Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω έναν i7 920 και μια Gigabyte EX58-UD5. Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Τόσο καιρό τον είχα στα 3600 (20x180) 24/7 (με το F8 BIOS) και την Mugen II χωρίς να έχω ψάξει πολλά πολλά. Δεν είχε κάνει κιχ, ήταν μια χαρά.

Τώρα αποφάσισα να ξεζουμίσω λίγο παραπάνω το σύστημα και να πάω για τα 4GHz 24/7.

Για να μη μακρηγορώ, δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις που πρότειναν χρήστες από διάφορα forums (πχ. xtremesystems), αλλά δεν κατάφερα να βρω ρυθμίσεις που να είναι σταθερές.

Σήμερα έβαλα και το τελευταίο official BIOS από τη Gigabyte (το F12) και ξαναδοκίμασα, αλλά τίποτα, μια από τα ίδια.

Μπορεί κάποιος με απλά λόγια να μου εξηγήσει τις αναλογίες μεταξύ του QPI και του Uncore Frequency? Πρέπει να είναι ίδια μεταξύ τους για περισσότερη σταθερότητα? Πρέπει το Uncore να είναι διπλάσιο από τη συχνότητα της Ram για να έχω καλύτερη σταθερότητα ή όχι? Τι παίζει με τη διαφορά ανάμεσα στο CPU Vcore και στο QPI/Vtt?

Γενικά, θα ήθελα να παίξω στα 20x200=4G (χωρίς το Turbo mode ανοιχτό δλδ) και τις RAM γύρω στα 1600. Μπορεί κάποιος που έχει την ίδια μητρική να μου δώσει αναλυτικά τα settings του στο BIOS?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο τους όσους ασχοληθούν.

Link to comment
Share on other sites

QPI και uncore είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Το uncore το ξεκινάς πάντα από το διπλάσιο της συχνότητας της μνήμης. Cpu vcore και vtt είναι και πάλι δυο διαφορετικά πράγματα, τα οποία όμως χρειάζονται αύξηση και τα δύο από την εργοστασιακή τάση αν θέλεις να πας στα 4. 1,3ν για επεξεργαστή και 1,25-1,3 για vtt είναι καλά για αρχή. Και μην παίζεις 20χ200 γιατί χρειάζεσαι περισσότερη τάση και στο vcore και στο vtt χωρίς κανένα λόγο. 21χ191 βάλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω έναν i7 920 και μια Gigabyte EX58-UD5. Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Τόσο καιρό τον είχα στα 3600 (20x180) 24/7 (με το F8 BIOS) και την Mugen II χωρίς να έχω ψάξει πολλά πολλά. Δεν είχε κάνει κιχ, ήταν μια χαρά.

Τώρα αποφάσισα να ξεζουμίσω λίγο παραπάνω το σύστημα και να πάω για τα 4GHz 24/7.

Για να μη μακρηγορώ, δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις που πρότειναν χρήστες από διάφορα forums (πχ. xtremesystems), αλλά δεν κατάφερα να βρω ρυθμίσεις που να είναι σταθερές.

Σήμερα έβαλα και το τελευταίο official BIOS από τη Gigabyte (το F12) και ξαναδοκίμασα, αλλά τίποτα, μια από τα ίδια.

Μπορεί κάποιος με απλά λόγια να μου εξηγήσει τις αναλογίες μεταξύ του QPI και του Uncore Frequency? Πρέπει να είναι ίδια μεταξύ τους για περισσότερη σταθερότητα? Πρέπει το Uncore να είναι διπλάσιο από τη συχνότητα της Ram για να έχω καλύτερη σταθερότητα ή όχι? Τι παίζει με τη διαφορά ανάμεσα στο CPU Vcore και στο QPI/Vtt?

Γενικά, θα ήθελα να παίξω στα 20x200=4G (χωρίς το Turbo mode ανοιχτό δλδ) και τις RAM γύρω στα 1600. Μπορεί κάποιος που έχει την ίδια μητρική να μου δώσει αναλυτικά τα settings του στο BIOS?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο τους όσους ασχοληθούν.

