Jump to content



Recommended Posts

αν χρησιμοποιήσω το original cd που έχω (στο pc του σπιτιού) για win7 64 bit english και περάσω το κλειδί που έχει το αυτοκόλλητο στο pc της δουλειάς θα δουλέψει?:shout:

και ας τα έχω στα αγγλικά...

Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιήσω το original cd που έχω (στο pc του σπιτιού) για win7 64 bit english και περάσω το κλειδί που έχει το αυτοκόλλητο στο pc της δουλειάς θα δουλέψει?:shout:

και ας τα έχω στα αγγλικά...

Νομίζω πως ναι θα δουλέψει.Δοκίμασε το

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο να δω την απορία σου, λίγο-πολύ αυτά που ειπώθηκαν είναι η συνολική εικόνα:

1. Τα language packs σαν updates τα βλέπεις σαν προεπιλογή μόνο σε Ultimate / Enterprise.

2. Μπορείς να εγκαταστήσεις το stand-alone language pack από το DVD του (δεν είδα το παραπάνω link, αλλά είναι συνηθισμένη διαδικασία, δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Απλά χρειάζεται και πολύ λίγη γραμμή εντολών.

Πρόσεξε εάν η εγκατάστασή σου είναι με SP1, πρέπει να βρεις το language pack για SP1.

3. Εάν κάνεις Αγγλική εγκατάσταση και βάλεις το σειριακό που έχεις, θα ενεργοποιηθεί κανονικά (εφόσον είναι η ίδια έκδοση) αλλά θα μείνει στα Αγγλικά. Μετά μπορείς να βάλεις language pack.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Επειδή πολλές φορές σε λαπτοπ που έχω πάρει όταν τους εγκαθιστώ από το μηδέν τα win7(Οποιαδήποτε έκδοση ακόμα και αυτή που έχουν αρχικά) μερικά(Όχι πολλά) παρουσιάζουν το κλασικό πρόβλημα keyboard lag(Καθυστέρηση πληκτρολογίου) κάτι που με το μαμησιο λειτουργικό(win7 πάλι) που έχουν δεν το παρουσιάζουν, σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα σαν το driver genius 11 ώστε να κάνω backup ΟΛΩΝ των drivers που έχει από τη μαμησια εγκατάσταση των win7 και να τους περάσω στη από το μηδέν εγκατάσταση των win7.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα που να κάνει τη δουλειά εξίσου καλά ή καλύτερα από το driver genius 11 για να το έχω σαν καβατζα.

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Σε ΟΛΑ τα bios υπάρχει ρύθμιση αν το num-lock θα είναι αναμένο ή όχι στο boot, μετά από πόσο delay το "σανιδωμένο" πλήκτρο αρχίζει να στέλνει επιπλέον "πατήματα", καθώς με τι ρυθμό στέλνει "πατήματα". Δεν είμαι σίγουρος αν τα δίνουν όλα σε laptop βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Είχα βάλει Windows 7 x86 σε ένα desktop PC, αυτό το PC, δεν έχει δουλέψει κανά χρόνο τώρα. Μπορώ να βάλω τα Windows 7 σε ένα laptop και να χρησιμοποιήσω το ίδιο SN? Θα το δεχτεί?

Ακόμα, ξέρει κανείς πως μπορώ να κατεβάσω αυθεντική έκδοση των Windows 7 (Ελληνική, x64 κατά προτίμηση) χωρίς να τα πληρώσω? Έχω SN, δεν έχω το DVD όμως.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις retail έκδοση, μπορείς να τη βάλεις σε όποιο υπολογιστή θέλεις. Εάν δεν πετύχει η ενεργοποίηση, θα πάρεις τηλέφωνο τη MS, και θα τους πεις ότι τα έχεις απεγκαταστήσει από τον παλιό και πλέον θα χρησιμοποιείται μόνο ο νέος. Το τηλέφωνο στο γράφει στο μήνυμα σφάλματος ενεργοποίησης.

Για το DVD, η πιο εύκολη λύση είναι να τα πάρεις από κάποιον που έχει την έκδοση που θέλεις, ή πρόσβαση σε συνδρομή MSDN. Η αντιγραφή του DVD επιτρέπεται, εφόσον έχεις την άδεια χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις retail έκδοση, μπορείς να τη βάλεις σε όποιο υπολογιστή θέλεις. Εάν δεν πετύχει η ενεργοποίηση, θα πάρεις τηλέφωνο τη MS, και θα τους πεις ότι τα έχεις απεγκαταστήσει από τον παλιό και πλέον θα χρησιμοποιείται μόνο ο νέος. Το τηλέφωνο στο γράφει στο μήνυμα σφάλματος ενεργοποίησης.

Για το DVD, η πιο εύκολη λύση είναι να τα πάρεις από κάποιον που έχει την έκδοση που θέλεις, ή πρόσβαση σε συνδρομή MSDN. Η αντιγραφή του DVD επιτρέπεται, εφόσον έχεις την άδεια χρήσης.

Μάλιστα.. είχα MSDN, έτσι είχα καταφέρει να πάρω κωδικούς για ελληνικές και αγγλικές εκδόσεις, αλλά μπορούσα να κατεβάσω μόνο αγγλικές εκδόσεις..

