Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Πω καλα. Έκανα μια απόπειρα να φτι;ξω καπουτσίνο στη γυναίκα. Χτύπησα το γάλα, το κάνα σκατα, αλλά όταν τον ήπιε ξετρελαθηκε με τη γεύση. Μου είπε ότι της άρεσε πιο πολύ από αυτούς που παίρνει απ' έξω. Οπότε τώρα εγώ, πρέπει να μάθω να χτυπάω ωραία το γάλα και να βγάζει ωραία υφή. Για πείτε κάνα μυστικό.. τι γάλα βάζουμε; Σε τι θερμοκρασία; Με τι τεχνική χτυπάμε; Πόσο την έβαψα μ αυτη την ιστορία; Γιατί το έκανα αυτό στον εαυτό μου;

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Οπότε τώρα εγώ, πρέπει να μάθω να χτυπάω ωραία το γάλα και να βγάζει ωραία υφή. 

Happy wife happy life 😅

 

Περα απο την πλακα θα δυσκολευτείς πολύ μέχρι να το βρεις δυστυχως εγω δεν γνωριζω να σου πω γιατι δεν βαζω ποτε γαλα στον καφε. 

Ψαξε κανενα βιντεακι στον εσυ σωληνα. Εχει πολλους που δειχνουν βημα βημα, βεβαια θα το βρεις μετα απο πολυ εξάσκηση. Με λιγα λογια εμπλεξες 😅

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Με λιγα λογια εμπλεξες 😅

Έλα ρε σώπα! Δεν το είχα καταλάβει!!! Χεχε. Δεν πειράζει μωρέ, για αστεία τα λέω αυτά. Μ αρέσει να περιποιούμαι όσους αγαπάω. Πρώτη προσπάθεια έκανα με γάλα φρέσκο πλήρες, το φτηνό του ΑΒ. Το έβαλα κατευθείαν από το ψυγείο, αλλά δε γίνεται κι αλλιως. Που να το έχω ζεστό χωρίς να χαλάει; Ενώ μπαίνοντας στον καφέ, έδωσε ωραίο γευστικό αποτέλεσμα, δεν μ άρεσε η υφή του. Δεν έγινε έτσι βελουδινο. Είχε φουσκαλιτσες. Είδα διάφορα βιντεάκια με τεχνικές, θα τις δοκιμάσω και βλέπουμε. 

 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Έλα ρε σώπα! Δεν το είχα καταλάβει!!! Χεχε. Δεν πειράζει μωρέ, για αστεία τα λέω αυτά. Μ αρέσει να περιποιούμαι όσους αγαπάω. Πρώτη προσπάθεια έκανα με γάλα φρέσκο πλήρες, το φτηνό του ΑΒ. Το έβαλα κατευθείαν από το ψυγείο, αλλά δε γίνεται κι αλλιως. Που να το έχω ζεστό χωρίς να χαλάει; Ενώ μπαίνοντας στον καφέ, έδωσε ωραίο γευστικό αποτέλεσμα, δεν μ άρεσε η υφή του. Δεν έγινε έτσι βελουδινο. Είχε φουσκαλιτσες. Είδα διάφορα βιντεάκια με τεχνικές, θα τις δοκιμάσω και βλέπουμε. 

 

Εννοειται πλακα κανουμε......

αποσο ξερω το γαλα πρεπει να ειναι παντα κρυο για να βγει σωστο, επισης θα χρειαστεις μια μοτα για να το φτιαχνεις σωστα και για τις γουσκαλες εχω δει πως κοπανανε την μοτα στον παγκο.

Η αλλη λυση ειναι να παρεις το αεροτσινο της νεσπρεσο που το φτιαχνει πενα με το πατημα ενος κουμπιου

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

Για το ζεστό αφρόγαλο:

  1. Βάλε σε ένα κανονικού μεγέθους μπρίκι (όχι ελληνικού, μεγαλύτερο) κρύο γάλα περίπου στο 1/3 (με τον καιρό θα το κάνεις με το μάτι/εμπειρικά)
  2. Ετοίμασε τη μηχανή σου που μπορεί να θέλει αρχικά 2-3 δευτερόλεπτα να τρέξει ο πρώτος ατμός (χρησιμοποιώ ένα άλλο ποτήρι για να τρέξει ο πρώτος ατμός/νερό)
  3. Σιγουρέψου ότι το ακροφύσιο είναι στη ρύθμιση αφρόγαλου και όχι θέρμανσης (εμένα έχει 2 ρυθμίσεις)
  4. Βάλε λίγο διαγώνια το μπρίκι και το ακροφύσιο του ατμού να βρίσκεται στο πάνω μέρος του γάλατος, λιγάκι βυθισμένο
  5. Αφού ανοίξεις τον ατμό κράτα το στην ίδια θέση μέχρι να δεις ότι το πάνω στρώμα του γάλατος παίρνει τη μορφή του αφρόγαλου
  6. Σιγά σιγά βύθιζε το ακροφύσιο όλο και πιο μέσα - όχι απότομα κάντο με στρώσεις - θα το καταλάβεις και από τον ήχο που θα κάνει (στην αρχή ο ήχος είναι σαν δυνατό φύσημα, με το χτύπημα γίνεται πιο βραχνός και βλέπεις φυσικά το γάλα να γυρίζει)
  7. Αφού δεις ότι το γάλα παίρνει τη σωστή υφή, ίσιωσε το μπρίκι και βάλε το ακροφύσιο σχεδόν τέρμα κάτω - όχι να ακουμπάει στο μπρίκι όμως
  8. Κράτα το για 5-8 δευτερόλεπτα στον πάτο και κλείσε τον ατμό - ή αν δεις ότι το αφρόγαλα πάει να ξεχειλίσει από το μπρίκι

Παίρνω το μπλε Μαράτα του Σκλαβενίτη, 8.5/10 φορές το αφρόγαλο βγαίνει άψογο. 1.5/10 μέτριο. Το πιο σημαντικό είναι το γάλα να είναι πάντα κρύο πριν αρχίσεις να το χτυπάς. Μην το βγάλεις δλδ από το ψυγείο μέχρι τη στιγμή που θα φτιάξεις το αφρόγαλα. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

έχεις μετρήσει πόσα δευτερόλεπτα κάνει εκχύλιση τον καφέ απο την ώρα που πατα΄ς το κουμπί για διπλο εσπρέσσο μέχρι να σταματήσει ?

 

εμένα με τον lavazza rosa 35 δευτ. και με καφέ απο καφεκοπτείο μετα από 2-3 δοκιμές με διαφορετικά κοψίματα 30 δευτ.

 

ισχύει ότι το ιδανικό ειναι απο 25-28 δευτ?

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικό είναι αυτό που ικανοποιεί τους γευστικούς κάλυκες... 😎

Σα μπούσουλας ναι... ισχύει το 25-30 δεύτερα και 1 προς 2 (15gr in - 30gr out πχ) Από κεί και πέρα παίζεις μέχρι να βρεις κάτι που σε ικανοποιεί. εγώ πχ παίζω 1 προς 3,5 και αν είναι και σκούρος ο κόκκος πολλές φορές πάω και 1 προς 4.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα το 1 προς 2 μου φανηκε καπως βαρυ. Παιζω στα 40 ml ροφημα απο τα 14g καφε, δλδ ελαχιστα κατω απο το 1-3. Δεν εχω μετρησει ποσο χρονο κανει εκχυλιση αλλα πιστευω ειναι κατω απο 30 δευτερα. Βεβαια προς το παρον εχω δοκιμασει μονο ενα χαρμανι, που  νομιζω πως δε θα το αλλαξω κιολας μιας και ολοι οσοι δοκιμασαν τους αρεσε.,

Link to comment
Share on other sites

το σωστο γενικα ειναι να μην ξεπερνας το 1 προ 2 γιατι μετα γινεται υπερεκχυλιση και καιγεται ο καφες. Αν σου φαινεται βαρυ απλα προσθετεις ζεστο νερο μεχρι να το φερεις στα μετρα σου. η κρυο αν φτιαχνεις φρεντο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα,

 

ακομα δεν εχω καταφέρει να κόψω καφε απο καφεκοπτείο και να πάρω το αποτέλεσμα που πρέπει... δηλ. 25-28 δευτ εκχύλιση. συνεχέια είμαι πολύ πάνω απο 30. ουτε σε έτοιμο πχ lavazza rosa.

 

delonghi dedica ec685.

 

όσοι πάτε και κόβετε έξω τι νούμερο στον κόφτη βάζουν?

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, το μέλος ennia έγραψε:

καλημερα,

 

ακομα δεν εχω καταφέρει να κόψω καφε απο καφεκοπτείο και να πάρω το αποτέλεσμα που πρέπει... δηλ. 25-28 δευτ εκχύλιση. συνεχέια είμαι πολύ πάνω απο 30. ουτε σε έτοιμο πχ lavazza rosa.

 

delonghi dedica ec685.

 

όσοι πάτε και κόβετε έξω τι νούμερο στον κόφτη βάζουν?

