Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

http://support.us.dell.com/support/downloads/download.aspx?c=us&l=en&s=gen&releaseid=R193769&formatcnt=2&libid=0&fileid=267822

Αυτοί τελικά είναι οι σωστοί drivers για Windows XP. Μπήκαν νεράκι.

Βρέθηκαν από εδώ

http://search.dell.com/results.aspx?c=us&l=en&s=gen&cat=sup&rpp=12&p=1&subcat=dyd%2f1002%2f46&rf=all&nk=t&sort=-date&nf=19019~7~141294&ira=False&~srd=False&ipsys=False&advsrch=False&~ck=anav

Ερώτηση: Τελικά μπορείς να βάλεις DIMM των 512MB με firmware της Dell ? Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει. Ότι δεν γίνεται, και ότι πρέπει να έχεις firmware της LSI για να το κάνεις αυτό. Γιατί έχω πάρει 512MB-DDR2-PC3200-ECC και δεν φαίνεται καθόλου το post και το bios του controller. Το έχει πάθει κανένας άλλος αυτό; Ισχύει; Αν ναι, θα δώ πολλές διαφορές με το firmware της LSI και τα παραπάνω 256MB memory ???

Έγινε επεξεργασία από apotsi
Link to comment
Share on other sites

Φάνη, το τελευταίο firmware της Dell δεν υποτίθεται ότι υποστηρίζει 512 πλέον?

Έχει βάλει κανεις από δω 512? Αν παίζουν να την ψάξω να βάλω, more cache πάντα είναι καλύτερα.

Πάντως apotsi δεν νομίζω να μπορέσει κανεις να σου δώσει νούμερα σε αυτό το θέμα. Εξαρτάται από το/τα arrays που έχεις πάνω, δίσκους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και το δικό μου πακετάκι... :jump:

Και θέλω να ρωτήσω κάποια πραγματάκια πρώτα.

Καταρχάς ως προς την ψύξη ένα Fan από chipset με την συγκεκριμένη ψύκτρα + τον αερισμό του κουτιού είναι αρκετό

ή χρειάζεται αλλαγή με κάποια άλλη καλύτερη ψήκτρα + Fan? Τι προτείνεται ?

Επειδή σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω για Data Backup πιστεύω ότι το RAID 5 είναι το βέλτιστο για τους δίσκους επάνω στον Perc, σε συνδυασμό με λειτουργικό σε RAID 1 επάνω στο M/B Ctrl.

Όμως ποιο λειτουργικό πιστεύεται είναι το καλύτερο (Linux ή Windows version? που υποστηρίζει τον Perc ) ώστε να ξεκινήσω το RAID 5 με 3 δίσκους και σιγά - σιγά με το Expand Capacity που υποστηρίζει να φτάσω στους μέγιστους 8 που παίρνει ο Perc με την μέγιστη ωφέλιμη χωρητικότητα που μπορεί να μου δώσει ο συνδυασμός λειτουργικού - File System (NTFS/Ext3/Xfs κλπ) - Δίσκων.

Δηλαδή με απλά λόγια να ξεκινήσω με 3x1.5TB δίσκους έχοντας έναν δίσκο π.χ. στα Windows συνολικά 3.0ΤΒ σε ένα Partition, όπου κάθε φορά με την προσθήκη δίσκου 1.5ΤΒ να αυξάνεται αντίστοιχα και η χωρητικότητα σε αυτό το Partition και μόνον χωρίς να χρειάζεται να κάνω 2ο,3ο κλπ Partition για να εκμεταλλευτώ την εξτρά χωρητικότητα. (υποστήριξη και από το OS)

Να φτάσω δηλαδή στο ιδεατό 7x1.5TB=10.5TB σε ένα "δίσκο" ... :book:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την βοήθειά σας αν μπορείτε σε 5 ερωτήσεις :

1) Πώς τα πάει ο Perc από υποστήριξη σε Linux (Ubuntu)?

2) Πώς (θα)τα πάει ο Perc με 4 Samsung SSDs επάνω σε raid0, σε σχέση με Intel ICH10R ?

3) Μέχρι πόση μνήμη παίρνει επάνω ?

4) Πόσο περίπου στοιχίζει το "πακέτο" ?

5) Αξίζει η "αλλαγή" από ICH10R σε Perc ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την βοήθειά σας αν μπορείτε σε 5 ερωτήσεις :

1) Πώς τα πάει ο Perc από υποστήριξη σε Linux (Ubuntu)?

2) Πώς (θα)τα πάει ο Perc με 4 Samsung SSDs επάνω σε raid0, σε σχέση με Intel ICH10R ?

3) Μέχρι πόση μνήμη παίρνει επάνω ?

4) Πόσο περίπου στοιχίζει το "πακέτο" ?

5) Αξίζει η "αλλαγή" από ICH10R σε Perc ?

1)δεν γνωρίζω

2)πολύ καλύτερα γιατί δεν θα μπουκώνει σε σχέση με τον onboard

3)512mb (νομίζω παίρνει και ecc)

4)κοντά στα 100-130 με μεταφορικά bbu και καλώδια

5)ανάλογα τι αποζητάς

  • επεκτασιμότητα
  • portability
  • επιδώσεις

τοτε ΝΑΙ:dirol:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα πουλήσω τον δικό μου μιας και το project θα καθυστερήσει (perc+1χ σατα(4χ)+2χ BBU)

αν το αποφασίσεις στείλε μου ένα μήνυμα ;)

αν τον θές μόνο για τους slc και για raid 0 τότε δεν πρέπει να αξίζει

άσε που κάποιος πρέπει να τον δοκιμάσει αν είναι 100% συμβατός

Link to comment
Share on other sites

Σε raid0 δεν δίνει κάποιο "boost" η 512 ΜΒ cache ? `H αυτό που δίνει σε σχέση με αυτά που ζητά είναι αμελητέα ?

Και σ'άλλα φόρα δεν τον "προτείνουν" αντί για ICH9-10R για raid0 απ'ότι διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

4xSSD SLC έχεις

πάλι δε σου φτάνουν? :flex:

πιστεύω ότι η διαφορά θα είναι αμελητέα

με μηχανικούς δίσκους θα έδινε περισσότερα

(δεν είναι και πολύ αξιόπιστη η γνώμη μου, μιας και ακόμα δεν τον έχω δοκιμάσει)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δεν θα σου δωσει τιποτα. Οπως λεει και ο Βουδας controller χρειαζεσαι οταν υπαρχει parity check στο Raid, που σημαινει Raid5, 6 κτλ.

Oι ICH9R/10R ειναι το ιδιο γρηγοροι στο Raid0.

Το μονο θεμα που εχουν ειναι τα 6 sata ports για συνδεση σε raid0. Αν εκεινα δεν σου φτανουν τοτε καλως να προχωρησεις στην αγορα ενος Raid Hardware Controller.

Link to comment
Share on other sites

Software Raid6 ? Και τον perc5 γιατί τον παρήγγειλες;

Ειναι ο πιο φτηνος pcie controller με 8 sata

Δεν έπαιρνες τον perc 6/i?

Πολυ ακριβος και δεν πιστευω να μου δινει την ευελιξία του software raid γενικα(spindown των δισκων οταν ειναι idle και το array available σε οποιονδηποτε αλλο controller)..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.