Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

κρατήσου.......τέλη αυγούστου ο γραμμάριος θα ρίξει όλα τα ποδήλατα του 11 περίπου 25% κάτω. ;)

Ο Γραμμάριος και το υπόλοιπο 95% των καταστημάτων, online ή μη :hehe: Τον σεπτέμβριο έρχονται τα 2012 μοντέλα και θέλουν να διώξουν το στοκ.

Επίσης το νου σας και στο canyon.com, πέρυσι κατά τη διάρκεια του Tour de France είχε καταπληκτικές προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

κρατήσου.......τέλη αυγούστου ο γραμμάριος θα ρίξει όλα τα ποδήλατα του 11 περίπου 25% κάτω. ;)

το συγκεκριμενο ποδηλατο το πουλαει ενας στο cyclist , ~1300Ε ουτε ενος μηνα ποδηλατο :)

αλλα no money no biking

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να αγοράσω ένα ΜΤΒ και είμαι ανάμεσα στα ALPINA HT-300 | ORIENT BIKES και SpecialBikes - ATALA WAP MAN V-BRAKE 21V . Για να μην κάνω καμιά λακαμία και κλαίω τα λεφτά μου για πείτε μου την γνώμη σας. Το budget είναι 300-350. Επίσης προτείνετε κάτι σε αυτά λεφτά αν μπορείτε. Θα ήθελα να πάρω κάτι με ανάρτηση που να κλειδώνει μπροστά αλλά σε αυτά τα λεφτα δεν υπάρχει τπτ. Κατάρα...

Και κάτι τελευταίο. Τα λάστιχα θα αλλάζουν μια φορά το χρόνο από ΜΤΒ σε ποιο λεπτά για τις βόλτες του χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Μη περιμένεις να κάνεις κάτι πιο άγριο απο backcountry η ελαφρύ xc με αυτά τα ποδήλατα, αλλά όπως και να χει, απο τις 2 σου επιλογές, θα έλεγα το πρώτο. Έχω το Atala εδώ και 2 χρόνια, είναι το βασικό μου ποδήλατο για μεσα στη πόλη, και το υπεραγαπώ, αλλά αν το θέλεις για βουνό, θα πήγαινα στο πρώτο, καθώς έχει παρεμφερή περιφερειακά, αλλά καλύτερη ανάρτηση.

(Με καλύτερη, εννοώ ανθεκτικότερη)

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήγα βόλτα με την κούρσα σήμερα. Πήγα και της άλλαξα λάστιχα, έβαλα τα cst city traveller, σαν αυτά

Cubierta_mtb_26x1.15_CST_Traveller_City_Classic.jpg

αλλά με λίγο διαφορετικό πέλμα. Διάσταση = 700x25c. Σας λένε κάτι σα μάρκα; Επίσης κάπου διαβασα ότι η ζάντες 700c είναι λίγο vintage. 20 ευρώ πλήρωσα, με την εργασία μέσα. Καλά δεν ήταν;

Link to comment
Share on other sites

700c vintage??

φτηνα κινεζοκορεατικα ειναι .. Cheng Shin tyres...κατι τετοιο...

Τις προαλλες που κοιτουσα επεσα σε αυτα ....(τελικα κατεληξα σε michelin...ασχετο)

Για κουρσακια....δεν μπορει...ο djd θα ξερει με τοσα που εχει :p..

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου σε ένα ξένο ποδηλατοφόρουμ, είχαν ένα θέμα με παλιές κούρσες και έλεγαν κάποιοι ότι φοράνε 700c ζάντες, οπότε λανθασμένα έκανα τη σύνδεση.

Μάπα τα λάστιχα, ε; Και μου τα είπε για καλά ο ποδηλατομαγαζάτορας που μου τα έβαλε.

Πες μου όμως ότι με 20 ευρώ εργασία included, για έναν αρχάριο που δεν στρίβει με πολλά, είναι μια χαρά.

