Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Αυτός είμαι εγώ το Σάββατο

screenshot-2013-06-01-17-33-56-8552.png

Καλή μέρα αλλά αργό σχετικά pace γαμώ το κεντρικό Λονδίνο μέχρι να βγω έξω.

Την Κυριακή πάω Brighton οπότε θα παίξει 110χμ.

On a side note, εχτές είχα τον πρώτο στούκο, που ευτυχώς το γλίτωσα το πολύ.

Κλασσικά έχω κόψει σε στενό και οδηγός ******* κόβει αριστερά χωρίς φλας χωρίς τίποτα, φρένα και καρφί με δεξί κωλομέρι + ώμο πάνω στην πόρτα του συνοδηγού (hint, εδώ τιμόνι = δεξιά). Ποδήλατο μια χαρά, εγώ μια χαρά απλά λίγο χ3σμένος, και η κραυγή της συνοδηγού που έφαγε ένα πρόβατο όλα τα λεφτά.

Φυσικά ο τύπος στα @@ του, σταμάτησε να δει πως δεν παίρνω πινακίδες για 10 δεύτερα και μετά γειά σας, κύριος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..το κακο με τα φιδια εχει παραγινει ε;;!!

Χθες και ενω παλευα με τον κωλοαερα, τσααααααακ βλεπω στα 10 μετρα στην ακρη της ασφαλτου κατι...λεω μπα...ξυλο θα ειναι.

Πλησιαζω και φυσικα ηταν φιδι. Φρεναρω στα 3-4 μετρα, και περιμενω την επομενη κινηση του..

Και τι κανει το πουστικο;; Αντι να χωθει στα χορτα, συνεχισε στην ασφαλτο. Φτανει στη μεση του δρομου και σταματα!

Μετα απο μισο λεπτο περιπου αποφασιζει να παει απο εκει που ηρθε...

Ετσι, συνεχισα και εγω τη βολτα μου...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβδομη ΑΠΟΠΕΙΡΑ σήμερα να μου κλέψουν το ποδήλατο μέσα σε 2 χρόνια.

(Μου γ***σε τη πίσω ρόδα βέβαια ο τύπος, θέλει όλη άλαγμα, δεν έχω αποφασίσει αν είναι καλό ή κακό κάρμα ακόμα...)

Link to comment
Share on other sites

On-One Lurcher Carbon Hardtail 29er Frame

Εάν ψήνεται κάποιος είναι τέλεια τιμή για ανθρακόνημα

Με καραψήνει...λες?

μπορει να αλλαζα του 29 το frame με μια πιο χαλαρη ΑΜ γεωμετρια να πω την αληθεια και οχι με του Lurcher.

Aλλα εχει πολυ καλη τιμή πλεον.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Μετά το προχθεσινό σκάσιμο του μπροστινού και ακαριαίου ξεφουσκώματος, σήμερα άλλαξα σαμπρέλα.

Για δείτε αυτό το σκίσιμο και πείτε μου γνώμες αν είναι ασφαλές για οδήγηση στο χώμα. Ενδέχεται να ανοίξει κι άλλο και να φάω τα μούτρα μου?

Λυπάμαι να αλλάξω το λάστιχο....γύρω στα 150km. έχει κάνει μόνο.

1009767y.jpg

1009768.jpg

1009778q.jpg

Link to comment
Share on other sites

πως; που το αφησες;

Πανεπιστήμια Θεσσαλονίκης, μέρα μεσημέρι. Πάντα με το ποδήλατο παω στα μαθήματα, και 4 απο τις 7 φορές έτσι έχει γίνει η δουλειά.

Το "αστείο" είναι πως το αφήνω πάντα σε ενα μέρος που έχει ΣΥΝΕΧΕΙΑ κοσμο -είσοδο μπροστά απο Π.Φιλοσοφική για όσους ξέρουν-, και εχθες αυτός που πήγε να μου το κλέψει, το δοκίμασε με βαριοπούλα. Κάποιος κουβαλούσε βαριοπούλα μαζί του δηλαδή, την έβγαλε μπροστά σε κόσμο, άρχισε να χτυπάει μια κλειδαρια ποδηλάτου, και το ποδήλατο το ίδιο, με την βαριοπούλα, κόσμος περνούσε, και κανεις δεν είπε/έκανε τίποτα.

