Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Η θύρα είναι σε 16χ στην Rampage II Extreme,δεν μπορώ να την βάλω κάτω κάτω σε 8χ γιατί είναι το PSU και λόγο του Zalman που έχω βάλει ο Perc δεν χωράει :crazy:

dsc0049x.jpg Να δώ αν μπορώ να την κάνω 8x και θα postάρω. Έβαλα Dell Drivers 2.23.0.64 και πήρα αυτό:

hdtunebenchmarkdellperc.png

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 16x δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα... κάτι άλλο θα είναι...

πάντως είναι ξεκάθαρο από το bench ότι έχεις cap... τώρα για ποιό λόγο θέλει ψάξιμο... δεν γίνεται να είναι ευθεία η καμπύλη στο 90% της χωρητικόητας... με την κλίση που έχει στο τέλος θα έπρεπε να είσαι 450-500mb/sec στην εξωτερική πλευρά των δίσκων του raid...

Link to comment
Share on other sites

Με 1 λεπτό διαφορά έπεσα μέσα στις μετρήσεις... :hehe:

Τώρα μάλιστα... είσαι σένιος... άρα το cap ήταν καθαρά λόγο του block size και επειδή ο controller σε συνδυασμό με τους δίσκους δεν προλάβαιναν με τόσο μικρά blocks να πιάσουν την μέγιστη ταχύτητά τους... αυτό που βλέπεις είναι η ταχύτητά για οποιοδήποτε αρχείο πάνω από 2 mb το οποίο είναι σε συνεχόμενα blocks...

Καλορίζικος... :T:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για δύο settings:

Disk Cache Policy: Unchanged, Enabled, Disabled

IO Policy: Direct IO, Cached IO

(με bold είναι οι default ρυθμίσεις)

Τί κάνουμε με αυτές ώστε να έχουμε το καλύτερο performance για RAID1 (Mirror) και για RAID5 ?

Αυτή τη στιγμή είμαι στον Perc εξ ολοκλήρου με δύο 500άρηδες Seagate ST3500320AS (με updated firmware SD1A) σε Raid 1 (Mirror) με φρεσκοστημένα Vista 64, όπου θα είναι το λειτουργικό με τα My Documents (για να έχω ασφαλή τα αρχεία μου και τις φωτογραφίες μου), και με τους άλλους 4x1TB δίσκους θα κάνω ένα Raid5 drive 2,8GB περίπου για τα παιχνίδια, ταινίες, κτλ, κτλ...

Στο RAID1 όπως είπα θα είναι τα λειτουργικά (δύο πάντα). Τί βάζω σαν stripe size και cluster size ? Στο RAID5 drive θα είναι και όλες οι HD ταινίες, δηλαδή ΜΕΓΑΛΑ αρχεία. Εκεί τί βάζω σαν stripe size και cluster size ?

Link to comment
Share on other sites

άσχετο και λογικά μπορεί να το ξέρεις

αλλά

1) οι φάκελοι /username/*.* μπορούν να αλλάξουν path πανεύκολα μέσα απο τις ιδιότητες τους

2) εκτός απο το απο πάνω, σε βίστα το backup and restore υποστηρίζει μέχρι και backup σε δίκτυο για τους συγκεκριμένους φακέλους

προσωπικά έχω κάνει και τα δύο και εκτός ότι τους έχω σε δεύτερο σκληρό (και αυτός SSD είναι :p) φεύγουν κάθε μέρα για backup σε άλλο υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να βάλω ένα 2ο δίσκο για Backup και έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν τον βλέπει μπορεί να με βοηθήσει καποίος ?Στο πρώτο κανάλι είναι 4x veloci και στο 2ο έβαλα ένα WD 1TB Green αλλά στο Device manager των Vista δεν τον βλέπει. Στο LSI Manager λέει αυτό:unsure:

perc.jpg

79146978.jpg

Edit: Άκυρο όλα οκ τώρα :)

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εβαλα λιγο τον perc μου πανω στην Asus M3A78-CM και μου λεει για ecc errors στην μνημη, υπαρχει κανενα σχετικο known issue ή η ram που μου στειλανε δεν την παλευει?

Τελικα το SMBus pin-mod φαινετε να διορθωνει το προβλημα και στην M3A78-CM και στην Ρ6Τ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τον Perc σε Linux και ειδικά να έχει εγκαταστήσει τα MegaRAID Tools ??

Από εδώ μέσα δεν γνωρίζω, αλλά μερικές εκατοντάδες χιλιάδες πελάτες της Dell σίγουρα :)

Ως ένας ελεγκτής που είναι τόσο δημοφιλής , έχει τρομερή υποστήριξη στα απανταχού λινουξάδικα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.