Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

σχετικά με αυτό που έλεγε ο AN7 λίγα ποστ πιο πάνω για τις σφήνες από τους 2τροχους.

είμαι σήμερα γέφυρα Νέας Χαλκηδόνας στο ύψος του Σκλαβενίτη. Εγώ αριστερή λωρίδα με καμιά 50αριά χιλιόμετρα.....λίγο πίσω και δεξιά μου ένας ταξιτζής με την ίδια ταχύτητα. Στην άκρη του ματιού πιάνω έναν τύπο με μια Kawasaki ZZR πορτοκαλοκόκκινη, στα 30μέτρα πίσω να κάνει σφήνες...με το κράνος αντί στο κεφάλι του, να κρέμεται στην αριστερή μεριά του τιμονιού......Λέω νταξ...έτσι όπως ήμουν με τον άλλον λίγο πίσω μου θα γίνει η μλκία......και αρχίζω και κλείνω λίγο προς τα δεξιά για να μην περάσει ανάμεσα μας καθώς έχει αρκετές λακούβες από φρεάτια και δεν θέλει πολύ να ξεφύγει το τιμόνι .

με το που κόβω δεξιά (πάντα αργά και σταθερά-δεν κάνω ποτέ απότομες τιμονιές) και κλείνω το κενό με τον ταρίφα κόρνες κακό στραβοτιμονιές........με σταματάει στο φανάρι 20 μέτρα παρακάτω και μου λέει......είσαι *******?...τόσο χώρο αριστερά σου και πας να με κλείσεις.

απάντηση

δεν κατάλαβα ρε φιλαράκι......δε φοράς κράνος και το έχεις στο πλάι που μπορεί άνετα να φάει καθρέφτη.......κάνεις επικίνδυνες σφήνες γιατί δε παίζει διήθηση ανάμεσα από κινούμενα αυτοκίνητα και μου τη λες και από πάνω

απαντά....

και τι είσαι εσύ αστυνομικός?.......

όχι του λέω.

είμαι εγώ όμως μου λέει και πάμε παρακάτω στη γωνία να σου ρίξω κλήση.

Έλα του λέω πάμε....δείξε μου την υπηρεσιακή σου ταυτότητα να σε καταγγείλω στο σώμα σου........

ως εκεί ήταν η μαγκιά του. τσιμουδιά και έστριψε για αλλού.

με λίγα λόγια όπως και ο Άκης έτσι και γω τα χω πάρει τελευταία....2 φορές μου χτυπήσανε καθρέφτη ευτυχώς ελαφρα......άντε να τους προλάβεις μετά:rant:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα π με τρακαρε με μια varadero στην αθηνων-λαμιας κ μου εφαγε ολο το φτερο κ την κοπανησε? εννωειται οτι πινακιδες δεν τον μλκα...αμα τον πετυχω ξανα θα τον περασω απο πανω...μα την παναγια ...

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό και ίσως έχεις δίκιο και δεν το πιάνω εγώ,αλλά δηλαδή αν αρχίσω να λέω "ΚΟΟΟΟΣΜΜΕΕΕΕ ΚΟΣΜΕΕΕ θα πάρω το πεζό το 406!!! Η ΤΟ ΤΟ FIAAAT COUPEEE!!! ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ" αντί να λέω ότι θα πάρω αμερικάνικο sedan,θα είμαστε εντάξει;

Για κάποιον λόγο μου έχει δωθεί μια εντύπωση εδώ και λίγη ώρα,ότι αν εξαφάνιζα την λέξη "αμερικάνικο" απ'το λεξικό μου,και έλεγα "Fiat" το ίδιο αμάξι που λέω αμερικάνικο,με το ίδιο μέγεθος,δεν θα έλεγε κανείς τίποτα.:look:

Όσο για το μέγεθος,δεν λέω ότι δεν χωράει και δεν σας πιστεύω ότι είναι μεγάλα αφού ο ίδιος το λέω.

Σας πληροφορώ επίσης ότι εγώ κέντρο δουλειά δεν έχω ποτέ οπότε μην λες,και εδώ από κάτω έχει θέσεις στο garage να βάλεις ένα κοπάδι hearses.

Αλήμονο δηλαδή μην αφήνω αμάξι στον δρόμο με τα χτυκιά που κυκλοφορούν.Ρε και opel kadett (το οποίο δεν κρύβω ότι μου αρέσει ένα απείραχτο του 75' σε μαύρο) να είναι στο garage αφού υπάρχει.

