Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Πήρα το "φτηνό" τελικά Γιάγκο, I-magic που έρχεται κι αυτό κανονικά με το software. Βέβαια δε πήρα τον μπροστινό μηχανισμό που κάθεται το πηρούνι οπότε ο τυπάς στρίβει αυτόματα. Είναι αρκετά εντυπωσιακό, ειδικά το real life video. Πολύ μανούρα όμως το πρόγραμμα, πολλές ρυθμίσεις και πολύ ψάξιμο.

Πόσο και από που Κώστα;

Γιατί δεν βλέπω σπουδαία διαφορά

Όσο για τις ρυθμίσεις δε παίρνω χαμπάρι. Μια χαρά θα τις διαβάζω από εδώ που θα τις γράψεις : P

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τους λάτρεις του ποδηλάτου, παραθέτω σύνδεσμο από blog φίλου ο οποίος γυρίζει στην Ελλάδα από την Αγγλία με το ποδήλατο.

Η συνέχεια επί της οθόνης...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cherryman φοβερος ο φιλος σου!!Πρεπει να χει τρομερες αντοχες,εδω 60 χιλιομετρα κανουμε και ειμαστε του θανατα:fie:

Παντως συγχαρητηρια για το κουραγιο και τη θεληση του!ΕΔΑΦΙΑΙΑ ΥΠΟΚΛΙΣΗ!!!:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Στο Λονδίνο που εργαζότανε κάθε μέρα με το ποδήλατο κυκλοφορούσε. Βέβαια λέει και στο blog του κάπου πως είναι δύσκολο το εγχείρημα, αλλά και από αυτό και μόνο θα έχει δυναμώσει αρκέτα στο τέλος. Μέρα με τη μέρα δηλαδή βελτιώνεται φυσιολογικά.

Έχω ζηλέψει απίστευτα από τη μέρα που το ξεκίνησε, όχι από τότε που μου το είπε, γιατί όταν ξεκίνησε και άρχισε να ποστάρει φωτογραφίες από τα διάφορα μέρη που περνάει, ε είναι να μην ζηλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Το ποδηλατο γυμναζει καλα,αλλα χανεις και αρκετα κιλα.

Μύθος #312423 - Busted!

Χάνεις αρκετά κιλά μόνο εάν θες να χάσεις. Ξεκίνησα εντατικά να κάνω ποδήλατο Δεκέμβρη 2008, κιλά 77. Μετά από 9 μήνες και περίπου 7-8 χιλιάδες χιλιόμετρα.. είμαι ακόμα 77 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ δεν ξερω,δεν το χω ψαξει.Εγω οταν τυχαινουν μερες που κανω πολλες ωρες ποδηλατο,μετα τρωω παρα πολυ απο την κουραση ,ζυγιζομαι και μετα απο κανα 2ωρο οταν ξαναξεκιναω και αφου εχω κανει 50 km στο περιπου και ξαναζυγιζομαι εχω χασει μερικα γραμμαρια και κιλο μερικες φορες.Αυτο συνηθως το καλοκαιρι που κανω πιο πολυ και εχει και ηλιο και ιδρωνω...:p

Link to comment
Share on other sites

Μύθος #312423 - Busted!

Χάνεις αρκετά κιλά μόνο εάν θες να χάσεις. Ξεκίνησα εντατικά να κάνω ποδήλατο Δεκέμβρη 2008, κιλά 77. Μετά από 9 μήνες και περίπου 7-8 χιλιάδες χιλιόμετρα.. είμαι ακόμα 77 κιλά.

Πρεπει να εχεις και κιλα για να τα χασεις. Τωρα τα 77 κιλα για αντρα δεν ειναι και πολλα (εκτος κι αν εισαι νανος)

Και σκεψου και το αλλο.

Οταν εκανα προπονηση (για πανελληνιο kyokushinkai) εκανα εντατικα 2 ωρες καθε μερα για 6 μηνες.

Αρχησα και ημουν 110 κιλα και μετα τους 6 μηνες ημουν και παλι 110 κιλα....

Τι ειχε γινει ομως?

