Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

κοψτην χθες οντως. τρελο upgrade στη γευση και τσαμπα!!!

αν πιεις καλο καφε (σωστα καβουρδισμενο) και αν γινεται μονοποικιλιακο και το δοκιμασεις χωρις ζαχαρη θα πεις καλα ειναι δυνατον να εβαζα ζαχαρη τοσα χρονια

ετσι ειχα κανει σε εναν γνωστο που ειχε ερθει σπιτι και του λεω δοκιμασε μια γουλια σκετο και αν θες μετα σου βαζω ζαχαρη, δεν ζητησε ποτε, βασικα ζητησε 2ο καφε παλι σκετο χαχαχαχχ (και espressακι κιολας ουτε καν freddo)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω βάζω μια κοφτή του γλυκού καστανή η αλήθεια είναι εκτός από τις δοκιμές σε νέα ποικιλία...

Αλλά 2 κουταλιές ΣΟΥΠΑΣ; Σε ενα εσπρεσάκι; 

 

Μου θύμησες την εποχή που ήμουν ΚΨΜιτζής στο στρατό.

ΓΕΕΘΑ στο σχόλασμα της θητείας. Κυλικείο βασικά κυριλέ με τα όλα του μέσα.

Εκτος από τους καραβανάδες υπήρχε (και υπάρχει φαντάζομαι) και πολιτικό προσωπικό που βοηθούσε στις εργασίες των εκάστοτε γραφειοκάπηλων....

Ανάμεσα σε αυτούς και η (ας  την πούμε) Σοφία....

Ένας άγγελος με μορφή ανθρώπου... Πανέμορφη, αρκετά έξυπνη, αστεία, η χαρά της ζωής!

Της έφτιαχνα τοστάκια, τσιαπάτες κι αυτή μου έφτιαχνε τη διάθεση...Μιλούσαμε με τις ώρες (εργάζοταν σκληρά όπως καταλαβαίνετε..) για το μέλλον, πως ήθελε να αλλάξει περιβάλλον εργασίας, για το τι θα ακολουθήσει μετά το πέρας της θητείας μου κτλ... 

 

Όλα ήταν τέλεια μέχρι εκείνη την καταραμένη στιγμή που βγήκαν από το στόμα της ετούτες εδώ οι λέξεις....

"Θα μου φτιάξεις ενα φραπεδάκι με ΕΞΙ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΖΑΧΑΡΗ, ΧΤΥΠΗΜΕΝΟ ΜΕ ΓΑΛΑ;!;!;!"

 

ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΟΥΛΙΑΣΑ ταυτόχρονα... Κάπως έτσι έλαβε τέλος η πλατωνική σχέση μου με τη "Σοφία"...🤣

  • Like 1
  • Haha 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα σημερα trigato και columbia. oπρωτος έχει πολλες οξύτητες και στην επιγευση δεν μου αρεσε καθολου.  18γρ σε 56γρ 24δευτερ.

 

ο δευτερος είναι πιο κοντα στα γουστα μου..... αν και η εκχυλιση δεν ηταν η ιδανικη και εκτος απο την κεντρικη ροη έτρεχε και απο διπλα.  18γρ σε 55γρ 24 δευτερ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Απο την αλλη εγω ψαχνω καφε που να βγαζει πολυ εξυτητα, σπανιο πραγμα πλεον αυτοι οι καφεδες

Όχι και σπάνιο οι οξύτητες...συνήθως οι speciality 9+ ευρώ στα 250γρ 8 στους 10 έχουν οξύτητες....

Δεν την παλεύει η γυναίκα...

Έχω ένα μπλεντ μόνο για να πίνει που είναι σοκολατένιο 😛

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος f117 έγραψε:

Όχι και σπάνιο οι οξύτητες...συνήθως οι speciality 9+ ευρώ στα 250γρ 8 στους 10 έχουν οξύτητες....

 

ναι σωστα. ΛΕΝΕ οτι εχουν οξύτητες 😅

Link to comment
Share on other sites

Κοστα ρίκες, Γουατεμάλες, Κράτη Αφρικανικά ΣΥΝΗΘΩΣ έχουν περισσότερη οξύτητα και μερικά χαρμάνια πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως τα πίνουν...

Και είμαι τύπος που όταν κόβω λεμόνι/λάιμ ρουφάω και λίγο χυμουδάκι για το καλό 😛

Nα φανταστείτε οι καραμέλες "κάτι-shock-δε-θυμάμαι-το-όνομα" που κάναμε φάρσες πριν καμιά 20αριά χρόνια ήταν οι αγαπημένες μου.

 

*Για να βγει σωστός καφές με τέτοια χαρακτηριστικά είναι απαραίτητος ο ΚΑΛΟΣ εξοπλισμός. 