Υ.Γ 17 πάω σε λίγο περισσότερο από μισό χρόνο,δεν είμαι δεκαπέντε,και δεν χρειάζεται να τρώμε το κεφάλι μας τώρα,γιατί σε πάνω/κάτω σε 1.5 χρόνο θα μάθουμε τι θα γίνει με το αυτοκίνητο,αλλά ΑΝ συνεχίζω όμως να θέλω αμερικάνικο,πρέπει να παιχτεί γερό στοίχημα από τώρα για να είμαι χαρούμενος που ή εσείς θα χάσετε,ή εγώ θα είμαι απογοητεύμενος που θα είχατε δίκιο.

μα δεν έχει να κάνει με το ότι το αυτοκίνητο που θες να πάρεις είναι αμερικάνικο.

Έχει να κάνει με τους συμβιβασμούς που θα πρέπει να κάνεις με αυτό το αυτοκίνητο για κύριο μεσο μεταφοράς σου.

Σαν 2ο 3ο 4ο αυτοκίνητο είναι τέλειο.Αλλά σαν κύριο αμάξι ακόμα και αν το πάρεις,θα δώσεις λεφτά για να το φτιάξεις και μετά θα ψάχνεις κάπου να βρείς να το δώσεις.

Τώρα αν με το κέντρο δεν έχεις καμιά σχέση,για να σου πει το γκομενάκι

-"Αγάπη μου θέλω να πάμε σε αυτό το μαγαζί στο κέντρο,Θέλω πάρα πολύ να πάω,όλες οι φίλες μου μου λένε ότι είναι zuperr"

"Θα πάμε με το μετρό"

-"Γιατί αγάπη μου?Δεν έχει λεφτά για βενζίνη για τον 454(εκτός αν πας για τον 504/572) σου?

"Όχι μωρό μου,απλά δεν χωράει το αμάξι στους δρόμους και ακομα αν χωρέσει δεν έχω να το παρκάρω κάπου"

ή να σου πώ να πάτε κάπου επίσημα το καλοκαίρι,να έχει φτιάξει μαλί,να ανεβάζει τζάμια και να σου λέει άναψε aircondition.Τι κάνεις εκεί? Αρχίζεις να την φυσας κάνοντας το aircondition χωρίς μεγάλη ένταση γιατί πάλι χαλάει το μαλί.

Και απλά είναι ένα παράδειγμα που θα σκεφτόταν και ο φιλτατος φραγμας απο πάνω :p

Το ποιντ είναι ότι εσύ θα συμβιβαστείς με όλα αυτά?Και αν ναι,θα συμβιβαστούν και οι άλλοι δίπλα σου?

@φραγμα wellcomen to the club

Εμενα π με τρακαρε με μια varadero στην αθηνων-λαμιας κ μου εφαγε ολο το φτερο κ την κοπανησε? εννωειται οτι πινακιδες δεν τον μλκα...αμα τον πετυχω ξανα θα τον περασω απο πανω...μα την παναγια ...

Πότε έγινε αυτό?

Γιατί και εμένα στην αθηνών-λαμίας με πέτυχε μια Varadero ή transalp(δεν μπόρεσα να την δω καλά)

Έγινε επεξεργασία από AN7 OverClocker
Link to comment
Share on other sites

mech,γιατί τι έχει πια αυτό το impala; συγκρίνεις ο ίδιος ένα normal αμάξι,με ένα muscle που είναι απ'την φύση του "περίεργο".

post-8191-1416074122,7717_thumb.jpg

Εκτός αν εννοείς τα παλιά.

Μα ρε Γιάννη το ''αμερικάνικο'' καθορίζει κάποια χαρακτηριστικά. Δε νομίζω να πιστεύεις ότι ο αντιαμερικανισμός φτάνει μέχρι και την αυτοκίνηση.