Ειχα χασει 12 κιλα σε λιπος και ειχα παρει 12 κιλα μυς...

Μπορει να μη χανεις κιλα αλλα σιγουρα το σωμα σου σφιγγει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σχετικό με το ποδήλατο, αλλά δίνει πολλές πληροφορίες σχετικά με την διαδικασία χάσιμου βάρους μιας και το αναφέρατε.

http://www.concept2.co.uk/weightloss/chewing_the_fat

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο τι θες να κάνεις και πώς το κάνεις. Αυτό που ρυθμίζει τα πάντα στο σώμα σου λέγεται "ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΣ".

'Οταν είχα ψευτό-σταματήσει το κολύμπι για τις πανελλήνιες, έτρωγα λιγότερο από πριν και έκανα 2km χαλαρό κολύμπι κάθε μέρα. Όμως ο οργανισμός είχε συνηθίσει πολύ διαφορετικά και το αποτέλεσμα ήταν +12 κιλά!

Μετά τις πανελλήνιες ξεκίνισα full προπόνηση. Δλδ 3 διπλές προπονήσεις και 3 μονές την εβδομάδα (55-60km) και 3 φορές από 1 ώρα gym. Έτρωγα τα πάντα-όλα x 2, έπαιρνα τις κρεατινογλουταμινοαμινοξεοταυρίνες μου και σε 8 μήνες έιχα πάει από 85 κιλά 72.

Επειδή έκανα μετρήσεις, είχα χάσει 15 κιλά λίπος και είχα πάρει 2 κιλά μυική μάζα.

Από 27% λίπος πήγα 12%..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μεταβολισμος ειναι παραξενος.Τρωω παρα μα παρα πολυ,αλλα δεν παιρνω κιολο.Στα8ερα στα 58 κιλα.Τωρα σκευτομαι να ξεκινησω μια ειδικη διατροφη και θα δω μεσα στο μηνα ποσα θα εχω παρει(αν εχω παρει).:X:

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω ότι έμεινες 77κ, αλλά μειώθηκε το ποσοστό λίπους στο σώμα σου, όμως;

Γιατί κι εγώ αν ήμουν 90κιλά όλο μύες, δε θα με χάλαγε καθόλου :p

Η πιο εύκολη και αποδοτικότερη τροφή για τους μύες που δουλεύουν αερόβια, είναι οι μύες. Τους διασπά ο οργανισμός και τους ρίχνει στην κατανάλωση. Θα μείνεις τελικά με τους τετρακέφαλους και μάλιστα τις κόκκινες ίνες γιατί τις λευκές θα τις φάει η μαρμάγκα : P

Θέλει μέθοδο και μεγάλη προσπάθεια να καις λίπος κάνοντας ποδήλατο και ταυτόχρονα να διατηρείς μυϊκό σύστημα για αναερόβιες ασκήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=TRK0104300

http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=GRF10TARP

http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=ORB09REPLAY

λεω για το 2ο το Gary Fisher και αργοτερα βαζω και κανα περιφεριακο καλυτερο

(που γενικα δεν με ενδιαφερουν και πολυ θα πεφτουν πολλες τουμπες : p)

κυριως λογο σκελετου. Ή δεν αξιζει ?

παντως τον ιδιο σκελετο τον εχει και στο Fisher Marlin '10 που εχει 800Ε

Αυτα πηγα και τα δοκιμασα απο κοντα...να δω και κανα αλλο?

Μιλαμε αποκλειστικα για βουνο και μετρια μονοπατια και hardtail.

τι λέτε ?

θα ηθελα και 29 ροδες αλλα 800Ε δεν παιζουν ουτε για αστειο.

To Fisher μου φανηκε πιο ευελικτο απο αντιστοιχης τιμης ideal

πχ http://www.redzeppelin.gr/catalog/product_info.php?cPath=26_32&products_id=311&osCsid=bsidfuspb06h28j8iqbm0ak8n1

δεν ξερω ομως αν σε Ideal (πλεονεκτημα) μπορω να βαλω 29 ροδες μελλοντικα

το ρωταω και αυτο και επανερχομαι.

Αν ειμαι offtopic σβηστε το.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.