Jump to content



Recommended Posts

Α καλά, έτσι πες. Όταν θα καταλάβεις που βοηθάνε οι SSD το ξανασυζητάμε...

οκ..δεν αντιλεγω οτι θα ειναι ολο το pc πιο γρηγορο (θα ανοιγει πιο γρηγορα, Install πιο γρηγορα κτλ) συγκεκριμενα θελουμε ssd που να κανει κ copy γρηγορα..ετσι δν ειναι?;)

Link to comment
Share on other sites

You 've got it ALL wrong hondo1....

Πραγματικά, δεν ξέρω αν φταίει η παραπληροφόρηση ή ότι δεν το χεις ψάξει αρκετά, σίγουρα πάντως δεν το χεις πιάσει το νόημα.

τουλαχιστον 100mb πιανει μια χαρα..κ δν ειναι σε raid αυτη την στιγμη..

απο την αλλη το εχω αναφερει ξανα, οτι οταν πχ δουλευεις σε προγραμματα μουσικης και το καθε track πολυκαναλης ειναι 4gb και θελεις να αντιγραφεις συνεχεια πανω απο 10 τετοια tracks (και δν λεω οτι μονο το write μου φτανει...ελεος.. αλλα θες κατι ισορροπημένο) τοτε θα χρειαστεις διπλασιο write απο του intel..

Αρκετές είναι οι λύσεις - αλλά κοστίζουν βέβαια. Μπορείς να πας σε 2x X25-E αν το θες τόσο πολύ (αν είσαι επαγγελματίας, το κόστος δε σε νοιάζει, γιατί ότι γλιτώσεις από τα 500-600 ΜΒ/sec θα το πάρεις πίσω και με το παραπάνω). Αν δεν είσαι επαγγελματίας, τότε (πέραν του γιατί κάθεσαι και ασχολείσαι με μια τέτοια διαδικασία) νομίζω πως μια ισορροπημένη λύση είναι τα νέα SLC της Samsung, τα οποία κρατάνε καλύτερη αναλογία τιμής/GB από τα Intel, αλλά έχουν και αυτά πολύ υψηλά writes στα μεγάλα αρχεία.

lol...τι να το κανω αυτο με τα 28 προγραμματα? να αγορασω 24ssd που ειχαν κανει οι τυπαδες και να ανοιξω 50 προγραμματα για πιο λογο?....θα ανοιξω τουλαχιστον 5 για την δουλεια που θελω και οχι 28 για να δω ποσο γρηγορα θα ανοιξουν:TD:

Με ΕΝΑΝ Intel X25-E (όχι 24 λολ?!) όλα αυτά τα προγράμματα ανοίγουν σε....6-7 δευτερόλεπτα? Δεν κοιτάμε να δείξουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη εδώ πέρα, απλά είναι τα πράγματα - το multi-tasking των SSD απλά ΔΕΝ πιάνεται από κανέναν μηχανικό δίσκο. Αυτό σου δείχνει το συγκεκριμένο τεστ.

Όσο για τα 5 προγράμματα που χρησιμοποιείς εσύ για τη δουλειά σου, θα εκπλαγείς και εκεί, όταν δεις τα samples να ανοίγουν στο φτερό - είναι άλλη αίσθηση.

τι συγκεκριμενα δλδ? εκτος απο παιχνιδια κ μετροπρογραμματα..

Εδώ ειδικά...τα έκανες μαντάρα.

Αν νομίζεις ότι απλά για τα benchmarks παίρνουμε SSD και για να δούμε και τα Minimum FPS του Crysis να ανεβαίνουν...το Σεπτέμβρη για επανεξέταση :hehe:

Οι SSD μεταμορφώνουν όλη την εμπειρία σου στο PC. Το φωνάζουμε όλοι μας εδώ και αρκετό καιρό, αλλά φαίνεται πως οι μισοί ακούνε. Τα πάντα, ότι και να κάνεις, γίνεται πιο άμεσα, πιο γρήγορα. Οι καλοί SSD μεταμορφώνουν ψόφια laptop σε μηχανήματα που κοντράρουν σε αίσθηση τα πανάκριβα desktop.

Hell, εδώ με έναν X25-E βλέπεις μεγάλη διαφορά όταν έχεις τον i7 στα 3.2 και μετά τον πας στα 4.0 - φτάσαμε σε σημείο να κάνει bottleneck το σύστημα σε ΕΝΑΝ καλό SSD...

θελω να σας παραπεμψω να δειτε αυτο http://www.legitreviews.com/article/974/1/

που εχει review για τον supertalent 64αρη:turn:

Οι OCZ Vertex (όπως και αυτοί οι supertalent) είναι ακόμα υπό δοκιμή, μέχρι να βρεθεί ένα σταθερό firmware και να είμαστε 100% σίγουροι ότι θα είναι οκ για όσο διάστημα κι αν τους έχεις στο PC σου. Επειδή η OCZ δεν έχει καλή παράδοση σε αυτά, γενικά αρκετοί τους αποφεύγουν.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα το πω απλα μεχρι και 4 δισκους σε raid 0 ειχα με partition στα 200gb!

