Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

ναι αλλά αν κλάση τοπ λειτουργικό δεν θα έχεις πρόβλημα με rebuild

Γιατι να εχω προβλημα? Στηνω ξανα λειτουργικο και απλα κανω assemble το array(μιλαω για linux με mdadm παντα).

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικά αυτά τα αποτελέσματα με Perc5/i 512MB, 4x1TB Samsung HD103UJ RAID5, με τα παρακάτω settings ?

attachment.php?attachmentid=24200&stc=1&d=1236102193

Read

attachment.php?attachmentid=34182&stc=1&d=1236119405

Write

attachment.php?attachmentid=34183&stc=1&d=1236119405

Γιατί το Read μου φαίνεται λίγο;

Εδώ το άλλο το παλικάρι (JustusIV Benchmarks of PERC 5/i) με τους ίδιους δίσκους πήγε πολύ καλύτερα.

Κάνω κάτι λάθος;

post-79-1416073881,6214_thumb.png

post-79-1416073881,6647_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα. Έχω μεγαλύτερη maximum speed, αλλά τώρα έχω και βυθίσματα τρελά.

Την ώρα των βυθισμάτων ακούγονται οι δίσκοι σαν να σκάβουν. Είναι δυνατόν;

attachment.php?attachmentid=34186&stc=1&d=1236123617

EDIT: Απενεργοποίησα το PageFile (ξέχασα να πώ ότι από εδώ και πέρα το λειτουργικό βρίσκετε στο πρώτο VD του Perc) και παρακάτω είναι τα αποτελέσματα... Καλύτερα, αλλά και πάλι.....

attachment.php?attachmentid=34188&stc=1&d=1236126098attachment.php?attachmentid=34189&stc=1&d=1236126352

Αααα... μιά λύση για Partition μεγαλύτερο των 2TB σε Windows XP Pro 32bit ???

post-79-1416073881,7319_thumb.png

post-79-1416073881,8049_thumb.png

post-79-1416073881,8232_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από apotsi
Link to comment
Share on other sites

apotsi, τα σκαμπανευάσματα στο adaptive είναι λογικά γιατί εκείνη την στιγμή ο controller αποφασίζει αν θα ακολουθήσει πολιτική read ahead ή non-read-ahead, ανάλογα με το αν τα δεδομένα που διαβάζει ο controller είναι γραμμένα σειριακά... Δηλαδή αν δυο συνεχόμενα reads είναι sequential, τότε γυρνάει σε read ahead, ενώ αν αυτό δεν ισχύει γυρνάει σε non-read-ahead... στο benchmark εννοείται ότι το read ahead θα δείχνει μια πιο ομοιόμορφη καμπύλη γιατί διαβάζει τα δεδομένα σειριακά, ενώ στο adaptive λόγο της κατάτμησης γυρνάει από το ένα policy στο άλλο...

Για file server με ταινίες και πολλά backup δεδομένα και με το μεγαλύτερο ποσοστό των αρχείων πάνω από 40-50MB θα το άφηνα πάντα read ahead, ενώ αν είχα και πάρα πολλά μικρά αρχεία στα οποία έχω συχνά πρόσβαση πχ 1000άδες mp3, θα το έβαζα adaptive, ενώ αν ήταν web server στον οποίο υπάρχουν άπειρα μικρά αρχεία τα οποία αλλάζουν συνεχώς μάλλον θα το άφηνα non-read-ahead...

To adaptive είναι η μεσαία λύση... στο δικό μου με τα δεδομένα που έχω τα οποία είναι στατικά και μεγάλα αρχεία το έχω read-ahead...

Τα benches είναι για να δείχνουν κάποιες γενικές πληροφορίες από τις οποίες καταλαβαίνεις την συμπεριφορά του controller, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τις έχεις σαν δεδομένο στην κανονική λειτουργία... απλά πάνω-κάτω υποθέτεις βάση των μετρήσεων σου, ποια θα είναι και η συμπεριφορά του controller στην πραγματική χρήση...

Αν δεν ξέρεις τι ακριβώς αρχεία έχεις ή θα έχεις στο μέλλον ή δεν ξέρεις τι ακριβώς θες, άσ' το adaptive...

Link to comment
Share on other sites

με τί block size μετράς?... αν είσαι με το default 64kb, 1 δίσκο benchάρεις...
Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό;
apotsi, τα σκαμπανευάσματα στο adaptive είναι λογικά γιατί εκείνη την στιγμή ο controller αποφασίζει αν θα ακολουθήσει πολιτική read ahead ή non-read-ahead, ανάλογα με το αν τα δεδομένα που διαβάζει ο controller είναι γραμμένα σειριακά... Δηλαδή αν δυο συνεχόμενα reads είναι sequential, τότε γυρνάει σε read ahead, ενώ αν αυτό δεν ισχύει γυρνάει σε non-read-ahead... στο benchmark εννοείται ότι το read ahead θα δείχνει μια πιο ομοιόμορφη καμπύλη γιατί διαβάζει τα δεδομένα σειριακά, ενώ στο adaptive λόγο της κατάτμησης γυρνάει από το ένα policy στο άλλο...

Για file server με ταινίες και πολλά backup δεδομένα και με το μεγαλύτερο ποσοστό των αρχείων πάνω από 40-50MB θα το άφηνα πάντα read ahead, ενώ αν είχα και πάρα πολλά μικρά αρχεία στα οποία έχω συχνά πρόσβαση πχ 1000άδες mp3, θα το έβαζα adaptive, ενώ αν ήταν web server στον οποίο υπάρχουν άπειρα μικρά αρχεία τα οποία αλλάζουν συνεχώς μάλλον θα το άφηνα non-read-ahead...

