Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Μετά από ένα μήνα σχεδόν που έχω τη μηχανή σήμερα ήπια καφέ που να με ευχαριστεί σε άρωμα και γεύση.


 

Μετά τις τελευταίες ρυθμίσεις που έκανα με την ποσότητα της ροής του νερού.

 

Τόσο καιρό έπινα ένα νεροζουμι καμμένο και δεν ήξερα τι μου φταίει.

 

 

Με τον καφέ που έχω ήδη κομμένο στα 14-18γρ καφέ μου έβγαλε 40-44 γρ ροφήματος. Και χρόνος 25-30δευτ.

 

Το δείγμα είναι μικρό 3 καφέδες πρόλαβα να βγάλω.  

 

Πιστεύω όμως ότι είμαι κοντά στο να τη φέρω στα μέτρα μου. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ωραιος! δεν ειναι ευκολο. θελει να ασχοληθεις πολυ και να το ψαξεις. εδω βλεπεις ανθρωπους που ειναι η δουλεια τους αυτη και δεν μπορουνε

 

μια μικρη λεπτομέρεια. τον χρονο εκχείλισης τον μετραμε αφου πατησουμε το κουμπι και οχι αφου αρχισει να τρεχει ο καφες

Link to comment
Share on other sites

μετά να δεις......θα αρχίσεις να αγοράζεις ζυγαριές και τέτοια χααχχα...

Εγώ έχω πάρει την 

WWW.CREMASHOP.EU

With the Eureka Precisa precision coffee scale, you can accurately measure coffee extraction. The scale has a micro USB rechargeable battery as well as a timer and tare button.

Πολλοί την κράζουν ότι είναι αργή αλλά με τόσα χρήματα που να συνδέεται και με bluetooth με το κινητο και app για να κάνεις καταγραφες....ΔΕΝ υπάρχει.

 

 

Ένα edit.

 

 

 

IMG20230517212958.jpg

 

από δεξιά κάτω είναι η ζυγαρία...

μετά σε φελό έχω βάλει βελόνες βελονισμού για να ανακατεύω τον αλεσμένο καφέ μέσα στο portafilter.

Μετά είναι ο ισοκατανεμιτής που ρυθμίζετε και το βάθος του... μετά είναι σαν "φιλτράκι" που μπαίνει πάνω απο τον καφέ στο portafilter για να ρέει το νερο πιο ομοιόμορφα στον καφέ πάνω. 

Αυτό που είναι σαν δαχτυλίδι μεγάλο μπαίνει πάνω στο portafilter για να μπορώ να ανακατεύω χωρίς να πέφτει ο καφές έξω από το portafilter

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος f117 έγραψε:

 

μετά σε φελό έχω βάλει βελόνες βελονισμού για να ανακατεύω τον αλεσμένο καφέ μέσα στο portafilter.

 

τι τρελη πατεντα ειναι αυτη? 😂

λογικα πρεπει να κανουν καλη δουλιτσα. εντομεταξυ εχω και γω τετοιες βελονες απο την τελευταια φορα που ειχα κανει βελονισμο για τον αυχενα μου, και μου τις αφησε ο φυσιοθεραπευτης μου..........βρε λες? 🤔

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος f117 έγραψε:

μετά να δεις......θα αρχίσεις να αγοράζεις ζυγαριές και τέτοια χααχχα...

Εγώ έχω πάρει την 

WWW.CREMASHOP.EU

With the Eureka Precisa precision coffee scale, you can accurately measure coffee extraction. The scale has a micro USB rechargeable battery as well as a timer and tare button.

Πολλοί την κράζουν ότι είναι αργή αλλά με τόσα χρήματα που να συνδέεται και με bluetooth με το κινητο και app για να κάνεις καταγραφες....ΔΕΝ υπάρχει.

 

 

Ένα edit.

 

 

 

IMG20230517212958.jpg

 

από δεξιά κάτω είναι η ζυγαρία...

μετά σε φελό έχω βάλει βελόνες βελονισμού για να ανακατεύω τον αλεσμένο καφέ μέσα στο portafilter.

Μετά είναι ο ισοκατανεμιτής που ρυθμίζετε και το βάθος του... μετά είναι σαν "φιλτράκι" που μπαίνει πάνω απο τον καφέ στο portafilter για να ρέει το νερο πιο ομοιόμορφα στον καφέ πάνω. 

Αυτό που είναι σαν δαχτυλίδι μεγάλο μπαίνει πάνω στο portafilter για να μπορώ να ανακατεύω χωρίς να πέφτει ο καφές έξω από το portafilter

 

Conte Cafe βλεπω...συμμαθητης μου απο Βολο..πολυ καλος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

τι τρελη πατεντα ειναι αυτη? 😂

λογικα πρεπει να κανουν καλη δουλιτσα. εντομεταξυ εχω και γω τετοιες βελονες απο την τελευταια φορα που ειχα κανει βελονισμο για τον αυχενα μου, και μου τις αφησε ο φυσιοθεραπευτης μου..........βρε λες? 🤔

άνετα.... βάλε της να εχουν κενο μεταξύ τους για να μην παρασύρουν τον καφέ ... από ούζο είναι ο φελός 😛

έχει πέσει πολύ πατέντα...είχα αγοράσει και αυτό το μαύρο που είναι ανάμεσα από τις μηχανές αλλα....ΔΕΝ ΔΕΝ κάνει για WDT (Weiss Distribution Technique)

 

 

 

17 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

Conte Cafe βλεπω...συμμαθητης μου απο Βολο..πολυ καλος...

 

Καλός ήτανε....απλά περίμενα πιο πολλά...

Προς το παρόν έχω βολευτεί με το sapid που είναι και κοντά μου και κάθε βδομάδα παίρνω ένα 250αρι και έτσι είναι πάντα φρέσκο...

θα ποστάρω το πρωί τον καφέ μου.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος f117 έγραψε:

 

Καλός ήτανε....απλά περίμενα πιο πολλά...

Προς το παρόν έχω βολευτεί με το sapid που είναι και κοντά μου και κάθε βδομάδα παίρνω ένα 250αρι και έτσι είναι πάντα φρέσκο...

θα ποστάρω το πρωί τον καφέ μου.

 

 

Πάντως υπαρχουν πολλά καφε στον βολο και take away και καφετεριες, που εχουν κανει skip τις γνωστες μαρκες και προμηθεύονται από τον Βαγγέλη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Πάντως υπαρχουν πολλά καφε στον βολο και take away και καφετεριες, που εχουν κανει skip τις γνωστες μαρκες και προμηθεύονται από τον Βαγγέλη. 

 

Για τους Αθηναίους, πολύ καλό καφέ κάνει ο Αρμενάκος στην Πραξιτέλους στο κέντρο της Αθήνας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

@f117 Ωραιος και μερακλης!!

 

ποιον μυλο εχεις? κοιταζω εδω και καιρο αυτον, καποια στιγμη ειχε παει και 180ε 

Mazzer super jolly που έχω βγάλει το hopper που έπαιρνε αρκετό καφέ και το έχω κάνει ας πούμε μονοδοσικο. Το μαύρο στον λαιμό είναι από καλτσουκ ...αυτό που βάζουν στις καμερες για το φως .. και πάνω ένα καπάκι από Ipanema καφέ για να διώχνω ο,τι κατακράτηση υπάρχει σε καφε

 

Να δεις στο φόρουμ για το Greekespresso στα μεταχειρισμένα.

Έχει κατά καιρούς καλά πράγματα.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.