Jump to content



Sstav's Modded Silverstone TJ09


sstav

Recommended Posts

Βλέποντας διάφορα mod sites καθώς και τα PC πολλών λαμπιτών στο θέμα “δείξτε το Κουτί σας» και επειδή έμεινα χωρίς PC για μια εβδομάδα λόγω βλάβης του τροφοδοτικού, πήρα την απόφαση να προχωρήσω σε κάποιες αλλαγές στο κουτάκι μου PC Case Silverstone TJ09Β… Αυτό που ήθελα ήταν αφενός να το βάψω μαύρο το εσωτερικό του αφετέρου να πετύχω καλύτερο cable management με στόχο ένα όμορφο αισθητικά αποτέλεσμα. Δεν ξέρω αν τα κατάφερα τελικά ... Ειδικά το τελευταίο είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει, καθώς το κουτί δεν διαθέτει «κρυφούς» χώρους για το κρύψιμο των καλωδίων...Έτσι αποφάσισα να κάνω sleeving στα καλώδια με το κιτ της AC Ryan…Ας δούμε τα βήματα μαζί μέσω φωτογραφιών που τράβηξα με με μια ταπεινή Olymbus 5060 των 5Μp...Οι φωτογραφίες σίγουρα το αδικούν αφού είμαι ο πλέον αρχάριος …Σίγουρα ο dubber ή ο angel f θα έδειχναν αυτό που θα ήθελα να αποτυπώσω πολύ καλύτερα και με καλύτερο φωτισμό.

Πρίν

Στις παρακάτω φωτογραφίες φαίνεται το κουτί μου πριν κάνω τις αλλαγές...Είχα προσπαθήσει και θεωρώ ότι είχε γίνει το καλύτερο που μπορούσε να γίνει (όχι βέβαια σε επίπεδο Κοπρίτη)

Φωτο Before 1.2.3.4.5

3huv7r2xuw08oa27lzp2.jpg

vrgxy4dv3dual8qouxm9.jpg

rab1udhef67dn0ap9muy.jpg

btf8kydi0rtfmfpy6ory.jpg

gw5il2u24yedwr20w74s.jpg

To λύσιμο του κουτιού ήταν μια εξαιρετικά χρονοβόρα διαδικασία με ορισμένα δύσκολα σημεία όπως ο ανεμιστήρας εισροής αέρα στο κουτί. Πιθανόν να οφείλεται βέβαια στην απειρία μου ή στο ότι δεν έχω μεγάλη γκάμα εργαλείων για τέτοιες εργασίες

Eδώ φαίνονται τα εξωτερικά τμήματα του κουτιού

Φώτο Before 6

m7pwgsm2fnqij5ox3em3.jpg

Και εδώ φαίνονται τα εσωτερικά τμήματα του κουτιού που πήγαν για μαύρη ηλεκτροστατική βαφή . Χίλια ευχαριστώ στον B52hdtv για τον χρόνο που αφιέρωσε και την ΑΨΟΓΗ δουλειά που έκανε.

Φώτο Before 7

5gsog2hbwdzpa1kbx17i.jpg

Μετά

Ενώ τα κομμάτια είχαν πάρει τον δρόμο τους για τον φούρνο, ασχολήθηκαν με το sleeving των καλωδίων των ανεμιστήρων, λαμπτήρων και των SATA.

Φωτο Mod Process 1.2.3.4

yw3xigc3hz6plng7eked.jpg

c3zirb2b8ffsvsoos1vp.jpg

hqcy6dw5xlunns3srelg.jpg

jv0qosp9z693sd3dpcbz.jpg

Ήθελα να κάνω και τα καλώδια τροφοδοσίας των συσκευών σύμφωνα με τις οδηγιες του mihalis76 στον σχετικό οδηγό του στο thelab.gr, αλλά δεν βρήκα τον χρόνο καθώς και τα υλικά που απαιτούνται (ειδικά θηλυκούς και αρσενικούς molex connectors...)

Με την παραλαβή των εσωτερικών τμημάτων ενθουσιάστηκα...

