Jump to content



Κινητα με GPS


SLN

Recommended Posts

Ψαχνω για ενα κινητο με GPS κανονικο.

Οχι A-GPS.

Φυσικα θελω να μπορει να δεχεται destinator klp klp

Διαβαζω ενα καρο spec αλλα ολα μιλανε για GPS+aGPS και ψιλομπερδευουν.

Ν95/8gb, N82, Ν85, diamond, omnia κλπ κλπ

Ολα εχουνε GPS αλλα περα νομιζω απο το omnia που λεει ΜΟΝΟ a-gps (οποτε και αποκλειεται) δεν λενε ξεκαθαρα αν χρειαζονται GPRS συνδεση για την υπηρεσια.

Θα προτιμουσα το φτηνοτερο GPS (δηλαδη αν το Ν95 και το Ν95-8GB ειναι τα ιδια θα προτιμουσα το Ν95).

Για ριξτε μια βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Το a-gps είναι υποβοηθούμενο gps. Μη το απορρίπτεις γιατί δε παύει να είναι κανονικό gps με τη βελτίωση ότι μπορεί να χρησιμοποιεί και τις πληροφορίες από τις κυψέλες κινητής (εφ' όσον διατίθενται) για μεγαλύτερη ακρίβεια και ταχύτητα στο υπολογισμό της θέσης σου.

Κατά τα άλλα κοίτα μόνο windows mobile συσκευές. Οτιδήποτε άλλο είναι χάσιμο χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα...δηλαδη το a-gps μπορει να λειτουργησει ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ το gprs?

Εμενα με ενδιαφερει να μην εχει εξτρα χρεωσεις! Τελος.

Αν το a-gps μπορει να το κανει αυτο, τοτε καλως. Κι ας μην εχω την (εξτρα) βοηθεια του εκαστοτε δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να διαβάσεις εδώ: http://www.navimania.gr/showthread.php?t=7394

και όχι, δεν εξαρτάται αυτό από το αν θα χρεώνεσαι ή όχι.....

να ξέρεις πάντως ότι όλα τα απλά κινητά, έχουν gps της πλάκας, δηλαδή το software δεν είναι ποιοτικό, τα πιο τελειοποιημένα είναι αυτά με windows mobile όπως προείπε ο NickL και καλό είναι να κινηθείς προς HTC/Eten/Mio πλευρά και όχι samsung-lg γιατί μπορεί να απογοητευτεις τελικα!

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/GPS_Phone :)

Μια χαρά λειτουργεί και χωρίς gprs :) Προσωπικά, θα διάλεγα ένα wm phone, για ευκολία όσον αφορά στα προγράμματα navigation

προσωπικά, έχω το htc touch cruise, και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τη λήψη του gps του :) (χρησιμοποιώ το igo8)

Link to comment
Share on other sites

Σκέτο το a-gps δεν κάνει τίποτα.Δεν είναι αυτόνομο δηλαδή. Το a-gps είναι επικουρικό του κανονικού gps δέκτη. Το a-gps εάν το ενεργοποιήσεις απλά το κινητό κάνει ότι είπε και ο NickL.Δηλαδή κλειδώνει πιο γρήγορα δορυφόρους και ναι σε χρεώνει πάντα. Μόνο έτσι λειτουργεί.

Αυτό το είχε κυκλοφορήσει η Nokia γιατί το πρώτο της κινητό με ενσωματωμένο gps και με το τότε firmware μπορεί να έκανε να κλειδώσει και 8-10 λεπτά !! Τραγικό !

Τώρα πια δεν χρειάζεται γιατί τα κινητά της Nokia έχουν την ίδια ταχύτητα με το μέσο αυτόνομο gps αυτοκινήτου. Ακόμα και το απλό Ν95 αν του περάσεις το τελευταίο firmware είναι άψογο.

Εγώ έχω το Ν95-8GB και για αυτό μπορώ να σου πω ότι θες.

Πρώτα από όλα έχω ξεφορτωθεί όλα τα τσουμπλέκια όπως mp3 player και gps αυτοκινήτου που κουβάλαγα μαζί μου και είναι πραγματικά αψεγάδιαστο. Ειδικά το gps του με έχει σώσει όσες φορές το χρειάστηκα. Βρήκε μέχρι και κάτι ξεχασμένους χωματόδρομους στην κοιλάδα των μουσών στη Θήβα αν δεν απατώμαι.

Επίσης μην σε αποθαρρύνει καθόλου που δεν έχει οθόνη αφής. Είναι το λιγότερο το ίδιο λειτουργικό.

Εδώ και 2,5 χρόνια έχω ένα mio gps και το Νοκιa το έχω 1,5 χρόνο. Μπορώ να σου πω ότι το λιγότερο εισάγω τα δεδομένα ακριβώς στον ίδιο χρόνο. Μπορεί να σου φαίνεται απίστευτο αυτό αλλά πίστεψε με, είναι απίστευτα εύχρηστο!

