Jump to content



H Seagate αναγνωρίζει τους ελλατωματικούς 7200.11 δίσκους (Updated)


patrik

Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά. Έκανα τα πάντα όπως προβλεπόταν μέχρι το σημείο που η TNT μου έστειλε mail να συμπληρώσω μία φόρα με τα στοιχεία της αποστολής. Παρ' όλο που συμπλήρωσα όλα τα κενά, πατάω sumbit αλλά δεν κάνει τίποτα. Refresh η σελίδα, χωρίς να βγάζει κάποιο μήνυμα. Πάω στο Contact customer service αλλά βγάζει λευκή σελίδα. Δεν ξέρω αν είναι προσωρινό το πρόβλημα στο site.

Εσάς βγάζει κάτι εδώ: http://www.tnt.com/express/customer_services.html ;

Μήπως τελικά αποστάλθηκε η αίτηση; Επίσης σε ποιο σημείο του mail γράφω ότι τα ταχυδρομικά τέλη επιβαρύνουν τη Seagate; Εγώ το έγραψα σαν σημείωση. Πρέπει κάπου αλλού;

Επικοινώνησα και με την TNT Θεσσαλονίκης αλλά μου είπαν ότι αυτοί δεν μπορούν ακόμα να κάνουν κάτι μέχρι να επιβεβαιώσω την αποστολή μου προς την TNT Ολλανδίας και να ξανακαλέσω Δευτέρα πρωί.... :/

Τι κάνω;

Σας ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 473
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά να σας ενημερώσω ότι τελικά κατάφερα να αναθαθμίσω το firmware στον 750άρη μου! Αυτό που έκανα ήταν να αποσυνδέσω όλες τις sata συσκευές από τη μητρική και από τις 6 αριθμημένες θύρες sata της μητρικής μου, να τον συνδέσω στη sata 1. Κατόπιν boot από το cd με το firmware και σε 2 λεπτά είχα τελειώσει!

Το είχα ψιλοπαρατήσει το θέμα διότι βολευόμουν με τον καινούριο 1,5 tera που αγόρασα, αλλά τελικά είπα να κάνω τη δουλειά χθες! Να θυμίσω για όποιον ενδιαφέρεται, ότι πρωτύτερα που είχα τον σκληρό στη sate 5, ακόμα και μόνο του, χωρίς άλλη sata συσκευή συνδεδεμένη, το προγραμματάκι δεν τον έβλεπε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αυτόν τον δίσκο: "ST315003 41AS USB Device barracuda 7200.11 1500341" πρέπει να του αλλάξω firmware?

Αν ναι τότε:

1. Θα χάσω ότι δεδομένα έχει μέσα ο δίσκος γιατί είναι τιγκαρισμένος με media files και δεν θέλω να τα χάσω.

&

2. Πως ακριβώς γίνετε το firmware update των σκληρών δίσκων στο pc μου που εχω και άλλους sata & ide atapi δίσκους?

Πρέπει υποχρεωτικά να ξεσυνδέσω τα πάντα για να γίνει επιτυχώς το firmware update του seagate σκληρού δίσκου που τον εχω κάνει εξωτερικό μέσω usb θήρας.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε φιλε πριν σου βαρεσει

εγω αλλαξα στον 500ρι μου που ειναι παλι 7200.11

ειναι πολυ ευκολο και δεν εχασα δεδομενα!!!

απλα μπες στο σιτε της seagate γραψε ακριβως το μοντελο του δισκου σου και θα βρεις ενα iso αρχειο θα το καψεις σε ενα CD-ακι αποσυνδεεις ολες τις συσκευες sata απο το pc σου και συνδεεις στην πρωτη σατα θυρα τον σκλιρο σου (δες στο μανουαλ της μιτρικις σου ποια ειναι η πρωτη σατα θυρα) και στην δευτερη το dvd σου οπος ειπε και ο dimgr πιο πανω.....βασικα ολες αυτες τις οδιγιες θα τις βρεις και στο σιτε της seagate απο οπου θα κατεβασεις το iso αρχειο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν δεν ξεσυνδέσω τους άλλους δίσκους μου δεν θα γίνει δουλειά αν τον εχω απλά συνδεδεμένο μέσω usb?

Και αν δεν αλλάξω είναι σίγουρο ότι κάποτε θα χαλάσει με αυτό το firmware που έχει τώρα πάνω?

Με την αλλαγή το φτιάχνουν το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

με την αλλαγη λεει η seagate οτι φτιαχνει το πρβλιμα καθος ηταν ενα bug στο firm.