μακαρι να ηταν τοσο απλα τα πραγματα. καθε μυλος ειναι εντελως διαφορετικος, φαντασου ακομα και ιδιος να ηταν ο μυλος θα ειχε διαφορες αναλογα με το ποσα κιλα καφε εχει αλέσει ποτε του κανεν σερβις αν του εχουν αλλαξει μαχαιρια κλπ κλπ

ο μονος τροπος να βρεις την σωστη αλλεση ειναι να κανεις περάματα δυστυχως   

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε μαγαζί γνωστού.

 

Του λέω έχω την τάδε μηχανή θέλω να μου κόψεις καφέ.

 

Άσε μου λέει ξέρω. 8€ ο καφές και δεν τον πέρναγε η μηχανή με τίποτα. (Μάλλον ήταν πολύ ψιλοκομμένος)

 

Ξανά πάω του λέω δεν τον περνάει η μηχανή μου κόβει μια ποσότητα με ένα δόντι πιο χοντρό και μια ποσότητα με 2 δόντια που χοντρό. Και με τα 2 δόντια πιο χοντρό έκανε κοντά στα 40 δευτερόλεπτα εκχύλιση.

 

Λέω κοντευουμε.... Πάω πάλι και του λέω πιο χοντρό ακόμα αλλά δεν θυμόταν τι είχαμε κόψει και άλλαξε και μηχανή κοψιματος. Και καβάλησα με πάλι το 1 λεπτό και.... Εκχύλιση.

 

Κόψαμε άλλες 3-4 φορές το αποτέλεσμα δεν το βρήκαμε ποτέ.

 

Υ.Γ. το μόνο θετικό είναι ότι ο άνθρωπος δεν μου έπαιρνε λεφτά μέχρι να τό βρούμε.

Έγινε επεξεργασία από ennia
Link to comment
Share on other sites

μονο ετσι θα το βρεις φιλε μου, αρκει και αυτος που σου κοβει τον καφε να ξερει λιγο τι του γινεται και να μην χασεις και εσυ την μπαλα απο τις πολλες δοκιμες, να μην μπερδευτεις δλδ

εγω παιρνω απο 2 μαγαζια το kudu και το kolektiva, την ιδια ακριβως διαδικασια καναμε για να βρουμε το ακριβες νουμερο, αλλα και παλι μεροικες φορες εχει καποια αποκλυση οταν παιρνω διαφορετικο καφε (μονοποικιλια παντα)

και φαντασου οταν αλλαξα κλειστρο και πηγα σε botomless ολα παλι απο την αρχη

καποια στιγμη θα παρω εναν μυλο να τελειωνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει και εγώ bottomless. Θα περιμένω να έρθει και βλέπουμε ξανά.

 

Αφού μπλέξαμε.... Ένας μύλος χρειάζεται.

Έγινε επεξεργασία από ennia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα χρόνο να κάνω πολλές δοκιμές. 16-17 άνετα. Χωρίς δυσκολία στο κούμπωμα. Αύριο θα δοκιμάσω με παραπάνω ποσότητα.

 

Έχω και ένα βιντεάκι αλλά δεν μου το ανεβάζει. Θα προσπαθήσω πάλι μετά.

 

Video: Buttomless portafilter

 

Η εκχύλιση διαρκεί 30-35 sec.

 

Είναι καφές από καφεκοπτειο. Για να ρίξω το χρόνο εκχύλισης στα 25-28sec. Πρέπει να κόψω πιο ψιλό τον καφέ ή πιο χοντρό?

Έγινε επεξεργασία από ennia
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να κοψεις τον καφε πιο λεπτο

αν μπορεις να χωρεσεις 18γραμμαρια θα εισαι πενα, που λογικα θα τα παιρνει ανετα

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τσου....όσο πιο ψιλοκομμένος τόσο πιο δύσκολα περνάει το νερό απο μέσα...τόσο πιο αργά γίνεται η εκχείληση.

Οπότε άμα θες να πέσεις σε χρόνο πρέπει να κόψεις πιο χοντρά.

πχ 16γρ καφέ βγάζει ρόφημα 40 ml σε 35 δεύτερα. 

άμα κόψεις πιο ψιλά θα πάει 

16γρ καφέ βγάζει ρόφημα 40ml σε 45 δευτερα. Δυσκολεύεται πιο πολύ.

Άμα κόψεις πιο χοντρά θα περναει πιο ευκολα το νερό απο μέσα οπότε

16γρ καφέ βγάζει ροφημα 40ml σε 25 δεύτερα.

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.