Jump to content



Recommended Posts

Αγόρασσα τον ιντελ 520 120 GB αλλά οι επιδόσεις του είναι κατώτερες των προσδοκιών.

Μπορεί κάποιος να ρίξει μια ματιά εδώ και να πει καμιά ιδέα σχετικά με το τι μπορεί να φταίει ?

Thanks !

εχω τον ιδιο σε εκδοση 180GB , με drivers microsoft -αυτο βρηκε απο μαμα- ποιανω 480read/250write , βεβαια ειμαι με sata3 .

Το γεγονος οτι αργεις να φορτωσεις ειναι επιδη τα λαπτοπ ειναι σαπιλα , αρχικα το bios τους ειναι πιο αργο , και δευτερον μετο που μπουν στα windows αρχιζουν να φορτωνουν 1 εκατομμυριο σκουπιδια .

Συνεπως οπως σου ειπαν και στο αλλο τοπικ , ψαξε για fastboot . και ασε τα acronis , κανε clean install των windows

Link to comment
Share on other sites

εχω τον ιδιο σε εκδοση 180GB , με drivers microsoft -αυτο βρηκε απο μαμα- ποιανω 480read/250write , βεβαια ειμαι με sata3 .

Το γεγονος οτι αργεις να φορτωσεις ειναι επιδη τα λαπτοπ ειναι σαπιλα , αρχικα το bios τους ειναι πιο αργο , και δευτερον μετο που μπουν στα windows αρχιζουν να φορτωνουν 1 εκατομμυριο σκουπιδια .

Συνεπως οπως σου ειπαν και στο αλλο τοπικ , ψαξε για fastboot . και ασε τα acronis , κανε clean install των windows

Εγκατέστησα τον ίντελ driver αλλά δεν είδα καμία διαφορά. Clean install δεν παίζει γιατί βαριέμαι απίστευτα να σετάρω όλο το σύστημα από την αρχή. Αυτός είναι και ο λόγος που κρατάω πάντα backup με το Acronis !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει/θυμάται κανείς, για τον Χ-25Μ G1 (50nm), ποιο ήταν το αναμενόμενο όριο ζωής, όσον αφορά στις εγγραφές; Βλέπω στο HD Sentinel ότι είμαι στα 14,04TB, και, ξέρω'γω, καλή ιδέα θα ήταν να ξέρω τι παίζει μη ψάχνομαι ξαφνικά :p

Link to comment
Share on other sites

Ti εννοεις ξαφνικα??

300tb εχουν περασει αρκετοι δισκοι με trim και στα 25 και στα 19νμ :p

Αν δεν το κανεις φρισμπυ πιστευω θα αντεξει..

Καναδυο χρονια σιγουρα ,μεχρι να παρεις m.2 sata στα ορια του pcie 3.0 x4 με 1€/gb :p

edit

Πιο λιγοτερη ασαφη απαντηση ειναι (μεσω google)

"A 50nm MLC NAND cell can be programmed/erased 10,000 times before it's dead. The reality is good MLC NAND will probably last longer than that, but 10,000 program/erase cycles was the spec"

Λιγο πολυ ξερεις ποσα TB δινουν για 3Κ P/E cycles..(για 120αρηδες συγχρονους με τριμ και απο ολα..καμμια 40αρια αν δεν απατωμαι...με καποιους να φτανουν τα διπλα ..αναλογα το overprovision...αν δεν απατωμαι)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά σημαίνει ότι δεν έχω ανοίξει "κουμπαρά" για τον επόμενο ssd, οπότε αν, χτύπα ξύλο, χρειαστεί να πάρω καινούριο σε 2 βδομάδες γιατί αυτός τα κακάρωσε όσον αφορά στις εγγραφές, θα βγω εκτός προγράμματος :)

m.2 δε θα πάρω γιατί τότε θα πρέπει να αλλάξω μητρική, και δε θέλω :p

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να παθει κατι ο ιντελ θα εχεις αλλαξει :p

Χωρια που με ενα adapter card των 20€(?) κανεις δουλεια .

Αρκει η μητρικη να bootαρει απο pci-e συσκευες.

εδιτ [MENTION=4171]deninho[/MENTION]

Πετυχα εναν τυπο στο xs με τον δισκο σου.Σε endurance test -αν καταλαβα καλα- του κρατησε για 883 TB περιπου.

Απο τα 800 και πανω ...ανοιξε κουμπαρα.

link

εδω πεθανε...χτυπα τυχαιες σελιδες προς τα πισω...

Στο ασχετο ..αξιοθαυμαστος ο crucial m4 στα 64gb παρακαλω ...και ενα στανταρακι ..ο 830 256γβ.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@ΝTG, @pol77, @jax7480, μεθαύριο παραλαμβάνω έναν intel 730 480gb. Αξίζει να κρατήσω για κάποια βοηθητική δουλειά (π.χ. scratch για το φώτοτσοπ) τον x25-m g1 80gb ή να τον εγκαταστήσω σε κανένα παλιότερο μηχάνημα;
 
Επίσης GPT ή MBR; Win 8.1 θα περάσω, αν παίζει κανένα ρόλο

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά ο 730 δεν έχει ανάγκη από εγγραφές. Βάλε τον X25-M αλλού.

Εγώ θα έλεγα MBR αλλά δεν ξέρω αν έχει διαφορές αν τον στήσεις και GPT.

Απλά σε περίπτωση που αργότερα μπει άλλο λειτουργικό (Win7) θα χρειαστεί ξανά αλλαγή σε MBR.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάφερα να ξεκλέψω λίγο χρόνο να ασχοληθώ μαζί του:

 

 

AS-SSD

asssd1

asssd2

 

Anvil's storage utilities

anvil

 

Άδειος δίσκος, ntfs default allocation unit, με ότι drivers είχα στην παλιά εγκατάσταση. C-states off, στο σύστημα της υπογραφής (ASUS Z87 Gryphon | Intel Core i5 4670K | Kingston HyperX Beast 2*8GB 2400MHz | Intel X-25M 80GB | WD 2TB)

(και τα benchmarks επειδή τα ζήτησε ο @ΝTG :p)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ας το δούνε μερικοί που αγχώνονται πως ο SSD τους θα τα φτύσει σε 2-3 χρόνια. Λογικά τον έχεις 4ετία σίγουρα.

 

Τον ειχα παρει μολις ειχε βγει.Πρεπει να ηταν αρχες του '10 νομιζω.

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλοι χαιρετώ !!!

 

Έχω σκοπό να πάρω τον Intel 910 800GB, σαν δεύτερο δίσκο στο σύστημα μου, δηλαδή να εγκαταστήσω τα windows στον Intel 520 που έχω, και τα games στον Intel 910. Θα χρειαστώ κάποιο πρόγραμμα ή οτιδήποτε άλλο ή απλά θα κάνω ότι έκανα και με τον μηχανικό που θέλω να αντικαταστήσω με τον 910 ?

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου, πεταμένα λεφτά. Υπάρχουν drives με λιγότερα λεφτά και επιδόσεις οι οποίες μπορεί να μην είναι ίδιες, αλλά στα games δεν νομίζω να δεις και πολλές διαφορές.

Ψάξτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.