τωρα αν δεν αλλαξεις firm δεν ξερω αν θα σου βαρεσει η οχι......παντος εγω δεν θα το ρισκαρα στη θεση σου για 5 λεπτα δουλεια συνολο.

τωρα αν δεν θες να ακολουθισεις τις οδιγιες του firm update δικο σου θεμα....εγω θα σου ελεγα να μην ρισκαρεις ουτε αυτο

φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Μα εκανα τσεκ με το προγραμμα "drivedetect" και αφού με πάει σε αυτό το λινκ και πατήσω το serialno(Model: ST31500341AS, Serial: 9VS1GZ8C, Firmware: CC1H) του δίσκου μου λέει ότι δεν υπάρχει κάτι να κατεβάσει.

Και πως φτιάχνει το bootable cd γιατί εμένα το "br-sd1b.exe" αρχείο που κατέβασα απλά το έτρεξα και μου έκανε επανεκκίνηση το σύστημα και λίγο πριν ξεκινήσουν τα xp sp3 Greek μου έτρεξε το πρόγραμμα της Seagate.

Ορίστε και η απόδειξη:

86705070.jpg

Οπότε τι κάνω?

Μήπως δεν χρειάζεται να κάνω firmware update το δίσκο μου?

Link to comment
Share on other sites

εδω εισαι http://www.seagate.com/staticfiles/support/downloads/firmware/Brinks-4D8H-SD1B.ISO

τελικα ακυρο!!! δες αυτο:

Note: If your drive has CC firmware, your drive is not affected and no further action is required. Attempting to flash the firmware of a drive with CC firmware will result in rendering your drive inoperable.

Note: The download utility will abort if it is not compatible with your current firmware revision. If your firmware version for these models is already SD1B or SD2B, your drive does not need a firmware update.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωτάω είναι απαραίτητο να βγάλω τα πάντα εκτός από το dvd-rom και τον δίσκο από το pc μου?

Και ποιο πάνω γιατί μου έγραψε ότι δεν έχει κάτι για κατέβασμα για το δικό μου μοντέλο δίσκου?

Εσύ είδες καμιά διαφορά μετά το firmware update που έκανες το δίσκο σου?

Link to comment
Share on other sites

Στο έγραψε γιατί ο δικός σου δίσκος είναι σε μη προβληματική σειρά. Δεν είχα όλοι οι δίσκοι το ίδιο πρόβλημα, μόνο κάποιες παρτίδες από αυτούς.

Πάντως για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν update το firmware πρέπει να μείνουν μόνο ο σκληρός και το cd/dvd για να μην γίνει κανένα λάθος και γραφτεί το update σε άλλο σκληρό (πάπαλα ο εν λόγω σκληρός μετά).

Link to comment
Share on other sites

Εγω που κατέβασα το αρχείο που λέει ο BloodMage μου έβγαλε error στο dos παρόλο που είχα βγάλει τα πάντα.

Γιατί αυτό?

εδω εισαι http://www.seagate.com/staticfiles/support/downloads/firmware/Brinks-4D8H-SD1B.ISO

τελικα ακυρο!!! δες αυτο:

Note: If your drive has CC firmware, your drive is not affected and no further action is required. Attempting to flash the firmware of a drive with CC firmware will result in rendering your drive inoperable.

Note: The download utility will abort if it is not compatible with your current firmware revision. If your firmware version for these models is already SD1B or SD2B, your drive does not need a firmware update.

Και bloodmage καλό είναι αν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ να μην δίνεις ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ οδηγίες στο κόσμο και στο λέω αυτό γιατί παρόλο που σου έδειξα την φώτο με το τσεκ που έκανε για το δίσκο που εχω και μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο firmware να κατεβάσω εσύ μου είπες αυτό κατέβασε και θα γίνει κανονικά το fw update κάτι που δεν έγινε για τον παραπάνω λόγο ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ FW για το μοντέλο δίσκου Seagate που εχω.

Όλα αυτά στα λέω σε καθαρά φιλικό τόνο γιατί μπορεί να κάνεις κάποιον να χαλάσει το δίσκο του από ημιμάθεια σου γιατί όπως ξέρουμε όλοι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.

Εντέλει στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα καθότι με άγχωσες χωρίς απολύτως κανένα λόγο.

Ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

λοιποοον 1ον καλο θα ηταν να σκεφτεσαι "λιγο" πριν γραψεις κατι!

2ον ο τονος σου δεν ειναι καθολου φιλικος!

