Jump to content



H Seagate αναγνωρίζει τους ελλατωματικούς 7200.11 δίσκους (Updated)


patrik

Recommended Posts

Το reference number το πήρα μέσω τηλεφώνου.

Βασικά αρχικά είχα μιλήσει μέσω chat με Αμερική,αλλά πάντα μου έλεγαν να μιλήσω με Ευρώπη ή Ολλανδία ή Αγγλία.

Τους ανέφερες οτι είσαι από Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 473
  • Created
  • Last Reply
Το reference number το πήρα μέσω τηλεφώνου.

Βασικά αρχικά είχα μιλήσει μέσω chat με Αμερική,αλλά πάντα μου έλεγαν να μιλήσω με Ευρώπη ή Ολλανδία ή Αγγλία.

Τους ανέφερες οτι είσαι από Ελλάδα?

Ναι και μου είπαν να μιλήσω να πάρω τον αριθμό αυτό με Αμερική. να σε ρωτήσω validation πως γίνεται ? Δλδ τι με ρωτάνε ? Πες μου αν θυμάσαι γτ δεν ξέρω μέχρι να γίνει κάτι σίγουρα είμαι με την ψυχή στο στόμα κυριολεκτικά. Και μπορείς να εξηγήσεις η μεταφορά πως θα γίνει ? Δεν το πιασα κάτι με παραλαβή από το σπίτι μου έλεγε ο τύπος.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ρωτήσουν τι πρόβλημα έχει.

Πες τους οτι μια μέρα το άνοιξες και δε διαβάζεται πουθενά. Επίσης οτι πριν το πάθει, είχε ένα lag στην απόκριση. (που φαντάζομαι αυτά σου έκανε κι εσένα)

Λοιπόν για μεταφορά, είχα επιλέξει να μου στείλουν αυτοί το courier.

Οπότε με παίρνει μια καλή κυρία από την TNT, το πρωί τηλέφωνο, όπου μου στέλνει κάποια έγγραφα που θα κολλούσαμε πάνω στη συσκευασία.

Αλλά για καλή μου τύχη παρατήρησα οτι η διεύθυνση αποστολής ήταν λάθος(από μια άσχετη εταιρία).

Τους πήρα τηλ (την i365) κι επιβεβαίωσα τη διεύθυνση στην Ολλανδία, που είναι αυτή που έγραψα πιο πάνω.

Όταν ήρθε ο courier απλά γράψαμε τη σωστή διεύθυνση κι αυτό ήταν!

Αν θυμάμαι καλά από το site της TNT που παρακολουθούσα την αποστολή, το πακέτο έφτασε Ολλανδία την ίδια ημέρα!

Κομπλέ θα είσαι δε χρειάζεται άγχος!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ρωτήσουν τι πρόβλημα έχει.

Πες τους οτι μια μέρα το άνοιξες και δε διαβάζεται πουθενά. Επίσης οτι πριν το πάθει, είχε ένα lag στην απόκριση. (που φαντάζομαι αυτά σου έκανε κι εσένα)

Λοιπόν για μεταφορά, είχα επιλέξει να μου στείλουν αυτοί το courier.

Οπότε με παίρνει μια καλή κυρία από την TNT, το πρωί τηλέφωνο, όπου μου στέλνει κάποια έγγραφα που θα κολλούσαμε πάνω στη συσκευασία.

Αλλά για καλή μου τύχη παρατήρησα οτι η διεύθυνση αποστολής ήταν λάθος(από μια άσχετη εταιρία).

Τους πήρα τηλ (την i365) κι επιβεβαίωσα τη διεύθυνση στην Ολλανδία, που είναι αυτή που έγραψα πιο πάνω.

Όταν ήρθε ο courier απλά γράψαμε τη σωστή διεύθυνση κι αυτό ήταν!

Αν θυμάμαι καλά από το site της TNT που παρακολουθούσα την αποστολή, το πακέτο έφτασε Ολλανδία την ίδια ημέρα!

Κομπλέ θα είσαι δε χρειάζεται άγχος!

Για επαλήθευση θα δοκιμάσω το chat αρχικά. Την μεταφορική την επιλέγω εγώ ή απλά μόλις συμπληρωθεί η φόρμα και σταλεί το ρυθμίζουν αυτοί και γίνονται όλα όπως εσένα ?

