Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

39 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Εκτος και αν εισαι διατεθημενος να μπεις σε αυτον τον μαγικο κοσμο και να ανακαλυψεις νεες γευσεις και αρώματα...

Λοιπον αυτο θα κανω. Ευτυχως ειμαστε ακοινονητοι και στο σπιτι δεν παταει σχεδον κανεις. Χεστηκα. Και να ρθει καποιος και να θελει καφε, θα πιει φιλτρου. Λοιπον δινω παραγγελια τη delonghi. Και θα αρχισω τα πειραματα με τα χαρμανια του πατερα μου. Μαγαζι εχουμε οποτε δοκιμες σε κοψιματα, ποικιλιες, κλπ μπορω να κανω πολλα! Σε επομενη φαση, τι αλλο λετε να χρειαστει να παραγγειλω;

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Λοιπον αυτο θα κανω. Ευτυχως ειμαστε ακοινονητοι και στο σπιτι δεν παταει σχεδον κανεις. Χεστηκα. Και να ρθει καποιος και να θελει καφε, θα πιει φιλτρου. Λοιπον δινω παραγγελια τη delonghi. Και θα αρχισω τα πειραματα με τα χαρμανια του πατερα μου. Μαγαζι εχουμε οποτε δοκιμες σε κοψιματα, ποικιλιες, κλπ μπορω να κανω πολλα! Σε επομενη φαση, τι αλλο λετε να χρειαστει να παραγγειλω;

δεν το συζηταμε τοτε, αφου εχει καφεκοπτειο ο πατερας σου ουτε μυλο δεν θα χρειαστεις. απλα μην αφηνεις πολλες μερες αλεσμενο τον καφε, αν μπορεις δλδ λιγοτερο απο 1 βδομαδα. Τα πρωτα 2 απαραιτητα αξεσουαρ που θα σου προτεινα ειναι το Bottomless Portafilter και ενα δοχειο για να βαζεις τον αλεσμενο καφε. Εχει ενα κουμπακι στο καπακι του και οταν το κλεινεις το κρατας πατημενο και βγαζει ολον τον αερα απο μεσα! 

Μετα μπορεις να παρεις ενα ταμπερ. Αλλα αυτο θα το παρεις αφου παρεις πρωτα το Bottomless Portafilter για να ειναι στην ιδια διαμετρο

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ωραία. Thanks! Που μπορούμε να διαβάσουμε μερικές πληροφορίες ως προς την παρασκευή του καφέ; tips, hacks κλπ. Ενημερωνεστε από κάποιο φόρουμ, συγκεκριμένο ιστότοπο; @f117

greekespresso.gr ή στο coffeeheat.gr

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Λοιπον αυτο θα κανω. Ευτυχως ειμαστε ακοινονητοι και στο σπιτι δεν παταει σχεδον κανεις. Χεστηκα. Και να ρθει καποιος και να θελει καφε, θα πιει φιλτρου. Λοιπον δινω παραγγελια τη delonghi. Και θα αρχισω τα πειραματα με τα χαρμανια του πατερα μου. Μαγαζι εχουμε οποτε δοκιμες σε κοψιματα, ποικιλιες, κλπ μπορω να κανω πολλα! Σε επομενη φαση, τι αλλο λετε να χρειαστει να παραγγειλω;

Αφού θα κάνεις εσύ τις δοκιμές θα μας λες αποτελέσματα και σε αντάλλαγμα για τη δουλειά που ρίχνεις θα αγοράζουμε καφέ από το μαγαζί σάς.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

δεν το συζηταμε τοτε, αφου εχει καφεκοπτειο ο πατερας σου ουτε μυλο δεν θα χρειαστεις. απλα μην αφηνεις πολλες μερες αλεσμενο τον καφε, αν μπορεις δλδ λιγοτερο απο 1 βδομαδα. Τα πρωτα 2 απαραιτητα αξεσουαρ που θα σου προτεινα ειναι το Bottomless Portafilter και ενα δοχειο για να βαζεις τον αλεσμενο καφε. Εχει ενα κουμπακι στο καπακι του και οταν το κλεινεις το κρατας πατημενο και βγαζει ολον τον αερα απο μεσα! 