Φωτο Mod Process 5,6,7,8,9,10,11,12,13

wyw1kncdvd0zzxgr0vl2.jpg

5na3rjktut154ilxh8jw.jpg

n0hbewbvwq8c2nnjio29.jpg

3qly30ig70v6yth0yhw1.jpg

kmzugbusy1lzj2h87xud.jpg

b48i4rmr3ejszcvom30i.jpg

g7i81kjaaf2e7c1foetk.jpg

01fmu552xoi7972ddgov.jpg

kuraaeybdvd21chiqx14.jpg

Ξεκινησα λοιπόν την συναρμολόγηση των επιμέρους τμημάτων, διαδικασία η οποία ήταν πολύ πιο δύσκολη από το λύσιμο, χρησιμοποιώντας τα ίδια εργαλεία με πριν ...

Φωτο Mod Process 14,15,16.17

nqj5o07be7bs7pj5knff.jpg

enzecyr4xd4vtza75ak8.jpg

84d80erh7khj2hkx2dlf.jpg

49pj994daybkq8v18wxe.jpg

Τελικό Αποτέλεσμα

Τελικά με πήρε ξημερώματα να προσπαθώ να το φέρω στα ίσια του...

Φωτο After 1.2.3.4.5.6.7.8.9.10

tap7z6bgudhszyw2ow23.jpg

2ahb8vllcqdl2d6p3qvc.jpg

x5fchrv7o9y2noyproyb.jpg

nj7yb0o30wij58vojuru.jpg

518uizdb54j34wteivsd.jpg

10qaitgmh09w0xum3j93.jpg

ubl2w8ax8f4xq54eichy.jpg

1vddtxb8wxaq34ya8mn1.jpg

fnkpir7dgdrmlm5d6mjf.jpg

etr429o0sr4fmsplfs7b.jpg

Συμπεράσματα-

Μολονότι κοπιαστική διαδικασία και περίμενα να αποζημιωθώ, έχω ανάμικτα συναισθήματα...

Το μαύρο χρώμα εσωτερικά στο τελικό αποτέλεσμα μ’ αρέσει πάρα πολύ...στο cable management όμως τα πράγματα δεν είναι ικανοποιητικά.... Θέλω να περιορίσω όσο γίνεται τα καλώδια που φαίνονται... το 8απινο της μητρικής το πέρασα από πίσω αλλά είναι τόσο χοντρό που το κουτί δεν κλείνει καλά...το 24πινο είναι ιδιαίτερα άσχημο έτσι όπως φαίνεται στις εικόνες χωρίς να μπορώ να το κρύψω πουθενά όμως....Μολονότι modular το PSU (Enermax Revolution 1250W) χρειάζομαι συνολικά : SATA τροφοδοσίας για DVD και HDD cage (2 ξεχωριστά καλώδια) καθώς και τροφοδοσία molex για το fan controller (1 καλώδιο), τροφοδοσία molex για τις λαμπες (άλλο 1 καλώδιο γιατί δεν φθάνει σε απόσταση το προηγούμενο molex).... Σίγουρα επιδέχεται βελτιώσεις... Προτάσεις –συμβουλές καλοδεχούμενες από έμπειρους και μη. Συγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές ποστ.

Link to comment
Share on other sites

εύγε νέε μου! :o

το είπες και το έκανες!

Πολύ καλό αποτέλεσμα, από το να μπώ στν λούμπα πάντως επέλεξα το επόμενο case μου να είναι μαύρο μέσα έξω από το εργοστάσιο :victory:

Link to comment
Share on other sites

Για τα καλωδια πιστευω με λιγη δουλιτσα θα καταφερεις πολλα, αλλα θα πρεπει να τρυπησεις το m/b tray και να τα περασεις απο πισω. Επισης κρυψε καπου το μπιχλιμπιδι για τις λαμπες ειναι ψιλοαθλιο εκει πανω στο psu. Εκεινο το τελευταιο pci bracket με ενα καλωδιο τι ειναι? Δεν μπορει να παει καπου αλλου και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκου σου δεν μπορούν να βιδωθούν ανάποδα για να κρυφτούν κάπως εκείνα τα καλώδια?

