Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Σωστος, 9mm qr ειναι η αναρτηση, ειναι τοσο στα 28αρια?

@NTG, :) με εχεις γνωρισει, δεν ειμαι απο αυτους που παω κ δεν παω μια κατηγορια, δεν ειμαι φανατισμενος, ολα καλα ειναι αρκει να ειναι για την χρηση που το θες.

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Σωστος, 9mm qr ειναι η αναρτηση, ειναι τοσο στα 28αρια?

Ναι, τα 9mm qr ξεκίνησαν από τα ποδήλατα δρόμου και ήρθαν στα mountain. Μετά "είδαν" ότι δεν είναι επαρκή για χρήση βουνού και βγάλανε τα 15/20 κλπ ;)

Link to comment
Share on other sites

νταξει ναι ετσι ειναι αλλα μην ακουγεσαι υπερβολικος σε καποιον που δεν ξερει, τα 15/20 ειναι για dh. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και τιποτα να το ανοιξω λιγο...αλλιως θα ππρει να αλλαξω την μποτα.

> κ βασικα αν ειναι καλο το μεταλλο, τα 9mm ειναι για "απειρα" Ν πιεση (μην ξεχνας οτι παιζει και η αναρτηση που σε dh εχει 200mm διαδρομη) , απλως για να ανοιξουν την πιτα στην ποιοτητα και για να αναγκασουν για νεο standard, νεο μαρκετ παρε τα 15αρια..

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

οποτε ειναι κλειδωμενο? οι 28ares εχουν 9αρι qr? τα 700c και 650c που βλεπω ποσες ιντζες ειναι? το λεω αυτο ωστε αν κανουν να μεγαλωσω το ευρος της αγορας (αλλα τωρα που το σκεφτομαι παιζει να μην κανουν με τους δισκους αν κι αυτο ειναι θεμα hub βσκ...χμμ).

Link to comment
Share on other sites

Ο άξονας δεν έχει να κάνει με την διάμετρο ρόδας. Υπάρχουν συνδυασμοί. Συνήθως πιο all mountain set τροχών έρχονται με 15QR, αλλά αν τις κάνεις μόνος σου (τις πλεξεις) κάνεις ότι θέλεις. 28" και 29er έχουν την ίδια διάμετρο, οι 650b είναι 27,5". Επίσης οι δίσκοι πάλι δεν έχουν σχέση με τη διάμετρο αλλά με το hub. Center lock και 6 bolt.

Οσο για το άξονα ειδικά στις μεγάλες ρόδες ή μεγαλου travel έχει μεγάλη διάφορα και δεν χρειάζεται να κάνεις Dh για να το καταλάβεις. Μερικά καλα μονοπάτια και εμπειρια αρκούν.

Και 9QR με 9QR έχει διάφορα όπως είπες ανάλογα με τη ποιότητα της ανάρτησης στο κάτω άκρο.

Δεν θα έβαζα 28" σε σκελετό και πιρουνι φτιαγμένα για 26"

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έβαζα 28" σε σκελετό και πιρουνι φτιαγμένα για 26"

ναι και εγω αντιστοιχης αποψης ειμαι...αλληγεωμετρια τελειως και δη fs.. θα δω δεν ξερω, μπορει να τις δοκιμασω ετσι για την πλακα μου, αλλωστε αυτο δεν ειναι το κινητρο της εξελιξης? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει γύρες ακόμη στα ποδηλατάδικα, αλλά έχω βρει αυτά που φαίνεται να αναφέρονται αρκετά στη χαμηλή κατηγορία τιμής:

KCP Skipper 2012: 28",full shimano,ζαντες διπατες αλουμινενιες,φρενα v-brakes, 5 χρόνια εγγύηση

199€

Orient VITA: ORIENT VITA πόλης, 21 ταχυτήτων, trekking, 28 αρι,full shimano,promax v-brakes,suspension,αλουμινενιους τροχους

185€

Noname από Praktiker: Ποδήλατο Outdoor Trekking Shimano 28", ανδρικό, σε ασημί/λευκή απόχρωση. Με σκελετό αλουμινίου, 21 ταχύτητες, Με διπλή ανάρτηση, Φώτα με δυναμό,Φρενα μπρος/πίσω τύπου V-brakes, Βάρος: 18 Kg, 2 έτη εγγύησης