Εν τέλει, 3 συμπεράσματα:

1) Το ΚΑΛΟ πέταλο -το δικό μου είναι σπαστό μάλιστα- σώζει. 7 απόπειρες με ότι μπορει να φανταστεί κανεις, και το μονο που έχει φθαρεί είναι το προστατευτικό πλαστικό.

2) Ο κόσμος ΣΤΑ @@ ΤΟΥ. Είτε δε νοιάζονται, είτε τρέμουν όλοι απ' το φόβο, γενικά όσον αφορά θέματα ασφαλείας, μην τον υπολογίζετε καν ως ανασταλτικό παράγοντα

3) Ακριβό ποδήλατο για καθημερινή μετακίνηση μεσα στη πόλη, περισσότερο άγχος θα προκαλέσει, παρά οτιδήποτε άλλο. Το δικό μου είναι ενα γρατσουνισμένο αξιοπρεπές ποδήλατο των €300, και παρ' όλα αυτά, αποτελεί στόχο. Μην επενδύετε στο ποδήλατο που χρησιμοποιείτε καθημερινά, ειδικά σε περιφερειακά που μπορούν να αφαιρεθούν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Πανεπιστήμια Θεσσαλονίκης, μέρα μεσημέρι. Πάντα με το ποδήλατο παω στα μαθήματα, και 4 απο τις 7 φορές έτσι έχει γίνει η δουλειά.

Το "αστείο" είναι πως το αφήνω πάντα σε ενα μέρος που έχει ΣΥΝΕΧΕΙΑ κοσμο -είσοδο μπροστά απο Π.Φιλοσοφική για όσους ξέρουν-, και εχθες αυτός που πήγε να μου το κλέψει, το δοκίμασε με βαριοπούλα. Κάποιος κουβαλούσε βαριοπούλα μαζί του δηλαδή, την έβγαλε μπροστά σε κόσμο, άρχισε να χτυπάει μια κλειδαρια ποδηλάτου, και το ποδήλατο το ίδιο, με την βαριοπούλα, κόσμος περνούσε, και κανεις δεν είπε/έκανε τίποτα.

Εν τέλει, 3 συμπεράσματα:

1) Το ΚΑΛΟ πέταλο -το δικό μου είναι σπαστό μάλιστα- σώζει. 7 απόπειρες με ότι μπορει να φανταστεί κανεις, και το μονο που έχει φθαρεί είναι το προστατευτικό πλαστικό.

2) Ο κόσμος ΣΤΑ @@ ΤΟΥ. Είτε δε νοιάζονται, είτε τρέμουν όλοι απ' το φόβο, γενικά όσον αφορά θέματα ασφαλείας, μην τον υπολογίζετε καν ως ανασταλτικό παράγοντα

3) Ακριβό ποδήλατο για καθημερινή μετακίνηση μεσα στη πόλη, περισσότερο άγχος θα προκαλέσει, παρά οτιδήποτε άλλο. Το δικό μου είναι ενα γρατσουνισμένο αξιοπρεπές ποδήλατο των €300, και παρ' όλα αυτά, αποτελεί στόχο. Μην επενδύετε στο ποδήλατο που χρησιμοποιείτε καθημερινά, ειδικά σε περιφερειακά που μπορούν να αφαιρεθούν εύκολα.

ΠΟΟΟΟΟ ΕΛΕΟΣ

κάτι τέτοια σκέφτομαι και εγώ και στις μετακινήσεις για το gym πάω με τα πόδια

αν είναι δυνατών

εγώ θα ήθελα να πετύχω να μου το κάνει κάποιος αυτό (στο παλιό ποδήλατο μην πάθουμε και καμιά ζημιά:p)

πεεεε ρε τι έχει να γίνει:happy::happy::happy:

btw πρέπει να κάνουμε πατέντα να βάλουμε immobilizer μου φαίνεται στη μεσαία τριβή τι λέτε?:rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Μετά το προχθεσινό σκάσιμο του μπροστινού και ακαριαίου ξεφουσκώματος, σήμερα άλλαξα σαμπρέλα.

Για δείτε αυτό το σκίσιμο και πείτε μου γνώμες αν είναι ασφαλές για οδήγηση στο χώμα. Ενδέχεται να ανοίξει κι άλλο και να φάω τα μούτρα μου?

Λυπάμαι να αλλάξω το λάστιχο....γύρω στα 150km. έχει κάνει μόνο.

