Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

@levelone: p45 (Q9400@3600)

Jax το HDTune .... :fist:

Δοκιμασε να μετρίσεις read ΙΟΡς με HDTune, σε εναν εΣΣΔ που έχει παρτιτιον, σβήσε το παρτισιον (RAW) και ξαναμετρα, συγκρινε αποτελεσματα... τελείως διαφορετικα.

Tωρα περνάω τον δισκο με acronis που έχει 3 λειτουργικά πάνω του (XP Sp3, Vista Sp1, 7even build 7000) να δω πως είναι σε πραγματικές συνθήκες. Αλλά αυτά που έχω δει μέχρι τώρα νομίζω ότι με 4χ115λίρες και 240GB ήταν πολύ καλή καλή κίνηση η αγορά τους.

@Teodor_ch: Δεν εχω ξεχάσει το PCMark, εκεί θα το τρέξω ;)

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

60γιγα samsung mlc

post-2578-1416073862,6289_thumb.png

post-2578-1416073864,3754_thumb.png

τώρα θα κλονοποιήσω τον δίσκο του φορητού να δοκιμάσω τον MlC λίγες μέρες σαν δίσκο λειτουργικού

οι αναγνώσεις είναι σχεδόν ίδιες

τα γραψίματα είναι αρκετά πιο χαμηλά (το ξέραμε) αλλά θέλω να δώ εάν δημιουργούν προβλήματα

Έγινε επεξεργασία από Teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

Jax το HDTune .... :fist:

Δοκιμασε να μετρίσεις read ΙΟΡς με HDTune, σε εναν εΣΣΔ που έχει παρτιτιον, σβήσε το παρτισιον (RAW) και ξαναμετρα, συγκρινε αποτελεσματα... τελείως διαφορετικα.

Δεν εχω προβλημα με τον ενα δισκο. Τα ιδια σχεδον μου βγαζει σε RAW ή formatted. To θεμα ειναι στο Raid0.

Δεν ξερω αν ειναι προβλημα του controller ή των δισκων.

To θεμα ειναι οτι το κανει μονο στα READ IOPs.

Στα Write οπως φαινεται και απο το review ειναι μια χαρα

hdtuneaccesswritex25rai.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Jax7480: Στο hdtune στο read Random Read IOPS είμαι (ήμουν, όλοι είναι σε raid τωρα) 50% κάτω στον ίδιο δίσκο σε raw από formated :fist:

Read (οχι-raw, υπαρχει παρτισιον) & Write Random Access του πρωτου δίσκου (του πιο αδύναμου κρίκου της αλυσίδας :Ρ) :

attachment.php?attachmentid=34071&stc=1&d=1235504430attachment.php?attachmentid=34050&stc=1&d=1235436757

ΚΑΜΙΑ σχεση με τους Ιντελ SLC, αλλά για να αγοράσω 4 intel 64άρηδες slc, έπρεπε να πουλήσω το αυτοκίνητο. (χρειάζομαι πολλά OS λόγω δουλειάς)

Εδιτ: Τώρα που το σκευτομαι, θα πρεπει να βάλω τους νεότερους οδηγούς του ΙCΗ10R γιατι μάλλον έχω τίποτα αρχαίους που ήταν στην δισκέτα που ήρθε μαζί με την μητρική, και από ότι βλέπω στο intel.com υπάρχουν καινούργιοι που βγήκαν πριν 1 μήνα (Jan 2009)

@Teodor_ch: Ωραίοι και οι MLC :)καμιά σχέση με τους άλλους MLC σε παρόμοιες τιμές

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο συνονοματος το παρατηρησα και γω.

Μην στεκεστε στα bench που εχουν γινει σε αδειο samsung slc.

Μονο σε partitioned/formated.

Εχουν πολυ μεγαλη διαφορα δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο συνονοματος το παρατηρησα και γω.

Μην στεκεστε στα bench που εχουν γινει σε αδειο samsung slc.

Μονο σε partitioned/formated.

Εχουν πολυ μεγαλη διαφορα δυστυχως

indeed :hm:

Link to comment
Share on other sites

ναι το παρατήρησα και εγώ...πλέον στεγάζει το λειτουργικό μου. επεσε ghost και τα πράγματα γίνονται πλέον πάρα πολύ γρήγορα

Υ.Γ. μου κάθεται πολύ στραβά που δεν ακούω του γουργούρισμα του σκληρού στο boot. όλο νομίζω ότι το pc δεν δουλεύει.

Έγινε επεξεργασία από GriGas
Link to comment
Share on other sites

Tα ίδια και ο δικός μου (32άρης)...

Όπως έρχεται από τη μαμά του:

39kv0y79ig6vb7ndwoww.png

ogexdcqccmdxx9ilwpww.png

...και μετά από format (NTFS, 64k), πάλι άδειος:

dorjcx8addat3xe69i8b.png

ac01dy4raehu73t21vzv.png

To αρχικό file system το βλέπει ως FAT32 (μάλιστα έχει κάτι "κινέζικα" στο label όπως έχει αναφέρει και κάποιος άλλος), όμως, ακόμα κι αν τον γυρίσω ξανά σε FAT32, τα αρχικά νούμερα δεν τα βλέπω ούτε με κυάλια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη βλεπω οτι πολλοι παιζετε με 64K cluster size (Που σημαινει και μεγαλο waste για OS) μπορειτε να μου πειτε αν αξιζει ακομα και για single δισκο?

Κανει διαφορα στις επιδοσεις?

Εβαλα vista τωρα στο laptop με 4Κ και βλεπω 60-90 max στο bench του hdtune.

Αν ειναι να μη συνεχισω την εγκατασταση των drivers.....

Link to comment
Share on other sites

Να τος και ο Μαρκος.... πολυ μετρια κατασταση...

attachment.php?attachmentid=34104&stc=1&d=1235607727

"Μέτρια"; Έτρεξες και με τον παλιό σου δίσκο για να δεις διαφορές;

Ή περιμένεις με έναν SSD να πιάσεις τα νούμερα που πιάνουν οι άλλοι με τους 2/4/6; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μολις το γεμισω codecs, προγραμματα κτλ θα σας πω! τωρα εχει μονο drivers και firefox!

Μαλλον συνηθησα το πρωτο feeling που ειχα με τις αποπειρες raid0 στο σταθερο και μου φανηκε καπως που αργει περισσοτερο το λαπτοπ!

Τωρα που το ξανασκεφτομαι ομως... το πρωτο πραγμα που ειδα ηταν το benchmark του hdtune. Εκει ηταν η πρωτη ξενερα... με το καλημερα! Καλα τι 0.4ms και read speeds ειναι αυτα?

Πετρο θελουμε tips για tuning των SSD!:victory:

Edit: Burst 58mb/s... wtf??? 945PM με ICH7 εχει το λαπτοπ... και υποψηαζομαι οτι ειναι SATA-I γτ το ειδα στο device manager σαν ATA-5.

Έγινε επεξεργασία από SlotKiller
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας και το γεγονος οτι υπαρχουν διαφορες απο πλατφορμα σε πλατφορμα.

Δηλαδη δεν γινεται να παρεις το ιδιο feeling απο ενα σταθερο και απο ενα λαπτοπ.

Το λαπτοπ παντα θα ειναι πιο αργο. Το θεμα ειναι να συγκρινεις το λαπτοπ οπως ειναι τωρα με το πως ηταν με τον μηχανικο δισκο σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.