Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

On 26/12/2022 at 11:37 ΠΜ, το μέλος f117 έγραψε:

Ωραίος....θα έχω το νου μου στο YouTube μην την βάλει....χαχαχχα

 

 

Είναι ωραίος ο τύπος

 

 @trendy

 Φανταζομαι βγαίνει περισσότερη καφεΐνη,αλλα γενικά είναι για να βγει "σωστή" ποσότητα καφε με τα μπαρ που ανεβάζει η μηχανή ή το pressurized portafilter.

Γενικα με πιο χοντρή άλεση, περνάει ευκολότερα το νερό.

Με πιο λεπτή, καλύπτονται τα κενά καλύτερα και δεν έχει χώρο να περάσει τόσο άνετα.

 

Αλλά είναι και με το είδος του καφέ ή του ψησίματος.

 

Πχ με τον καφέ που πήρα τελευταία, έβγαινε καλή ποσότητα και με την πιο λεπτή άλεση. Με άλλον,εβγαιναν "2 ml στα 5 δευτερόλεπτα "

 

Υπόθεση. Ίσως ο ξανθός (λιγότερο ψημένος) είναι πιο μαλακός. Αν τον τρίψεις σε ίδιο πάχος με έναν σκούρο θα "ζουληχτει" περισσότερο και θα περνάει πιο δύσκολα το νερο.

 

@f117r

Throw your lights please

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο ψιλα τόσο πιο καλά...το πιο καλή εκχύλιση γίνεται! Λένε και καλά έναν μπουσουλα σε στυλ 18γρ καφε να σου βγάλουν 36 γρ ρόφημα σε 27-30 δεύτερολεπτα...κατι τέτοιο.

 

Το σίγουρο είναι πως όσο πιο ψιλα μπορεί να κοπεί ο καφές τόσο πιο καλό αποτέλεσμα έχεις...αλλά ...μην κάνει 2 λεπτά να βγει ο καφές....18 γρ καφέ...σε 36 ρόφημα...σε 2 λεπτά....εκεί έχει υπερχείλιση.

 

Όσο για σκούρους ξανθούς δεν ξέρω κανόνα....σίγουρα άλλος κόκκος...άλλη άλεση για το ίδιο αποτέλεσμα.  Ξέρω μόνο ότι όσο πιο σκούρος ο καφές τόσο πιο χαμηλή θερμοκρασια θέλει για να δώσει καλό αποτέλεσμα γιατί είναι ήδη πιο καβουρδισμενος.  Ενώ ο ξανθος θέλει πιο υψηλές θερμοκρασίες για να βγάλει τα στοιχεία του.

 

 

Περιμένω επόμενο βίντεο για την διάγνωση για την πλακέτα.

Σου είπε κόστος?

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είπε 60 κάνει η πλακέτα από Γερμανία αλλά θα δει μπας και μπορεί να την φτιάξει.

 

Εντωμεταξύ ήρθε την πήρε από Ίλιον, που κανονικά δεν καλύπτει, και είπε αν δεν συμφωνώ με την επισκευή, την επιστρέφει χωρίς κόστος.

 

Επίσης έχει τικετινγκ σύστημα με τα updates του.

 

Γενικά πολύ δυνατός.

Ευχαριστώ και πάλι για την σύσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μόκα, όχι εσπρεσιέρα. Διαισθητικά αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, ότι με πιο φίνο άλεσμα θα έχει λιγότερα κενά και άρα θα περνάει πιο δύσκολα το νερό και θα έχει πιο δυνατή γεύση, αλλά απεναντίας μου φάνηκε πιο απαλός/αδύναμος. Γενικά έχω το μύλο κάπου στη μέση για να είναι και πιο εύκολο στο καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
20 ώρες πριν, το μέλος f117 έγραψε:

@l2phile κανα νέο έχουμε? είδα βγήκαν κατι προσφορές για υπεραυτόματες

Αλλαγή πλακέτας τελικά. 60 +40 εργασία.

 

Ελπίζω να βγάλει αλλά 2 χρόνια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ενδιαφέρομαι για μια μηχανή εσπρέσσο για ημιεπαγγελματική χρήση. Έχω σχολικό κυλικείο και η κατανάλωση είναι μικρή 5-6 καφέδες την ημέρα.

 

Τώρα έχω μια Izzy του 100€ με αρκετά καλό αποτέλεσμα στον καφέ με lavazza rossa.

 

Την έχω 3χρονια και έχει αρχίσει να ρεταρει. Σκέφτομαι για να πάρω μια με κάψουλες στα ίδια λεφτά να γλιτώσω και την τσαπατσουλια που έχει ο αλεσμένος.

 

Τι θα μου προτείνατε και τι είδος κάψουλας και μάρκας. Θέλω το αποτέλεσμα να είναι πάνω του μετρίου.