5 εργάσιμες είπες και όλα κυριλέ έτσι ? Δεν ξέρεις πόσο με καθυσηχάζεις.:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογή στη φόρμα να σου στείλουν courier! Θα το επιλέξεις!

Απλά να προσέξεις τη διεύθυνση αποστολής!

Άμα φύγει αύριο ο σκληρός, λογικά Παρασκευή θα είναι πίσω!

Ουσιαστικά από όσο κατάλαβα σου περνάνε το νέο firmware, δε σου δίνουν νέο σκληρό!

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογή στη φόρμα να σου στείλουν courier! Θα το επιλέξεις!

Απλά να προσέξεις τη διεύθυνση αποστολής!

Άμα φύγει αύριο ο σκληρός, λογικά Παρασκευή θα είναι πίσω!

Ουσιαστικά από όσο κατάλαβα σου περνάνε το νέο firmware, δε σου δίνουν νέο σκληρό!

Νομίζω ότι έχω καταλάβει τα περί του θέματος. Περαιτέρω απορία θα σε ενημερώσω. Είσαι πολύ εξυπηρετικός και κατατοπιστικός ! Το εκτιμώ για πολλοστή φορά και σε ευχαριστώ. Πραγματικά αν εξελιχθεί τόσο ομαλά όπως λες ήδη έχω αρχίσει να νιώθω καλύτερα. Εγώ τα δεδομένα μου θέλω όπως ήταν και τέλος. Με ενημερώνουν για την πρόοδο ή το κάνω εγώ με κάποιο τρόπο ? Κάπου αναφέρθηκες αλλά δεν το ανέλυσες.

Link to comment
Share on other sites

Και στο site της TNT και στο site της i365 βλέπεις οnline την πορεία αποστολής και αποκατάστασης, αντίστοιχα!

Καλή τύχη σου εύχομαι κι εγώ!

Σήμερα προσπάθησα να μιλήσω με Αμερική αλλά το τηλέφωνο που μου έδωσαν ήταν μόνο για τους κατοίκους της. Μέσω chat λοιπόν πήρα το reference number και συμπλήρωσα την δήλωση. Ότι κενό μου ζητήθηκε. Μόνο μαι παρατήρηση όταν έκανα submit και το δέχθηκε με προχώρησε χωρίς να γράψει πουθενά κάτι σαν επιβεβαίωση ότι όντως στάλθηκε αλλά ούτε κάτι αρνητικό. Είναι φυσιολογικό,θυμάσαι ? Ευχαριστώ και πάλι !

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την παρατήρηση δεν τη θυμάμαι που λες!

Οπότε τώρα περιμένεις το τηλέφωνο από την TNT!

Τελικά την ξαναέκανα μου ρθε ο αριθμός ! Ταυτόχρονα επικοινωνούσα μέσω mail με την i365 και με βοήθησε πολύ. Απλά μου στο τελευταίο mail ότι ειδοποίησε ήδη την ΤΝΤ και περιμένω τηλέφωνο ! Φίλε μου δεν μπορώ να σε ευχαριστήσω περισσότερο ! Σε ενημερώνω για οτιδήποτε προκύψει στην συνέχεια !!!!:pleasantry::pleasantry::pleasantry::pleasantry::dance3::dance3::dance3::dance3::T::T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε να μας πεις τα νεότερα!

Σήμερα σε λιγότερο από 24 ώρες δέχθηκα το τηλέφωνο από την ΤΝΤ ,μια πολύ ευγενική κυρία με ενημέρωσε ! Απλά αναμένω την παραλαβή. :dance3::dance3::dance3::dance3:

Link to comment
Share on other sites

Thanks edward :cool:

Ναι ! Με ξέρουν εδώ συνεχώς δέματα παραλαμβάνω ! Ευχαριστώ γαι πολλοστή φορά εύχομαι να έρθει γρήγορα και με κανένα απολύτως πρόβλημα ! Ειλικρινά ευχαριστώ για τον χρόνο σου ! :dance3::dance3::dance3::dance3:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την βοήθειά σας! Έχω και εγώ έναν 750άρη 7200.11 με το "κακό" firmware SD15. Συγκεκριμένα το Driver Detect που κατέβασα από την σελίδα που προτείνετε στην πρώτη σελίδα αυτού του thread ( http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207951 ), μου τον αναφέρει ως