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Κοστα ρίκες, Γουατεμάλες, Κράτη Αφρικανικά ΣΥΝΗΘΩΣ έχουν περισσότερη οξύτητα και μερικά χαρμάνια πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως τα πίνουν...

Και είμαι τύπος που όταν κόβω λεμόνι/λάιμ ρουφάω και λίγο χυμουδάκι για το καλό 😛

Nα φανταστείτε οι καραμέλες "κάτι-shock-δε-θυμάμαι-το-όνομα" που κάναμε φάρσες πριν καμιά 20αριά χρόνια ήταν οι αγαπημένες μου.

 

*Για να βγει σωστός καφές με τέτοια χαρακτηριστικά είναι απαραίτητος ο ΚΑΛΟΣ εξοπλισμός. 

Αιθιοπιες κολομβιες κλπ κλπ ασε εχω δοκιμασει απειρους. βεβαια παιζει τεραστιο ρολο και το καβουρδισμα που δυστιχως fail-αρουν σε αυτον τον τομεα αρκετα

παιζει μεγαλο ρολο επισης και η επαιξεργασια και τελος την τοποθεσια του χωραφιου και τι φυτρωνει στα διπλανα χωραφια. μην πουμε αλλα γιατι μας βελω να μας παιρνουν με τις πετρες 🤣

εννοειται πως και το κοψιμο του καφε αλλα και η μηχανη παιζουν ρολο

απο την αλλη αλλιως αντιλαμβάνονται την οξύτητα οι δικοι μου γευστικοί κάλυκες και αλλιώς οι δικοί σου και αλλιώς κάποιου αλλου, οποτε μιλαμε για μια θεωρια που αγγιζει την θεωρια του χαους 🤣

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

TARESSO BRAZIL
 
εντελώς διαφορετική συμπεριφορά
 
in 19gr out 33gr σε 32sec εκχύλισης.
 
η ροη του καφε που εβγαινε ήταν πολυ μικρότερη σε σχ'εση με τους άλλους 2 (COLUMBIA, TIGRATO)
 
μάλλον είναι περισσότερο ψιλοκομμένος.
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος ennia έγραψε:
TARESSO BRAZIL
 
εντελώς διαφορετική συμπεριφορά
 
in 19gr out 33gr σε 32sec εκχύλισης.
 
η ροη του καφε που εβγαινε ήταν πολυ μικρότερη σε σχ'εση με τους άλλους 2 (COLUMBIA, TIGRATO)
 
μάλλον είναι περισσότερο ψιλοκομμένος.

με αυτόν τον καφέ και το κόψιμο είσαι σε καλύτερο "δρομο" 

Κόψε λίγο πιο χοντρα.... να βγουν πιο γρήγορα τα μλ....

 

7 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Αιθιοπιες κολομβιες κλπ κλπ ασε εχω δοκιμασει απειρους. βεβαια παιζει τεραστιο ρολο και το καβουρδισμα που δυστιχως fail-αρουν σε αυτον τον τομεα αρκετα

παιζει μεγαλο ρολο επισης και η επαιξεργασια και τελος την τοποθεσια του χωραφιου και τι φυτρωνει στα διπλανα χωραφια. μην πουμε αλλα γιατι μας βελω να μας παιρνουν με τις πετρες 🤣

εννοειται πως και το κοψιμο του καφε αλλα και η μηχανη παιζουν ρολο

απο την αλλη αλλιως αντιλαμβάνονται την οξύτητα οι δικοι μου γευστικοί κάλυκες και αλλιώς οι δικοί σου και αλλιώς κάποιου αλλου, οποτε μιλαμε για μια θεωρια που αγγιζει την θεωρια του χαους 🤣

 

Να πάμε για καφέ μαζί όλοι και να πούμε τι προφιλ μας βγάζει ο καφές! χααχχα

Είχα πιει απειρους στην εκθεση που ειχε γίνει τον σεπτ-οκτ καπου εκεί

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, 

 

ποιο καφέ θα μου προτείνατε να παρω να δοκιμασω που να βγαζει άρωμα έντονο καφε και γεύση καφε.... να μηναφήνει επιγευση απο προρτοκαλια και μανταρινια...🤢

 

και λεω να παρω και μυλο σαν πρωτο αυτος θα ηταν καλη επιλογή? μαζι με την dedica?

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Link to comment
Share on other sites

Buondi Καφές Espresso Craft Prestige (εγώ μόνο σοκολατα καταλάβαινα)

 

όσο για τον μύλο ξαναλέω να κοιτάξεις για μεταχειρισμένο που θα είναι καλύτερος με τα ίδια λεφτά ας πούμε.

Να μπορεί να κόβει ψιλά και να υπάρχει επαναληψιμότητα  και συνέπεια σε κάθε του άλεση.

 

πχ. Mazzer super jolly, eureka mignon 

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.