199€

Γενικά τί να προσέξω/ρωτήσω για αυτή τη κατηγορία τιμής (μέχρι 200€) ;;

Κι ένα αρκετά πληροφοριακό νήμα για φτηνά ποδήλατα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Το κέντρο είναι παράδεισος με ποδήλατο. Πήγα και ήρθα δουλειά χωρίς να με νοιάζει η κίνηση:red:

Βέβαια το sports tracker με δείχνει να κάνω κύκλους στην μέση της Ακαδημίας :hehe:

Μάλλον σας γράφει το φάντασμά μου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το κέντρο είναι παράδεισος με ποδήλατο. Πήγα και ήρθα δουλειά χωρίς να με νοιάζει η κίνηση:red:

Βέβαια το sports tracker με δείχνει να κάνω κύκλους στην μέση της Ακαδημίας :hehe:

Μάλλον σας γράφει το φάντασμά μου :hehe:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=p6AAC1sif9c]vlepw kyklous - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Πες τα [MENTION=4398]Κωστάκης[/MENTION] πες τα γιατί μερικοί μερικοί μου λένε να πετάξω το κινητό μου :p

btw παρατήρησα επίσης ότι είχα πιάσει τα 100km/h για περίπου 3 λεπτα στην ανηφόρα προς Ακρόπολη :hehe:

Τι φυσική κατάσταση έχω η ρουφιάνα? :crazy_pilot:

θα θελες λέει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω δισκοβραχίονα στο ποδήλατο, βρήκα ένα στην τιμή που θέλω αλλά στα specs λέει «Chain Compatibility Supper Narrow HG for 9-speed» το θέμα είναι ότι πίσω έχω 6 γρανάζια, θα έχω πρόβλημα τι λέτε;

ALIVIO BB-ES25 + ALIVIO FC-M430 9SP + αλυσίδα

edit Επίσης θα έχω πρόβλημα με το πάχος τις αλυσίδας;

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

το sports tracker όντως δείχνει ότι να ναι ώρες ώρες. Ο μόνος λόγος που άλλαξα το runtastic είναι οτι δεν είχε auto pause

Το auto pause λειτουργεί μια χαρά σε μένα κι εγώ είμαι με rollers. Όπως καταλαβαίνεις, η ταχύτητά μου παίζει πολύ στο όριο του auto pause, αλλά μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω δισκοβραχίονα στο ποδήλατο, βρήκα ένα στην τιμή που θέλω αλλά στα specs λέει «Chain Compatibility Supper Narrow HG for 9-speed» το θέμα είναι ότι πίσω έχω 6 γρανάζια, θα έχω πρόβλημα τι λέτε;

ALIVIO BB-ES25 + ALIVIO FC-M430 9SP + αλυσίδα

edit Επίσης θα έχω πρόβλημα με το πάχος τις αλυσίδας;

Θα έχεις... Η 6/7αρα αλυσίδα θα σου φάει τον νέο δισκοβραχίονα καθώς θα φθείρεται υπέρμετρα και η ίδια! Όταν θα φθαρεί αρκετά θα σου χαλάσει την κασέτα καθώς και τα ροδάκια από τον εκτροχιαστή

Link to comment
Share on other sites

Πες τα [MENTION=4398]Κωστάκης[/MENTION] πες τα γιατί μερικοί μερικοί μου λένε να πετάξω το κινητό μου :p

btw παρατήρησα επίσης ότι είχα πιάσει τα 100km/h για περίπου 3 λεπτα στην ανηφόρα προς Ακρόπολη :hehe:

Τι φυσική κατάσταση έχω η ρουφιάνα? :crazy_pilot:

θα θελες λέει :hehe:

καμμια φορα τρωει σκαλωμα και διχνει ενα στιγμιαιο πεακ των 90 η των 100 χιλιομετρων αλλα στιγμιαιο.οχι για 3 λεπτα.ποτε δε μου το εχει κανει αυτο .ισως ειναι βαρυ για το κινητο σου.τι να σου πω.σε νοκια και huawei που εχω λειτουργει μια χαρα.τωρα μια στο τοσο αν το κανει δε το θεωρω προβλημα γτ μπορει να οφειλεται καιωσε στιγμιαιο χασιμο του gps

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.