Για τα Nokia που γνωρίζω να σου πω ότι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα destinator. (Δεν αργεί όμως)

Υπάρχουν 3-4 άλλες λύσεις με την κορυφή να είναι το Garmin. Με λίγα λόγια μετατρέπει το κινητό σε ένα Garmin gps. Αν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ θα ξέρεις ότι μοιράζονται την κορυφή μαζί με τα destinator.

Για ότι άλλο θες εδώ είμαστε ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια μισο λεπτο να το ξεκαθαρισουμε γιατι αλλα λεει ο deninho-ς κι αλλα ο JohnG85.

Αρχικα δηλαδη εχω καταλαβει σωστα?? το a-GPS λειτουργει μονo με gprs? Δηλαδη με χρεωση απο το εκαστοτε δικτυο κινητης τηλεφωνιας?

Ποια κινητα εχουνε ΜΟΝΟ a-gps να τα αποκλεισουμε?

Link to comment
Share on other sites

Πας σε λύση που να έχει το gps πάνω στο τηλέφωνο ή και με εξωτερικό Module gps δέκτη?

Αμα ηταν με εξωτερικο module ρε Χορχε, θα επαιρνα ενα και θα το ειχα με το 6680 μου. Αρχικα κοιταω σε φαση ολα-σε-ενα και να καταλαβω τι @#%$ ειναι αυτο το a-gps και ΑΝ τελικα ειναι με χρεωση, και μετα αμα δω οτι δεν παιζει κατι καλο, θα κοιταξω σε module ή standalone gps.

Link to comment
Share on other sites

http://europe.nokia.com/A4668007

What does A-GPS cost?

Downloading assisted data involves the transmission of some amounts of data through your service provider’s network. Typically getting the GPS connection with A-GPS requires less than 10kB of data being transferred.

All data transmission costs are paid by the user. Outside your home cellular network, that is, while roaming, the costs may vary. Contact the service provider for information about data transmission costs.

Link to comment
Share on other sites

HTC Touch Cruise προτείνω......εκτός απο δορυφόρους πιάνει και πιπίνια:pleasantry:

http://www.skroutz.gr/s/33359/HTC-P3650-Touch-Cruise.html?keyphrase=htc+touch+cruise

και μακριά απο Nokia Maps.....Ελλάδα μόνο σε μεγαλουπόλεις....Windows Mobile + Destinator 7 λέμε:D

Link to comment
Share on other sites

Χουανίτα

http://www.nokia.com.gr/A4544127

Το λέει ξεκάθαρα

Υπάρχει επιπλέον κόστος για τη χρήση του A-GPS;

Πληρώνετε την υπηρεσία παροχής για τα δεδομένα που μεταφέρονται μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας. Θα πρέπει να λαμβάνετε υπόψη ότι οι χρεώσεις μπορεί να είναι υψηλότερες κατά τη διάρκεια περιαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη λυση (κι ολοκληρωμενη) ειναι το HTC 3G... και σε λιγο καιρο βγαινει και το καινουργιο HTC cruise

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=177569

Παντως αν το θες ΚΥΡΙΩΣ για πλοηγηση, καλυτερα να βρεις ενα φτηνο ΡΝΑ (με ginius ή destinator).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα εχω δει ολα αυτα με το a-gps που λετε, απλα εχω διαβασει και κατι αναλογο μ αυτο που λεει ο deninhoς οτι λειτουργει KAI χωρις gprs, γιαυτο αλλωστε εχω και την απορια...

Για παραδειγμα τα diamond, cruise, N95 ειναι ΜΟΝΟ με a-GPS η λειτουργουνε και ΧΩΡΙΣ αυτο?? Στην σελιδα τους λενε ΚΑΙ GPS ΚΑΙ a-gps!

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδευεσαι... το a-gprs λειτουργει με τα δικτυα κινητης τηλεφωνιας (αν υπαρχει αντιστοιχη υποδομη), το gps με τους δορυφορους. Δεν ειχε και τοση σημασια αν η συσκευη υποστηριζει a-gprs. Αν η συσκευη εχει καλο δεκτη gps, το a-gprs μπορει να ειναι και ψιλο-αχρηστο.

Κατ'εμε, με το a-gprs μην ασχολεισαι ΚΑΘΟΛΟΥ. Κοιτα τα αλλα κριτηρια (πχ. ποιο λειτουργικο εχει, ποιο προγραμμα πλοηγησης σε βολευει κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικάρι, το a-gps υπάρχει λόγος που το λένε assistant gps.

Αν το υποστηρίζει η συσκευή, σε συνθήκες που δεν μπορεί να "μιλήσει" με δορυφόρο θα γυρίσει στο δίκτυο να υπολογίσει το που είσαι.

Μπορεί σαν τεχνολογία να "στέκει" και μόνη της, αλλά η πλειοψηφία των win mobile(που υποστηρίζουν gps), αν όχι όλα, έχουν gps ΚΑΙ a-gps.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.