Jump to content



New Xtreme Project (Custom Tank, Radiator from A/C) (56K warning...)


AlexanderK

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Κατα την διάρκεια των διακοπών, είχα πάει στο πατρικό μου και ξεκουραζόμουν και σκεφτόμουν διάφορα.

Λόγω μιας μεταφοράς του λέβητα του σπιτιού, 2 κολλεκτερ βγήκαν άχρηστα.

Ο πατέρας μου ήθελε τα πετάξει.

Σκεπτόμενος την δουλεία που έκανε ενά παιδί και το έδειξε στο thread που έχω ανοίξει για ράγισμα ρεζερβουάρ, το κράτησα και σκέφτηκα να κάνω κάτι παρόμοιο.

Αρχική κατάσταση.....

DSC04127.jpg

Εσωτερικά...

DSC04126.jpg

Πολύ βρωμιά και μια μπίχλα σαν σκουριά....

Άντε λέω να ξεκινήσουμε καθάρισμα και αν καθαρίζει....

DSC04128.jpg

Καθάριζε σιγά σιγά...

Μετά ήρθε η ώρα για γιάλυσμα...

Το μυστικό της επιτυχίας...ε του γιαλύσματος....

DSC04129.jpg

Κάτι γίνεται...

DSC04130.jpg

Και από το πολύ τρίψιμό...Πιστεύω βγήκε καλό αποτέλεσμα....

DSC04131.jpg

DSC04132.jpg

DSC04133-1.jpg

Σήμερα έγινε η παραλαβή της δωρεάς.......

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=34705

Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Qparadox...

Και έχουμε....

DSC04165.jpg

DSC04166.jpg

Έφτιαξα μια διακλάδωση σε περίπτωση που χρειαστεί να αφαιρέσω το τέρας ε... το ψυγείο....

DSC04167.jpg

Διάφορες φωτογραφίες από το σύστημα....

DSC04169.jpg

DSC04168.jpg

Cpu, mosfets, rad 1x12cm (thin), nb,

DSC04171.jpg

rad 3x12 cm (thin)

DSC04175.jpg

1st pump

DSC04174.jpg

2nd pump

DSC04172.jpg

Και μία γενική του χώρου...

DSC04176.jpg

Μένει μόνο να μπει το πλαϊνό καπάκι...

Και μερικές θερμοκρασίες...

Η κατασταση πριν το ψυγείο τέρας....

first.jpg

Η κατάσταση με το ψυγείο τέρας....

third.jpg

Να σημειωθεί ότι η ανεμιστήρες των εσωτερικών ψυγείων υπολειτουργών.

Φαίνεται και στο ρυθμιστή στροφών στην φωτογραφία με τη πρόσοψη του κουτιού.

Και μετά από μισή ώρα prime...

fourth.jpg

Πιστέυω το ότι έπεσα 10 βαθμούς στο intelburntest είναι μεγάλη υπόθεση...

Από αύριο ψάξιμο για μεγαλύτερα ρολόγια.....:whistling:whistling:whistling

Περίμενω τις απόψεις σας και τις παρατήρησεις...

Και πάλι ευχαριστώ τους Qparadox για το ψυγείο - τέρας, αλλά και τον l_satsok για την ιδέα για το reservoir....

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα αβολο και περιττο θα ελεγα,ενα γρηγορο τεστ που εκανα με τα παραπανω προγραμματα διαπιστωσα οτι ενω εχω χαμηλοτερα temps απο τα δικα σου στο prime 3-4 βαθμοι πανω κατω,στο αλλο τεστ της intel κυμαινοτανε 72-76,αρα αυτο το τερας ψυγειο ειναι χρησιμο μονο σε τρελλες καταστασεις που δεν πιστευω να εφαρμοζονται σε καποιο pc καθημερινης χρησης,τα συστηματα μας radiator-block εκτος απο αντλια ειναι ιδια καθως και ο cpu με την μονη διαφορα 8χ455 1.47volt σε full load.

