Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

Δεν ασχολούμαι ξανά μαζί του για την προσεχή διετία....(ο SSD έχει αγοραστεί Φεβρουάριο του 2009 και έχει υποστεί την τρισμέγιστη κακομεταχείρηση - μέχρι και defrag τον έκανα μία φορά για να δω πόσο γρήγορα το κάνει). Απλά μαζί με την αναβάθμιση του συστήματος σε 4GB μνήμη και με το φόρτωμα που είχαν φάει τα 7 από τις πολλές εγκαταστάσεις απεγκαταστάσεις είπα να του κάνω ένα σουλούπωμα μιας και δεν πρόκειται να κάνω αναβάθμιση για όσο καιρό στέκεται αξιοπρεπώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι SSDs (Samsung 1st Gen) είναι η ζωντανή απόδειξη ότι ένας καλός SSD αρκεί για να κάνει το pc σου να πετάει. Η αναγκαιότητα όλων των υπόλοιπων μεγαλύτερων μοντέλων είναι αμφίβολη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σας. Έχω περι τον 1 χρόνο+ τώρα, 2 τετοιους 64άρηδες μαζί με ενα Samsung 64άρη MLC (ίδια παλισειρά με τους slc) kai έναν 64ρη Kingston V+ (MLC) σε se raid 0, ρετάλια όλα μτχ μαζεμένα από δω και απο κεί. 256GB με κόστος ~260~270Ε και πετάνε. Κανένα πρόβλημα με trim-ξε-trim.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ρίχνω ενα μικρο ξέθαμα για την τιμή των όπλων. Κλείσανε 3 χρόνια που έχω τους δυο Samsung 64GB SLC @ RAID0 με αμέτρητα φορματ (σιγουρα 36 + κανενα απρογραμμάτιστο), ΚΑΝΕΝΑ secure erase κλπ κουραφέξαλα. Μηδενική συντήρηση πέραν του αναβαθμισμένου firmware που τους πέρασα και...

attosammiesslc-6947.png

Καμια απολύτως πτώση στις επιδόσεις τους, και μου δίνουν καβαλημενο το 50% τους με το καλημέρα (βρείτε εναν συγχρονο MLC που εχει τετοια read & write τοσο χαμηλά) και το 100% τους με τον πρωινό καφέ. Πως να τους αλλάξω, μου λέτε, ε;

Με την πρώτη ματιά μπορεί τα νούμερα να μην συγκρίνονται με τα πολυ γρηγορα καινούρια MLC αλλα οπως ειπε και ενας σοφός Πέτρος, θελουν καθε τρεις και λίγο secure erase. Long live SLC...

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς έτσι και τα Mtron SLC. τα νούμερα τους σε τριπλέτα raid0 είναι καρφωμένα 2χρόνια τώρα στα 330mb/s write.

είναι και 16gb το ένα.....θα μπούνε στο πισί της δουλειάς της οικογένειας έτσι για ενθύμιο. πολλές φορές σκέφτηκα να τους δώσω αλλά τελικά απλά δεν σου πάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Βλέπω τον 128άρη 830 να έχει πέσει στα 90ευρώ καινούργιος, με 2 τέτοιους σε raid0 θα χτυπάω 500άρες read/write, από την άλλη βέβαια, (αν δεις και τα νούμερα πιο πάνω) δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξω όταν μάλιστα δεν μπορώ να αναβαθμήσω τον q9550+P45, δεν έχω τίποτα τρελά προγράμματα/services/servers/what-ever να παίζουν για να με καίνε τα 4Κ.

Τα κουρέλια (ύβρις, το ξέρω για τα SLC) μια χαρά κρατάνε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

μετά την αγορά ενός 830 για το σύστημα της υπογραφής, ο αγαπημένος 32άρης SLC ανέστησε το λαπτοπ της συζύγου...μιλάμε για τρελή διαφορά!

το ίδιο έκανα και εγώ

αθάνατος ο slc!

οι φίλοι χαζεύουν με την ταχύτητα απο το λάπτοπ 4ετίας!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τον 128άρη 830 να έχει πέσει στα 90ευρώ καινούργιος, με 2 τέτοιους σε raid0 θα χτυπάω 500άρες read/write, από την άλλη βέβαια, (αν δεις και τα νούμερα πιο πάνω) δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξω όταν μάλιστα δεν μπορώ να αναβαθμήσω τον q9550+P45, δεν έχω τίποτα τρελά προγράμματα/services/servers/what-ever να παίζουν για να με καίνε τα 4Κ.

Τα κουρέλια (ύβρις, το ξέρω για τα SLC) μια χαρά κρατάνε ακόμα.

View image: Samsung 840 250gb Raid 0 pic 2

View image: Samsung 840 250gb Raid 0 pic 1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.