Jump to content



Recommended Posts

αναβαθμισα το Pc του θειου μου που ηταν ενα celeron 2,4 σε e6750 κλπ, και απο xp που ηταν του εβαλα 7αρια. ηταν συνηθισμενος σε απλα προγραμματα οπως office 2003 portable και απο παιχνιδια ετρεχε heroes 2 και 3 (of might and magic). ουτε το office ουτε τα Heroes δεν τρεχει, και η καρτα wifi αν και εγκαταστηθηκαν αυτοματα απο το συστημα οι drivers, εχε μειωθει σημαντικα το σημα της, δεν συνδεεται σχεδον ποτε στο router που πριν με τα xp επιανε κανονικα και τραβουσε internet καθημερινα...γενικα σπανε λιγο νευρα τα 7 οσον αφορα αυτα, κατα τ αλλα ειναι κομπλε...

εν τελει, αν μπορουσαν να κανουν το Xp mode πιο απλο θα ηταν οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Εχω βαλει στο λαπτοπακι μου (aspire 5930g ) τα 7αρια μολις. Αλλα εχω μερικα προβληματα. Λαπτοπ ειναι, κουμπια για μικρομ****** εχει πανω πχ για τον player (next song klp) ή το empower technology της acer που και αυτο βολευει που και που, απο ολα αυτα τωρα δεν δουλευει τπτ στα 7. :zzz: Drivers k utilities ths acer εχω βαλει αλλα τπτ δεν διορθωσε τα κουμπια. Επιπλεον, το αλλο σπαστικο, η μπαρα για το volume δεν βγαινει ποια και ας εχω βαλει utilities k driver για ηχο απτην acer. :computer: Aυτα μικροπροβληματα ειναι, δεν θα με κανουν να ξαναγυρισω στα σβηστα, αλλα το σπαστικο ειναι οτι απο τα 4γιγα ραμ μου βλεπει μονο τα 3... Βιος αναβαθμησα, drivers t chipset εβαλα, στο γουγλε εψαξα, ειχε ρωτησει ενας, του ειπαν να κανει αν αβαθμηση το ΒΙΟς και τον γραψαν μετα. :mamba:

Έγινε επεξεργασία από Dolly
Link to comment
Share on other sites

4GB μόνο με 7άρια 64bit. Με 32 bit περιορίσου στα 3.2 περίπου.[/quote

Οχιιιιι... Ξενερωσα ασχημα τωρα... Φτου και απτην αρχη παλυ driver κλπ.... οκ ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από Τσιλιμπηθρας
Link to comment
Share on other sites

Σε 64bit με τους drivers είναι συνήθως ακόμη δυσκολότερα τα πράγματα. Ακόμη ο πολύς κόσμος είναι σε 32bit και οι 64bit drivers ακόμη ενηλικιώνωνται, ανάλογα και με το hardware και τη μάρκα προφανώς. Ψάξε πρώτα για τους drivers και μετά φορματ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 64bit με τους drivers είναι συνήθως ακόμη δυσκολότερα τα πράγματα. Ακόμη ο πολύς κόσμος είναι σε 32bit και οι 64bit drivers ακόμη ενηλικιώνωνται, ανάλογα και με το hardware και τη μάρκα προφανώς. Ψάξε πρώτα για τους drivers και μετά φορματ.

Ναι μωρε...ενταξει... θα συνεχισω τα vista ή απλα τα w7 32bit (ταχω βαλει dualboot,δν ηθελα να κανω βιαστικες κινησεις) για κανα μηνα ακομα και βλεπομεν... :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Εχω βαλει στο λαπτοπακι μου (aspire 5930g ) τα 7αρια μολις. Αλλα εχω μερικα προβληματα. Λαπτοπ ειναι, κουμπια για μικρομ****** εχει πανω πχ για τον player (next song klp) ή το empower technology της acer που και αυτο βολευει που και που, απο ολα αυτα τωρα δεν δουλευει τπτ στα 7. :zzz: Drivers k utilities ths acer εχω βαλει αλλα τπτ δεν διορθωσε τα κουμπια. Επιπλεον, το αλλο σπαστικο, η μπαρα για το volume δεν βγαινει ποια και ας εχω βαλει utilities k driver για ηχο απτην acer. :computer: Aυτα μικροπροβληματα ειναι, δεν θα με κανουν να ξαναγυρισω στα σβηστα, αλλα το σπαστικο ειναι οτι απο τα 4γιγα ραμ μου βλεπει μονο τα 3... Βιος αναβαθμησα, drivers t chipset εβαλα, στο γουγλε εψαξα, ειχε ρωτησει ενας, του ειπαν να κανει αν αβαθμηση το ΒΙΟς και τον γραψαν μετα. :mamba:

Κατεβασε τους drivers απο εδω http://gd.panam.acer.com/home/ . Εγω στο 5920G λειτουργουν ολα αψογα και τα multimedia buttons με windows 7 64bit!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε τους drivers απο εδω http://gd.panam.acer.com/home/ . Εγω στο 5920G λειτουργουν ολα αψογα και τα multimedia buttons με windows 7 64bit!!!

