Jump to content



Κινητα με GPS


SLN

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Αν το υποστηρίζει η συσκευή, σε συνθήκες που δεν μπορεί να "μιλήσει" με δορυφόρο θα γυρίσει στο δίκτυο να υπολογίσει το που είσαι.

Aν το υποστηριζει η συσκευη , κι αν το υποστηριζει ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ κινητης τηλεφωνιας (για την Ελλαδα δε ξερω αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα).

a-gprs είναι καινούριο φρούτο?

Αχμμμμμμ.... a-gprs = a-gps γραψτε λαθος... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Aν το υποστηριζει η συσκευη , κι αν το υποστηριζει ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ κινητης τηλεφωνιας (για την Ελλαδα δε ξερω αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα).

A-GPS is available in all countries and does not depend on specific operator services.

http://europe.nokia.com/explore-services/maps/support/nokia-maps-2-0/assisted-gps

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικάρι, το a-gps υπάρχει λόγος που το λένε assistant gps.

Αν το υποστηρίζει η συσκευή, σε συνθήκες που δεν μπορεί να "μιλήσει" με δορυφόρο θα γυρίσει στο δίκτυο να υπολογίσει το που είσαι.

Μπορεί σαν τεχνολογία να "στέκει" και μόνη της, αλλά η πλειοψηφία των win mobile(που υποστηρίζουν gps), αν όχι όλα, έχουν gps ΚΑΙ a-gps.

Ρε εγω δεν μπερδευομαι. Οι εταιριες/καταστηματα με μπερδευουνε. Ολα αυτα που λες τα εχω καταλαβει. Το ζητουμενο ειναι οτι παω ωραιος να παρω π.χ. omnia και βλεπω οτι τα εχει ολα! Και διαβαζω χαρακτηριστικα απο samsung και βλεπω ΜΟΝΟ a-gps. Τι κανω?? Το Ν95 εχει (λεει) ΚΑΙ τα 2... και το Ν96 σαν πιο καινουργιο εχει μονο agps...:tomato:

To θεμα ειναι οτι οι μισοι αναφερουνε/πουλανε το a-gps σαν (standalone) gps και μπερδευουνε τον κοσμακη.

Link to comment
Share on other sites

To gps προφανώς το θεωρούν δεδομένο και γι'αυτό έχει YES στο A-GPS, σαν πλεονέκτημα.

Το omnia πχ έχει Built-in GPS receiver with A-GPS support

http://www.gsmarena.com/samsung_i900_omnia-2422.php

όπως και το N96,

Built-in GPS receiver, with support for assisted GPS (A-GPS)*

http://europe.nokia.com/A4797549

Link to comment
Share on other sites

To gps προφανώς το θεωρούν δεδομένο και γι'αυτό έχει YES στο A-GPS, σαν πλεονέκτημα.

Το omnia πχ έχει Built-in GPS receiver with A-GPS support

http://www.gsmarena.com/samsung_i900_omnia-2422.php

όπως και το N96,

Built-in GPS receiver, with support for assisted GPS (A-GPS)*

http://europe.nokia.com/A4797549

A παρα πολυ ωραια! Περασε απο το μυαλο μου αυτη η ιδεα, αλλα δεν βρηκε "αντισταση" και εφυγε γρηγορα.:p Αυτο που λες ειναι στανταρακι? 1.02 πλερωνει?

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα οτιδήποτε πέρα από wm είναι πέταμα χρημάτων για θέμα πλοήγησης.

Άρα από τις επιλογές που έχεις κοίτα μονο diamond ή omnia.

Ως κάτοχος του τελευταίου μπορώ να σου πω ότι έχω δει και καλύτερα gps (τα eten δε πιάνονται).

Το diamond δε το πήρα γιατί η μπαταρία του δε βγάζει ούτε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα οτιδήποτε πέρα από wm είναι πέταμα χρημάτων για θέμα πλοήγησης.

Άρα από τις επιλογές που έχεις κοίτα μονο diamond ή omnia.

Ως κάτοχος του τελευταίου μπορώ να σου πω ότι έχω δει και καλύτερα gps (τα eten δε πιάνονται).

Το diamond δε το πήρα γιατί η μπαταρία του δε βγάζει ούτε μέρα.

Καλα ουτε το diamond εχει ιδιαιτερα 'καλο' gps. Στο θεμα της μπαταριας, οι αναφορες απο χρηστες που περασαν την καινουργια (επισημη) ρομ στο diamond ειναι αρκετα θετικες.

Παντως, ειδικα για πλοηγηση με το αμαξι, ενα bluetooth gps receiver ειναι must πιστευω.

Τα ΕΤΕΝ εχουν πολυ καλους δεκτες gps, αλλα στο (πολυ κοντινο) παρελθον παρουσιαζαν προβληματα στην λειτουργια τους ως τηλεφωνα. Τωρα τι κανουν τα καινουργια (χ610, χ900) αγνωστο. Επισης προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει service στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αργησα να το δώ... Σολωνα μην μπερδέυεσαι με τα A-GPS και τα συναφή. Το A-GPS είναι απλά μια software λειτουργία κατα την οποία η συσκευή συνδέεται μεσω GPRS σε κάποιον server και κατεβάζει τις θέσεις των δορυφόρων ετσι ωστε να κάνει την ανίχνευση του σήματος πολύ πιο γρήγορα. Οπου υπάρχει A-GPS, μπορείς απλα να το απενεργοποιήσεις. Δεν υπάρχει αυτη η λειτουργία χωρίς τον δέκτη. Ειναι δώρον άδωρο...

Τώρα, εγω προσωπικά, θα σου πρότεινα να πάρεις ενα οποιοδήποτε WM6 + πάνω κινητό/PDA. Ο λόγος είναι απλός, οτι πέραν του Destinator (μονόδρομος για μένα) μπορείς να το παραμετροποιήσεις όπως εσυ γουστάρεις. Τα HTC που ακούστηκαν είναι μια Α λύση, οπως επίσης και τα Glofiish. Προσπάθησε να πάρεις κάποιο που να έχει SiRFSTAR III chipset για το GPS, γιατι ειναι αρκετά πιο ευαίσθητο...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον της πλατφόρμας Qualcomm.

Οταν εψαχνα και εγω για pda οι επιδόσεις/ακρίβεια σε σχεση με το sirfstar 3 ειναι εφάμιλλες με ελαφρό προβάδισμα του Sirfstar 3...

Μην ανησυχείς πάντως δεν θα εχεις πρόβλημα...:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.