Ο ΙΝΤΕΛ ssd απλα θα το πω , τους παταει για πλακα κατω! Καλα στο multitasking κανει οργια απεναντι στο raid με τους μηχανικους!

Link to comment
Share on other sites

οκ..δεν αντιλεγω οτι θα ειναι ολο το pc πιο γρηγορο (θα ανοιγει πιο γρηγορα, Install πιο γρηγορα κτλ) συγκεκριμενα θελουμε ssd που να κανει κ copy γρηγορα..ετσι δν ειναι?;)

επειδη ειχα veloci και σε raid απλα καμια σχεση σε αισθηση ασε τα νουμερα.τωρα για write κανε instal το warhead σε 3 λεπτα που θελω εγω με χαλια write να δουμε.κανε το βημα και θα καταλαβεις μονο ετσι φιλικα παντα μην επιμενεις σε κατι που δεν εχεις δοκιμασει απλα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να τον κολλήσω στον ich και να τελειώνω?

Εννοείται. Με δυο Χ25-Ε σε Highpoint με IOP331 (ίδιο επεξεργαστή με του PERC) είδα μέχρι και 1/4 IOPS απ'ότι στον ICH.

Οι Intel X25 με τον καταπληκτικό ελεγκτή τους είναι οι SSD που ωφελούνται λιγότερο από έναν controller μεσαίας τάξης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα εκανα την εξης δοκιμη, εχω κρατησει το λειτουργικο windows xp 64bit στον δεινοσαυρο western black 640gb και τον εβαλα να μπουταρει αυτος να δω πως επαιζα πριν!

Παιδια θα το ξαναπω απλα -> ΧΑΟΣ! δεν υπαρχει πισωγυρισμα για εμας που καναμε αυτο το τεχνολογικο αλμα και πηγαμε σε ssd!

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι με προγράμματα μουσικής σε: GB EP35-DS3P, E8500, 8GB RAM, Leopard 10.5.x

Τα πάντα κάθονται σε δίσκους 7.200/32MB (samples, sample libraries, multitracks, etc...)

Πρίν από λίγο καιρό γύρισα το λειτουργικό απο από 7.200/32MB σε Velociraptor (no raid).

Παρατήρησα boost στην απόκριση, αλλά όχι κάτι εκκωφαντικό.

Όμως:

Αναγκάστηκα για λίγες μέρες να δουλέψω σε MacPro 8-Core Harpertown 2.8GHz με 8GB Ram με τον default δίσκο που δίνει η Apple (320MB, 7.200 και νομίζω 8MB Cache - αίσχος). Guys, 1k φορές με τον velociraptor σε χαμηλότερης ισχύος μηχάνημα παρά σε τέρας επεξεργαστικής ισχύος με χάλια υποσύστημα δίσκου.

Αφού διάβασα τα post εδώ σχετικά με τους SSD και κάποια άρθρα/reviews κατέληξα στον ADATA/Intel X25M.

Πριν από λίγο με πήραν τηλέφωνο από το Πλαίσιο ότι είναι έτοιμος προς παραλαβή.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι (γιατί να υπάρχει) το κείμενο "engineering sample" στις φωτογραφίες και η εμπειρία του συνφορουμίτη με τους ξεπαρθενιασμένους.

Πάω να τον τσιμπίσω και...τα λέμε σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Απορία.

Θέλω να πάρω έναν 80άρη adata και θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα αν ίσχυουν και πόσο

Τον δίσκο θέλω να τον σπάσω σε δυο partition, ένα 60 GB και ένα 20GB. Απ' αυτά που έχω διαβάσει κατα καιρούς στους MLC ssd δεν πρέπει να εξαντλούμε όλη την χωρητικότητα γιατί αυτό βλάπτει αρκετά τις επιδόσεις. Αν τελικά αυτό ισχύει πόσο χώρο πρέπει να "σπαταλήσω" 5-10GB και ως τι; Χώρος έξτρα στο κάθε partition που απλά δεν θα χρησιμοποιώ ή μπορώ να τον αφήσω και σαν unallocated και απ' κει και πέρα τα βρίσκει το firmware? Aν τον γεμίσω τον δίσκο και αφήσω 2-3 GB ελεύθερα τι επιπτώσεις θα έχω στην απόδοση

Όσοι πήρατε Adata όλα καλά; Καινούργιοι; engineering sample?

Έγινε επεξεργασία από nobig
Link to comment
Share on other sites

Απορία.

