Jump to content



Παρουσίαση Dell 2709w S-PVA Monitor (Many pics, 56k Beware)


theo_mich

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Λογικά στην οθόνη της μηχανής. Ουσιαστικά το "επιπλέον" τρεμόπαιγμα οφείλεται στα διαφορετικά refresh rates της οθόνης του υπολογιστή και της οθόνης της φωτογραφικής. Χωράει κι άλλη ανάλυση, αλλά μη βγούμε και off... (από το σκόπευτρο αν δεν κάνω λάθος βλέπεις κατευθείαν την οθόνη μέσα από ένα τζάμι ή από ένα καθρευτάκι)

Πάντως δε θα έπρεπε να βλέπεις τρεμόπαιγμα στην lcd. Το backlight της είναι μόνιμα αναμένο, οπότε σίγουρα η φωτεινότητα ΠΡΕΠΕΙ να είναι σταθερή. Οπότε το τρεμόπαιγμα που βλέπεις πρέπει να είναι λόγω της ανανέωσης της εικόνας. Η συχνότητα αυτή όμως πρέπει να είναι 60Ηz και να μην έχεις πρόβλημα... Τι να πω... Εγώ πάντως σε 3 οθόνες που έχω (15ara Nec, 22ara LG, 15.4 laptop toshiba) δεν κατάφερα να δω τρεμόπαιγμα μέσα από 2 κινητά και μια φωτογραφική...

Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε τώρα σκηνικό, με νέα οθόνη, εγώ που αλλάζω οθόνες κάθε 10 χρόνια, και μετά από ατέλειωτο ψείρισμα, και αφού ήμουν στο τσακ για μια nec 24άρα, να πέσω σε ιδιόμορφη lcd... Και να πω ότι είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με άλλες να ' χα το νου μου. Στην δουλειά, σε φίλους , όπου και να πάω όλες οι lcd μια χαρά. Με βλέπω στις αγγελίες σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη... Δεν είναι το κλασσικό frame που ανεβοκατεβαίνει όπως στις crt... Είναι κάτι σαν strobe εάν καταλαβαίνεις... Για δες το και συ σε παρακαλώ...

σε μενα κανει το κλασσικο οριζοντιο ''κυμα'' που ειναι λογω τις διαφορας refresh rate... αναλαμπες σαν strobe δεν βλεπω...:hm:

bleeding σε ποιες περιοχες της οθονης σου βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστο κάτω αριστερά, αλλά όχι σε βαθμό που θα ενοχλήσει. Εσύ σε desktop χρήση δουλεύεις ξεκούραστα; Απ΄όσο είδα το γραφείο σου, η απόσταση σου από την οθόνη δεν ξεπερνάει το μισό μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός και παράθυρο ήταν ίδια με τα προηγούμενα monitor -έτσι κι αλλιώς δεν μπορούν να αλλάξουν!!! Θα δω μήπως προσαρμοστώ μήπως και είναι η ιδέα μου από την αλλαγή μεγέθους -εδώ που τα λέμε είναι λίγο overkill η 27- θα παίξω και λίγο με τις ρυθμίσεις και βλέπουμε... Σ' ευχαριστώ πάντως για τις άμεσες απαντήσεις σου και σου εύχομαι να την ευχαριστηθείς.

Link to comment
Share on other sites

στο 0 ο φωτισμος ειναι που ειναι πολυ φωτεινη και ρε αδερφε 27 ειναι μεχρι να την συνηθισεις εγω απο 19 σε 22 και στραβωθηκα την πρωτη βδομαδα.να δεις σε μια βδομαδα θα εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 2405 εδώ και καιρό, αίναι eπίσης spva panel και είναι πολύ ξεκούραστη.

Θυμάμαι πάντως στην αρχή (είχα αλλάξει από 17άρα...) τα μάτια μου αδυνατούσαν να τη δεχτούν. Μου φαινόταν πολύ φωτεινή (σε σημείο πόνου) και πολύ τεράστια.

Τώρα μου φαίνεται μικρή και στη δουλειά η 19άρα τελείως ανεπαρκής.

Η τιμή που τις πήρατε είναι απίστευτη!!!

Link to comment
Share on other sites

κάποια σχέση υπάρχει με το panel...

Η dell φοράει spva της samsung. Στις lcd tv της τελευταίας υπάρχει πάντα μια "πρασινωπή" απόχρωση που πολλοί χρήστες δε συμπαθούν ενώ άλλους δεν τους ενοχλεί...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι τρόπους πληρωμής υποστηρίζει το OCUK?Υποστηρίζει αντικαταβολή?

@theo_mich thanks για τις οδηγίες για το αφμ. Επειδή απ' όσο είδα μπορώ να κάνω αγορά με επαγγελματικό αφμ...

Πως γίνεται η διαδικασία...πληρώνεις το φπα και σου επιστρέφεται αργότερα εδώ ή ενημερώνεις το κατάστημα για εταιρική αγορά, το προιόν συνοδεύεται απο τιμολόγιο και δεν πληρώνεις καν το φπα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι τον theo_mich...

Η εταιρεία που δουλεύω έχει ΑΦΜ που το αναγνωρίζει το site ( http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do). Αν την παραγγείλω και πληρώσω μέσω της πιστωτικής μου και βάλω παράδοση στην διεύθυνση της εταιρείας θα περάσει? Και αν ναι θα φανεί πουθενά στην εταιρεία? (καταλαβαίνεις δεν θέλω να γίνει θέμα).

Link to comment
Share on other sites

το τιμολογιο πρεπει να περαστει στα παγια της εταιριας.. καλυτερα να ρωτησεις τον προισταμενο σου. αμα ειναι μικρη εταιρια και εχεις καλες σχεσεις δεν πιστευω να σου πουν οχι:)

Link to comment
Share on other sites

το τιμολογιο πρεπει να περαστει στα παγια της εταιριας.. καλυτερα να ρωτησεις τον προισταμενο σου. αμα ειναι μικρη εταιρια και εχεις καλες σχεσεις δεν πιστευω να σου πουν οχι:)

Ερώτηση αφελούς....Και αν δεν περαστεί τι γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

απο τα λιγα που ξερω τα ενδοκοινωτικα τιμολογια διασταυρωνονται πιο συχνα απο τα ελληνικα... αρα αμα δεν περαστει κρεμας την εταιρια σε πιθανο ελεγχο... γνωμη μου μην το ρισκαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.