Γενικά το κουτάκι έγινε πολύ τέλειο:victory: αν εξαιρέσεις τα καλώδια που το χαλάνε πολύ...

:)

Link to comment
Share on other sites

Πιστέψτε με...είναι πολύ στενά τα πράγματα...τα νεύρα του κουτιού δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια να κρύψεις πολλά χοντρά καλώδια (24πιν και 8πινο ) από πίσω...

Ομοίως βάζοντας τους σκληρούς ανάποδα δεν μπορώ να βάλω να καλώδια από πίσω γιατί τσακίζουν (πιέζονται πάρα πολύ) αν κουμπώσω το πίσω μέρος (είναι ξεχωριστό διαμέρισμα το HDD και παρεμβάλλεται το κουτί με τον ανεμιστήρα εισαγωγής αέρα)

και μια εικόνα από το πισω μέρος για να δείτε τι εννοώ...

Το τελευταίο PCI bracket είναι για να αναβουν -σβήνουν τα Led χωρίς να ανοίξεις το κουτί.

τα led είναι μπλέ ....δεν θυμάμαι μάρκα...

Βέβαια μπορείς να φτιάξεις μόνος σου τα 24πινα & 8πινα και να τα κάνεις επίπεδα ώστε να περάσουν από πίσω...επίσης το καλώδιο των front usb-fw-audio θα μπορούσε να επεκταθεί και να περνάει από πίσω...είχα κάνει σχετικό θέμα για τυχόν έτοιμη λύση αλλά....

post-5271-1416073972,0201_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστέψτε με...είναι πολύ στενά τα πράγματα...τα νεύρα του κουτιού δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια να κρύψεις πολλά χοντρά καλώδια (24πιν και 8πινο ) από πίσω...

Ομοίως βάζοντας τους σκληρούς ανάποδα δεν μπορώ να βάλω να καλώδια από πίσω γιατί τσακίζουν (πιέζονται πάρα πολύ) αν κουμπώσω το πίσω μέρος (είναι ξεχωριστό διαμέρισμα το HDD και παρεμβάλλεται το κουτί με τον ανεμιστήρα εισαγωγής αέρα)

και μια εικόνα από το πισω μέρος για να δείτε τι εννοώ...

Το τελευταίο PCI bracket είναι για να αναβουν -σβήνουν τα Led χωρίς να ανοίξεις το κουτί.

τα led είναι μπλέ ....δεν θυμάμαι μάρκα...

Βέβαια μπορείς να φτιάξεις μόνος σου τα 24πινα & 8πινα και να τα κάνεις επίπεδα ώστε να περάσουν από πίσω...επίσης το καλώδιο των front usb-fw-audio θα μπορούσε να επεκταθεί και να περνάει από πίσω...είχα κάνει σχετικό θέμα για τυχόν έτοιμη λύση αλλά....

Τα stands για την μητρικη τι υψος εχουν? Αν ειναι σαν τα δικα μου στο TJ07 μπορεις να περασεις και απο εκει τα καλωδια μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι (είμαι στην δουλειά) ~0,5-0,7cm....

λέω να επιχειρήσω την τροφοδοσία όλων των συσκευών από 2 molex (απ΄την πλευρά του τροφοδοτικού) αντί για 4 που χρησιμοποιώ τώρα... επίσης λέω να βγάλω και το PCI για τα LED....Δεν έχω άλλες ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

Cheers man, φοβερή δουλειά. Το είχα και εγώ αυτό το κουτάκι, και πράγματι το cable management ήταν αρκετά δύσκολο. Προσωπικά είχα περάσει (σχεδόν) τα πάντα πίσω από το mobo tray, με αποτέλεσμα το πλαϊνό όταν έμπαινε να έκανε ένα μικρό dent στην μέση (είναι και της πλάκας τα πλαινά στο TJ-09 ρε γαμωτ)...:giveup:

To εσωτερικό σε μαύρο δείχνει καταπληκτικό, cheers...:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.