To adaptive είναι η μεσαία λύση... στο δικό μου με τα δεδομένα που έχω τα οποία είναι στατικά και μεγάλα αρχεία το έχω read-ahead...

Τα benches είναι για να δείχνουν κάποιες γενικές πληροφορίες από τις οποίες καταλαβαίνεις την συμπεριφορά του controller, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τις έχεις σαν δεδομένο στην κανονική λειτουργία... απλά πάνω-κάτω υποθέτεις βάση των μετρήσεων σου, ποια θα είναι και η συμπεριφορά του controller στην πραγματική χρήση...

Αν δεν ξέρεις τι ακριβώς αρχεία έχεις ή θα έχεις στο μέλλον ή δεν ξέρεις τι ακριβώς θες, άσ' το adaptive...

Γιατί όμως με το Always Read Ahead δεν ανέβαινε πάνω από τα 120ΜΒ/sec ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω πάρει απόφαση την αγορά ενός HW Raid controller και είμαι στην έρευνα. Διάβασα κάποια σχόλια για τον Areca και τον Perc, τον οποίο έχω μάλιστα (5 και 6) σε αρκετά μηχανήματα στη δουλειά. Απλά για το σπίτι τρώω κόλλημα και θέλω να πάρω κάτι καινούριο, η τέλος πάντων όχι από το ebay.

Έψαξα και για άλλες εταιρίες, LSI, Highpoint και Adaptec και καταλήγω εδώ.

Είναι HW Raid (έτσι λέει τουλάχιστον), υποστηρίζει τα levels που θέλω, πέζει με linux, και σηκώνει 8 SATA, στα 270eu περίπου για τη Retail έκδοση με τα καλώδια. Κάτι δε πάει καλά?

Τι λέτε?

Έγινε επεξεργασία από vhvs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω πάρει απόφαση την αγορά ενός HW Raid controller και είμαι στην έρευνα. Διάβασα κάποια σχόλια για τον Areca και τον Perc, τον οποίο έχω μάλιστα (5 και 6) σε αρκετά μηχανήματα στη δουλειά. Απλά για το σπίτι τρώω κόλλημα και θέλω να πάρω κάτι καινούριο, η τέλος πάντων όχι από το ebay.

Έψαξα και για άλλες εταιρίες, LSI, Highpoint και Adaptec και καταλήγω εδώ.

Είναι HW Raid (έτσι λέει τουλάχιστον), υποστηρίζει τα levels που θέλω, πέζει με linux, και σηκώνει 8 SATA, στα 230eu περίπου. Κάτι δε πάει καλά?

Τι λέτε?

Εφόσον δεν έχει σχέση με τον Perc, γιατί δεν ανοίγεις ένα καινούργιο thread ?:OT:

Άσε που εγώ βλέπω ότι σηκώνει 4 SATA.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σε κόβει... θα έπρεπε να είσαι πάνω από 400MB/sec...

Με τι block size δοκιμάζεις...? Αφού έχεις 256 strip δοκίμασε με 2ΜΒ block size στο Hdtune...

Εδιτ:

Με 4 ραπτορ, από τις μετρήσεις φαίνεται, εφόσων είναι raid 0, σα να λείπει κάποιος από τους 4 δίσκους... Για δες από το bios ότι και τα 4 PD είναι στο ίδιο VD και δεν είναι κάποιος offline...

Επίσης, αν ήταν raid 5 θα είχε τις ίδιες επιδόσεις, μήπως είναι raid 5 και όχι raid 0...?

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σε κόβει... θα έπρεπε να είσαι πάνω από 400MB/sec...

Με τι block size δοκιμάζεις...? Αφού έχεις 256 strip δοκίμασε με 2ΜΒ block size στο Hdtune...

Εδιτ:

Με 4 ραπτορ, από τις μετρήσεις φαίνεται, εφόσων είναι raid 0, σα να λείπει κάποιος από τους 4 δίσκους... Για δες από το bios ότι και τα 4 PD είναι στο ίδιο VD και δεν είναι κάποιος offline...

Επίσης, αν ήταν raid 5 θα είχε τις ίδιες επιδόσεις, μήπως είναι raid 5 και όχι raid 0...?

597GB(~4Χ150GB) οποτε δεν πιστευω να λειπει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Στο bios όλα οκ και το array είναι 600mb (150 και 450).Στο LSI MegaManager είναι όλοι online και ενοείται Raid 0.Είναι Flashed με το LSI Latest bios μήπως φταίει αυτό ή ο driver ?:confused:

Vista X64 Sp1

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι από 3x6400AAKS, για να καταλάβεις...

read_1.png

Δεν μπορεί να είναι το ίδιο με 4x veloci...

Δοκίμασες με 2mb block size στο hd tune...?

Edit...:

Τώρα που παρατηρώ, το δικό σου κάνει cap και πηγαίνει ευθεία μέχρι το 90% σχεδόν του τεστ... και μου ήρθε το εξής... σε τι ταχύτητα έχεις την pci-e θύρα σου, στην οποία έχεις τον perc...? Προσπάθησε να την βάλεις σε μια 8x ή να αλλάξεις την ταχύτητά της σε 8x από το bios... μπορεί να είναι αυτό...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.