και 3ον σου εστειλα σε λινκ ενα firm που αντιστοιχει στο μοντελο του σκλιρου σου

και διαβασε πλιζ το Post #409

μερικες στοιχειοδεις γνωσεις αγγλικων (και ελληνικων) αρκουν για να καταλαωεις αυτο που λεει

Link to comment
Share on other sites

1. Για πες μου που είδες ότι ο τόνος μου δεν είναι φιλικός. Επειδή σου λέω ότι δεν ξέρεις κάτι(Όπως αυτό αποδείχτηκε περίτρανα) αυτό είναι προσβλητικό(Ας πρόσεχες καλύτερα τι συμβουλές δίνεις ώστε να μην ήσουνα λάθος και χρειαζότανε μετά να κάνεις edit το ίδιο σου το ποστ)?

Καλό είναι λοιπόν να μάθεις κι εσύ με τη σειρά σου να διαβάζεις καλύτερα και ποιο προσεγμένα τα ποστ που σε αφορούν και είναι στα ελληνικά γραμμένα.

2. Μήπως λέω μήπως δεν ήτανε αυτό το αρχικό σου ποστ?

3. Μήπως λέω μήπως από τη φώτο που είχα ποστάρει στο ποστ 408 φαίνεται ότι δεν υπάρχει fw για τον δικό μου δίσκο γιατί πολύ απλά ΔΕΝ το χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που κατέβασα το αρχείο που λέει ο BloodMage μου έβγαλε error στο dos παρόλο που είχα βγάλει τα πάντα.

Γιατί αυτό?

Και bloodmage καλό είναι αν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ να μην δίνεις ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ οδηγίες στο κόσμο και στο λέω αυτό γιατί παρόλο που σου έδειξα την φώτο με το τσεκ που έκανε για το δίσκο που εχω και μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο firmware να κατεβάσω εσύ μου είπες αυτό κατέβασε και θα γίνει κανονικά το fw update κάτι που δεν έγινε για τον παραπάνω λόγο ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ FW για το μοντέλο δίσκου Seagate που εχω.

Όλα αυτά στα λέω σε καθαρά φιλικό τόνο γιατί μπορεί να κάνεις κάποιον να χαλάσει το δίσκο του από ημιμάθεια σου γιατί όπως ξέρουμε όλοι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.

Εντέλει στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα καθότι με άγχωσες χωρίς απολύτως κανένα λόγο.

Ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας.

fits μια φιλική παρατήρηση: Πρώτα διαβάζουμε τις οδηγίες από το επίσημο site του κατασκευαστή για το οποιοδήποτε πρόβλημα, και μετά, αν δεν βγάζουμε άκρη, ζητάμε βοήθεια από τα διάφορα φόρουμ, αλλά και πάλι δεν κάνουμε στα τυφλά ό,τι μας λένε, αλλά προσπαθούμε να καταλάβουμε αν αυτά που μας προτείνουν είναι σωστά, είτε με διάλογο είτε συγκρίνοντας με άλλες προτάσεις.

Στην περίπτωσή μας, με τους σκληρούς, οι οδηγίες απο την Seagate είναι ξεκάθαρες, οπότε αφού ο κατασκευαστής στο τεστ που έκανες σου λέει ότι είσαι εντάξει, έπρεπε να μείνεις εκεί. Εκτός αν δεν ξέρεις Αγγλικά, οπότε πάω πάσο. Και πάλι όμως ρωτάμε πρώτα πολλές φορές πριν κάνουμε κάτι τόσο σημαντικό όπως το φλασάρισμα δίσκου. Δεν χρειάζεται να απευθύνεις μομφές, όλοι να βοηθήσουμε προσπαθούμε.

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν ηταν το αρχικο μου αλλα κοιτα λιγο την ωρα της τελευταιας επεξεργασιας μου αν δεν σου κανει κοπο.

"

εδω εισαι http://www.seagate.com/staticfiles/s...-4D8H-SD1B.ISO

τελικα ακυρο!!! δες αυτο:

Note: If your drive has CC firmware, your drive is not affected and no further action is required. Attempting to flash the firmware of a drive with CC firmware will result in rendering your drive inoperable.

Note: The download utility will abort if it is not compatible with your current firmware revision. If your firmware version for these models is already SD1B or SD2B, your drive does not need a firmware update.

Last edited by BloodMage; Χθες at 21:46.. "

και επιδι δεν ειμαι χαζος! μιπως η pic στο ποστ 408 δεν ηταν στην αρχη και την κοτσαρες μετα?γτ οπος ειπα πριν δεν ειμαι χαζος!

