Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

μόλις ήρθε το μωρό.... έκανα τις πρώτες ρυθμίσεις. θερμοκρασία στο μαξ και σκληρότητα νερου στο χαμηλό. (Αυρα νερό δουλεύω.)

 

είναι κάποια άλλη ρύθμιση που θα χρειαστώ? στο βιβλιαράκι δεν είδα κάτι άλλο. 

 

μετά το καθάρισμα έφτιαξα ένα διπλό εσπρέσσο αλλά η σωστή δοκιμή θα γίνει αύριο το πρωί. πάντως ο καφές έχει εσθητή  διαφορά από την παλιά.

 

καφές lavazza rosa έτοιμος κομμένος σε σακουλάκι.

 

μηχανή Delonghi Dedica Pump EC685.R

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, το μέλος ennia έγραψε:

μόλις ήρθε το μωρό.... έκανα τις πρώτες ρυθμίσεις. θερμοκρασία στο μαξ και σκληρότητα νερου στο χαμηλό. (Αυρα νερό δουλεύω.)

 

είναι κάποια άλλη ρύθμιση που θα χρειαστώ? στο βιβλιαράκι δεν είδα κάτι άλλο. 

 

μετά το καθάρισμα έφτιαξα ένα διπλό εσπρέσσο αλλά η σωστή δοκιμή θα γίνει αύριο το πρωί. πάντως ο καφές έχει εσθητή  διαφορά από την παλιά.

 

καφές lavazza rosa έτοιμος κομμένος σε σακουλάκι.

 

μηχανή Delonghi Dedica Pump EC685.R

 

Την εχω 4+ χρονια. Αξιοπρεπεστατη για τα λεφτα της. Καποια στιγμη της αλλαξα κλειστρο και εβαλα ενα unpressurised botomless. Ειδα αρκετη διαφορα, επισης για freddo πλεον δεν χρειαζεται να βαλω 2πλη δοση, ενω πριν εβαζα για να βγει σωστος

Δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα μεχρι τωρα βεβαια της κανω αφαλατωση καθε φορα που το ζηταει

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

 

Την εχω 4+ χρονια. Αξιοπρεπεστατη για τα λεφτα της. Καποια στιγμη της αλλαξα κλειστρο και εβαλα ενα unpressurised botomless. Ειδα αρκετη διαφορα, επισης για freddo πλεον δεν χρειαζεται να βαλω 2πλη δοση, ενω πριν εβαζα για να βγει σωστος

Δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα μεχρι τωρα βεβαια της κανω αφαλατωση καθε φορα που το ζηταει

Αν μπορείς βάλε μου ένα λινκ με το unpressurised botomless που πήρες.

 

Αφαλάτωση κάνεις με το υγρό-τζελ που έχει μέσα η συσκευασία?

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος ennia έγραψε:

Αν μπορείς βάλε μου ένα λινκ με το unpressurised botomless που πήρες.

 

Αφαλάτωση κάνεις με το υγρό-τζελ που έχει μέσα η συσκευασία?

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B087J9VWB2/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o02_s00?ie=UTF8&psc=1

το ειχα παρει απο amazon uk προ brexit στα 23Ε. Αστεια τιμη. ειναι πολυ ποιοτικο με ξύλινη λαβη και αρκετα βαρυ. Αποτι βλεπω δεν υπαρχει πια το ιδιο αλλα υπαρχουν αντιστοιχα 

 

Για αφαλάτωση χρησιμοποιώ το υγρο της Nespresso, με εχει βολεψει πολυ γιατι εχω και 3 μηχανες Nespresso και παιρνω αρκετα και για αυτες

Link to comment
Share on other sites

@ennia έχει δίκαιο ο @BloodMage ...

Δεν το θυμόμουν ότι είχε pressurized ....

θα δεις διαφορά τότε ...

https://m.aliexpress.com/item/4000762620645.html

 

Καφέ πιστεύω να βρεις κάποιο roastery που να καβουρδιζσι καφέδες και να αγοράζεις εκεί φρεσκοκομμενο-φρεσκοκαβουρδισμενο καφέ.

Σε ποια περιοχή είσαι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, το μέλος f117 έγραψε:

@ennia έχει δίκαιο ο @BloodMage ...

Δεν το θυμόμουν ότι είχε pressurized ....

θα δεις διαφορά τότε ...

https://m.aliexpress.com/item/4000762620645.html

 

Καφέ πιστεύω να βρεις κάποιο roastery που να καβουρδιζσι καφέδες και να αγοράζεις εκεί φρεσκοκομμενο-φρεσκοκαβουρδισμενο καφέ.