1009767y.jpg

1009768.jpg

1009778q.jpg

Στα @@ σου! Στην χειρότερη για ψυχολογικούς λόγους και για να μην ξαναχωθεί τπτ εκεί μέσα βάλε ένα μπάλωμα στο εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το προχθεσινό σκάσιμο του μπροστινού και ακαριαίου ξεφουσκώματος, σήμερα άλλαξα σαμπρέλα.

Για δείτε αυτό το σκίσιμο και πείτε μου γνώμες αν είναι ασφαλές για οδήγηση στο χώμα. Ενδέχεται να ανοίξει κι άλλο και να φάω τα μούτρα μου?

Λυπάμαι να αλλάξω το λάστιχο....γύρω στα 150km. έχει κάνει μόνο.

Κόλλα για δέρμα για να κλείσεις την τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη-Κατερίνη με ποδήλατο ενάντια στην "κλοπή" των διοδίων

Σε μια πρωτότυπη διαμαρτυρία εναντίον της κατάστασης που επικρατεί με τα διόδια για όσους θέλουν να μετακινηθούν από Θεσσαλονίκη στην Πιερία, θα προχωρήσει ο χρήστης του Twitter και μπλόγκερ I.Skordoputsoglou
Link to comment
Share on other sites

Περί κλεψιμάτων και αντικλεπτικών.

[MENTION=3865]geogeoland[/MENTION] Δώσε πληροφορίες για το πέταλο.

Από άγχος στην Αθήνα με το ποδήλατο δεν λες τίποτα.. Ευτυχώς, τα σημεία όπου πήγαινα "καθημερινά" είχαν και μέρος μέσα στο κτήριο να το βάλω.

Το κλείδωνα με μια μεγάλη αλυσίδα μηχανής, η οποία στην πραγματικότητα, μάλλον είναι ένα συρματόσχοινο στο εσωτερικό με ένα χοντρό πλαστικό περίβλημα, ίσα ίσα να αποθαρύνει τους επίδοξους κλέφτες..

Πάντως αυτό που κάνεις (300 ευρώ ποδήλατο για μετακινήσεις) είναι και το πιο σωστό..

Άμστερνταμ, η φιλοσοφία πάνω κάτω είναι, "Πλήρωσε το πολύ 80 ευρώ για ποδήλατο, και αν στο κλέψουν ή χαλάσει κάτι σημαντικό, παίρνεις άλλο..." Πολλοί αγοράζουν και από κλέφτες με 25 ευρώ..

Πουλάνε κάτι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ no-name αλυσίδες, που μάλλον παραβιάζοντε για την πλάκα και μετά κλαίγοντε.. Πολλοί από την άλλη δεν τα κλειδώνουν σε σταθερό μέρος, απλά μπλοκάρουν την πίσω, ή και τις 2 ρόδες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το γομάρι που έχω. Μόλις το κοπάνησα λίγο με το σφυρί για να έρθουν στα ίσα του τα πλαστικά, που είχαν στραβώσει και δεν έκλεινε σωστά, και είναι πάλι σα ""καινούργιο"". :p

Επίσης, προς άλλους ανήσυχους ποδηλάτες

1) Κλειδώνετε πάντα το ποδήλατο σε κάποιο ΣΤΑΘΕΡΟ σημείο. Όχι κάγκελα/κολώνες που κουνιούνται κλπ.

2) Αν κλειδώσετε σε κολώνα, ελέγξτε οτι έχει επαρκές ύψος, ή κάποιο εμπόδιο πάνω της, ώστε να μη μπορεί κανεις να σηκώσει απλά το ποδήλατο για να το πάρει.

3) Πάντα κλειδώνετε ρόδα & σκελετό μαζί με το σταθερό σημείο, και φροντίστε το υλικό πάνω στο οποίο κλειδώνετε να είναι αρκετά γερό. Όχι μικρά δεντράκια, όχι καγκελάκια μπαλκονιού.

Γενικώς κάντε ότι μπορείτε ώστε το κομμάτι που πρέπει κανεις να παραβιάσει, να είναι η κλειδαριά, που είναι σχεδιασμένη να αντέχει σε κάτι τέτοιο. Έχω δει αρκετά κλεμένα ποδήλατα με την ακριβή τους κλειδαριά να κρέμεται ανέπαφη στο σκελετό τους, επειδή ο ιδιοκτήτης τους τα ασφάλισε πάνω σε κάτι πολύ πιο εύκολα παραβιάσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.