Jump to content



H Seagate αναγνωρίζει τους ελλατωματικούς 7200.11 δίσκους (Updated)


patrik

Recommended Posts

  • Replies 473
  • Created
  • Last Reply
αν το βγάλεις από το κουτάκι του και τον στείλεις δεν νομίζω πως θα σου πουν τιποτα ;)

(RMA από τη Lacie μάλλον δεν παίζει ε; )

Μπα, όχι δεν υπάρχει απόδειξη. Ίσως δοκιμάσω απ' ευθείας στην saegate.

εφοσον σου επεσε κατω και χαλασε και οχι απο "φυσικου" του το ερωτημα ειναι ρητορικο, παρολα αυτα απανταω.

seagate-affected-drives-742.jpg

Λοολ. Έπεσε στα χέρια μου είπα. Σχήμα λόγου.

Link to comment
Share on other sites

omg τωρα ειδα το ποστ σου :hang3:,συγνώμη:slap:..

Δεν καταλαβα τι εννοεις.. Ο δικός μου δουλευε μια χαρα μεχρι που αρχισα να χρησιμοποιώ πανω απο το 60% του χώρου οπου και αρχισε να κανει νερα... σκαναρησα με προγραμμα και ειχε bad sectors , τον εκανα φορματ και μετα εβαλα ενα προγραμμα που διορθώνει bad sectors. Βρηκε 1 (bad sector) και το διόρθωσε, μετα τον παράτησα στο ραφι και το εχω να τον κοιταω και να με κοιταει.

Οταν βρω χρόνο θα στον στειλω στην seagate και ας κανουν οτι νομιζουν , firmware update δεν μπορω να κανω , μου λεει οτι δεν γινεται αν θυμαμαι καλα μου ελεγε "model matched , firmware version not matched "

Μαλλον ο δικός μου δεν ηταν στην ελαττωματική παρτιδα και χαλασε τυχαια ή απλά δεν με γουσταρει :tongue: (πλακιτσα)

το θεμα ηταν να τον προλαβεις πρωτου βγαλει προβλημα και να του περασεις το σωστο firmware μπας και σωθεί.. αφου σου βγαλε τα bad sectors και μετα τσαμπα κοπος αυτο εννοώ ..

τελικα? τον εκανες rma ? στον αλλαξανε? ολα οκ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει βγάλει το ίδιο πρόβλημα σε κάποιον από εσάς, αλλά σε εμένα κρασάρει το Seatools.

Αυτό συμβαίνει επειδή είναι βεβαιωμένο το πρόβλημα στο σκληρό ?

Σημειωτέον: Το μοντέλο είναι ο ST3 1500341AS με firmware CC1H,

ο οποίος με βάση κάποια διαγνωστικά προγράμματα, έχει ελάχιστη ζωή .....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Thread digging sorry:

Ενας φιλος εχει τον κλασικο 1TB 7200.11 με sd15 firmware. Ο δισκος τα εχει φτυσει τωρα εντελως δεν αναγνωριζεται απο πουθενα. Εχουμε καμμια λυση σχετικα ευκολη η πρεπει να καταληξουμε σε rs232 ttl adaptors και πατεντες με πλακετες κτλ?

Οποιαδηποτε λυση ειναι ευπροσδεκτη εφοσον δεν ειναι υπερβολικα πολυπλοκη.

Ευχαριστω

ΥΓ Δεν θελει με τιποτα να χασει δεδομενα...

Link to comment
Share on other sites

Thread digging sorry:

Ενας φιλος εχει τον κλασικο 1TB 7200.11 με sd15 firmware. Ο δισκος τα εχει φτυσει τωρα εντελως δεν αναγνωριζεται απο πουθενα. Εχουμε καμμια λυση σχετικα ευκολη η πρεπει να καταληξουμε σε rs232 ttl adaptors και πατεντες με πλακετες κτλ?

Οποιαδηποτε λυση ειναι ευπροσδεκτη εφοσον δεν ειναι υπερβολικα πολυπλοκη.

Ευχαριστω

ΥΓ Δεν θελει με τιποτα να χασει δεδομενα...

Εάν δεν φαίνεται καθόλου ούτε και στο BIOS τότε δεν γίνεται κάτι τουλάχιστον με θέμα software.

Για πλακέτες και τα συναφή φαίνεται ότι ξέρεις κάτι παραπάνω οπότε εσύ ξέρεις.

Αλλά εάν είναι στην εγγύηση και τα δεδομένα σημαντικά, νομίζω πως η Seagate στον αλλάζει με νέο και με τα δεδομένα μέσα.

Στείλε ένα email και δεν έχεις να χάσεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα, έχω 3-4 χρόνια εναν seagate barracuda 7200.11 500gb ST3500820AS με firmware: LC11. Πριν 10 μέρες κλάταρε αφού πρώτα lagαρε. Δεν τον διαβάζει κανένα pc. Αυτό που καίγομαι είναι τα αρχεία και έχω αγχωθεί τρομερά. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Στο Φόρουμ χαόθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ την αλήθεια, δεν έχω διαβάσει κάπου για το LC11, θυμάμαι σίγουρα το SD15...

Διάβασες όλες τις προηγούμενες σελίδες του θέματος και δεν βρήκες κάτι ?

Δεν βρήκα κάτι για το firmware (μόνο ότι είχε βγει update) αλλά μοιάζει με τα προβλήματα που έχω διαβάσει στο φόρουμ. Ξέρεις που πρέπει να απευθυνθώ; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.