Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Παραγγειλα κ εγω εναν, να εχω καλυτερο raid 5 για τα data μου.

Πηρα και το perc5/i και to pci/καλωδια.

Ερωτηση α) Σηκωνει 4 η 8 συσκευες ? β) Η μπαταρια τελικα χρειαζετε? Δεν ειμαι απο αυτους που θα πανε για ρεκορ στο hdtach, αλλα απλα να εχω καλο/ασφαλες raid 5 ! γ) Πειραζει αν του βαλω 1 GB DDR2που εχω αχρησιμοποιητη ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση στους έχοντες εμπειρία απο Perc αλλά και γενικότερα...

Ποιό εύρος τιμής θεωρείτε ότι είναι λογικό/συμφέρον για ένα μεταχειρισμένο Perc5/i με BBU ?

Με βάση την τιμή που αγοράσατε εσείς , αλλά και με βάση το κόστος ενός καινούριου...

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση στους έχοντες εμπειρία απο Perc αλλά και γενικότερα...

Ποιό εύρος τιμής θεωρείτε ότι είναι λογικό/συμφέρον για ένα μεταχειρισμένο Perc5/i με BBU ?

Με βάση την τιμή που αγοράσατε εσείς , αλλά και με βάση το κόστος ενός καινούριου...

Μέχρι €150 όλα μέσα είναι καλά. Κατά καιρούς θα βρείτε και κάτι ξέμπαρκες ευκαιρίες όπως πχ την κάρτα με $70 από ιδιώτη κλπ αλλά είναι σε τυχαίες φάσεις.

Link to comment
Share on other sites

...λογικά παίρνει DDR2 PC3200 ECC έτσι λένε τουλάχιστον

...μολις τον τσίμπησα και εγώ 122€ με μεταφορικά για perc5/i+256ram+battery+bracket :D

...άντε να δούμε καιρο το ψήνω για controller !

@vouda

ποια καλώδια πήρες ρα?

..edit άκυρο μαν ειδα ότι πήρες σαν του jaco αλλά δεν έχει άλλα ο τυπάς !!

Έγινε επεξεργασία από mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τον κοντρολερ τον τοποθετείται στο κύριό HY ή σε δευτερεύον ?

διότι εγώ στο κουτί μου είναι γεμάτο με τις κάρτες γραφικών, έχω κάνει και ένα raid5 με τον ενσωματωμένο με 5*640,όποτε τι θα τον κάνω το Perc5/i πρέπει να το βάλω σε άλλο κουτί και σιγά σιγά να μαζεύω δίσκους !! :hi:

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, για μένα αξίζει σαν raid5, μέχρι και 8 δίσκους... μάλιστα τώρα που έκανα και αναβάθμιση, απλά κούμπωσα τον controller στο νέο mobo και παίζει όπως πριν, χωρίς κανένα φόβο... και φυσικά από θέμα ταχύτητας είναι άψογος...

Link to comment
Share on other sites

Τον μάτιασα τον perc... :hehe:

Την Παρασκευή άλλαξα mobo και τώρα ο perc ζει πάνω σε μια asus m3a79-t deluxe... από την Παρασκευή δεν πολυασχολήθηκα λόγο τρεξίματος και γενικά δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα, αλλά πριν από λίγο είχα μια σειρά από περίεργα γεγονότα...

1. Μου έκανε offline 2 από τους 3 δίσκους, τους οποίους τους ξανα-έκανα force online και έπαιξαν πάλι χωρίς πρόβλημα...

2. Μετά από reboot ενώ το bios βλέπει τον controller, τα windows δεν τον βλέπουν, ενώ μετά από shut-down, όταν ξεκινήσω ξανά το pc τον βλέπει κανονικά... αυτό δεν ξέρω αν το έκανε από την Παρασκευή γιατί πάνω στην εγκατάσταση των win δεν πήρα χαμπάρι...

3. Τώρα μετά από boot (όχι restart που δεν τον βλέπει) κάνουν συνεχώς chkdsk τα win όταν ξεκινάνε και μου την δίνει αυτή η μπλέ οθόνη κάθε φορά...