Εγω εχω την UD5A,δεν εχω το τελευταιο bios(εχει παρει ολα τα flashakia ο αδερφος μου...) και καταφερα ανετα να ειμαι στα 4ghz stable.Bεβαια,οι μνημες μου ειναι σκαρτες...(δεν παιζουν με τιποτα πανω απο χ8)

να και μια φωτογραφια.

4ghz.png

ξεχασα να αναφερω οτι μου φαινεται πιο τιμια η gigabyte ud5A απο την DFI T3H8.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχω βάλει σωστά στο BIOS... gia ta 3.8 (20x190) δίνω CPU Vcore: 1.2625V και είναι ένα κλικ νομίζω από το να είναι stable, γιατί τρέχει 3 runs LinX (βαριόμουνα να περιμένω παραπάνω και OCCT 15min χωρίς σφάλμα. Prime95 δε δοκίμασα, αλλά στο OCCT όταν βάλω να τρέξει τη δεύτερη επιλογή (το Linpack) μετά από κανένα πεντάλεπτο και αφού είναι στους 76 οC σταματάει λόγω error. Καμιά πρόταση? Απ' ότι θυμάμαι, οι μνήμες είναι στα 1520, το Uncore 3430 (ή κατι τέτοιο), το Qpi το ίδιο, CPU PLL 1.86, IOH 1.16, CPU Vtt 1.355. Τι να αλλάξω ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξεις σκεπτικό γιατί άμα βαριέσαι να περιμένεις linx τότε δε θα κάνεις ποτέ δουλειά σωστή!

Είσαι με νερό ή αέρα?Επειδή 76C για 1.26v μου φαίνονται πολλοί,ειδικά για νερό!Ανέβασε 1-2 τακ vtt & cpu v.

Link to comment
Share on other sites

αυτες η τιμες που βλεπεις ειναι αουα στο PC Probe II και στο δικο μου τα ιδια λεει αλλα κανενα αλλο οπως RealTemp Cpu-Z κ.λπ δεν συμφωνη με το PC Probe II.

Κοιτα εγω την μονη παραφωνια σε θερμοκρασιες και τασεις που εχω δει στην REXIII ειναι στο cpuz οπου δειχνει λιγο ποιο ψηλα το vcore.

allmrl.png

Link to comment
Share on other sites

@ zpaf

1) απο τις θερμοκρασιες που βλεπω στις καρτες γραφικων, μεσα σε ψυγειο το εχεις το pc? :hehe:

2)να δοκιμασω με την μητρικη και τις μνημες που βλεπεις στην υπογραφη μου να τρεξω με τα settings σου το ιδιο? 4,4 ειναι ανεφικτο???

Έγινε επεξεργασία από P70
Link to comment
Share on other sites

@ zpaf

1) απο τις θερμοκρασιες που βλεπω στις καρτες γραφικων που βλεπω, μεσα σε ψυγειο το εχεις το pc? :hehe:

2)να δοκιμασω με την μητρικη και τις μνημες που βλεπεις στην υπογραφη μου να τρεξω με τα settings σου το ιδιο? 4,4 ειναι ανεφικτο???

1) Κρυωνω λεμεεεεεε :hehe:

2) Απο την υπογραφη σου δεν μπορω να καταλαβω ποιες εχεις. Οι δικες μου ειναι αυτες εδω http://www.gskill.com/products.php?index=188

Δεν χανεις και τιποτε να κανεις μια δοκιμη.

Για τα 4.4 πειραματιζομαι στο 21x191 αλλα μαλλον εκει θελω κατι καλυτερο απο την H50.

Link to comment
Share on other sites

@Sitios δοκιμασε αυτα τα settings και πες μας αποτελεσματα.

Υποψιν οτι χρησιμοποιω το F9m bios που μου εχει φανει σταθεροτερο απο οσα εχω δοκιμασει, αλλα λογικα και στο F12 δεν θα εχεις προβλημα.

4.0Ghz 920 D0 LinX stable 1600Mhz.