Νομίζεις ότι είναι τυχαίο που εδω στο forum (μα και στον ευρύτερο κοινωνικό μας κύκλο) υπάρχουν ιταλόφιλοι, γερμανόφιλοι, japan lovers ακόμα και γαλλάκια, ενω πιο εύκολα βρίσκεις δεινόσαυρο παρά κάποιον που γουστάρει τα αμερικάνικα ;

Και μιλάμε για παιδιά που κατέχουν. Δε μιλάμε για τη trendy γκομενίτσα που τα κριτήρια της εξαντλούνται στις ''τσαχπινιές'' της καμπίνας

Και το AMC Pacer αμερικάνικο είναι,αλλά καμιά σχέση με το αμερικάνικο που έρχεται στο μυαλό του καθένα αυτομάτως με το που ακούει την λέξη.:p

Πάντως ούτε εδώ βρίσκεις κάποιον που να γουστάρει τα αμερικάνικα,ούτε έξω στον πραγματικό κόσμο,αλλά είναι λογικό όλο και κάποιος να τα έχει πρώτα σε προτίμηση,και τυχαίνει να είμαι εγώ.:p

Τα βλέπεις πολύ ρομαντικά ρε 'συ. Αντιλαμβάνεσαι πόση μεγάλη σημασία παίζουν 30 χρόνια στην τεχνολογική εξέλιξη ;

Απλά δε θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά για την οποία το αγοράζεις.

Να υποθέσω ότι θα ανοίξεις το κλασσικό ''Αγορά καινούριου αυτοκινήτου'' thread όταν θα έρθει η στιγμή. ε ;:D

Στα αμάξια ειδικά αυτά τα 30 χρόνια ήταν η αλλαγή της νύχτας με της ημέρας σε ασφάλεια ειδικά γιατί στην εμφάνιση έχουν χειροτερέψει.:no:

Όμως αν φύγουμε απ'την αντίκα,εδώ και με το μικρομεσαίο sedan σαν το crown victoria,πάλι κράξιμο τρώω,επειδή βγαίνει μισό προφυλακτήρα πιο μπροστά απ'το audi s8,το οποίο βαριέσαι να το βλέπεις έξω,και κατά τα άλλα εγώ με το crown θα κάνω μποτιλιάρισμα στην πόλη.:hehe:

Πάντως θα το αποφύγω το topic περί νέου αμαξιού,γιατί δεν θέλω να φανταστώ τι έχει να γίνει.:sarcastic:

@AN7 lol έλεος με τα παραδείγματα.:rofl:

Όσο για το 2ο,3ο,4ο αμάξι που λες,δεν υπάρχει περίπτωση να μην με βρεις σύμφωνο,αλλά ακόμα και να έχω ένα τέτοιο στο garage με πινακίδες ΦΙΛΠΑ και να μην κυκλοφορεί,και να κάνω την δουλειά μου με άλλο,μου αρκεί.

Και για να αλλάξουμε θέμα γιατί το κουράσαμε και συνέχεια το ίδιο λέμε:

Μια απορία,τους σπασμένους καθρέπτες από τέτοιο θέμα,τους καλύπτει η ασφάλεια;

Link to comment
Share on other sites

γιατι βαζεις το γαλλονι το αγγλικο ενω η καταναλωση στο site εχει το αμερικανικο. αμα βαλεις το αμερικανικο γαλλονι θα σου βγαλει 29 και κατι.

χμ

που το λεει αυτο?

παντως το 39 το ειχα δει σε περιοδικο τυπου autotriti ,δε μου φαινεται απιθανο...

στο δικο μου λεει ο κατασκευαστης μικτη εχει 7 και συνηθως παει πανω απο 10

Link to comment
Share on other sites

εχει imperial και us gallon η σελιδα που εκανες τη μετατροπη. αμα βαλεις ολες τις τιμες απ το αλλο site με την καταναλωση θα δεις οτι ολες ταιριαζουν.anyway μπορουμε απλα να το τελειωσουμε λεγοντας οτι απλα πινει πολυ η λαμπο...

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά συμφωνώ μαζί σου,γιατί θυμίζω κάποιον ξεροκέφαλο με υπερβολικό fanboyσμο,αλλά όπως είπα γούστα είναι αυτά,και εγώ ξέρω φίλους μου που ο ένας ορκίζεται να τον βάλουν κάτω απ'την γη αν δεν πάρει supra και ο άλλος λέει η skyline ή θάνατος,.Ίδια τρέλα και αυτή με διαφορετικά αμάξια.:p

Εξ'ισου επικινδυνοι :p

...Επίσης και να οδηγώ ξέρω,και να στρίβω ξέρω,και suv (kia sportage) πάω άνετα.Βέβαια σε δρόμο δεν έχω βγει ακόμα και χωρίς δίπλωμα...