Σε ποια περιοχή είσαι?

Αμαλιάδα Ηλείας.

 

Buttomless

 

Έχει και Ελλάδα στα ίδια λεφτά. Αυτό στο λινκ πιο πάνω καλό δεν είναι?

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5-6 καφέδες διαπιστώθηκε ότι το καϊμάκι δεν είναι το επιθυμητό. Με την προηγούμενη μηχανή η ίδια δοσολογία στο ίδιο ποτήρι ήταν το διπλάσιο.

 

Η δοσολογία που μπαίνει στο κουπάκι είναι γύρω στα 11-12 γρ.

 

Ζυγισα και 16γρ αλλά είναι πολλά και δεν κουμπώνει στη μηχανή με τίποτα.

 

Εσείς πόσα γρ. Βάζετε και τι έχετε να σχολιάσετε για την εκχύλιση όσο αυτό είναι δυνατόν από τη φωτογραφία 20230331_083344.thumb.jpg.8b4d994884ebad3db57d94f780d2d22f.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο διπλό καλαθάκι χωράνε αν θυμάμαι καλά 14gr, βαριά 15gr.

Κάνε στον εαυτό σου τη χάρη και αγόρασε bottomless portafilter που σου αναφέρουν και πιο πάνω... "καιμάκι" δεν έβγαζες ούτε στη προηγούμενη μηχανή η αλήθεια είναι 😛

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πάρω δώρο στη γυναίκα την delonghi ec685 , η προτείνετε καμία άλλη; Αυτά τα μποτομλες πορταφιλτερ τι διαλο κάνουν καλύτερα; Να πάρω και τέτοιο; 

 

Για αρχή θα παίξω πολύ με τα καστομ χαρμάνια από το καφεκοπτειο των γονιών μου, αλλά αν μου πείτε τι κόψιμο προτιμάει η συγκεκριμένη μηχανή, θα με βγάλετε από τη δύσκολη θέση του ελεεινου ψαξιματος 😛

Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187 θέλει ψιλό κόψιμο ο εσπρέσσο...αλλά εσύ θα το βρεις ακριβώς γιατί παίζει ρόλο το χαρμάνι ανάλογα τα δευτερόλεπτα που διαρκεί η εκχύλιση.

Μια χαρά είναι η 685 για αρχή και για τέλος για μερικούς.

Το γυμνό portafilter όπως είπαμε παραπάνω θα μπορείς να δεις αν κάνεις κάποιο λάθος στην εκχύλιση με την ισοκατανομή....με το ανακάτεμα....με το πάτημα.....

 

Θα κόψεις τόσο ώστε γύρω σε 30 δευτερόλεπτα από την στιγμή που θα πατήσεις το κουμπί να βγάλεις με 16γρ καφέ .... 40 gr ....32...gr ροφημα ανάλογα με το πώς σου αρέσει να τον πίνεις. Αυτός είναι ο μπουσουλας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Thanks! Που μπορούμε να διαβάσουμε μερικές πληροφορίες ως προς την παρασκευή του καφέ; tips, hacks κλπ. Ενημερωνεστε από κάποιο φόρουμ, συγκεκριμένο ιστότοπο; @f117

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Να πάρω δώρο στη γυναίκα την delonghi ec685 , η προτείνετε καμία άλλη; Αυτά τα μποτομλες πορταφιλτερ τι διαλο κάνουν καλύτερα; Να πάρω και τέτοιο; 

 

Για αρχή θα παίξω πολύ με τα καστομ χαρμάνια από το καφεκοπτειο των γονιών μου, αλλά αν μου πείτε τι κόψιμο προτιμάει η συγκεκριμένη μηχανή, θα με βγάλετε από τη δύσκολη θέση του ελεεινου ψαξιματος 😛

δυστιχως το κοψιμο δεν μπορουμε να σου πουμε γιατι παιζει ρολο ο μυλος και ο καφες οποτε δυστιχως πρεπει  να το βρεις μονος σου οπως σου ειπαν τα παιδια

για το botomless περα απο αυτα που ειποθεικαν ειναι και η περισσοτερη χωρητικοτητα που εχει. Κανονικα για διπλο εσπρεσο πρεπει το κλειστρο να παρει το λιγοτερο 16-18 γραμμαρια για να παρει ενα καλο αποτελεσμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Μια τελευταια ερωτηση. Επειδη προκειται να την χρησιμοποιει ΚΑΙ η γυναικα, προτιμαει μαλλν αυτες τις ετοιμες με καψουλες. Πατας κουμπι και τελος δλδ. Η διαφορα στο αποτελεσμα πιστευετε ειναι πολυ μεγαλη σε σχεση με αυτες που εχουν κρουπιερα; 

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψεις στο YouTube το όνομα της μηχανής έχει άπειρα βίντεο και για την παρασκευή του καφέ και τι κάνει το κάθε εξάρτημα και πως βοηθάει το χεράκι χωρίς πάτο.

