Jump to content



Παρουσίαση Dell 2709w S-PVA Monitor (Many pics, 56k Beware)


theo_mich

Recommended Posts

Την Παρασκευη ηρθε το δεματακι(:p) απο Αγγλια και νομιζω πως μια παρουσιαση επιβαλλεται.

Ειναι η πρωτη μου παρουσιαση συνεπως ετοιμαστειτε για πολλα λαθη.

Οι φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες με d90 & 18-105mm, παρολο που η απειρια μου βγαzει ματι.

Λοιπον... φυγαμε.

Dell 2709w

Το γνωστο 27αρι monitor της Dell με τα ακολουθα χαρακτηριστικα:

- 1920 x 1200 (WUXGA+) Optimum Resolution

- Supports advanced features like PIP (Picture-in-Picture) and PBP (Picture-By-Picture)

- 16.7 Million Colours

- True Colour Technology (110% Colour Gamut)

- 3000:1 Contrast Ratio

- 6ms Response Time

- 400 cd/m2 Brightness

- Anti-glare surface

- Two DVI-D Inputs w/HDCP Support

- One Analogue Input

- One S-Video Input

- One Composite Input

- One Component Input

- One HDMI Input

- One DisplayPort Input

- Height adjustable stand (100mm travel)

- VESA mounting compatible / Security slot : Yes (100mm) / Yes

- Integrated powered USB 2.0 hub : 4 downstream / 1 upstream ports

- Integrated powered 9-in-2 Card Reader

και το βασικοτερο ολων..... S-PVA panel!

Ας το δουμε απο κοντα:

Συσκευασια

Πληθωρικο Κουτι (διαστασεις ~70x70cm, 16kg)

38375652.jpg

78331750.jpg

Ανοιγουμε

67236361.jpg

Αφαιρουμε το πανω φελιζολ

62778471.jpg

Περιεχομενα της συσκευασιας

periexomena.jpg

Περιεχομενα:

-Διαφορα Φυλλαδια, Οδηγιες, Εγγυησεις, Cd κλπ

-Καλωδιο Τροφοδοσιας

-Καλωδιο VGA

-Kαλωδιο DVI

-Καλωδιο DisplayPort

-Καλωδιο Usb

Πληρης συνοδευτικων η συσκευασια. Το μονο που λειπει ειναι ενα καλωδιο hdmi

To monitor

Εξω απο το κουτι του

sysheyasia.jpg

sysheyasia2.jpg

Σε διαφορες στασεις

45401278.jpg

63749756.jpg

42781319.jpg

52213429.jpg

και ξαφνικα το γραφειο μου μικρυνε επικινδυνα

grafeio.jpg

Διπλα σε μια σκονισμενη 19αρα

grafeio2.jpg

Παρεα με το lapitop

grafeio3.jpg

Οι Θυρες

μπορει να χαρακτηριστει υπερ-πληρες

thyres.jpg

card-reader και επιπλεον usb

thyres2.jpg

Γωνιες Θεασης

περαν απο ικανοποιητικες

gonies.jpg

Πληκτρα Αφης και Μenu

menuh.jpg

πλησιαζοντας το δαχτυλο κοντα στα πληκτρα

menu2i.jpg

και μολις το αγγιξουμε

menu3e.jpg

menu4.jpg

menu5y.jpg

menu6y.jpg

menu7.jpg

menu8a.jpg

menu9c.jpg

menu10.jpg

menu11xqk.jpg

menu12.jpg

menu13.jpg

Ποιοτητα εικονας

Επειδη δεν εχω τις γνωσεις και την εμπειρια σας παραπεμπω σε ενα απο τα πλεον εγκυρα review

specs: prad.de

review: prad.de dell2709w review

Συμπερασματα

Απο την αρχη ειχα ενδιασμους για το μεγεθος αλλα αποδειχθηκε οτι ολα ειναι μια συνηθεια. Μετα απο δυο ωρες χρησης εχω ξεπερασει αυτο το θεμα.

Διαφορα review αναφερουν οτι τα πληκτρα αφης ειναι υπερευαισθητα και δυσκολεουν αρκετα στη συχνη χρηση. Μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα. Αντιθετως, πιστευω οτι προσθετουν αρκετα στην αισθητικη του monitor.

Το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι δεν μπορω να παρω ηχο απο το audio out μιας και ειναι συνδεμενο μεσω hdmi με το laptop. Αν και εχω μια υποψια οτι τα z5500 φταινε, θα το ψαξω και θα ενημερωσω. ΝΟ ΠΡΟΒΛΕΜ ΑΝΥΜΟΡΕ. logitech's fault:whip:

Αυτα... thanks for reading

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

-λοιπον pixel mapping 1:1 κανει

-παιχνιδια δεν εχω δοκιμασει ακομα για να πω για το delay. στο prad λενε για 47ms

-αγοραστηκε απο pcbuyit.co.uk 405 λιρες + 45λιρες μεταφορικα χωρις φπα μεσω διακοινωτικων δλδ ~495 ευρα

Link to comment
Share on other sites

επειδη πολλοι με ρωτανε για τις ενδοκοινωτικες...