Πριν (με τον perc που δούλευε μια χαρά) ήμουν με μια abit aw9d-max mobo (τελευταίο bios) και vista, ενώ τώρα με την m3a79-t deluxe (τελευταίο bios) και xp sp3...

wtf...? προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει... :hmm:

Έβαλα σε μια άλλη pci-e θύρα τον controller, από τις 2 ελεύθερες του mobo, αλλά πάλι τα ίδια... πριν τον είχα σε μια x16 η οποία μοιράζεται με την vga για sli κλπ, ενώ τώρα σε μια 8x που είναι ανεξάρτητη...

Τον μάτιασα τον κακομοίρη τον perc-άκο και μου τέζαρε...? :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σπάσει τα νεύρα, μέχρι στιγμής...

Μάλλον έχει να κάνει με το mobo, παρατήρησα ότι όταν κάνω restart δεν κάνει initialization ο controller... ο perc έχει ένα led το οποίο όταν ξεκινάει να λειτουργεί, αρχίζει και αναβοσβύνει, κάτι σαν heartbeat, έτσι ώστε να μπορείς να δεις αν όλα πάνε καλά... αυτό το led όταν κάνω restart δεν αναβοσβύνει, που σημαίνει ότι για κάποιο λόγο δεν ξεκινάει ο controller, δύσκολη περίπτωση...

Επίσης βρήκα ότι η pci-x που τον έβαλα τώρα ήταν σε 1x από το bios, αλλά και 8x που την έβαλα, μια από τα ίδια...

Το να στείλω με e-mail το πρόβλημα στην asus είναι άκυρο, γιατί χέστηκαν αν δεν παίζει ο perc ενός τύπου κάπου στην Ελλάδα...:mamba:

Οπότε τι θα πρέπει να κάνω, αντί για restart, πάντα shut-down και boot...?

Λίγο που έψαξα στο net δεν βρήκα κάτι...

Πάντως δεν φαίνεται να έχει να κάνει με το λειτουργικό γιατί το ξεκίνημα του controller γίνεται πριν καν φορτώσει το OS, οπότε θα έπρεπε να κάνει post το bios του και να αναβοσβύνει το led...

αδιέξοδο μου φαίνεται...:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν φταίει η amd, μάλλον πρόβλημα του mobo φαίνεται να είναι...

Άν δεν βρω βέβαια λύση δεν ξέρω τι θα κάνω... αλλαγή perc με κάποιον άλλο controller ή αλλαγή mobo...?

Δε βαριέσαι, αυτά δεν είναι τίποτε μπροστά σε άλλα, ότι είναι να γίνει ας γίνει στην τελική... :D

Link to comment
Share on other sites

Έχει το τελευταίο (0602)... ψάχνομαι στο forum της mobo αν υπάρχει κάποιος που να έχει ανάλογο πρόβλημα με κάποιο controller, αλλά δεν έχω δει κάτι μέχρι στιγμής...

Πάντως βρήκα ένα post εδώ στο οποίο κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα με τον perc, αλλά με άλλο mobo... ρώτησε κάμποσες φορές, αλλά τον γειώσανε, που να ξέρουν και οι άλλοι... οπότε καταλήγω στο ότι είναι καθαρά πρόβλημα του mobo, αν είναι hardware δεν υπάρχει λύση, αλλά αν είναι software, ίιιιισως κάποια στιγμή το φτιάξουν...

Βλέπουμε, για την ώρα αποφεύγω τα restart...

Αυτό που με καίει περισσότερο όμως είναι να λειτουργεί σωστά όταν τον βλέπει και μη μου κάνει offline τους δίσκους και φάω καμιά ήττα... εντάξει κρατάω backup ακόμα και από το raid5 σε άλλους 2 εξωτερικούς δίσκους, αλλά όχι όλα και δεν μπορώ να είμαι κάθε μέρα με τον φόβο μην "σκάσει"...

Link to comment
Share on other sites

2. Μετά από reboot ενώ το bios βλέπει τον controller, τα windows δεν τον βλέπουν, ενώ μετά από shut-down, όταν ξεκινήσω ξανά το pc τον βλέπει κανονικά... αυτό δεν ξέρω αν το έκανε από την Παρασκευή γιατί πάνω στην εγκατάσταση των win δεν πήρα χαμπάρι...

Μου το έκανε κι εμένα αυτό όταν του έβαλα το τελευταίο f/w από το site της LSI. Όταν γύρισα στο τελευταίο f/w από το site της Dell, έστρωσε :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.