απο εκει κατεβασα κανα δυο...οχι επειδη με χαλαν αλλα επειδη για το 5930 στα 7αρια εχει 3-4 driver με δυο απο αυτους νανε για δικτιο και card reader...... :hm: για vga και acer empower(για τα κουμπια κλπ) εχω βαλει των βιστα, για sound,chipset,bios βρηκα απο αλου...τεσπα, εκατσα ενα 5ωρο. φτανει, θα βαλω τα 64Βιτ αυριο μπας και μ κατσουν καλυτερα :hmm:

Link to comment
Share on other sites

απο εκει κατεβασα κανα δυο...οχι επειδη με χαλαν αλλα επειδη για το 5930 στα 7αρια εχει 3-4 driver με δυο απο αυτους νανε για δικτιο και card reader...... :hm: για vga και acer empower(για τα κουμπια κλπ) εχω βαλει των βιστα, για sound,chipset,bios βρηκα απο αλου...τεσπα, εκατσα ενα 5ωρο. φτανει, θα βαλω τα 64Βιτ αυριο μπας και μ κατσουν καλυτερα :hmm:

acer empower μην το βαλεις καν...Κατεβασε το "Morris custom launch manager":big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησις για windows 7:

Συνήθως όταν δημιουργούμε έναν λογαριασμό xyz σε WIndows 7 αυτόματα δημιουργείται και ο φάκελος USER\xyz....αν θέλουμε να μετονομάσουμε τον λογαριασμό σε abc εύκολα απότο Control panel τον αλλάζουμε ...αλλά ο φάκελος xyz παραμένει ο ίδιος...Πόσο εύκολο είναι σε ένα account (admin) σε Windows7 να αλλαχθεί ο φάκελος USER\xyz σε USER\abc και πως;

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι σε εναν φακελο που περιεχει τραγουδια μεσα και προσπαθω να συρω με το ποντικι το 3ο για παραδειγμα και να το παω στο τελος στη λιστα με τα αρχεια,γιατι ομως δεν γινεται?Απο τοτε που βαλα τα 7 το παρατηρησα και μου κανει και χαλαστρα μαλιστα οταν προσπαθω να κανω radio shoutcast.Πρεπει να ρυθμισω κατι απο Πινακα Ελεγχου?

Το χει κανεις αλλος το συγκεκριμενο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησις για windows 7:

Συνήθως όταν δημιουργούμε έναν λογαριασμό xyz σε WIndows 7 αυτόματα δημιουργείται και ο φάκελος USER\xyz....αν θέλουμε να μετονομάσουμε τον λογαριασμό σε abc εύκολα απότο Control panel τον αλλάζουμε ...αλλά ο φάκελος xyz παραμένει ο ίδιος...Πόσο εύκολο είναι σε ένα account (admin) σε Windows7 να αλλαχθεί ο φάκελος USER\xyz σε USER\abc και πως;

Αν κατάλαβα καλά αυτό που θέλεις να κάνεις :

1) Κάνεις login σαν administrator.

2) Το user account στο οποίο προτίθεσαι να κάνεις τις αλλαγές πρέπει να είναι logged off.

3) Ανοίγεις τον explorer και πηγαίνεις στο /Users, όπου βρίσκεις το φάκελο που θέλεις να αλλάξεις και τον κάνεις rename.

4) Ανοίγεις τον registry editor και πηγαίνεις :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE/Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

Εδω θα βρείς ολα τα Use profiles. Πάτα επάνω στο καθένα και κοίτα το ProfileΙmagePath τους, μέχρι να βρείς αυτό που θέλεις να αλλάξεις. Μόλις το βρείς πάτα επάνω στο δικό του ProfileImagePath, κάνε δεξί κλίκ, modify και άλλαξε του το path βάζοντας αυτό που θα το οδηγήσει στο folder που μετονόμασες στο βήμα 3.

Όταν ο λογαριασμός θα ξανακάνει logon, λογικά θα έχει γίνει η δουλειά σου.

Όλα αυτά από εδω. Μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν τον οδηγό, και να κάνεις ενα search με το pdf viewer σου, αναζητώντας : ProfileImagePath. Θα σε πάει απευθείας στο θέμα που σε ενδιαφέρει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι στα 7 δεν κάνει drag'n'drop μεταξύ desktop και Total Commander. Στα 7 και στα Vista το κάνει ok. Μήπως φταίει το ότι όταν τρεχω Commander βγάζει warning το UAC? To κόβει δηλαδή το UAC level που έχω?

Link to comment
Share on other sites

εχω τα windows 7 ultimate 32bit στο laptop μου και εχω προβλημα με τα drivers και ιδιαιτερα της καρτα ηχου...απο οτι καταλαβα δε δουλευει καθολου το subwoofer...

laptop: ACER Aspire 5930G

στη σελιδα της acer για win7 εχει βγαλει ελαχιστους drivers...

τα windows λενε απο μονα τους οτι τα εχουν ολα updated...

και τωρα;

καλα τα 7 αλλα εχουν πολυ δρομο ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.