CPU Clock Ratio [20x]

Advanced CPU Features [Press Enter]:
CPU Clock Ratio [20x]
Intel(R) Turbo Boost Tech [Disabled]
CPU Cores Enabled [All]
CPU Multi Threading [Enabled]
CPU Enhanced Halt (C1E) [Enabled]
C3/C6/C7 State Support [Disabled]
CPU Thermal Monitor [Enabled]
CPU EIST Function [Disabled]
Virtualization Technology [Disabled]
Bi-Directional PROCHOT [Disabled]

Uncore & QPI Features [Press Enter]:
QPI Link Speed [x36]
Uncore Frequency [x19] [COLOR="Indigo"](ή auto ή x18 ή x17 )[/COLOR]
Isonchronous Frequency [Enabled]

Advanced Clock Control [Press Enter]:
standard clock control
Base Clock (BCLK) Control [Enabled]
BCLK Frequency (MHz) [200]
PCI Express Frequency (MHz) [AUTO]
C.I.A.2 [Disabled]

advanced clock control
CPU Clock Drive [ 800mV]
PCI Express Clock Drive [ 900mV]
CPU Clock Skew [ 100ps]
IOH Clock Skew [ 0ps]

Performance Enhance [Turbo]
Extreme Memory Profile (X.M.P.) [Disabled]
System Memory Multiplier (SPD) [x8]
DRAM Timing Selectable (sPD) [Manual]

Channel A

CAS Latency Time 8 [9]
tRCD 8 [9]
tRP 8 [9]
tRAS 20 [24]

Channel B

CAS Latency Time 8 [9]
tRCD 8 [9]
tRP 8 [9]
tRAS 20 [24]

Channel C

CAS Latency Time 8 [9]
tRCD 8 [9]
tRP 8 [9]
tRAS 20 [24]


Advanced Voltage Control [Press Enter]:
Load Line Calibration [Enabled]
CPU Vcore 1.15v [1.28750v]
QPI/VTT Voltage 1.150v [1.320v]
CPU PLL 1.800v [AUTO] [COLOR="Indigo"](ή και 1.84)[/COLOR]

MCH

PCIE 1.500v [AUTO]
QPI PLL 1.100v [AUTO][COLOR="Indigo"] (ή και 1.14)[/COLOR]
IOH Core 1.100v [1.200v]
ICH I/O 1.500v [AUTO]
ICH Core 1.1v [AUTO] [COLOR="Indigo"](ή και 1.2)[/COLOR]

DRAM

DRAM Voltage 1.500v [1.660v]
DRAM Termination 0.750v [AUTO]
Ch-A Data VRef. 0.750v [AUTO]
Ch-B Data VRef. 0.750v [AUTO]
Ch-C Data VRef. 0.750v [AUTO]
Ch-A Address VRef. 0.750v [AUTO]
Ch-B Address VRef. 0.750v [AUTO]
Ch-C Address VRef. 0.750v [AUTO]

Περνα με αυτα τα settinigs 20x linx, και επειτα μπορεις να πειραματιστεις σε πιο σφικτες μνημες, eist enabled και λιγοτερο vcore/vQPIVTT.

Link to comment
Share on other sites

@zpaf

ουτε καν bootαρει με τα δικα σου settings ομως σου λεω οτι για τα 4 GHZ εχω πααααρα πολυ μικροτερα ρευματα!:ph34r:

να και οι μνημες μου ακριβως

http://www.gskill.com/products.php?index=186

Έγινε επεξεργασία από P70
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Javaneze... Θα τα δοκιμάσω και θα σου πω... Πάντως με τις ρυθμίσεις που μου έχουν προτείνει μέχρι τώρα για τα 4G, δεν ήμουνα σταθερός, οπότε ξαναγύρισα στα 3600 όπου όλα τα ρεύματα είναι πολύ χαμηλά και το μηχάνημα είναι rock stable...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...

Το πόσο ρεύμα θέλει το qpi ή αλλιώς νομίζω vtt επιρεάζεται-εξαρτάται και από τα timings των μνημών πέρα από την συχνότητα τους?δλδ αν για τα 2000mhz θέλω 1.55v qpi με 7άρια,με 8άρια θα θέλω λιγότερο?(Είναι τυχαίο το παράδειγμα και οι αριθμοί.Απλά για π.χ. το φέρνω!)

