τελικά πήρες αυτά που λέγαμε ή άλλα από άλλον...? βασικά από που αν είναι αυτά τις εικόνας...

Σε έχω χάσει... :...:

Link to comment
Share on other sites

R-A-Multilane-L-crpd.jpg

Τελικά πήρες αυτά που λέγαμε ή άλλα από άλλον...? βασικά από που αν είναι αυτά τις εικόνας...

Σε έχω χάσει... :...:

Και γω αυτά έχω, είναι πιο βολικά για να μην εξέχει ο Πέρκος περισσότερο από την κάρτα γραφικών και να μην ενοχλεί το πλαϊνό του κουτιού :)

Link to comment
Share on other sites

Τον περασμένο Ιούλιο από www.span.com αλλά δεν βλέπω το ίδιο μοντέλο μέσα τώρα...

Είχα ήδη ένα έτσι "πλάγιο" (ήρθε με τον πέρκο) και το δεύτερο το πήρα από span.com γύρω στα 25 ευρώ με μεταφορικά :(

Link to comment
Share on other sites

Ειχα χτυπησει ενα σετ απο εναν στο ebay στις 4 Ιανουαριου, αλλα ποτε μα ποτε δεν μου εστειλε καποιο mail να μου πει οτι τα εστειλε η κατι τετοιο. Γιαυτο κ ξεκινησα να ψαχνω κ απο αλλου !

Την Τριτη μεσω Paypal, του εκανα claim για τα χρηματα κ εμφανιστηκε λεγοντας οτι τα εστειλε κ απλα δεν ειχε mail. Χτες μου ηρθαν...Παντως μοιαζουν παρα πολυ.

Αυτα ειναι (SFF-8484 παντα) ...

perccablnx1.jpg

Παντως δεν ειχε στοκ. 1 ζευγαρι ηταν...

Link to comment
Share on other sites

γμτ, στο span κοίταξα και όντως δεν υπάρχουν και στο ebay νέκρα από γωνιακά sff-8484...

μόνο στο link του dinopoulou, μερικές σελίδες πριν είχε, αλλά τα μεταφορικά του είναι too much...

πάντως χωρίς γωνιακό, δεν τον βάζω πάλι, γιατί βρίσκει ο κονέκτορας στο πλαϊνό fan και δεν θέλει πολύ με ένα τράνταγμα να βρεθεί το array σε άλλο σύμπαν... με τις δοκιμές που το είχα ανοιχτό το κουτί δεν το είχα καταλάβει... :fist:

Αν πάρει το μάτι σας τίποτα, plz post it...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω το εξής πρόβλημα . Εχω τον intergrated και με αυτό το

firm (RAID_FRMW_WIN_R189337 ) της Dell δεν μπορώ με τίποτα να ενεργοποιήσω το write back .Φλασάρω σε LSI , λύνεται το πρόβλημα με το write back αλλά δεν μπορει να bootάρει με τιποτα απο vd του perc . Γνωρίζει κανείς τιποτα? (Mobo P45)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω το εξής πρόβλημα . Εχω τον intergrated και με αυτό το

firm (RAID_FRMW_WIN_R189337 ) της Dell δεν μπορώ με τίποτα να ενεργοποιήσω το write back .Φλασάρω σε LSI , λύνεται το πρόβλημα με το write back αλλά δεν μπορει να bootάρει με τιποτα απο vd του perc . Γνωρίζει κανείς τιποτα? (Mobo P45)

Άσε αυτό με τα vd απελπισία είναι. Δε bootάρει με τίποτα από το vd που θες, αν αυτό εννοείς.

Έγινε επεξεργασία από NickL
Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικόλα αυτό εννοώ . Η μόνη λύση να εχεις εναν μόνο του στον ich , να εχει αυτός το bootsect και απο bios να τον ορίσεις για boot . Δεν βρήκα κάτι άλλο

EDIT

Στο boot priority έθεσα 1 την επιλογή Add on bootable . . . .Πριν είχα τον Περκ (τον εβλεπε κανονικα σαν scsi)

Bootαρει κανονικα πλεον

Έγινε επεξεργασία από Husky125
Link to comment
Share on other sites

Eρωτιση.

1) μπορώ να του βάλω 512mb ecc ram?

2) τι κουλερακι πρωτινετε?

3)σε pci-x 16 πειράζει να των βάλω?

4) πως θα τον flasharo σε LSI

1) Λογικά ναι, έτσι λέει στα specs.

2) Από chipset cooler.

3) Ναι, παίζει κανονικά.

4) δεν ξέρω :)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 11/2 αυτά εδώ τα καλώδια από Αγγλία και μου ήρθαν σήμερα σπίτι με ταχυδρομείο. Ούτε καν πήγα να τα παραλάβω εγώ..:victory:

Φαίνονται αρκετά ποιοτικά και η συσκευασία ήταν μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.