Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

  • 2 months later...

Mετα απο αρκετα χιλιομετρα με ενα 29er ΜΤΒ.

Αρνητικα:

- Δεν εχουν τα περιφεριακα ποδηλατων αντίστοιχης τιμης, γιατι ειναι γενικα πιο ακριβα απο 26 λογο πιο περιορισμενης παραγωγής.

- Οι ζαντες εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο επιρρεπείς σε στράβωμα (η δικια μου η μπροστα ηδη θελει λιγο ακτινολογο...)

- Δεν ειναι τοσο ευέλικτα σε στενα trails (Αν και αυτο απασχολει λιγους με τεχνικες στριψιματος με την πισω ροδα κτλ οχι εμενα)

- Περιορισμένης διαθεσιμότητας ανταλλακτικά

Θετικα:

- Σε αυτους που ειναι πανω απο 1.80 και θελουν ενα all around ποδηλατο πολης - βουνου "Θα τους κατσει καλυτερα"

- Οντως οι ανωμαλιες στο δρομο ειναι πιο λιγες με 29 αντι 26, και οντως ειναι πιο γρηγορα με μεγαλυτερη αδρανεια

πιο σταθερη και ποιοτικότερη κύλιση

Σημειωση : Eνα ποδηλατο δρομου με ροδα 700c/28" εχει ακριβως την ιδια διαμετρο ζαντας με ενα 29er ΜΤΒ δηλαδη δεν ειναι μικροτερη.

μπορουν να φανουν χρησιμα σε εναν εκτος Αθηνων που μαλλον δεν εχει την δυανατοτητα να δοκιμασει το ποδηλατο

εγω αν και εχω δοκιμασει αρκετα την συγκεκριμενη κατηγορια δεν μπορεσα να την βρω Θεσσαλονικη και το πηρα "γουρουνι στο σακι"....δεν το μετανιωσα, και τωρα το ιδιο θα παιρνα.

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τελικα ποιος φερνει cube στην Πατρα. Τωρα ειμαι μεταξυ Cube Acid, Cube LTD Comb και του Scott Scale 50, πανω κατω ολα στα ιδια λεφτα. Εχεις καποιος αποψη για αυτα? Δυστηχως εκτος του Scott δεν εχω δυνατοτητα να δοκιμασω τα cube, εμφανησιακα το ltd ειναι αυτο που μου αρεσει πιο πολυ. Τελευταιο μου ποδηλατο ηταν ενα παλιο Ideal pro rider πριν καμια 10αρια χρονια:D

Έγινε επεξεργασία από unstoppable
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τελικα ποιος φερνει cube στην Πατρα. Τωρα ειμαι μεταξυ Cube Acid, Cube LTD Comb και του Scott Scale 50, πανω κατω ολα στα ιδια λεφτα. Εχεις καποιος αποψη για αυτα? Δυστηχως εκτος του Scott δεν εχω δυνατοτητα να δοκιμασω τα cube, εμφανησιακα το ltd ειναι αυτο που μου αρεσει πιο πολυ. Τελευταιο μου ποδηλατο ηταν ενα παλιο Ideal pro rider πριν καμια 10αρια χρονια:D

για ποια ιδια λεφτα μιλαμε?

γιατι αν φτανεις το χιλιαρικο δες και κανα Scott Scale 40 του 2009 μηπως το βρεις

εκει γυρω...σε προσφορα...με FOX αναρτησεις, που δεν εχουν σχεση με τις υπολοιπες ειδικα αυτων των cube.

μαλλον τα ποδηλατα τα οποια κοιτας θα τα βαλεις σε χωματινο ανωμαλο και οι FOX ειναι ακριβοτερες και σαφως ανωτερες απο τις Dart3.

Επισης τα Scott ειναι και κανα 2 κιλα ελαφρυτερα απο τα cube, οχι οτι παιζει κανα ιδιαιτερο λογο ..ειδικα στα MTB αλλα λεμε τωρα...

ασε που γενικα αν ενα βαρυτερο ποδηλατο σου ταιριαξει καλυτερα (λόγω θεσης ανατομιας κτλ) απο ενα αλλο ελαφρυτερο, θα σου φαινεται ελαφρυτερο στην ανηφόρα

Εdit:

Το chainreactioncycles.com παντως ειναι οk σαν μαγαζι δεν ειχα (με) ποτε προβληματα....

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Το chainreactioncycles.com παντως ειναι οk σαν μαγαζι δεν ειχα (με) ποτε προβληματα....

+1111 Μεχρι τωρα σε 6-7 παραγγελιες αψογοι. Σε μια που ελειπαν κατι βιδες ειπαν 17 φορες συγνωμη, στειλαν οτι ελειπε με συστημενο express και μου εκαναν δωρο τα μεταφορικα για την επομενη παραγγελια.. επαγγελματιες οχι αστεια

Link to comment
Share on other sites

για ποια ιδια λεφτα μιλαμε?

γιατι αν φτανεις το χιλιαρικο δες και κανα Scott Scale 40 του 2009 μηπως το βρεις

εκει γυρω...σε προσφορα...με FOX αναρτησεις, που δεν εχουν σχεση με τις υπολοιπες ειδικα αυτων των cube.

μαλλον τα ποδηλατα τα οποια κοιτας θα τα βαλεις σε χωματινο ανωμαλο και οι FOX ειναι ακριβοτερες και σαφως ανωτερες απο τις Dart3.

Επισης τα Scott ειναι και κανα 2 κιλα ελαφρυτερα απο τα cube, οχι οτι παιζει κανα ιδιαιτερο λογο ..ειδικα στα MTB αλλα λεμε τωρα...

ασε που γενικα αν ενα βαρυτερο ποδηλατο σου ταιριαξει καλυτερα (λόγω θεσης ανατομιας κτλ) απο ενα αλλο ελαφρυτερο, θα σου φαινεται ελαφρυτερο στην ανηφόρα

Εdit:

Το chainreactioncycles.com παντως ειναι οk σαν μαγαζι δεν ειχα (με) ποτε προβληματα....

Ποιο πολυ σε ασφαλτο θα μπει, απλα με τους δρομους που εχουμε + οτι καποια στιγμη θα θελω να παω σε κανεναν χωματινο δρομο με εχουν οδηγησει σε αυτη την κατηγορια. Στοχος ειναι 1 ωρα ποδηλατο 4-5 φορες την βδομαδα. Τα cube παιζουν στα 750€ & 850€ και ισως με λιγο παζαρι πεσουν κανα 50αρι ακομα, το Scale 50 ειναι σε προσφορα στα 890Ε, το Scale 40 μαλλον ανεβαινει πολυ.

http://www.kassimatisbikes.gr/showprod.php?aa=498

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, αν και λίγο spam, :D το Σάββατο διοργανώνετε ο πρώτος αγώνας πίστας για την φετινή χρονιά.

Η είσοδος είναι ελεύθερη ενώ υπάρχει άνετο δωρεάν parking στο χώρο του ποδηλατοδρομίου. Επίσης, κάθε μικρός θεατής

θα πάρει δώρο ενα σετ ζωγραφικής ενώ στο τέλος της ημέρας θα κληρωθεί ενα ποδήλατο Specialized HardRock Sport Disc.

Οι προκριματικοί αγώνες θα διεξαχθούν στις 10:00 - 14:00 και οι τελικοί στις 16:30 - 20:00.

http://www.youtube.com/watch?v=FbwFpNTZQr8

20474_1367832116013_1237984193_1085230_4131232_n.jpg

Έγινε επεξεργασία από flameboy
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.