-πηγαινουμε εδω http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do

-επιλεγουμε EL-GREECE

-βαζουμε το αφμ μας

-αμα το βγαλει valid μπορουμε να αγορασουμε οτιδηποτε εντος της ευρωπαικης ενωσης χωρις φπα

ps. Απ' οτι ξερω ειναι μονο για εταιριες και οχι για ατομικες.

Για περισσοτερες πληροφοριες ρωτατε το φοροτεχνικό σας

:T:

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικη και ωραιο review αν δεν ημουν τοσο κοντα θα επαιρνα 27 και γω αλλα και με την 24 ειμαι ικανοποιημενος γενικα μου εχει αφησει η dell αριστες εντυπωσεις.μου αρεσαν πολυ τα κουμπια της και το μενου στη δικια σου

Link to comment
Share on other sites

επειδη πολλοι με ρωτανε για τις ενδοκοινωτικες...

-πηγαινουμε εδω http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do

-επιλεγουμε EL-GREECE

-βαζουμε το αφμ μας

-αμα το βγαλει valid μπορουμε να αγορασουμε οτιδηποτε εντος της ευρωπαικης ενωσης χωρις φπα

ps. Απ' οτι ξερω ειναι μονο για εταιριες και οχι για ατομικες.

Για περισσοτερες πληροφοριες ρωτατε το φοροτεχνικό σας

:T:

βγαζει valid και για ατομικο αφμ,

καλοριζικη και η οθονη :)

Link to comment
Share on other sites

Παρεούλα μας ήρθαν οι Dell, φίλε. Και μένα Παρασκευή από pcbuyit. Μόνο που εγώ πλήρωσα ΦΠΑ. Πάντως και καλή τιμή είχαν και γρήγοροι είναι. Τους συνιστώ. Είδα που έχεις το brightness στο 100 και τρελλάθηκα! Εγώ το έχω ρίξει στο 12 και πάλι φωτεινή είναι . Η οθόνη σίγουρα χρειάζεται ένα καλιμπράρισμα. Τα χρώματα βγάζουν μάτι. Πως είχα την εντύπωση ότι δεν ήταν wide gamut ? Ταινίες 720p και 1080p που δοκίμασα σου ρίχνουν το σαγόνι. Μεγειά μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχουν περάσει κάποιες μέρες χρήσης, να σε ρωτήσω κάτι φίλε theo_mic, γιατί πάω να τρελλαθώ...

Μετά από λίγη ώρα χρήσης στην οθόνη -απόσταση γύρω στους 50 με 60 πόντους- μου δημιουργείται έντονος πονοκέφαλος και πόνος στα μάτια. Προέρχομαι από οθόνη 19άρα crt nec και τέτοια κατάσταση δεν είχα βιώσει, παρά μόνο από τις ηρωικές εποχές μιας philips crt 17 στα 70hz και αυτό μετά από ολονυκτίες.

Επειδή στο review του prad αναφέρονταν σ' ένα περίεργο πράσινο frame που όμως δεν δημιουργούσε πρόβλημα -κατ' αυτούς- , τσέκαρα μέσα απο το φακό της φωτογραφικής και προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε lcd. Ένα περίεργο τρεμόπαιγμα του backlight, το οποίο μάλλον ευθύνεται και για την κούραση των ματιών μου. Σημειωτέον, το brightness το έχω ρίξει στο 0 και το contrast στο 35.

Κάνε μου τη χάρη λοιπόν και τσέκαρε και συ μέσα από την φωτογραφική εάν σου παρουσιάζει αυτό το τρεμόπαιγμα για να δω εάν είναι βλάβη δικιά μου ή κοινό χαρακτηριστικό που επηρεάζει συγκεκριμένα άτομα -και τότε την πάτησα-.:help1:

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι πραγματικα να εχει προβλημα το monitor σου -που με αλλαγη διορθωνεται- αλλιως την εκατσες...δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να σε κουραζει η οθονη και ας ειναι και τελευταιας τεχνολογιας, δυστηχως γυρω απο τις lcd υπαρχουνε διαφοροι μυθοι και ο μεγαλυτερος απο αυτους ειναι οτι ΟΛΕΣ ειναι ξεκουραστες κτλ εγω προσωπικα επεσα σε ''κακες'' lcd που μετα απο 30 λεπτα χρησης εψαχνες για ponstan..η 1η ηταν μια nec 15αρα την οποια αγορασα και πουλησα μετα απο 10 μερες , η 2η μια 17αρα philips, αυτος ειναι και ο λογος που ειχα μεινει στην 17αρα lcd sony 8 χρονια , φοβομουνα την αλλαγη για να μην πεσω σε αλλη μια nec...

ps οταν λες τσεκαρα με τον φακο τι εννοεις?τραβηξες photo??πως τσεακαρεις το τρεμοπαιγμα??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.