Model: ST3750330AS, Serial: 9QK0RWN8, Firmware: SD15

Λοιπόν, κατέβασα και το αρχείο ISO που δίνει η seagate, το έκαψα σε ένα CD, bootάρω από αυτό, όλα καλά, ξεκινάει το πρόγραμμα για το φλασάρισμα του δίσκου, αλλά τον συγκεκριμένο δίσκο ΔΕΝ τον βλέπει! Βλέπει τους δύο ράπτορες που έχω, βλέπει και τον 7200.11 1.5ΤΒ που έχω, αλλά τον 750άρη ΔΕΝ τον βλέπει!

Για να σας πω περισσότερες λεπτομέρειες, πατάω το S για να σκανάρει τα drives, και δεν βρίσκει τον 750άρη, όπως είπα παραπάνω. Πατάω και το Α, που αντιστοιχεί στον ST3750330AS, για να δω τι θα γίνει, και φυσικά γίνεται το αναμενόμενο, μου λέει ότι δεν βρίσκει τέτοιον δίσκο για να τον φλασάρει.

Τα παραπάνω τα δοκίμασα και με όλους τους σκληρούς πάνω, και με μόνο του τον 750άρη. Το αποτέλεσμα το ίδιο.

Ο δίσκος εμφανίζεται κανονικά και στο BIOS και στα Win7, και φυσικά και στο driver detect, το οποίο μου τον εμφανίζει με κόκκινο, υπονοώντας προφανώς ότι θέλει φλασάρισμα!

Δοκίμασα μάλιστα, πριν την απόπειρα με το ISO, και το εκτελέσιμο που δίνει η seagate από την ίδια σελίδα και που φλασάρει τον δίσκο μέσα από τα Win, αφού μεσολαβήσει επανεκκίνηση φυσικά. Ούτε αυτό έφερε αποτέλεσμα, η εκτέλεσή του στην επανεκκίνηση έγινε τόσο γρήγορα που δεν πρόλαβα να δω τι έγινε, αλλά ο δίσκος παρέμεινε με το παλιό firmware.

Τα φώτα σας κανείς; Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο να κάνω, προκειμένου να... "πείσω" τον 750άρη να δεχθεί το νέο firmware!

Να σας πώ ότι τον δίσκο αυτό τον έχω πάαααρα πολύ καιρό, ίσως και πάνω από δυο χρόνια, χωρίς μέχρι σήμερα το παραμικρό πρόβλημα. Απλώς τυχαία έπεσα στο thread αυτό και ομολογουμένως πανικοβλήθηκα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα dimgr έχω... δοκίμασα και το automated firmaware update αλλά και πάλι τα ίδια...

Να φτέει μήπως ότι έχω deamon tools?

Model: ST3500320AS, Serial: 9QM58H7Y, Firmware: SD15 κόκκινο !

Επίσης και κάτι παράξενοο... γιατί τα window xp sp3 βλέπουν το σκληρό ως SCSI !!!!!!!!??? :o

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, απ' ότι θυμάμαι, δεν χρειάζονται αναβάθμιση όλοι οι δίσκοι που έχουν το εν λόγω firmware ακόμη κι αν είναι από τα αναφερόμενα μοντέλα που επηρεάζονται...

το πρώτο που πρέπει να κάνετε είναι να ελέγξετε αν επηρεάζεται ο δίσκος σας με το σχετικό εργαλείο της Seagate

Αν από τον έλεγχο του σειριακού αριθμού σας βγάλει ότι δεν χρειάζεται (ίσως κι η ημερομηνία παραγωγής έχει σχέση; ), τότε δεν χρειάζεται να κάνετε την αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Τον είχα κάνει τον έλεγχο αυτόν και πριν, τον έκανα ξανά και τώρα! Μου λέει ότι είναι από τα προβληματικά μοντέλα που θέλουν αναβάθμιση!

Οπότε τώρα τι κάνουμε; Πως μπορώ πλέον να χρησιμοποιώ αυτόν τον δίσκο, όταν ξέρω ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να μου μείνει στο χέρι χωρίς προειδοποίηση; :wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.