Link to comment
Share on other sites

Οι άδειες του MSDN (ειδικά του MSDNAA) δεν θεωρούνται retail και έχουν όριο ενεργοποιήσεων. Επίσης τυπικά δεν επιτρέπεται εγκατάσταση μετά τη λήξη της πρόσβασής σου στη συνδρομή.

Πάντως μπορείς να απευθυνθείς στο διαχειριστή της συνδρομής για να σου δώσει το DVD που χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. είχα MSDN, έτσι είχα καταφέρει να πάρω κωδικούς για ελληνικές και αγγλικές εκδόσεις, αλλά μπορούσα να κατεβάσω μόνο αγγλικές εκδόσεις..

Είσαι απόλυτα σίγουρος ? Μιάς και έτυχε να έχω και γώ από φίλο αλλά και από ινδούς φίλους (underground forum άν με πιάνεις) σου έδινε πάντα επιλογή για όλες σχεδόν τις γλώσσες. Ελάχιστες εξαιρέσεις ήταν το visual studio και κάτι άλλα αχρείαστα.

Αναφέρομαι στην εικόνα (πάνω δεξιά)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12834]Predator_7[/MENTION] Είμαι σίγουρος ότι τόσο τότε (πριν 1,5 χρόνο που ήμουν στην σχολή) όσο και τώρα, δεν μπορούσα να βρω να κατεβάσω τις ελληνικές version.

Μπορούσα αγγλικές και multilanguage pack.

Bασικά έχει αλλάξει η σελίδα και το σύστημα, και δεν καταλαβαίνω πολλά.

Από MSDN βρίσκω τα Ελληνικά, αλλά δεν έχω account. Account εχω σε ένα σύστημα με όνομα Dreamspark. Δεν θυμόμουν κωδικό, έκανα password reset και μπήκα, και έχει κρατήσει την παραγγελία που είχα κάνει παλιά.

[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION] Το να κατεβάσω νομίζω το έχουν σταματήσει και σε εμένα

Students/Faculty/Staff - University of Crete - Applied Sciences - DreamSpark Premium

Verification Method: Added by administrator

Status: Expired

Είχες όμως κανένα θέμα με το λογισμικό που είχες κατεβάσει? Μπορούν να σου κάνουν κάτι αν χρησιμοποιείς το OS που είχες πάρει όταν ήσουν φοιτητής?

Δεν με βλέπω να περνάω Win 7 στο λαπτοπ για την ώρα, θα το ξαναδώ όταν αρχίσω το μεταπτυχιακό αν μπορώ να πάρω κάτι από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12834]Predator_7[/MENTION] Είμαι σίγουρος ότι τόσο τότε (πριν 1,5 χρόνο που ήμουν στην σχολή) όσο και τώρα, δεν μπορούσα να βρω να κατεβάσω τις ελληνικές version.

Μπορούσα αγγλικές και multilanguage pack.

Bασικά έχει αλλάξει η σελίδα και το σύστημα, και δεν καταλαβαίνω πολλά.

Από MSDN βρίσκω τα Ελληνικά, αλλά δεν έχω account. Account εχω σε ένα σύστημα με όνομα Dreamspark. Δεν θυμόμουν κωδικό, έκανα password reset και μπήκα, και έχει κρατήσει την παραγγελία που είχα κάνει παλιά.

[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION] Το να κατεβάσω νομίζω το έχουν σταματήσει και σε εμένα

Είχες όμως κανένα θέμα με το λογισμικό που είχες κατεβάσει? Μπορούν να σου κάνουν κάτι αν χρησιμοποιείς το OS που είχες πάρει όταν ήσουν φοιτητής?

Δεν με βλέπω να περνάω Win 7 στο λαπτοπ για την ώρα, θα το ξαναδώ όταν αρχίσω το μεταπτυχιακό αν μπορώ να πάρω κάτι από εκεί.

MSDNAA = Dreamspark Premium

Το λογισμικό που έχεις κατεβάσει μπορείς να το χρησιμοποιείς για πάντα εφόσον δεν κάνεις νέα εγκατάσταση, αλλά κρατάς την ίδια από όταν ήσουν δικαιούχος.

Σχεδόν σίγουρα την περίοδο που αναφέρεσαι δεν υπήρχε image Win7 Ελληνικά με SP1, γι΄ αυτό δεν το έβλεπες. Δε σου κάνει όμως το Αγγλικό με Multilanguage pack? Κι εδώ έχει συζητηθεί πώς μπορείς να το βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι στα win7 η MS άλλαξε εντελώς το σκηνικό με τα τοπικά locale σε επίπεδο αρχιτεκτονικής. Πλέον υπάρχουν μόνο τα αγγλικά windows και όλες οι άλλες γλώσσες έρχονται μέσω language pack. Το ίδιο νομίζω ισχύει πλέον και στο office. Δεν θα βρείτε ελληνική εγκατάσταση για κατέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

H δυνατοτητα που αναφερεις υπαρχει μονο στις εκδοσεις ultimate & enterprise.

Για τις starter,home premium, professional, χρειαζεσαι ελληνικη εγκατασταση και υπαρχουν κανονικοτατα στο εμποριο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.