 

Παίρνει και αυτη τις χάρτινες τις κάψουλες. Έχει ειδικό κουπάκι. Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο πιστεύω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ωραια. Μια τελευταια ερωτηση. Επειδη προκειται να την χρησιμοποιει ΚΑΙ η γυναικα, προτιμαει μαλλν αυτες τις ετοιμες με καψουλες. Πατας κουμπι και τελος δλδ. Η διαφορα στο αποτελεσμα πιστευετε ειναι πολυ μεγαλη σε σχεση με αυτες που εχουν κρουπιερα; 

εχει μεγαλη διαφορα!

ωστοσο το θεμα ειναι κατα ποσο καταλαβαινει ο καθενας αυτη τη διαφορα. Επισης εχει σημασια αν θα παιρνει ετοιμο αλεσμενο καφε απο σουυπερ μαρκετ η γενικα φθηνο καφε blend. σε αυτη την περιπτωση δεν πιστευω πως αξιζει να παει σε κφετιερα με γκρουπ. Νεσπρεσο και ξεμπερδεψες

 

ενας ακομη παραγοντας ειναι το τι καφε πινεις και πως τον πινεις. ΠΧ αν πινεις με ζαχαρη η με γαλα τοτε πας καρφι για νεσπρεσο

αν πινεις σκετο εσπρεσο η σκετο φρεντο και γουσταρεις μονοποικιλιες πας για γκρουπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος ennia έγραψε:

Παίρνει και αυτη τις χάρτινες τις κάψουλες. Έχει ειδικό κουπάκι. Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο πιστεύω.

Thanks! Αυτο δεν το γνωριζα! 

 

6 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ΠΧ αν πινεις με ζαχαρη η με γαλα

Εγω εσπρεσσο αλλα βαζω λιγη ζαχαρη. Η γυναικα κυριως καπουτσινο το χειμωνα και φρεντο εσπρεσσο το καλοκαιρι! Τι θα προτιμουσες προσωπικα εσυ γι αυτα τα ροφηματα; Δεν ξερω, νομιζω πως αυτες με γκρουπ ειναι προτιμοτερες και ας εχουν λιγο παιδεμα παραπανω με την παρασκευη του καφε....

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Thanks! Αυτο δεν το γνωριζα! 

 

Εγω εσπρεσσο αλλα βαζω λιγη ζαχαρη. Η γυναικα κυριως καπουτσινο το χειμωνα και φρεντο εσπρεσσο το καλοκαιρι! Τι θα προτιμουσες προσωπικα εσυ γι αυτα τα ροφηματα; Δεν ξερω, νομιζω πως αυτες με γκρουπ ειναι προτιμοτερες και ας εχουν λιγο παιδεμα παραπανω με την παρασκευη του καφε....

δυσκολη ερωτηση. Προσωπικα εχω και τα 2. πχ στη δουλεια που πινω πολλους καφεδες και δεν υπαρχει χρονος να ασχοληθω εχω νεσπρεσιερα. Στο σπιτι εχω και νεσπρεσιερα και με γκρουπ. Εννοειται πινω μονο σκετο και χωρις γαλα σε καθε περιπτωση. Επισης η νεσπρεσο στο σπιτι βολευει αν ερθουν τιποτα φιλοι/συγγενείς τους ξεπετας μπαμ-μπαμ

 

Θα σου προτεινα νεσπρεσιερα να παρεις. Για να πιασει τοπο ο κοπος και τα χρηματα σου (με την κανονική μηχανή πρεπει να παρεις καλο και φρεσκοαλεσμενο καφε και να τον πιεις και σκετο για να μην τον χαλασεις με ζαχαρες και γαλατα. Βεβαια αυτη ειναι καθαρα η προσωπικη μου αποψη χωρις να θελω να την επιβαλω

Εκτος και αν εισαι διατεθημενος να μπεις σε αυτον τον μαγικο κοσμο και να ανακαλυψεις νεες γευσεις και αρώματα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.