Σήμερα θα ζυγίσω την κούρσα μου. Είναι σιδερένια με αλουμινένιο τιμόνι, ελαφριές ζάντες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήγα απροετοίμαστος. Ήξερα ότι ένα λάστιχο κάνει από 20-80 ευρώ. Απλά όταν μου είπε 20 και τα 2 είπα να τα βάλω γιατί αυτά που φόραγα πριν ήταν ξερά, σκισμένα και σίγουρα θα γλίστραγαν. (από πότε το "γλυστρώ" γράφεται με γιώτα "γλιστρώ" και μου το βγάζει λάθος ο διορθωτής όταν το γράφω με ύψιλον; )

"Θα μπορούσε να μου πει βάλε αυτά να κάνεις τη δουλειά σου. Μακρυά από νερά."

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω μπερδευτεί αρκετά. Σήμερα είδα και αυτό Ballistic :: Ποδήλατο TAURUS και μου άρεσε αρκετά. Ποιες είναι οι διαφορές του με αυτό ALPINA HT-300 | ORIENT BIKES ? Πίσω έχει σασμάν SHIMANO ALIVIO το οποίο είναι καλύτερο απο το Shimano Acera του άλλου. Τιμή το Ballistic 350 και το Univega Alpina 310.

Link to comment
Share on other sites

Μάπα τα λάστιχα, ε; Και μου τα είπε για καλά ο ποδηλατομαγαζάτορας που μου τα έβαλε.

Πες μου όμως ότι με 20 ευρώ εργασία included, για έναν αρχάριο που δεν στρίβει με πολλά, είναι μια χαρά.

Προσωπικα το βλεπω οπως το βλεπεις..

Λογικα θα μπορουσες να βρεις καλυτερα* ...σε λιγα περισσοτερα λεφτα (30Ε max) αλλα για τις αναγκες σου και το λαστιχο που αντικαθιστα -αν το δικο σου πλησιαζει εστω και στο ελαχιστο αυτο που εχω:p- ειναι μια χαρα..

*Px ..χωρις να ξερω κατι παραπανω ..

Bike24 - Michelin Dynamic Classic Wired Tire

Bike24 - Continental Ultra Sport Wired Tire

Link to comment
Share on other sites

πως το ζυγισες;

Ανέβηκα στη ζυγαριά. Μετά ανέβηκα με αυτό και έκανα την αφαίρεση. Η ζυγαριά μου έχει διαβαθμίσεις ανά 200 γραμμάρια, άρα το αποτέλεσμα είναι στο περίπου, αλλά δεν είναι και 13 κιλά!

Προσωπικα το βλεπω οπως το βλεπεις..

Λογικα θα μπορουσες να βρεις καλυτερα* ...σε λιγα περισσοτερα λεφτα (30Ε max) αλλα για τις αναγκες σου και το λαστιχο που αντικαθιστα -αν το δικο σου πλησιαζει εστω και στο ελαχιστο αυτο που εχω:p- ειναι μια χαρα..

Αντικατέστησα λάστιχα από το 1995, όπότε και αγοράστηκε η κούρσα. Θα βάλω κάποια στιγμή φωτό από τα άθλια παλιά λάστιχα. Έχω και παπούτσια shimano SPD. Σήμερα έκανα 15 χιλιόμετρα, ήδη πάνε καλύτερα τα πόδια μου, αλλά θέλω επιγόντως σέλα στα μέτρα του πισινού μου. Πονάω...

Link to comment
Share on other sites

*Px ..χωρις να ξερω κατι παραπανω ..

Bike24 - Michelin Dynamic Classic Wired Tire

Bike24 - Continental Ultra Sport Wired Tire

Έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο λάστιχα που προτείνεις. Το michelin είναι τραγικό, κανένα κράτημα και μπόλικα σκασίματα. Τα ultra τα έχω πάνω τώρα, αξίζουν με το παραπάνω τα λεφτά τους.

Link to comment
Share on other sites

Michelin pro3 race

Τα πήρα πέρσι (προσφορά) περίπου 40€ τα 3.

Σκέφτηκα ας κάνω την πλάκα μου και μετά αγοράζω σοβαρό λάστιχο να μου κρατήσει. Έχει κάνει κοντά στα 1500 χιλ και δείχνει καινούριο.

Παρά του ότι αποφεύγω το βρεμένο χειρότερα από τις γάτες έπεσα σε μπόρα και δεν πίστευα το κράτημα τους

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.