Jump to content



HELP: Το PC ρίχνει την ασφάλεια του δωματίου


n1ck0s

Recommended Posts

Έχω ένα θέμα με το PC αρκετό καιρό τώρα και ίσως ήρθε η ώρα να το κοιτάξω. Κάνει το εξής κουλό. Αν κλείσω το τροφοδοτικό από το διακόπτη και τον ξανανοίξω πέφτει η ασφάλεια (του δωματίου). Το ίδιο συμβαίνει αν γίνει διακοπή ρεύματος ή βγάλω το PC από την πρίζα. Μόλις έρθει το ρεύμα ή το ξαναβάλω στην πρίζα ρίχνει την ασφάλεια. Κατά τα άλλα το PC συμπεριφέρεται κανονικά.

Μπορεί κανείς που την παλεύει με ηλεκτρολογικά να μου το εξηγήσει; Είναι θέμα καθαρά ελαττωματικού τροφοδοτικού; Μπορεί να φταίει κάτι άλλο, π.χ. μητρική; Μπορεί να είναι θέμα της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης του σπιτιού;

Αυτά τα ολίγα,

Thx.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα πάθει και εγώ αλλά με την διαφορά οτι έπεφτε η ασφάλεια όταν άνοιγα το UPS του υπολογιστή! αν οι ασφάλειες που έχεις σπίτι σου ειναι καμιάς δεκαετίας και βάλε μάλλον τα έχουν παίξει, θα σου έλεγα να την αντικαταστήσεις με μία άλλη αλλά τα ίδια Ampere. Πρόσεχε όμως αν δεν γνωρίζεις πως να το κάνεις κάλεσε ένα ηλεκτρολόγο για δική σου ασφάλεια

Αν πάλι θες, δοκίμασε ένα αλλο τροφοδοτικό απο κάποιον φίλο για να είσαι σίγουρος οτι δεν είναι απο αυτό και μετά τον ηλεκτρολόγο

Link to comment
Share on other sites

Ρε μπας κι έχεις DFI και δεν το λες; :hehe:

Βασικά, έχεις βάλει το PC να ανάβει αυτόματα μόλις πάρει ρεύμα; Αν ναι, τότε μάλλον σηκώνει φορτίο η ασφάλεια του σπιτιού σου και πέφτει. Αν όχι, τότε μόνο βάζοντας το διακόπτη στο ON και κλείνει, μπορεί να είναι και του τροφοδοτικού το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το PC αρκετό καιρό τώρα και ίσως ήρθε η ώρα να το κοιτάξω. Κάνει το εξής κουλό. Αν κλείσω το τροφοδοτικό από το διακόπτη και τον ξανανοίξω πέφτει η ασφάλεια (του δωματίου). Το ίδιο συμβαίνει αν γίνει διακοπή ρεύματος ή βγάλω το PC από την πρίζα. Μόλις έρθει το ρεύμα ή το ξαναβάλω στην πρίζα ρίχνει την ασφάλεια. Κατά τα άλλα το PC συμπεριφέρεται κανονικά.

Μπορεί κανείς που την παλεύει με ηλεκτρολογικά να μου το εξηγήσει; Είναι θέμα καθαρά ελαττωματικού τροφοδοτικού; Μπορεί να φταίει κάτι άλλο, π.χ. μητρική; Μπορεί να είναι θέμα της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης του σπιτιού;

Αυτά τα ολίγα,

Thx.

Κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο να σου αλλάξει την ασφάλεια του πίνακα σε μεγαλύτερή, αυτό το παθαινεις μονάχα στον hy ? ή και σε άλλη συσκευή? έχεις κάνει κάποια αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο να σου αλλάξει την ασφάλεια του πίνακα σε μεγαλύτερή, αυτό το παθαινεις μονάχα στον hy ? ή και σε άλλη συσκευή? έχεις κάνει κάποια αλλαγή?

Ξέρουμε κόστος πάνω-κάτω?

(Μην μας πιάσουν κορόιδο..)

Link to comment
Share on other sites

το να αλλαξεις την ασφαλεια με μεγαλυτερη ειναι ευκολο αλλα οχι ασφαλες !!

τα αμπερ σε καθε ασφαλεια εχουν λογο που υπαρχουν........

