Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

το βερνίκι της γυναίκας. Τώρα το λύνω, μαμώ το sli μου μέσα και σε κάνα 2ωρο ελπίζω να έχω τον controller στο χέρι μου.

Αν βάλω ταινία καλύπτω μόνο την μία πλευρά του pcb ή και την άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν το VD δεν είναι handled από το bios, δεν μπουτάρει...

Εδιτ:

Μόνο την μια πλευρά, απλά κόψε λίγο ταινία παραπάνω, για να αγκαλιάσει την κόψη του pcie, χωρίς όμως να κλείνει τα απο πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άλλαξα ταινία και τον κούμπωσα πάλι. Μια μικρή λεπτομέρεια όμως.

Λόγω του SLI και ενός σωλήνα με νερό από την πάνω κάρτα στην κάτω, δεν μπορώ να κουμπώσα δίσκους στο ασπρο κονέκτορα. Τους έχω στο μαύρο, πειράζει?

Το VD με τους δισκους bootάρει κανονικά αν έχει ήδη λειτουργικό, αλλά μηπως φταίει αυτό που δεν βλέπει VD κατά το installation?

Link to comment
Share on other sites

Και κάποιος άλλος είχε θέμα με το boot, αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν στο boot sequence ή με αυτό που λες, πρέπει να είναι μερικές σελίδες πίσω...

Έχεις και άλλους δίσκους σε κάποιον onboard raid controller...?

Edit:

Επίσης τα Vista θα έπρεπε να βλέπουν τον perc χωρίς extra drivers...

Link to comment
Share on other sites

Μπά δεν είναι ούτε αυτό. Τα κούμπωσα στο λευκό πορτ και τα ίδια.

Bootάρω υπάρχον λειτουργικό αλλά τα Vista,2008 στον μόντζο τους. Ούτε με ούτε χωρις driver.

Να φταίει η μητρική?

Έχω μια Rampage στο pc της γυναίκας αλλά αν της το χαλάσω θα με παντοφλιάσει και έχω ήδη πονοκέφαλο φρικτό.

Επίσης τον onboard sata controller τον έχω απενεργοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μας λύθηκε η απορία γιατί δεν παίζει σωστά.

Μαμώ την evga και το μεσαίο pciex16 μαμοσλοτ της. Έχει πρόβλημα γενικά και raid controllers δεν παίζουν σε αυτό, σωστά.

Οπότε μια χαρά ήταν το βερνίκι νυχιών της γυναίκας. Την παντόφλα όμως δεν την γλυτώνω γιατί θα της πάρω τη μητρική τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ που κλέβεις τα μανό της γυναίκας σου, να σε πω... πριν φας παντόφλα δεν ταϊζεις τον controller με το bios της LSI και την έκδοση 7.0.1.0051...? έχω ένα φίλιιινγκ...

Δεν μπορείς να ρυθμίσεις την ταχύτητα του pcie σε κανένα slot...? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

δεν φταίει η ταχύτητα του σλοτ ρε συ, η βλαμμένη η nvidia μαλλον το έκανε μόνο για vga και physx κάρτες το σλοτ.

Έκατσε και η περίφτωση που έχω sli και έδεσε η καρυδόπιτα.

Τώρα προσπαθώ να κάνω την ίδια πατέντα με το acronis αλλά τα βίστα αρνούνται να γίνουν εγκατάσταση σε δισκο πάνω σε onboard sata....ελεορρρ

Link to comment
Share on other sites

Ξανα-επικοινώνησα με τον διευθυντή των Hondos Center και του Πατίστα και μου είπαν και αμφότεροι μήπως να δοκίμαζες το fw 7.0.1-0051...

sorry που επιμένω, μπορεί να είμαι 100% λάθος, αλλά είναι ευκαιρία να δω αν είναι τόσο μαγικό τελικά αυτό το fw... :to_pick_ones_nose3:σκέψου το έχω κάνει tattoo στον **** μου, που με έσωσε από κάτι περίεργα...

Link to comment
Share on other sites

Με έπεισες... κατάφερα εγκατάσταση κάνοντας τον onboard sata primary δίσκο και έκατσαν τα vista.

Τώρα το ριμάδι δεν φορτώνει οδηγούς για τον perc ώστε να κάνω την πατέντα.

Άτιμη κενωνίαααα

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει με Vista στο συγκεκριμένο σλοτ δεν ξεκινάει καν ο controller, ούτε με το firmware που έβαλα το παλιότερο.

Plan B - Μένω με τα XP

Plan C - Κάνω τράμπα μητρικές και χάνω το SLI

Link to comment
Share on other sites

@Μακη... Χασε το SLI. Σαμπως το χρησιμοποιεις και καθολου :p Εκτος κι αμα εχεις 2*9600 πανω δεν νομιζω να αντιμετωπιζεις ιδιαιτερα προβληματα. Στην τελικη σε στειλαμε Ιρλανδια για να δουλεψεις, οχι για να παιζεις games :mamba:

To flash@LSI, να φανταστω οτι χανει το οποιοδηποτε raid setup εχει πανω?

Πλεον εχεις ενα νεο controller και πρεπει να ξαναστησω raid και να περασω OS...?

Link to comment
Share on other sites

Για LSI fw το πιο σταθερό είναι το 7.0.1.0051, για το οποίο έδωσα Link πιο πάνω...

@SLN, από fw της Dell σε LSI δεν έχω δοκιμάσει να δω αν κρατάει τα VDs, λογικά πρέπει το κάνει... αλλά από LSI σε LSI που έχω δοκιμάσει, φυσικά τα κρατάει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εβαλα ουτε ταινια ουτε μανο, εκοψα πολυ προσεκτικα τις 2 γραμμες πανω στο pcb του ctrl, θελει πολυ προσοχη και οχι βαθυ κοψιμο.

Τσεκαρουμε και με ενα πολυμετρο αν πραγματι δεν κανουν επαφη τα σημεια που κοψαμε και ειμαστε οκ.

Τωρα σε οποιαδηποτε περιπτωση θελουμε να ξαναενωσουμε τα σημεια αρκει λιγο ξυσιμο και λιγο κοληση.

Link to comment
Share on other sites

Άουτς...

είναι αυτό που λέμε πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι... γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζονται ακραίες λύσεις γιατί έτσι χάνεται και η εγγύηση και η αξία μεταπώλησης...

Αλλά οκ αν δεν πάει κάτι πολύ στραβά θα δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.