Θέλω να πάρω έναν 80άρη adata και θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα αν ίσχυουν και πόσο

Τον δίσκο θέλω να τον σπάσω σε δυο partition, ένα 60 GB και ένα 20GB. Απ' αυτά που έχω διαβάσει κατα καιρούς στους MLC ssd δεν πρέπει να εξαντλούμε όλη την χωρητικότητα γιατί αυτό βλάπτει αρκετά τις επιδόσεις. Αν τελικά αυτό ισχύει πόσο χώρο πρέπει να "σπαταλήσω" 5-10GB και ως τι; Χώρος έξτρα στο κάθε partition που απλά δεν θα χρησιμοποιώ ή μπορώ να τον αφήσω και σαν unallocated και απ' κει και πέρα τα βρίσκει το firmware? Aν τον γεμίσω τον δίσκο και αφήσω 2-3 GB ελεύθερα τι επιπτώσεις θα έχω στην απόδοση

να υπολογιζεις 74.5 τοσο χωρο εχουν

Link to comment
Share on other sites

Απορία.

Θέλω να πάρω έναν 80άρη adata και θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα αν ίσχυουν και πόσο

Τον δίσκο θέλω να τον σπάσω σε δυο partition, ένα 60 GB και ένα 20GB. Απ' αυτά που έχω διαβάσει κατα καιρούς στους MLC ssd δεν πρέπει να εξαντλούμε όλη την χωρητικότητα γιατί αυτό βλάπτει αρκετά τις επιδόσεις. Αν τελικά αυτό ισχύει πόσο χώρο πρέπει να "σπαταλήσω" 5-10GB και ως τι; Χώρος έξτρα στο κάθε partition που απλά δεν θα χρησιμοποιώ ή μπορώ να τον αφήσω και σαν unallocated και απ' κει και πέρα τα βρίσκει το firmware? Aν τον γεμίσω τον δίσκο και αφήσω 2-3 GB ελεύθερα τι επιπτώσεις θα έχω στην απόδοση

Intel ships its X25-M with 7.5 - 8% more area than is actually reported to the OS. The more expensive enterprise version ships with the same amount of flash, but even more spare area. Random writes all over the drive are more likely in a server environment so Intel keeps more of the flash on the X25-E as spare area. You’re able to do this yourself if you own an X25-M; simply perform a secure erase and immediately partition the drive smaller than its actual capacity. The controller will use the unpartitioned space as spare area.

Πηγή AnandTech

To ότι θα αναφέρει το λειτουργικό κάποια GB ώς free space, δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα έχεις τόσα GB σε μή χρησιμοποιημένα blocks.

Έγινε επεξεργασία από cebit
format->bold
Link to comment
Share on other sites

xbench_a-data_x25-m.jpg

Το παλιό μου λειτουργικό μεταφέρθηκε από Raptor 74GB στον A-Data με το Carbon Copy Cloner. To <<cloning>> στην πράξη ήταν ένα file-by-file copy των περιεχομένων του ενός δίσκου στον άλλο και όχι block by block. Στο τέλος πέρασα τον Boot Manager/Loader στον νέο δίσκο.

Πετάω τον Raptor, κοτσάρω τον A-Data, φορτώνει το OSX και μένω μαμάκας...

Αν και λειτουργούσε το Indexing του Spotlight για κάνα δεκάλεπτο, το σύστημα ήταν πλήρως λειτουργικό και δεν μάσησε όσο και αν το ζόρισα σε multitasking.

Specs:

OSX 10.5.7 (Retail Installation)

Intel Core2 Duo E8400

Gigabyte EP35-DS3P (ICHR-9)

A-Data X25-M

Έγινε επεξεργασία από cebit
Link to comment
Share on other sites

cebit πως τα παει ο adata μπροστα στον δυνοσαυροvelocy για πες μας???

Εισαι ευχαριστημενος man?

Πες μας αξιζαν τα ευρω που εδωσες για τον δισκο?

Τις απαντησεις σου δεν τις θελω για μενα αλλα για τους απιστους!

Link to comment
Share on other sites

cebit πως τα παει ο adata μπροστα στον δυνοσαυροvelocy για πες μας???

Εισαι ευχαριστημενος man?

Πες μας αξιζαν τα ευρω που εδωσες για τον δισκο?

Τις απαντησεις σου δεν τις θελω για μενα αλλα για τους απιστους!

Πετάω τον Raptor, κοτσάρω τον A-Data, φορτώνει το OSX και μένω μαμάκας...

...το σύστημα ήταν πλήρως λειτουργικό και δεν μάσησε όσο και αν το ζόρισα σε multitasking...

Link to comment
Share on other sites

cebit πως τα παει ο adata μπροστα στον δυνοσαυροvelocy για πες μας???

Εισαι ευχαριστημενος man?

Πες μας αξιζαν τα ευρω που εδωσες για τον δισκο?

Τις απαντησεις σου δεν τις θελω για μενα αλλα για τους απιστους!

Μέρα με νύχτα. Μή συγκρίσιμα μεγέθη. Όποιος δεν το δει, δεν πρόκειται να καταλάβει για τί boost πρόκειται σε καθημερινές εργασίες multitasking...

Βέβαια περιμένω να δώ σε λίγο καιρό πώς θα πάει, αφού κάνει την εμφάνιση του το degradation...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.