Απο την αλλη σαν project ωραιο ειναι αν και δεν πιστευω να σε βοηθησει να ανεβασεις τον cpu απο οσο θα ανεβαινε με το τριπλο και μονο ψυγειο,το tank αρκετα πρωτοτυπο θα λεγα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα αβολο και περιττο θα ελεγα,ενα γρηγορο τεστ που εκανα με τα παραπανω προγραμματα διαπιστωσα οτι ενω εχω χαμηλοτερα temps απο τα δικα σου στο prime 3-4 βαθμοι πανω κατω,στο αλλο τεστ της intel κυμαινοτανε 72-76,αρα αυτο το τερας ψυγειο ειναι χρησιμο μονο σε τρελλες καταστασεις που δεν πιστευω να εφαρμοζονται σε καποιο pc καθημερινης χρησης,τα συστηματα μας radiator-block εκτος απο αντλια ειναι ιδια καθως και ο cpu με την μονη διαφορα 8χ455 1.47volt σε full load.

Απο την αλλη σαν project ωραιο ειναι αν και δεν πιστευω να σε βοηθησει να ανεβασεις τον cpu απο οσο θα ανεβαινε με το τριπλο και μονο ψυγειο,το tank αρκετα πρωτοτυπο θα λεγα.

Έχεις δει τι έχω πάνω στο κύκλωμα?

Link to comment
Share on other sites

Αν το εχεις κανει για την πλακα σου το ολο project ok. Αλλα αν το εχεις κανει για την αποδοση δεν πιστευω οτι αξιζει το λιγο που κερδιζεις μπροστα σε ολη αυτη την ακαταστασια.

Link to comment
Share on other sites

Αν το εχεις κανει για την πλακα σου το ολο project ok. Αλλα αν το εχεις κανει για την αποδοση δεν πιστευω οτι αξιζει το λιγο που κερδιζεις μπροστα σε ολη αυτη την ακαταστασια.

Η ακαταστασία θα διορθωθεί σιγά σιγά και όλα θα μπούν μέσα σε σπιραλ.

Οσο για την απόδοση...Είναι λίγοι 10 βαθμοί???

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι λίγοι οι 10 βαθμοί, φαντάζομαι προσπαθεί να σου πει οτι για 10 μόνο βαθμούς δεν αξίζει...

Κατ'εμε καλύτερα ένα custom project ,αλλά με ψυγεία κτλ τα οποία είναι σχεδιασμένα για Pc..Ούτε τόσο νταβαντούρι, ούτε τέτοιος χαμός και κυρίως καλύτερα temps:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Οι 10 βαθμοι κατω ειναι εξαιρετικη αποδοση απλα φαινονται μονο σε τρελλες καταστασεις,αυτο εξηγησα παραπανω οτι ενω εχω 3-4 βαθμους κατω στο prime απο σενα,οταν τρεχω της intel εχω 8-10 βαθμους πανω απο σενα,αυτο σημαινει οτι το ψυγειο μου δεν ειναι επαρκες να απαγαγει τοσα watt,σε νορμαλ συνθηκες χρησης παιχνιδι,βιντεο κ.τ.λ δεν πιστευω ποτε να βρεθεις σε τετοια κατασταση οπως το τεστ της intel,εχεις και την 4870x2 απ οτι βλεπω αλλα και παλι δυσκολο να πετυχεις τετοιο τρελλο full load σε νορμαλ συνθηκες.

Επειση ειδα που ανεβασες λιγο την cpu ,καλυτερα ανεβασε τον πολλαπλασιαστη και ριξε fsb oi quad δεν φημιζονται για τα max fsb,θα πας πολυ καλυτερα τα 4Ghz τα εχεις ανετα πιστευω 9χ445 και δωσε μεχρι 1.6 real vcore.

Υ.γ Μην παει και τρεξει κανας αεροψυκτος με κλοκαρισμενο συστημα τo IntelBurntest την εκατσε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η ακαταστασία θα διορθωθεί σιγά σιγά και όλα θα μπούν μέσα σε σπιραλ.

Οσο για την απόδοση...Είναι λίγοι 10 βαθμοί???

Το λιγο και το πολυ ειναι σχετικο, για αλλους και οι 3 βαθμοι ειναι σημαντικη διαφορα. Τι ψυγειο ειχες πριν? Τα μετρησες σε ιδια θερμοκρασια χωρου. 10 μου φαινονται πολλοι αν ειχες πριν κανενα 4απλο feser.