για μενα ,παρε μια μπαλαντεζα και δοκιμασε απο αλλη πριζα και αν μπορεις στην ιδια γραμμη ή σε γραμμη που καταληγει σε ασφαλεια με ιδια αμπερ

αν η ασφαλεια οπως λες,πεφτει και στις διακοπες ρευματος εχει προβλημα η γραμμη

Link to comment
Share on other sites

Μερικα τροφοδοτικα εχουν ενα διακοπτακη που αλλαζουν ταση ή κατι τετοιο, σε ενα φιλο μου το χαμε αλλαξει και εκανε μπουμ το τροφοδοτικο και πεσανε ασφαλιες και λοιπα.

Μπορει να ναι και το νεο "Οικονομια στη ΔΕΗ and quiet" για δες μηπως το εχεις ενεργο :p

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω απλά να το καταλάβεις (για να μη μπλέξουμε με όρους).....

ΑΛΛΑΞΕ την ασφάλεια του πίνακα που αντιστοιχεί στην πρίζα του computer σου με μια ΟΛΟΙΔΙΑ σε Amperaz, ΑΛΛΑ να γράφει πάνω της "C"...

Δηλαδή τώρα έχεις π.χ. μια 10A A ή Α10 Α , θα πάρεις και θα βάλεις μία B10 A ή 10 A B.......Για ακόμα καλύτερα πάρε μία C10 A ή 10Α C....... To ίδιο ισχύει και αν έχεις 16άρα ή οτιδήποτε....

ΤΕΛΕΙΩΣΕ το πρόβλημά σου..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω απλά να το καταλάβεις (για να μη μπλέξουμε με όρους).....

ΑΛΛΑΞΕ την ασφάλεια του πίνακα που αντιστοιχεί στην πρίζα του computer σου με μια ΟΛΟΙΔΙΑ σε Amperaz, ΑΛΛΑ να γράφει πάνω της "C"...

Δηλαδή τώρα έχεις π.χ. μια 10A A ή Α10 Α , θα πάρεις και θα βάλεις μία B10 A ή 10 A B.......Για ακόμα καλύτερα πάρε μία C10 A ή 10Α C....... To ίδιο ισχύει και αν έχεις 16άρα ή οτιδήποτε....

ΤΕΛΕΙΩΣΕ το πρόβλημά σου..... ;)

Για να μάθουμε και κάτι.

Ποια είναι η διαφορά τους?

Link to comment
Share on other sites

το να αλλαξεις την ασφαλεια με μεγαλυτερη ειναι ευκολο αλλα οχι ασφαλες !!

τα αμπερ σε καθε ασφαλεια εχουν λογο που υπαρχουν........

για μενα ,παρε μια μπαλαντεζα και δοκιμασε απο αλλη πριζα και αν μπορεις στην ιδια γραμμη ή σε γραμμη που καταληγει σε ασφαλεια με ιδια αμπερ

αν η ασφαλεια οπως λες,πεφτει και στις διακοπες ρευματος εχει προβλημα η γραμμη

Ο ηλεκτρολογος μου τη αλλαξε.Μου ειπε οτι ειδε τα καλωδια και σηκωνουν ανετα τα 15ΑΜΡ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο σας. Έκανα από το πρωί διάφορα πειράματα:

1) Το τροφοδοτικό δεν φταίει. Αν δεν είναι καρφωμένο στη μητρική, όσες φορές και να το ανοιγοκλείσω δεν γίνεται τίποτε.

2) Με μπαλαντέζα σε άλλες πρίζες (που πέφτουν σε άλλη ασφάλεια) δεν έχω πρόβλημα.

Αλλά όλα αυτά δεν έχουν και πολύ νόημα γιατί νομίζω πως ο jedi master Hipro5 μας κάλυψε όλους.

Thx.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά τους με "απλά λόγια" είναι στο πόσο ρεύμα κοντράρουν στην εκκίνηση πριν πέσουν....

Η "C" για παράδειγμα είναι για μοτέρ/air condition και άλλα τέτοια....

Στο δικό μου πίνακα, δεν είδα καμία να γράφει A/B/C... Όλες γράφουν L... Τι ακριβώς είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι το σαλονι και το δωματιο μου ειχαν 10Α ασφαλεια και μερικες φορες , ειχαμε πτωσεις (στην ενταση του φως) και παρουσιαζε το ιδιο προβλημα με σενα.Να πεφτει η ασφαλεια ανοιγοντας το τροφοδοτικο :p

Οποτε επειδη ειχαμε 2η ελευθερη ασφαλεια στο πινακα , παιρνω τα καλωδια και τα αλλαζω θεσεις.Και απο τοτε ολα οκ.Κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.