Jump to content



Επιλογη GPS


athlon=greek

Recommended Posts

σκέφτομαι να αγοράσω ένα GPS της Garmin:http://www.skroutz.gr/s/59967/Garmin-nuvi-265.html ή και αυτό της MIO:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926024,

δεν ξέρω και πολλά για το αντικείμενο παίδες.Το χρειάζομαι για την περιφέρεια της πατρίδας και ιδιαίτερα για μέσα στην Αθήνα.Κάποια πρόταση;:crazy_pilot::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Να παρεις ενα προγραμμα-συσκευη που να εχει καλους χαρτες για Ελλαδα.

Αυτη τη στιγμη, οι πιο ενημερωμενοι χαρτες ειναι της Gi, που τους βρισκεις στην ουσια σε 2 προγραμματα πλοηγησης, το destinator και το ginius (στο κοντινο μελλον κι αλλα προγραμματα οπως το ΤΟΜΤΟΜ, igo θα εχουν κι αυτα χαρτες gi).

Την υποστηριξη του ginius την εχει η ιδια η Gi, πραγμα που σημαινει οτι θα εχεις 100% εγγυηση για ανανεωσεις χαρτων, λογισμικου κτλ.

Το destinator ειναι πιο παλιο προγραμμα, απλο μεν αλλα θα σε παει στον προορισμο σου, αλλα δυστυχως ΔΕΝ ξερουμε τι θα κανει στο μελλον η MLS με τις ανανεωσεις χαρτων.

Πολλες πληροφοριες θα βρεις στο φορουμ εδω

www.navimania.gr

Link to comment
Share on other sites

δλδ,έχουμε και λέμε ποιά μοντελάκια γύρω στα 200 ευρα;:hehe:

Μπορεις να βρεις και με 100 ευρω.. πχ. global nav με ginius

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0379014&catid=010403

εχει και αλλες συσκευες το Πλαισιο (τις γνωστες turbo-x )

Εγω αν ηταν να επιλεξω αυτη τη στιγμη προγραμμα πλοηγησης+συσκευη θα διαλεγα ginius (πρωτιστως) και μετα (αρκετα μετα...) destinator.

Δυστυχως στην παρουσα φαση λυσεις οπως ΤΟΜΤΟΜ (που θεωρω το κορυφαιο προγραμμα) δεν ενδεικνυνται (λογω λαθων στους ελληνικους χαρτες).

στο φορουμ που εδωσα παραπανω, ΠΑΡΑ πολλοι χρηστες εχουν ακριβως τετοιες αποριες..μπορειτε να δειτε τις απαντησεις που εχουν δωθει και να σχηματισετε αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα οτι έχει απαράδεκτους χάρτες, μιας και το έχω από τις αρχές του χρόνου (Mio150), που βγήκε, και έχω να πω πως έχει φοβερά γρήγορο εντοπισμό θέσης και όσο για τους χάρτες έχει μέχρι και χωματόδρομους (βέβαια μη ονομασμένους) σε μέρη που δν μπορείς να φανταστείς (ειδικά στον Ομπλό της Πάτρας που τον έχουμε "οργώσει" μετο Jimny). Εκτός των άλλων μπορεί να ξεκλειδώσει με πολύ εύκολη διαδικασία και να λειτουργήσει άψογα τους Destinator...κατά την γνώμη μου είναι ό,τι καλύτερο στα 100€!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και προτείνω αυτό:

Navigon 2100max

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1135163&catalog=21&category=69977967

Κοστίζει 150ε και κατόπιν γελοίας διαδικασίας μπορείς να περάσεις destinator, igo ή ότι άλλο γουστάρεις. Επιλέγεις πιο θες να ξεκινήσεις από όλα όταν ανάβει. Από μαμά έχει το Navigon που καλύπτει το 83,3% της Ελλάδας (με τους χάρτες Q1 2009)

Έχοντας ψάξει στο νετ βρήκα ότι ο δέκτης του, Nemerix, είναι πρακτικά ίδιος σε επιδόσεις και ευαισθησία με τον Sirf Star III.