Link to comment
Share on other sites

Το λιγο και το πολυ ειναι σχετικο, για αλλους και οι 3 βαθμοι ειναι σημαντικη διαφορα. Τι ψυγειο ειχες πριν? Τα μετρησες σε ιδια θερμοκρασια χωρου. 10 μου φαινονται πολλοι αν ειχες πριν κανενα 4απλο feser.

Τα ίδια ψυγεία που είχα στις φώτο απλώς πρόσθεσα το μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο,πολυ ωραια.

ασχολεισαι και μαθαινεις μονος σου,αυτο ειναι το σπουδαιοτερο.

παντως απο ενα σημειο και μετα δεν πεφτουν αλλο οι θερμοκρασιες,εκτος και βαλεις

το ψυγειο ...στο ψυγειο!

αληθεια το σκεφτηκες αυτο; αντι να το βγαλεις στο μπαλκονι και αφου εχεις μακρυους σωληνες,να το βαλεις καπου μεσα στο ψυγειο,σε μια γωνια,χωρις ανεμιστηρες.

μην το παρακανεις ομως και εχεις υγροποιηση.

τωρα οι θερμοκρασιες σου ειναι καλες,θα μπορουσαν να ειναι και λιγο κατω απο τους 50

αφου εισαι στα 3,6 με 1,44vcore

να σου πω την αληθεια 55 ειχα με τις ιδιες συνθηκες αλλα με τo εσωτερικο τριπλο black ice συν ενα μικρο 12αρι με gpu 4850 και northbridge στο κυκλωμα και εγιναν αμεσως

45-48 οι βαθμοι μονο με αλλαγη της παστας απο as5 σε liquid pro.

σου βαζω ασχημες ιδεες ξερω...

Link to comment
Share on other sites

μπραβο,πολυ ωραια.

ασχολεισαι και μαθαινεις μονος σου,αυτο ειναι το σπουδαιοτερο.

παντως απο ενα σημειο και μετα δεν πεφτουν αλλο οι θερμοκρασιες,εκτος και βαλεις

το ψυγειο ...στο ψυγειο!

αληθεια το σκεφτηκες αυτο; αντι να το βγαλεις στο μπαλκονι και αφου εχεις μακρυους σωληνες,να το βαλεις καπου μεσα στο ψυγειο,σε μια γωνια,χωρις ανεμιστηρες.

μην το παρακανεις ομως και εχεις υγροποιηση.

τωρα οι θερμοκρασιες σου ειναι καλες,θα μπορουσαν να ειναι και λιγο κατω απο τους 50

αφου εισαι στα 3,6 με 1,44vcore

να σου πω την αληθεια 55 ειχα με τις ιδιες συνθηκες αλλα με τo εσωτερικο τριπλο black ice συν ενα μικρο 12αρι με gpu 4850 και northbridge στο κυκλωμα και εγιναν αμεσως

45-48 οι βαθμοι μονο με αλλαγη της παστας απο as5 σε liquid pro.

σου βαζω ασχημες ιδεες ξερω...

φίλε μου δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω χέρι για κανένα μήνα. Με κούρασε. Έχω και κάτι προσωπικά προβλήματα. Αυτο που πέτυχα είναι να δουλεύω τον q6600 στα 8χ460(φοράει d-tek v1 με quad nozzle), mosfets, nb,sb, 4870x2 (@800/1000) και απο θόρυβο να είμαι σε επίπεδα fanless... Πιστεύω αξίζει....Όσο για την πάστα...Πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου ένα σωληνάριο artic cooling mx-2 και γράφει πάνω ότι είναι καλύτερη απο as5...Στις επόμενες αλλαγές θα χρησιμοποιθεί. Έχω σαν σκοπό σε κανενα μήνα να λύσω όλα τα block και να τα καθαρίσω με cylit bank το οποιό γυαλίζει κυριολεκτικά το χαλκό. Εκεί πιστεύω ότι θα πέσω ακόμα λίγο σε θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

με mosfets, nb,sb, και 4870x2 στο κυκλωμα ;; μια χαρα εισαι.

αστο ετσι.

με έβαλες σε ιδέες για την liquid pro.Μου φαίνεται το άλλο σκ θα ξηλώσω πράγματα...;)

Βλέπω τρελές διαφορές με as5 στο νετ.

Μάλλον θα την χτυπήσω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.