Jump to content



Παρουσιάση στο Logitech Cordless Desktop MX5500


Nephiλiμ

Recommended Posts

Καταρχάς να τονίσω ότι είναι το πρώτο "review" προϊόντος που επιχειρώ να κάνω,αν και κατά και καιρούς κράταγα worklogs για προσωπική χρήση κυρίως.

Η ψηφιακή Φωτογραφική που χρησιμοποιήθηκε είναι μια πανάρχαια Olympus 2MP,με χωρητικότητα μνήμης 16 ολόκληρα MB!

Ας αρχίσουμε λοιπόν.

Πρώτα πρώτα τι λέει η Logitech για αυτό.

reviewfinalss9.jpg

Αρχικάβλέπουμε την συσκευασία του προϊόντος.

Σοβαρή,με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες να αναγράφονται στο κουτί για αυτούς που αρέσκονται στο διάβασμα.

review1td9.jpg

Στα ενδότερα του κουτιού,όπως είπε και ο φίλτατος Alexis στο αντίστοιχο review του Illuminated μοντέλου της Logi , το μαύρο εσωτερικό κουτί αποτελεί μια έκπληξη και σαφώς είναι κάτι το οποίο είναι μικρή λεπτομέρεια αλλά σε προδιαθέτει πολύ θετικά.

review2ph3.jpg

Ανοίγοντας και το δεύτερο,μαύρο, κουτί βλέπουμε αναλυτικά τι περιέχει η συσκευασία

add1qa8.jpg

Και μια φωτογραφία με τα περιεχόμενα επί του τραπεζιού.

review4no5.jpg

'Ομορφο και το Bluetooth Receiver του πακέτου (να σημειωθεί για όσους δεν το πρόσεξαν στην αρχή με τα specs ότι δουλεύει και σαν Bluetooth HUB.Πολυ πρακτικό feature!

review5an4.jpg

Εδώ το ποντίκι MX Revolution (που πωλείται και χωριστά) αγκαλίτσα με τη βάση φόρτισης του.

review6rh9.jpg

Το προφίλ του( η πιο αγαπημένη μου φωτογραφία σ αυτό το session)

review7hw6.jpg

Μια για τα περιεχόμενα του χάρτινου "φακέλου"

review8mg1.jpg

Επιτελούς!σας Ζάλισα λίγο αλλά να και το πληκτρολόγιο.Ναι ξέρω η φώτο δεν είναι ότι καλύτερο αλλά είπαμε,η ψηφιακή είναι μεγαλύτερη σε ηλικία από εμένα.

review9xz1.jpg

Close up στα extra κουμπάκια που μας προσφέρει το πληκτρολόγιο.Aλλο ένα πρακτικό feature.

review10ls9.jpg

Το προφίλ του πληκτρολογίου.και εγώ το περίμενα πιο ογκώδες είναι αλήθεια(έχοντας δει τα αντίστοιχα Gaming της. μοντέλα)

review11mz1.jpg

Τα "ποδαράκια" που του δίνουν κάποιο έξτρα ύψος αν το χρειαζόμαστε.Μην ξεχνάμε ότι έχει και αρκετά βολικό "μαξιλάρι" για πιο άνετη και ξεκούραστη πληκτρολόγηση.

review12gs5.jpg

Και τελος μια που ειναι η "παρεα" μαζι

review13fv4.jpg

Pros.

Το πληκτρολόγιο:

Ειναι ανετο,ομορφο,πρακτικο,εχει μια μικρη οθονιτσα LCD με 3-4 λειτουργιες (ωρα πχ),εχει πολυ καλο λογισμικο,σχεδον μηδενικο Lag.Αθόρυβο,τα πλήκτρα όπως πρέπει,η μπαταρίες ,σύμφωνα με τα specs ,κρατάνε πολύ.Α επισης ΥΠΕΡθετικο το μεγαλο Enter.Ειχα φαει τρελο ξενερωμα βλέποντας στις φωτογραφίες στο ιντερνετ ότι δεν έχει μεγάλο Enter,αλλά σκέφτηκα ότι θα το συνηθίσω,και μπρος στα" καλή τι είναι ο πόνος" .Ελα που έχει μεγάλο Enter.Οπως λέει και ο Sebastian,ΚΟΛΑΣΗ.

