Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι δε bootάρει από το vd που του δηλώνεις στο bios.

Παράδειγμα έχεις 2 vd, το πρώτο είναι bootable το οποίο το δηλώνεις και στη πέρκα αλλά εκείνο επιμένει να μπουταρει από το dvd. Αν δεν έχω δισκάκι μέσα βγάζει το γνωστό disk boot failure. Αν έχω μέσα το dvd των vista πχ, μετά την ερώτηση αν θες να μπουταρει ή όχι από κει, συνεχίζει το boot από το σωστό vd.

Στο boot sequence στο bios της mobo είναι δηλωμένο μόνο ο περκ. Τα άλλα είναι disabled.

Για να bootαρει κατευθείαν από το σωστό vd (το πρώτο δηλαδή) πρέπει να του δηλώσω το 2ο.

Ειδικά δε, αν βάλεις και άλλο δίσκο με λειτουργικό πάνω, όποιο vd και να δηλώσεις bootable δε θα ξεκινήσει από αυτόν τον δίσκο.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα.

Συμβαίνουν και σε άλλους αυτά, όχι μόνο σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο PERC5/i όπως και κάθε RAID controller της προκοπής, έρχεται με management software.

Μέσω αυτού θα κάνεις το expansion (κι όχι rebuild, που είναι όταν αλλάζεις έναν "χτυπημένο" δίσκο) και μόλις τελειώσει αυτό, πας στο Disk Management και διαμορφώνεις τον καινούριο χώρο κλπ

Chosen αυτο που λες γινεται όταν βάζεις καινουριο δίσκο, σωστά;

Θέλω να ρωτήσω κατι άλλο. Εστω ότι έχω 4 500GB δισκους σε raid 5. Μπορώ να τους αντικαταστήσω έναν έναν κάνοντας rebuild με 4 1TB δισκους και μετά να κάνω expansion το vd(έστω οτι υπάρχει μόνο ένα που πιάνει όλο τον χώρο) απο 1.5TB σε 3TB;

Link to comment
Share on other sites

...

Έχει σημασία αν οι δίσκοι του vd έχουν μικρότερο id...? Δηλαδή, μήπως μπουτάρει από το vd του οποίου οι δίσκοι είναι στις πρώτες θέσεις του καλωδίου (από την εσωτ. πλευρά του case), δηλαδή στο id 0... Ισχύει κάτι τέτοιο...?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω δει τον perc καθόλου πως συμπεριφέρεται σε desktop μητρικές.

Στα σερβεράκια, πάντα μπουτάρει από το VD που έχεις ορίσει στο bios.

Zoel, αν αντικαταστήσεις έναν 500αρη με 1TB, θα κάνει rebuild και θα δεσμεύσει 500GB.

Διόρθωση: μπορείς να φτιάξεις 2ο VD με την επιπλέον χωρητικότητα αλλά δεν μπορείς να προσθέσεις την χωρητικότητα του 2ου αυτού VD στο 1ο.

Μην ξεχνάτε και το 2TB limit των windows όσο αφορά δίσκο λειτουργικού.

Έγινε επεξεργασία από RootX
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε και το 2TB limit των windows όσο αφορά δίσκο λειτουργικού.

Γενικα? Δηλαδη εγω που θελω να σεταρω 5 δισκους 1ΤΒ δεν θα δει πανω απο τα 2 ? Δεν θα εχω το λειτουργικο εκει βεβαια !

Link to comment
Share on other sites

Είσαι LOL, αρνούμε να απαντήσω :hehe:

Για να δουν τα windows πάνω από 2TB, πρέπει να μετατρέψεις το partition σε GPT.

Σε GPT partition δεν μπορείς να σετάρεις λειτουργικό.

Οπότε φτιάχνεις κανονικά το raid σου και από το disk management αλλάζεις σε GPT. Δεν νομίζω ότι τα XP υποστηρίζουν GPT σε αντίθεση με τα vista.

Έγινε επεξεργασία από RootX
Link to comment
Share on other sites

Zoel, αν αντικαταστήσεις έναν 500αρη με 1TB, θα κάνει rebuild και θα δεσμεύσει 500GB.

Διόρθωση: μπορείς να φτιάξεις 2ο VD με την επιπλέον χωρητικότητα αλλά δεν μπορείς να προσθέσεις την χωρητικότητα του 2ου αυτού VD στο 1ο.

Μην ξεχνάτε και το 2TB limit των windows όσο αφορά δίσκο λειτουργικού.

Οπότε το capacity expansion ισχύει μόνο για νέους δίσκους, σωστά;

Δεν έχω πρόβλημα με τά όρια. Το έχω σε linux με xfs filesystem.

Link to comment
Share on other sites

για όποιον δεν πήρε εδώ μπορεί να βρει πλήρες πακετάκι σε πολύ καλή τιμή

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=190283072652

Πειράζει που είναι Refurbished και όχι New ?

Παίζει να έχει πρόβλημα ?

Ο Perc 5 υποστηρίζει Hot Swap ?

Link to comment
Share on other sites

πήρα και εγώ απο αυτόν και η μπαταρία που μου έστειλε είναι σε άθλια κατάσταση εξωτερικά

δουλεύει όμως

λόγω τιμής όμως τον συστήνω και σε άλλους

για Αγγλία δεν πλήρωσα ΤΙΠΟΤΑ στο τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που είναι Refurbished και όχι New ?

Παίζει να έχει πρόβλημα ?

Ο Perc 5 υποστηρίζει Hot Swap ?

ο πρώτος που πείρα ήταν refurbished . και δεν είχε κανένα πρόβλημα.

και τώρα πείρα δεύτερο.

ναι υποστηρίζει hotswap

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.