Μετα μπορεις να παρεις ενα ταμπερ. Αλλα αυτο θα το παρεις αφου παρεις πρωτα το Bottomless Portafilter για να ειναι στην ιδια διαμετρο

  Ωραία, θα έρθει πρώτα η μηχανή, να κάνουμε τους πρώτους πειραματισμούς , να δει και η γυναίκα πως θα της φανεί και θα προχωρήσω σε αγορά για τα υπόλοιπα εάν κριθεί απαραίτητο. Δοχείο σίγουρα θα πάρω όμως. 

 

2 ώρες πριν, το μέλος f117 έγραψε:

greekespresso.gr ή στο coffeeheat.gr

Thaaaaanks

 

2 ώρες πριν, το μέλος ennia έγραψε:

Αφού θα κάνεις εσύ τις δοκιμές θα μας λες αποτελέσματα και σε αντάλλαγμα για τη δουλειά που ρίχνεις θα αγοράζουμε καφέ από το μαγαζί σάς.

Εγινεεεεε χεχεχε

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε το μωρό. Πήρα και καφέ επιτόπου. Λοιπόν, ξέρω ότι καλό είναι να φτιάξεις κάνα δυο καφέδες πρώτα και να τους πετάξεις. Ισχύει; Αν ναι, πόσους ακριβώς; 

IMG_20230411_155938.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να φτιάξω καφε. Πατάω το κουμπί, κ;Νέι ένα θόρυβο σα κομπρεσέρ, αναβισβηνουνντα λαμπάκια και δεν κάνει τίποτα. Όλα τα πρώτα τα έκανα όπως έλεγε το μανιουαλ. Επίσης, ο καφές που χωράει το γκρουπ είναι πολύ λίγος. Αν το στουμπωσω καλά, δεν κουμπωνει. Μάλλον κάναμε μεγάλη πατάτα. Έπρεπε να συνεχίσουμε να παραγγέλνουμε απ' έξω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα καφέ από καφεκοπτειο και μου έκοψε αυτός το νούμερο κοψιματος που δίνει σε όλους για οικιακές μηχανές. Στη δική μου δεν περνάει. Βγάζει καφέ με τις σταγόνες και φαίνεται κομμένος.

 

Ο lavazza roza ο έτοιμος κομμένος περνάει μια χαρά και έχει πολύ ωραία γεύση.

 

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις αυτόν από το σούπερ μάρκετ για να καταλάβεις ότι η μηχανή σου δεν έχει πρόβλημα.

 

Το επόμενο στάδιο είναι να κόψεις σε άλλο νούμερο ίσως πιο χοντρό τον καφέ.

 

Ρυθμίσες την θερμοκρασία στο πιο υψηλό βαθμό? 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εφτιαξα εναν τελικα. Για καποιο λογο, αναβοσβηναν τα φωτακια που λενε οτι επρεπε να κλεισω το steam στομιο. Τεσπα, εσβησα και αναψα ξανα τη μηχανη και εφτιαξε καφε. Καλουτσικος ηταν. Ρυθμισεις εκανα, ναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κουπάκι που έχει στο πίσω μέρος 2 σημάδια παίρνει 12-14γρ Μαξ.

 

Αν βάλεις περισσότερα δεν κουμπώνει.

 

Εγώ έβαλα ζυγαριά για να πάρει το μάτι μου πόσα περίπου να βάζω κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος ennia έγραψε:

Εγώ έβαλα ζυγαριά για να πάρει το μάτι μου πόσα περίπου να βάζω κάθε φορά.

 

Το εκανα. Πηρε και 15 νομιζω σε μια προσπαθεια. Αλλα στα 12-13, μπαινει ευκολα, κουμπωνει ανετα.

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οτι για να παρεις σωστο αποτελεσμα θα πρεπει να τηρεις την αναλογια 1:1.5 το πολυ 1:2

δηλαδη αν βαζεις στο κλειστρο σου 14γρ καφε, στο ποτηρι σου θα πρεπει να τρεξει 21 με 28 ml καφες. αν εχεις περισσοτερη η λιγοτερη εκχειληση τοτε πρεπει να παιξεις με την αλεση του καφε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

Δείτε και τα βιντεάκια....μεγειεςςς

25 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

να ξερεις οτι για να παρεις σωστο αποτελεσμα θα πρεπει να τηρεις την αναλογια 1:1.5 το πολυ 1:2

δηλαδη αν βαζεις στο κλειστρο σου 14γρ καφε, στο ποτηρι σου θα πρεπει να τρεξει 21 με 28 ml καφες. αν εχεις περισσοτερη η λιγοτερη εκχειληση τοτε πρεπει να παιξεις με την αλεση του καφε

Ναι...ανάλογα τι αρέσει στον καθένα...

