Jump to content



INTEL X25-M


Recommended Posts

Μια εξήγηση πάω να δώσω. Αν σου φαίνεται παράξενη, δες τη σειρά που φορτώνει κάθε φορά ο υπολογιστής services οδηγούς κτλ. Είναι πάντα ίδια?

Δεν έτυχε ποτέ να μπεις και να μη σου έχει φορτώσει κάποιο οδηγό?

Δεν έτυχε να κάνεις sleep με σκέτη μνήμη, χωρίς hibernation και όταν σηκωθεί το λειτουργικό να μην έχεις internet?

Παραδείγματα είναι αυτά από την καθημερινότητα με τους υπολογιστές.

Ποτέ μη λες ποτέ σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια εξήγηση πάω να δώσω. Αν σου φαίνεται παράξενη, δες τη σειρά που φορτώνει κάθε φορά ο υπολογιστής services οδηγούς κτλ. Είναι πάντα ίδια?

Δεν έτυχε ποτέ να μπεις και να μη σου έχει φορτώσει κάποιο οδηγό?

Δεν έτυχε να κάνεις sleep με σκέτη μνήμη, χωρίς hibernation και όταν σηκωθεί το λειτουργικό να μην έχεις internet?

Παραδείγματα είναι αυτά από την καθημερινότητα με τους υπολογιστές.

Ποτέ μη λες ποτέ σε τίποτα.

Μια χαρά τα έχω δει όλα αυτά που λες αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν με το πόσο γρήγορος είναι ο υπολογιστής.

Προσπαθώ να καταλάβω αν το έλεγες σοβαρά βασικά και αν εν τέλει ναι, που στηρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε angel αλλα εχεις εναν X18-M και αγορασες X25-M για Raid0?

Αυτο πως σου ηρθε? Το οτι οι δισκοι ειναι φτιαγμενοι με τον ιδιο ακριβως τροπο και εχουν τις ιδιες επιδοσεις δεν σημαινει οτι ειναι ιδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε angel αλλα εχεις εναν X18-M και αγορασες X25-M για Raid0?

Αυτο πως σου ηρθε? Το οτι οι δισκοι ειναι φτιαγμενοι με τον ιδιο ακριβως τροπο και εχουν τις ιδιες επιδοσεις δεν σημαινει οτι ειναι ιδιοι.

Δηλαδή δεν γίνετε RAID με δίσκους ακόμα και διαφορετικής μάρκας?? Εγω γνωριζω το αντιθετο...

Γιατι δηλαδή να υπάρχει πρόβλημα? πιστεύεις(ξέρεις) οτι με 2 x25m θα δω κατι διαφορετικό ?

Πχ σου βρικα με ενα προχειρο google αυτο.... http://www.slashgear.com/intel-x25-m-ssd-raid-0-array-tested-say-hello-to-speed-2019802/

Link to comment
Share on other sites

Intel X25-M

Χωρητικότητα 80GB με 20 flash chips (δέκα σε κάθε πλευρά)

attachment.php?attachmentid=35088&stc=1&d=1242382747

Manufacturer: Intel

Part Number: 29F32G08CAMC1

Type: MLC

Block Type: LB

Block Size: 512K+27K (bytes)

Page Size: 4K+218 (bytes)

Size: 4GB

Org: 2Gx8x2

Mode (nCE): 2

Mfg.code: 89h

Device code: D5h

Voltage: 2.7v-3.6v

Intel X18-M

Χωρητικότητα 80GB με 10 flash chips (πέντε σε κάθε πλευρά)

attachment.php?attachmentid=35089&stc=1&d=1242382753

Manufacturer: Intel

Part Number: 29F64G08FAMC1

Type: MLC

Block Type: LB

Block Size: 512K+27K

Page Size: 4K+218

Size: 8GB

Org: 2Gx8x4

Mode (nCE): 2

Mfg.code: 89h

Device code: D7h

Voltage: 2.7v-3.6v

Ουσιαστικά οι δύο δίσκοι X25-M και Χ18-Μ δεν διαφέρουν πουθενά.

Τα ίδια flash έχουν με ίδια χαρακτηριστικά ταχύτητας και με μόνη διαφορά στη χωρητικότητα κάθε chip, ώστε να πιάνουν λιγότερο χώρο στο X18.

Αλλά το σημαντικότερο, έχουν τον ίδιο controller και ίδιο αριθμό καναλιών για παράλληλη λειτουργία.

Αυτός είναι και ο λόγος που έχουν ίδιες επιδόσεις.

Δεν υπάρχει η έννοια σειριακών αναγνώσεων ή εγγραφών σε επίπεδο flash. Όλα γίνονται random και παράλληλα.

Ούτε υπάρχουν έννοιες όπως fragmentation, NTFS, partitions.

Το file system που ορίζουμε στο λειτουργικό, επηρεάζει μόνο τον controller και το low level file system που έχει.

Τα δεδομένα γράφονται εκεί που θέλει το Low level file system του controller και όχι εκεί που του λέμε εμείς.

Τα δεδομένα γράφονται πάντα τυχαία και είναι fragmented για αυξημένη ταχύτητα και παραλληλισμό.

Τα partitions που ορίζουμε δεν είναι πραγματικές ή συγκεκριμένες περιοχές στις flash μνήμες, αλλά λογικά. Δηλαδή μπορεί σε ένα page να έχουμε δεδομένα που να ανήκουν στο NTFS partition (έτσι νομίζουμε ότι είναι αλλά δεν έιναι) και το διπλανό page να έχει δεδομένα που να ανήκουν στο δεύτερο partition FAT32 ή ότι άλλο θέλουμε. Για τα flash είναι το ίδιο.