 

Είχα και επαγγελματική και μύλο αλλά δεν συμφέρει γιατί η κατανάλωση είναι πολύ μικρή 

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2023 at 12:18 ΜΜ, το μέλος PetrosD έγραψε:

Κάποια αυτόματη Beans to cup;

 

 

δεν θελω να ξεφυγω σε τιμη τοσο πολυ. μεχρι 150€ το βλεπω οχι παραπανω.

 

εχω τσεκαρει αυτην εδω . έχει κανεις άποψη?

 

Cecotec-Express-Power-Espresso-20-Matic

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος ennia έγραψε:

δεν θελω να ξεφυγω σε τιμη τοσο πολυ. μεχρι 150€ το βλεπω οχι παραπανω.

 

εχω τσεκαρει αυτην εδω . έχει κανεις άποψη?

 

Cecotec-Express-Power-Espresso-20-Matic

Πάλι θα "μπλέξεις" όπως λες με αλεσμενους όμως ε?9

Link to comment
Share on other sites

Θα πήγαινα πρώτα εδώ 

 που βγαίνει κάνα 80αρι από Τσεχία με κουπόνι ....εναλλακτικά 

Delonghi EC260.BK

 

Η αν σε παίρνει οικονομικά

 

Delonghi Dedica Pump Metal EC685.M 

 

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος f117 έγραψε:

 

 

Η αν σε παίρνει οικονομικά

 

Delonghi Dedica Pump Metal EC685.M 

 

απο κριτικές που διαβασα φαινεται πολύ καλή. είμαι με το χερι στο κουμπι αγορα. την έχει κανένας ? έχει πάρει έξτρα bottomless portafilter και καλαθάκι αλλο να δω να έχει όντως τόσο μεγαλή διαφορά όσο λένε τα παιδια στις κριτικές?

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που την θες για το κυλικείο δεν εχει ιδιαίτερο νόημα να ψάχνεσαι με bottomless και τετοια...

Αυτό που σου δίνει το γυμνό Portafilter ειναί να μπορείς να δεις αν εχει ομοιόμορφη εκχείλιση και τέτοια να και διορθώσεις κάποια πράγματα που ίσως κάνει λάθος και χάνεις από το 100% που μπορεί να σου δώσει ο καφές...+ ότι μπορείς να βάλεις πιο μεγάλο καλαθάκι για να βάζεις πιο πολύ ποσότητα καφέ.

Άλλα δεν νομιζώ να έχει νόημα στο κυλικείο...πιο πολύ αν το έχει μεράκι.

Είναι αξιόπιστη και μια χαρά η 685. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την EC685 σχεδόν 5 χρόνια.

Κατα μέσο όρο, 1 καφέ την ημέρα.
Όλο αυτό το καιρό με νερό φίλτρου, της έχω κάνει κύκλο καθαρισμού 3 φορές με το υγρό της Delonghi.

Δεν έχει βγάλει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Δουλεύει μια χαρά με διάφορους αλεσμένους, αρκετά δυνατή να δοκιμάσεις και πιο λεπτοκομμένο απο μαγαζί (αλλά όχι αρκετά δυνατή να περάσει καφέ όπως οι επαγγελματικές).

 

Αν θες να γλιτώσεις το λέρωμα, υποστηρίζει τις χάρτινες ταμπλέτες (E.S.E.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:

Έχω την EC685 σχεδόν 5 χρόνια.

Κατα μέσο όρο, 1 καφέ την ημέρα.
Όλο αυτό το καιρό με νερό φίλτρου, της έχω κάνει κύκλο καθαρισμού 3 φορές με το υγρό της Delonghi.

Δεν έχει βγάλει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Δουλεύει μια χαρά με διάφορους αλεσμένους, αρκετά δυνατή να δοκιμάσεις και πιο λεπτοκομμένο απο μαγαζί (αλλά όχι αρκετά δυνατή να περάσει καφέ όπως οι επαγγελματικές).

 

Αν θες να γλιτώσεις το λέρωμα, υποστηρίζει τις χάρτινες ταμπλέτες (E.S.E.)

Με τι μάρκες καφέ εμπορίου έχεις τις καλύτερες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος ennia έγραψε:

Με τι μάρκες καφέ εμπορίου έχεις τις καλύτερες εντυπώσεις.

Χωρίς να τις έχω δοκιμάσει όλες, κάνει καλό ταίριασμα με τις Lavazza. Τώρα έχω παρει και ένα πακέτο dimello που βρήκα σε προσφορά. Και με illy πάει καλά, αν και δεν μου αρέσει ο illy, και τους πήρα για το κουτί τους. Με Ipanema ήταν χάλια πχ. Starbucks έτσι και έτσι

 

Όπως και να έχει περί ορεξεως είναι αυτά, και ίσως να χρειάζεται περαιτέρω ρύθμιση η μηχανή ανάλογα με τον καφέ (πχ ο ipanema είναι λίγο πιο χοντροκομμένος). Αλλά για default νομίζω παίζει καλά με Lavazza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.