Το ποντίκι:

τρομερό-πραγματικά-"πιάσιμο",πολύ καλή υφη,η ροδέλα απλά οτι καλύτερο έχω δουλέψει ποτέ,γρήγορος αισθητηρας και ακριβής,άριστα τοποθετημένα pads στο κάτω μέρος,επαναφορτιζόμενο (ανακύκλωση σορυ).

Εχει προγραμματιζόμενα πλήκτρα,800DPI,και το προτείνω και για γραφιστικά!

Cons.

Η επιφάνεια του πληκτρολογίου "λερώνει" εύκολα.Απλα παρατηρήστε την τελευταία φωτογραφία.Για να καταλάβετε ,απλώς το μετακίνησα για την φωτογράφηση!

Να σημειωθεί ότι ΔΕΝ εχει Ελληνικούς χαρακτήρες-τουλάχιστον οχι το μοντέλο που αγόρασα-,οπότε όσοι δεν γνωρίζουν τυφλό σύστημα ή δεν ξερουν σε τι αντιστοιχεί τι,να το ξεχάσουν.

(πρέπει να κυκλοφορεί και ελληνική εκδοση,αλλά αυτή που πήρα απο Πλαίσιο ήταν US version όπως έλεγε με μεγάλα γράμματα στο κουτι.)

Conclusion.

Μετα από αρκετές ημέρες μπορώ να πω ότι είναι μια παρά πολύ καλή αγορά.

Αξίζει100% τα χρήματα του.

Το προτείνω σε αυτούς που είναι απαιτητικοί σ αυτόν τον τομέα.

Ξέρουν τι θέλουν και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο νέος! :T: Μπράβο ρε, και εις ανώτερα! Μου άρεσε πολύ η παρουσίαση και το χαλαρό της και όχι αυστηρό υφάκι. Καλά, το ποντίκι το έχω από μέσα του 2006, είναι απλά απίστευτο! Τώρα για το keyboard, και πάλι θα προτιμούσα το dinovo edge που έχω :D

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Logitech MX1000 το οποιο μου φανηκε ΘΕΟΒΑΡΟ.

Δοκιμασα το MS Wireless Notebook 3000 το οποιο ειχε ιδανικο βαρος αλλα ηταν παρα πολυ μικρο για το χερι μου και πονουσε ο καρπος μου μονιμα.

Τωρα εχω το MS Wireless Laser Mouse 7000 το οποιο και αυτο το βρισκω σχετικα βαρυ για τα γουστα μου.

Ψαχνω κατι ελαφρυτερο.

Σκεφτομαι να δοκιμασω ή αυτο που πηρες ή το MS Arc Mouse.

Δεν παιζω παιχνιδια σχεδον καθολου οποτε ψαχνω απλα κατι ελαφρυ με κλασικα κουμπια.

Κατα προτιμηση Logitech γιατι τα MS δεν εχουν το "κλικ" κατα το γυρισμα της ροδελας και σπαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Logitech MX1000 το οποιο μου φανηκε ΘΕΟΒΑΡΟ.

Δοκιμασα το MS Wireless Notebook 3000 το οποιο ειχε ιδανικο βαρος αλλα ηταν παρα πολυ μικρο για το χερι μου και πονουσε ο καρπος μου μονιμα.

Τωρα εχω το MS Wireless Laser Mouse 7000 το οποιο και αυτο το βρισκω σχετικα βαρυ για τα γουστα μου.

Ψαχνω κατι ελαφρυτερο.

Σκεφτομαι να δοκιμασω ή αυτο που πηρες ή το MS Arc Mouse.

Δεν παιζω παιχνιδια σχεδον καθολου οποτε ψαχνω απλα κατι ελαφρυ με κλασικα κουμπια.

Κατα προτιμηση Logitech γιατι τα MS δεν εχουν το "κλικ" κατα το γυρισμα της ροδελας και σπαζομαι.

ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο το ΜΧ1000.

Και πολυ balanced το βαρος του.

ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.