Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

τι multiplier εχεις και ποσο δινεις ακριβως sb,nb πρεπει να βγει ακρη με το θεμα....

21

sb,nb 2-3 σκαλιά πάνω απ' το πιο χαμηλό είναι.Και auto να τ' αφήσεις αυτά πάλι οκ είναι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Θελω να ρωτησω κατι αν μπορειτε να με βοηθησετε...Εχω ενα i7 920 c0.καταφερα να τον κλοκαρω μεχρι τα 4...δηνοντας fsb 211 multiplier 19 ρευμα cpu 1.39volt και dram 1.40volt...εχω την p6t deluxe v2 και ram ocz gold triple channel 1600 6gb...Μπορει καποιος να με βοηθησει να ανεβω καπου στα 4.2..τι αλλο πρεπει να ανεβασω και ποσο?ολες οι υπολοιπες ρυθμισεις ειναι auto

Link to comment
Share on other sites

Ίσως βρήκες wall του επεξεργαστή, όπως ο δικός μου στα 219.

Τελικα δεν εχει wall ο επεξεργαστης σου στα 219,αλλα οι μητρικες.Ομως βρηκα τροπο να το ξεπερασουμε:devil:

Θα σε παρω τηλ. να τα πουμε και να κανονισουμε καμια σοβαρη δοκιμη με ξηρο παγο;)

Το cascade προς το παρον δεν παιζει,θελει αεριο:weep:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εχει wall ο επεξεργαστης σου στα 219,αλλα οι μητρικες.Ομως βρηκα τροπο να το ξεπερασουμε:devil:

Θα σε παρω τηλ. να τα πουμε και να κανονισουμε καμια σοβαρη δοκιμη με ξηρο παγο;)

Το cascade προς το παρον δεν παιζει,θελει αεριο:weep:

εμενα στα 196 τοιχο τι παιζει?????????

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εχει wall ο επεξεργαστης σου στα 219,αλλα οι μητρικες.Ομως βρηκα τροπο να το ξεπερασουμε:devil:

Θα σε παρω τηλ. να τα πουμε και να κανονισουμε καμια σοβαρη δοκιμη με ξηρο παγο;)

Το cascade προς το παρον δεν παιζει,θελει αεριο:weep:

Καλό αυτό. Άρα ούτε ο δικός σου έχει wall εκεί μάλλον...:laughing:. Όλα θα γίνουν, μην αγχώνεσαι για το cascade.

εμενα στα 196 τοιχο τι παιζει?????????

Το δικό σου πρόβλημα είναι πολύ περίεργο. Να είναι θέμα ψύξης? Η ψύκτρα που έχεις είναι καλή όμως. Δεν ξέρω ειλικρινά τι να υποθέσω. Προβληματική μητρική? Υποθέσεις κάνω τώρα για να γίνεται κουβέντα. Υπάρχει όμως και μια άλλη πιθανότητα η οποία δε θα σου πολυαρέσει. Επειδή δεν ανεβαίνουν όλοι οι 920 πάνω από 4, και επειδή ο δικός σου φτάνει τα 4 με ελάχιστο ρεύμα είναι πολύ πιθανό απλά να μη μπορεί να ανέβει πάνω από 196. Το ίδιο συνέβαινε και στον Q6600, και στον QX9650 και σε πολλούς άλλους. Κάποια κομμάτια δηλαδή έφταναν μια γενναία συχνότητα με ελάχιστη τάση αλλά μετά χρειάζονταν τεράστιες αυξήσεις ρεύματος για να ξεπεραστεί το όριο και τελικά πρακτικά δεν σταθεροποιούνταν ποτέ πάνω από αυτό. Π.χ είχα έναν Q6600 ο οποίος έφτανε τα 3,6 με 1,25ν. Όταν έφτασα εκεί, λέω απίστευτο κομμάτι. Μετά όμως από τα 3,6 δε γινόταν τίποτα. Ακόμα και 1,6 να έδινα δε μπορούσε ούτε στα windows να μπει. Wall του κερατά...

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό. Άρα ούτε ο δικός σου έχει wall εκεί μάλλον...:laughing:. Όλα θα γίνουν, μην αγχώνεσαι για το cascade.

Το δικό σου πρόβλημα είναι πολύ περίεργο. Να είναι θέμα ψύξης? Η ψύκτρα που έχεις είναι καλή όμως. Δεν ξέρω ειλικρινά τι να υποθέσω. Προβληματική μητρική? Υποθέσεις κάνω τώρα για να γίνεται κουβέντα. Υπάρχει όμως και μια άλλη πιθανότητα η οποία δε θα σου πολυαρέσει. Επειδή δεν ανεβαίνουν όλοι οι 920 πάνω από 4, και επειδή ο δικός σου φτάνει τα 4 με ελάχιστο ρεύμα είναι πολύ πιθανό απλά να μη μπορεί να ανέβει πάνω από 196. Το ίδιο συνέβαινε και στον Q6600, και στον QX9650 και σε πολλούς άλλους. Κάποια κομμάτια δηλαδή έφταναν μια γενναία συχνότητα με ελάχιστη τάση αλλά μετά χρειάζονταν τεράστιες αυξήσεις ρεύματος για να ξεπεραστεί το όριο και τελικά πρακτικά δεν σταθεροποιούνταν ποτέ πάνω από αυτό. Π.χ είχα έναν Q6600 ο οποίος έφτανε τα 3,6 με 1,25ν. Όταν έφτασα εκεί, λέω απίστευτο κομμάτι. Μετά όμως από τα 3,6 δε γινόταν τίποτα. Ακόμα και 1,6 να έδινα δε μπορούσε ούτε στα windows να μπει. Wall του κερατά...

ναι αλλα το θεμα ειναι οτι ουτε καν bootari locked με τη μια και με χαμηλοτερο multi τα ιδια οποτε κατι αλλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε το νέο μου pc επιτέλους... i7 920 και τελικά είναι D0 ο επεξεργαστής μέσα απο το cpu-z

Επειδή είμαι λίγο πίσω ποια στη νέα τεχνολογία μιας και μέχρι τώρα έτρεχα με p4 θα ήθελα να μου πείτε ποιές ακριβός ρυθμίσεις να κάνω για να τον τρέχω στα 3,8... => μητρική asus p6 deluxe v2, kingston hyperx 1600 3gb tripple, ψύκτρα asus triton, gtx295... η βοήθεία σας θα μου είναι πολύτιμη...:dirol::dirol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ θα το δοκιμάσω μόλις τελιόσω με τα updates, α στο bios μου βγάζει επιλογή για τις μήμες 1333-1600-1866-2000+ να τα αφισω στα 1600 που είναι και το νορμάλ συγχρονισμός των μνημών ή να το σηκόσω και ποιό ψυλά?? turbo mode off ή on??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.