Αυτό που λες είναι espresso...ristretto για την ακρίβεια θα έλεγα

 

 

 

ristretto-vs-espresso-vs-lungo-comparison.png

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος ennia έγραψε:

Ο καφές που έχεις κόψει σε τι νούμερο είναι κομμένος?

 

Τον εκοψα απευθειας στη μηχανη στο μαγαζι του πατερα μου, εκει που κοβουμε για ολους τους πελατες. Τωρα να σου πω την αληθεια δε θυμαμαι ακριβες νουμερο.... Θα το δω και θα απαντησω

 

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

να ξερεις οτι για να παρεις σωστο αποτελεσμα θα πρεπει να τηρεις την αναλογια 1:1.5 το πολυ 1:2

δηλαδη αν βαζεις στο κλειστρο σου 14γρ καφε, στο ποτηρι σου θα πρεπει να τρεξει 21 με 28 ml καφες. αν εχεις περισσοτερη η λιγοτερη εκχειληση τοτε πρεπει να παιξεις με την αλεση του καφε

 

Ναι εχω αρχισει και τα ψιλοψαχνω, και το ειδα αυτο σαν πληροφορια. Ευχαριστω παντως.

 

1 ώρα πριν, το μέλος f117 έγραψε:

Δείτε και τα βιντεάκια....μεγειεςςς

 

Οποτε με αφηνει το ταλιμπανακι η κορη μου, ριχνω καμια κλεφτη ματια. Τα εχω εντοπισει τα βιντεο, αλλα θα τα δω οταν μου επιτρεψουν οι συνθηκες 😛

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Η μηχανή κάνει μια μαλακιά και δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίω εγώ.

 

Την ανάβω, την αφήνω να ζεσταθει εννοείται, και ξεκινάω να φτιάξω καφε. Ε, δε περνάει νερό, και αναβοσβηνουν τα τρία λαμπάκια με σταθερό παλμό, η αναβοσβηνουν τα δύο λαμπάκια με διπλό flashing. Σβήνω μηχανή, ξανά ανάβω, βάζω το γκρουπ άδειο, πατάω τη μόνη δόση, βγαίνει νερό, και μετά βάζω ακριβώς τον ίδιο καφέ που έβαλα και πριν, και τον φτιάχνει κανονικά.... 

 

Πάντως, ο καφές που φτιάχνει , είναι παααααααααρα πολύ καλός. Και ωραίο σώμα, και γεύση, και δυναμη... Σκεφτείτε μου το είπε και η γυναίκα μου. Που αυτό σαν γεγονός θα έδινε απόδοση πάνω από 5 στο στοίχημα. Το να αρέσει στη γυναίκα μου δλδ καφές φτιαγμενος στο σπίτι. Και έχει δοκιμάσει μόνο εσπρεσο που δεν τον πίνει κιόλας. Είναι του καπουτσινου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω την ίδια 3+χρονια τώρα, δε μου έχει κάνει κάτι παρόμοιο

 

Ένα τιπ (δεν νομίζω πως οφείλεται εκεί το πρόβλημά σου) να τρέχεις σκέτο νερό μια φορά πριν φτιάξεις τον πρώτο καφέ, χωρίς καν να κουμπώσεις το κλείστρο, είναι η λεγομενη εκτόνωση. 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να κοιταγες στο βιβλιαράκι να δεις τι σημαίνει όταν αναβοσβηνουν τα συγκεκριμένα λαμπάκια.

 

Πάντως εγώ έχω βγάλει πολλές φορές χωρίς εκτόνωση χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος ennia έγραψε:

Θα σου έλεγα να κοιταγες στο βιβλιαράκι να δεις τι σημαίνει όταν αναβοσβηνουν τα συγκεκριμένα λαμπάκια.

 

 

Το κοίταξα. Είναι ένα σφάλμα για κάτι που αφορά το διακόπτη του τσουτσουνιου που βγάζει ατμό. πρέπει λέει να τον κλείσω. Αλλά είναι ήδη κλειστός....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.