Link to comment
Share on other sites

fits μια φιλική παρατήρηση: Πρώτα διαβάζουμε τις οδηγίες από το επίσημο site του κατασκευαστή για το οποιοδήποτε πρόβλημα, και μετά, αν δεν βγάζουμε άκρη, ζητάμε βοήθεια από τα διάφορα φόρουμ, αλλά και πάλι δεν κάνουμε στα τυφλά ό,τι μας λένε, αλλά προσπαθούμε να καταλάβουμε αν αυτά που μας προτείνουν είναι σωστά, είτε με διάλογο είτε συγκρίνοντας με άλλες προτάσεις.

Στην περίπτωσή μας, με τους σκληρούς, οι οδηγίες απο την Seagate είναι ξεκάθαρες, οπότε αφού ο κατασκευαστής στο τεστ που έκανες σου λέει ότι είσαι εντάξει, έπρεπε να μείνεις εκεί. Εκτός αν δεν ξέρεις Αγγλικά, οπότε πάω πάσο. Και πάλι όμως ρωτάμε πρώτα πολλές φορές πριν κάνουμε κάτι τόσο σημαντικό όπως το φλασάρισμα δίσκου. Δεν χρειάζεται να απευθύνεις μομφές, όλοι να βοηθήσουμε προσπαθούμε.

Υπέθεσα(Λάθος μου το παραδέχομαι) ότι για να μου προτείνει να κάνω fw update κάτι παραπάνω από εμένα θα ήξερε.

Link to comment
Share on other sites

Μα εκανα τσεκ με το προγραμμα "drivedetect" και αφού με πάει σε αυτό το λινκ και πατήσω το serialno(Model: ST31500341AS, Serial: 9VS1GZ8C, Firmware: CC1H) του δίσκου μου λέει ότι δεν υπάρχει κάτι να κατεβάσει.

Και πως φτιάχνει το bootable cd γιατί εμένα το "br-sd1b.exe" αρχείο που κατέβασα απλά το έτρεξα και μου έκανε επανεκκίνηση το σύστημα και λίγο πριν ξεκινήσουν τα xp sp3 Greek μου έτρεξε το πρόγραμμα της Seagate.

Ορίστε και η απόδειξη:

86705070.jpg

Οπότε τι κάνω?

Μήπως δεν χρειάζεται να κάνω firmware update το δίσκο μου?

Last edited by fits79: Σήμερα at 18:39..

εδω εισαι http://www.seagate.com/staticfiles/support/downloads/firmware/Brinks-4D8H-SD1B.ISO

τελικα ακυρο!!! δες αυτο:

Note: If your drive has CC firmware, your drive is not affected and no further action is required. Attempting to flash the firmware of a drive with CC firmware will result in rendering your drive inoperable.

Note: The download utility will abort if it is not compatible with your current firmware revision. If your firmware version for these models is already SD1B or SD2B, your drive does not need a firmware update.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BloodMage : Σήμερα στις 18:46.

Η εικόνα μπήκε πριν το edit σου ή όχι?

Επομένως....

Link to comment
Share on other sites

21:43 αρχοκο ποστ 409 : εδω εισαι http://www.seagate.com/staticfiles/s...-4D8H-SD1B.ISO

21:46 edit 409 : τελικα ακυρο!!! δες αυτο:

Note: If your drive has CC firmware, your drive is not affected and no further action is required. Attempting to flash the firmware of a drive with CC firmware will result in rendering your drive inoperable.

Note: The download utility will abort if it is not compatible with your current firmware revision. If your firmware version for these models is already SD1B or SD2B, your drive does not need a firmware update.

τωρα αν εσυ μεσα σε αυτα τα 3 λεπτα εκατσες και εκανες firm update τι να σου πω......qq

δεν σε προλαβα

αλλα κατι μου λεει οτι δεν το διαβασες καθολου το εντιτ μου

και αυτο αποδεικνειετε απο το αμεσως επομενο ποστ σου το 410

Link to comment
Share on other sites

fits79, αν θες να δεχθείς την βοήθεια από κάποιο χώρο συζητήσεων, να έχεις υπόψη σου ότι δέχεσαι προτάσεις, όχι εντολές. Οι συζητήσεις που κάνουμε εδώ είναι σε ερασιτεχνικό επίπεδο και σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστούν τις επαγγελματικές συμβουλές που θα πάρεις για το πρόβλημά σου από κάποιον εξουσιοδοτημένο τεχνικό.

Αφού λοιπόν, όλοι μας εδώ δυνητικά μπορούμε να σου υποβάλουμε προτάσεις, καλό είναι πριν τις εφαρμόσεις να ελέγχεις την ορθότητά τους, γιατί σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, δεν μπορείς να ζητήσεις από κανέναν τα ρέστα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.