Link to comment
Share on other sites

Με ολα στο bios default εκτος της μνημης των timings και του qpi/dram

def1600.png

Να ρωτησω και κατι.

Μπορω να εχω την ιδια συμπεριφορα στον επεξεργαστη στα watt δηλαδη οταν δεν ειμαι στα default.

Οταν βαζω πχ το bclk manual ή τις μνημες ειτε manual ειτε by xmp η ταση του επεξεργαστη κλειδωνει καπου και δεν πεφτει οπως εδω παρολο που κανω χρηση του C1E και του EIST.

wattg.png

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Για να πεφτει το vcore σε idle πρεπει να το εχεις θεσει σε "auto" ή "normal" παραλληλα με τα c1e & eist ενεργοποιημενα, και οχι manually συγκεκριμενη τιμη.

(H gigabyte εχει ακομα μια δυνατοτητα με το DVID, δλδ δυναμικο vcore αναλογα τις απαιτησεις, την οποια δυνατοτητα δεν γνωριζω αν εχει η asus. )

Αυτο βεβαια σε περιοριζει στο OC. Στην UD5 που χρησιμοποιω το max stable bclk με vcore στην επιλογη "normal" ειναι το 185x21 δλδ 3.885 MHz, και γι αυτο εχω σταθει και στο συγκεκριμενο OC.

Tα σχεδον 3,9 GHz ειναι υπεραρκετα για τα παιχνιδια σου με μειονεκτημα ομως να τρεχεις τις μνημες στα 1480 αντι των 1600. (Ομως ετσι μπορεις να παιξεις με πιο σφικτα timings)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με εχουνε κουδουνισει τα προγραμματα γιατι οταν φευγω απο τα defaults στο bios κανενα προγραμμα δεν μου δειχνει την πτωση του vcore οπως εδω.

Η αριστερη εικονα ειναι σε idle και η δεξια σε load.

Τι μπορει να κανω λαθος ; Εκτος αν με το auto που λες στο vcore και τα c1e & eist δουλευει οπως πρεπει και απλως δεν μπορουν να το αποδωσουν τα προγραμματα.

Ευχαριστω και παλι.

idlefull.png

Link to comment
Share on other sites

dunno mate :hm:

Δεν νομιζω οτι κανεις κατι λαθος αν τηρεις τις 3 προυποθεσεις, vcore auto ή normal, c1e & eist on.

Εκτος αν η rex3 εχει και καποιον αλλο περιορισμο για να πεφτει το vcore, π.χ. να ειναι και το vqpi σε auto ή το xmp off ... εντελως τυχαια τα αναφερω, δεν εχω κατι υπ'οψιν μου ...

Η μονη εμπειρικη συμβουλη που μπορω να σου δωσω ειναι να μην χρησιμοποιεις παραλληλα τοσα monitoring προγραμματα.

Ειδικα αυτα της ασους δεν με εχουν εξυπηρετησει καθολου και τα ειχα ξηλωσει γιατι αν θυμαμαι καλα μεχρι και προβληματα προκαλουσαν. (σε 2ο pc που εχω μια p5b dlx με Q6600)

Link to comment
Share on other sites

Το monitoring προγραμμα της asus διαβαζει τις τιμες κατευθειαν απ το bios νομιζω , οποτε ειναι και το πιο ακριβες.

@zpaf: Lcd poster δεν εχει η rex3 για να βλεπεις απο κει τις τιμες?

@javaneze: cbf powa? xD (αν εισαι αυτος που νομιζω θα το καταλαβεις- αλλιως αγνοησε το)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν έβαζε ΗΤ θα χρειαζόταν τουλάχιστον 1,33-1,35 ρεύμα, νούμερο τρομακτικό για 4 GHz. Από θερμοκρασία πάντως πάει καλά. Πολύ ψυχρός. Έτσι είναι όμως συνήθως τα κακά batches. Θέλουν πολύ ρεύμα αλλά δεν ανεβάζουν θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.