Jump to content



Αξονας/φτερωτη Hydor L20


MADKiller7

Recommended Posts

Καλημερα παιδια,ξερει κανεις που μπορω να βρω αξονα/φτερωτη για την Hydor L20,μετα απο 4,5 χρονια αρχισε κατι ελαφρους θορυβους.

Η να παρω L20 αντλια ολοκληρη,γιατι δεν βρισκω πουθενα.

Στην χειροτερη προτεινετε μου μια αλλη αντλια με ιδιες η μικροτερες διαστασεις (δεν εχω χωρο για πιο μεγαλη απο L20 στο κουτι που φτιαχνω).

Link to comment
Share on other sites

Η λ20 ειναι τοσο φθηνη ( κανα 20-25ρι πρεπει ναχει πλεον σε πετ σοπ , ) που δεν ξερω αν αξιζει να την μοντάρεις - ψαξεις για ανταλακτικα ... Καπου ειχα δει ceramic set ( ceramic set = life time με λιγο προσοχη και καθαρισμα που και που ) αλλα ηταν απο εξωτερικο οποτε παλι δεν αξιζουν τα μεταφορικα και ο κοπος . 4.5 χρονια παντως πολυ σου πηγε , εμενα ειχε αρχισει τους θορυβους στον χρονο .

Μια φθηνη παρομοια και 12v λυση εναλακτικη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809082

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να σιγουρευτείς τι πρόβλημα έχει.

Η δικιά μου L30 έσπασα κατά λάθος τον πλαστικό άξονα εκεί που ενώνει με την φτερωτή, πριν από κάνα 1,5χρόνο και από τότε είναι κολλημένος και παίζει μια χαρά...έψαξα όλη την Ελλάδα, αν θυμάμαι κάποιο petshop Θεσσαλονίκη είχε μόνο...

Ψάξε να βρείς το θέμα, μπορεί να έχει τηλ και ονόματα...

Link to comment
Share on other sites

L30 παιδες ουτε με σφαιρες,δεν χωραει στη θεση για αντλια στο κουτι που μονταρω.

Το προβλημα στην αντλια ειναι οτι κανει θορυβους σαν να εχει χασει την "ζυγιση" της,πιθανως να εχουν ανοιξει οι τρυπουλες στα λαστιχακια που μπαινει ο αξονας της λογω ωρων λειτουργιας,24/7 επι 4,5 χρονια ειναι υπεραρκετα.

Η DANGER DEN DD-CPX1 12V PUMP ειναι αξιοπιστη για 24/7 συνεχεια?

Link to comment
Share on other sites

L30 παιδες ουτε με σφαιρες,δεν χωραει στη θεση για αντλια στο κουτι που μονταρω.

Το προβλημα στην αντλια ειναι οτι κανει θορυβους σαν να εχει χασει την "ζυγιση" της,πιθανως να εχουν ανοιξει οι τρυπουλες στα λαστιχακια που μπαινει ο αξονας της λογω ωρων λειτουργιας,24/7 επι 4,5 χρονια ειναι υπεραρκετα.

Η DANGER DEN DD-CPX1 12V PUMP ειναι αξιοπιστη για 24/7 συνεχεια?

Τρώγεται το πλαστικού του κυλίνδρου που έχει τον μαγνήτη και γυρίζει μέσα του ο άξονας.

Είναι καλύτερο γενικά για μια αντλία να μην σταματάει ποτε να γυρίζει. Κάθε φορά που σταματάει χάνεται το στρώμα νερού που λιπαίνει την περιοχή με συνέπεια να τρώγεται περισσότερο.

EDIT : Βέβαια αυτό ισχύει και για το στρώμα λαδιού στο μοτερ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με ανταλλακτικά για hydor, η ίδια η hydor μου είπε τα εξής:

Good morning Mr. ΧΧΧΧΧ,

well, in Greece we are collaborating with a wholesaler; I give you the

contact and please call them to have further information:

PROVET

19300 Aspropygos Attiki

Tel. 210 5573803

Fax:210 5573806

Best regards

Davide LuiΧΧΧΧ

Export Area Manager

Mobile: +39 348 094ΧΧΧΧ

e-mail: dluiΧΧΧΧ@hydor.com

Skype: dluiΧΧΧΧ.hydor

HYDOR S.r.L.

via Voiron, 27

36061 Bassano del Grappa

Italy

Phone: +39 0424 8877

Visit us at: www.hydor.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,ξερει κανεις που μπορω να βρω αξονα/φτερωτη για την Hydor L20,μετα απο 4,5 χρονια αρχισε κατι ελαφρους θορυβους.

Εμένα κάνει ελαφρούς θορύβους 1 χρόνο τώρα... (τι θα γίνει, θα σταματήσει να την αλλάξουμε καμιά ώρα? :shout:)

Link to comment
Share on other sites

L30 παιδες ουτε με σφαιρες,δεν χωραει στη θεση για αντλια στο κουτι που μονταρω.

Το προβλημα στην αντλια ειναι οτι κανει θορυβους σαν να εχει χασει την "ζυγιση" της,πιθανως να εχουν ανοιξει οι τρυπουλες στα λαστιχακια που μπαινει ο αξονας της λογω ωρων λειτουργιας,24/7 επι 4,5 χρονια ειναι υπεραρκετα.

Η DANGER DEN DD-CPX1 12V PUMP ειναι αξιοπιστη για 24/7 συνεχεια?

είμαι ενας ευτυχής κάτοχος της DD-CPX1 εδω και καιρό..

η αντλία ειναι πολυ μικρή, δεν ακούγετε καθόλου αν την βάλεις πανω στα λαστιχάκια τις και με 2 ψυγεία κ 2 block το νερο στο τανκ κάνει αρκετό στροφιλισμο...

για τα λ7 τις στην προτείνω ανεπιφύλακτα...

οριστε κ φώτο φαίνεται λιγο η αντλία δίπλα απο το τανκ κ το νερο που κάνει κύματα.

1002445qz0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει 24/7 η αντλια?

Μαλλον θα τσιμπησω αυτη στο τελος.

Παντως σταματησε να κανει θορυβο η αντλια,πιθανως να ειχε κανα σκουπιδακι και εφυγε η φοβηθηκε μη την αλλαξω :D

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει 24/7 η αντλια?

Μαλλον θα τσιμπησω αυτη στο τελος.

Παντως σταματησε να κανει θορυβο η αντλια,πιθανως να ειχε κανα σκουπιδακι και εφυγε η φοβηθηκε μη την αλλαξω :D

δουλευει 24/7 ναι...

έχω μιλήσει κ με πολλά παιδιά απο το xtreme που την εχουν κ δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.