Η οθόνη αφής 4.3" του ανταπορίνεται άψογα σε όλες τις εντολές, φαίνεται πεντακάθαρα ακόμα και με ήλιο φάτσα κάρτα, ενώ το ηχείο είναι επίσης πολύ δυνατό.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα, για την τιμή του και τις δυνατότητες του είναι win win.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου Mio C220 πάντως δεν έχει ούτε την γέφυρα της χαλκίδας στο χάρτη και φαίνεται ότι διασχίζεις την θάλασσα όταν περνάς από πάνω της! Επίσης σε Θεσσαλονίκη και Ξάνθη που το έχω χρησιμοποιήσει δεν με βόλεψε καθόλου μιας και δεν έχει ούτε τους σωστούς μονόδρομους. Στο κέντρο της Αθήνας χαίρω πολύ όλα τα gps τέλεια είναι. Το θέμα είναι τι γίνεται έξω από αυτή.

Link to comment
Share on other sites

να περάσεις πρόγραμμα πλοήγησης(destinator);Δλδ χάρτες νεότερους από άλλη εταιρεία πέραν από αυτή που έχει εγκαταστημένη ή άλλο software;

κάτι τέτοιο:http://www.navimania.gr/showthread.php?t=15150

Οπότε,για να καταλάβω έχουμε:Τη συσκευή,πρόγραμμα πλοήγησης(destinator),software που εμπεριέχει λοιπές λειτουργίες χειρισμού και πληροφοριών των χαρτών κά..

Link to comment
Share on other sites

Να κανω εδω μια διορθωση σε κατι που ανεφερα παραπανω. Μολις το εμαθα κι εγω....

Το globalnav που πωλειται στα multirama ΔΕΝ εχει δωρεαν αναβαθμισεις για 3 χρονια.

Tα turbo-x που εχουν ginius, EXΟΥΝ.

Οποτε αν ειναι να αγορασει κανεις, ας ρωτησει στο καταστημα για τις αναβαθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω εδω μια διορθωση σε κατι που ανεφερα παραπανω. Μολις το εμαθα κι εγω....

Το globalnav που πωλειται στα multirama ΔΕΝ εχει δωρεαν αναβαθμισεις για 3 χρονια.

Tα turbo-x που εχουν ginius, EXΟΥΝ.

Οποτε αν ειναι να αγορασει κανεις, ας ρωτησει στο καταστημα για τις αναβαθμισεις.

σωστά,θέλει ψάξιμο.Οπως το βλέπω για Navigon κόβω τελικά 2100max μάλλον:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1135163&catalog=21&category=69977967 :D

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου Mio C220 πάντως δεν έχει ούτε την γέφυρα της χαλκίδας στο χάρτη και φαίνεται ότι διασχίζεις την θάλασσα όταν περνάς από πάνω της! Επίσης σε Θεσσαλονίκη και Ξάνθη που το έχω χρησιμοποιήσει δεν με βόλεψε καθόλου μιας και δεν έχει ούτε τους σωστούς μονόδρομους. Στο κέντρο της Αθήνας χαίρω πολύ όλα τα gps τέλεια είναι. Το θέμα είναι τι γίνεται έξω από αυτή.

Kαμία σχέση με το παλιό...Πάτρα/Αθήνα/Ναυπακτο μεριά/ και μέχρι λογικά μέρη βουνών είναι απολύτος κατατοπιστικό!

Εν τω μεταξύ όπως προανέφερα το βασικό πλεονέκτημα όλης της νέας σειράς Μιο, είναι ο πολύ γρήγορος εντοπισμός θέσης!

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις τι κάνεις με το Navigon μπορεις να κανεις τα πάντα...

Εγώ αυτήν τη στιγμή το χω να τρέχει Navigon Navigator, igo8, Destinator 7, Ndrive και Ginius, με τους πιο ενημερωμένους χαρτες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.