Οι πληροφορίες για τις θέσεις των αρχείων στους SSD που βρίσκονται όμως?

Το Master file table του NTFS, είναι μια βάση δεδομένων. ΟΚ, ο controller κάπου τη βάζει, κάπου έχει άλλο αρχείο μετάφρασης του MFT και κάθε φορά που φτιάχνουμε νέο αρχείο, σβήνει όλο το MFT και γράφεται αλλού σε άλλη ομάδα κυψελών. Εδώ νομίζω ότι το low level file system των SSD έχει προβλέψει πραγματικό ξεχωριστό partition για αυτά τα σημαντικά αρχεία και μάλιστα έχω την εντύπωση ότι δεσμεύει ένα ποιοτικά ανώτερο flash chip με μεγαλύτερη αντοχή σε διαγραφές από τα υπόλοιπα, αποκλειστικά γι αυτή τη δουλειά.

Τα δέκα κανάλια των Intel, μεταφέρουν 20 "αρχεία" σε διαφορετικές ομάδες flash chips ώστε να λειτουργούν παράλληλα και ταυτόχρονα 20 εγγραφές/αναγνώσεις.

Τα παραπάνω είναι κάποιες από τις τεχνικές για να αυξηθεί η χαμηλή εγγενής ταχύτητα των μνημών flash, που ουσιαστικά δεν διαφέρει ιδιαίτερα από τις μνήμες που έχει ένα USB key flash.

Άλλοι τρόποι αύξησης της ταχύτητας είναι η cache και το trim (δεν μου είναι γνωστό τι κάνει η Intel στο θέμα αυτό γιατί εμπίπτει στο θέμα του τρόπου λειτουργίας του controller και του file system που χρησιμοποιεί).

Για RAID, δεν υφίσταται πρακτικά πρόβλημα επιδόσεων αν τα συνδυάσουμε με όποιο τρόπο θέλουμε.

Όσα έγραψα μην τα παίρνετε και 100% τοις μετρητοίς γιατί πολλά είναι όπως χοντρικά τα θυμάμαι.

Αλλά δεν υπάρχει και κάποιο άλλο σχετικό κείμενο, γραμμένο από γνώστη αυτών των θεμάτων, οπότε αρκεστείτε σε όσα γράφω και στα πιθανά λάθη μου.

Πχ θυμάμαι ότι έχει 8 κανάλια ο Intel, αλλά δεν αποκλείεται να είναι και 10 (είναι 10 και διορθώθηκε)

Τα στοιχεία από τα chip τα βρήκα σε διάφορες πηγές και πρέπει να είναι σωστά.

Για το διπλάσιο των εγγραφών αναγνώσεων από τον αριθμό των καναλιών επίσης το είχα διαβάσει παλιότερα όπως θυμάμαι στην wikipedia. (Τελικά ισχύει και αυτό. Λέγονται Planes και έχω δει κείμενο που εξηγεί πώς λειτουργούν ταυτόχρονα ανά δύο, μονά ζυγά).

Για το γεγονός ότι δεν έχουμε σειριακή αλλά παράλληλη ανάγνωση εγγραφή σε επίπεδο flash (παραέξω η επικοινωνία είναι σειριακή) και εγγενές fragmentation των αρχείων επίσης το είδα στην wikipedia και σε διάφορα άρθρα που διάβασα κατά καιρούς.

Οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία ή διόρθωση σε όσα έγραψα είναι ευπρόσδεκτη, ώστε να αλλάξω κι αυτό το κείμενο και να το προσαρμόσω κατάλληλα, μέχρι να γίνει σωστό.

Όσοι πιστοί, βοηθάτε.

Κάποιες πηγές

NTFS Master File Table (MFT)

Master File Table (MFT)

How NTFS reserves space for its Master File Table (MFT)

How SSDs work - Eraseblocks

Partitioning is logical only

Toshiba NAND Flash Memory

Flash data Intel Chips

Flash file system

Flash memory

post-2226-1416073973,0415_thumb.jpg

post-2226-1416073973,0707_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται. Και αν δεν είχε αυτό το cap στα 80ΜΒ/sec write δεν θα μιλάγαμε για άλλους ssd εκτός και αν οι indilinx & Sammy κόστιζαν ~300ευρώ τα 128GB.

Άλλο ένα καλούλι συγκριτικό : Intel (SLC & MLC) vs Indilinx vs Sammy vs JΠicron vs fast-spinners

- έχει γίνει σε ICH7R και θα ενδιαφέρει τους "φορητάκηδες"

- έχει UltraDrive ME 128GB & Vertex 128GB. 2 διαφορετικές υλοποιήσεις με τον Indilinx αλλά οι ίδιες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που η γούνα μου έχει καεί απο τους OCZ, δεν κοιτάω στατιστικά. Τι 150 τι 200 τι 250ΜΒ read. Τι 70 τι 130 τι 200 Write. Αν ο δίσκος δεν κολλάει όπως το σκουπίδι Core II τότε είμαι ευχαριστημένος και με αυτόν που έχω (150 read, 80 write). Οταν όμως κολλάει, νιώθεις οτι σε έπιασαν κορόιδο και οτι πέταξες τσάμπα τα λεφτά σου. Λες και σου περρισεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.