See the fail?

Σορρυ, παρακατω δεν καταφερα να διαβασω, καπου χαθηκα :p

Αποψη μου, αφου εχεις που εχεις την πετρια, αφιερωσε το 1/10 της ωρας που αφιερωνεις σε σειρες και το ποιος kewl πρωταγωνιστης οδηγησε ποιο oldie muscle car σε πιο πρακτικα πραγμτα που αφορουν την οδηγηση. Ειναι τουλαχιστον αστειο στα 16οσο σου, χωρις διπλωμα και αυτοκινητο και με διψηφιο, αντε τριψηφιο αριθμο διανυθεντων χιλιομετρων να λες οτι ξερεις να στριβεις. Οσο για το fiat coupe, εγω προσωπικα θα σε εκραζα ακομα περισσοτερο, γιατι ειναι τρελο εργαλειο που προφανως θα πηγαινε σε λαθος χερια. Ασε που θα ηταν και πιο ευκολο να σκοτωθεις :p

Μιας και πιάσατε τα παλιά, να ένα που θα 'θελα όσο τίποτα άλλο.. :inlove::inlove::inlove::inlove:

Respekt.

Αν πω GT Junior Veloce, θα με πειτε εγκαθετο, ε? :shifty:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πότε έγινε αυτό?

Γιατί και εμένα στην αθηνών-λαμίας με πέτυχε μια Varadero ή transalp(δεν μπόρεσα να την δω καλά)

Εγινε περιπου πριν 2 μηνες μετα την δυρραχιου, ημουν αριστερη λοριδα σταματημενος στην κινηση.

περνουσε ο μπασταρδος αναμεσα απο τα σταματημενα, λιγο πισω μου τον εκλεισε ενα αμαξι π αλλαζε λοριδα κ εσκασε πανω μου (ξυπνησα αμεσως :hehe:) δεν επεσε ομως :crazy:

Κατεβαινω (λεω μεσα μ τα ποδια του θα εχουν γινει σαλτσα) εσκασε ομως με την προστατευτικη του μπαρα, κατεβαινει απο την μηχανη την κοιτουσε του λεω καλα εισαι ? καλα ειμαι μου λεει.

Παω να δω κ γω το αμαξι κ τι να δω :flag: Ολο το πισω φτερο μεσα κυριολεκτικα, πορτα μεχρι μπροστα γ@μηνενη εντελως μου ξηλωσε τον καθρεφτη...

Του λεω φιλος με εσκισες ... κοιταω την varadero (μια μαυρη με 2 τελικα yoshimura φαινοταν ολοκαινουργια) δεν ειχε πινακιδες... και εκει π ανοιγω την πορτα να βουτηξω το κινητο να παρω τροχεια εξαφανιζεται το μ@@νι .... :bye:

Απο τοτε καθε μερα κοιταω για varadero με 2 τελικα yoshimura αλλα δεν τον εχω πετυχει ακομα... που θα παει ομως μικρος ειναι ο κοσμος :devil:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είπα παραπάνω "Redneck" και ανέφερα για τρέλες... Από εδώ ο David Rock:

Redneck + farm + αμάξια = http://www.youtube.com/user/Davidsfarm

Τα χω πάρει σβάρνα εδώ και καιρό τα video που ανεβάζει,και σπάω πλάκα με αυτά που κάνουνε στην φάρμα οι τρελάρες,δεν έχουν αφήσει αμάξι για αμάξι.

Και μιας και βρήκα χρόνο τώρα,ας απαντήσω:p:

Αποψη μου, αφου εχεις που εχεις την πετρια, αφιερωσε το 1/10 της ωρας που αφιερωνεις σε σειρες και το ποιος kewl πρωταγωνιστης οδηγησε ποιο oldie muscle car σε πιο πρακτικα πραγμτα που αφορουν την οδηγηση. Ειναι τουλαχιστον αστειο στα 16οσο σου, χωρις διπλωμα και αυτοκινητο και με διψηφιο, αντε τριψηφιο αριθμο διανυθεντων χιλιομετρων να λες οτι ξερεις να στριβεις. Οσο για το fiat coupe, εγω προσωπικα θα σε εκραζα ακομα περισσοτερο, γιατι ειναι τρελο εργαλειο που προφανως θα πηγαινε σε λαθος χερια. Ασε που θα ηταν και πιο ευκολο να σκοτωθεις :p
Εντάξει το παραπάνω post μου είχε μια τρελή δόση υπερβολής και το αναγνωρίζω αργά,αλλά σε ανοιχτό χώρο (οικόπεδο) στο κοπανάκι που το είχα "πάει",μπορούσες να πεις ότι τους κύκλους γύρο γύρο καλά τους έκανα,δηλάδή καλά έστριβα στον συγκεκριμένο χώρο (στροφή με,20 μέτρα η μια δε),αλλά εδώ εντός πόλης με ταχύτητα να στρίψω χωρίς να πάρω σβάρνα 5-6 αμάξια,δεν παίζει.Δεν έχει σημασία όμως,αφού όταν θα πάω για δίπλωμα,μαθήματα με δάσκαλο σε αμάξι θα κάνω έτσι; Ε από εκεί πέρα έρχεται η εμπειρία με τον χρόνο.Επίσημα κανείς δεν ξέρει να στρίβει πριν πάρει μαθήματα.

Υ.Γ Coupe είπα; Bravo εννοούσα.:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, αν μετρας τις φορες και τις στιγμες που περνας η που στριβεις χωρις να παρεις σβαρνα καποια αμαξια , παει το χεις χασει το παιχνιδι.

Κανεις δε λεει ξερει να οδηγαει.Οποιος το λεει , την παταει.Καθε φορα ανακαλυπτεις κατι νεο.Οποτε ποτε μην εισαι σιγουρος για τον εαυτο σου.Και ποσο μαλλον σε μια τετοια ηλικια που εχεις μηδαμινη εμπειρια πανω στο τιμονι..Οι "μαγκιες" και οι "στραβοτιμονιες" και τα "drifts" δεν σημαινει οτι ξερουν να οδηγεις..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς μου φαίνεται να διακρίνεις κάτι μεταξύ σοβαρού και αστείου,γιατί μπορεί αντί για αμάξια,να έλεγα πεζούς,και να το έπαιρνες στα σοβαρά.;)

Για τον εαυτό μου μιας και αναφέρθηκες,σε πληροφορώ ότι είμαι σίγουρος στα πάντα,και ξέρω ότι μπορώ να κάνω τα πάντα,χωρίς να λέω ότι τα ξέρω όλα από την κούνια,και είπα ότι το πάω,δεν είπα ότι ξέρω να οδηγώ,αντιθέτως αναγνώρησα στο προηγούμενο post,ότι το πιο προηγούμενο είχε μια δόση υπερβολής,αλλά πέρα από αυτό,ξέρω ότι όταν πάω να κάνω τα μαθήματα με τον δάσκαλο,θα πάρω το δίπλωμα,και μετά από κάποια χρόνια,εγώ θα τους μαθαίνω να οδηγούν,γιατί θα έχω γίνει οδηγάρας.

Και αυτό δεν το λέω για να δείξω ότι είμαι κάποιος,ούτε γιατί έχω ανέβει σε καλάμι (αν και έτσι μοιάζει στον άλλον),αυτό το λέω επειδή ξέρω πριν από αυτό,κάτι άλλο και πολύ καλά:Ότι όποιος δεν έχει αυτοπεποίθηση και δεν υποστηρίζει τον εαυτό του στα πάντα,και νομίζει ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα και ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι από αυτόν,αυτός το έχει χάσει το παιχνίδι,πριν καν το παίξει.

Επίσης ούτε μίλησα ούτε έκανα μαγκιές,στραβοτιμονιές,και drifts.

Αυτά τα κάνουν τα κ*λοπαιδα με τα πειραγμένα αμάξια και όχι μόνο,που νομίζουν ότι η πόλη είναι Need For Speed,και παίρνουν τις στροφές στα στενά,σχεδόν driftάροντας.

Γιατί αν κάποιος είναι επικίνδυνος,εγώ με ότι αμάξι και να έχω,βεβαίως και θα είμαι επικίνδυνος ως νέος οδηγός και άπειρος,αλλά όσο επικίνδυνοι είναι ο 19χρονος,ο 20χρονος,ακόμα και ο 25χρονος,που το χει πάρει για rally στα στενά,εγώ δεν είμαι.

Απολύτος φιλικά,αλλά και ξεκάθαρα.:)

Έγινε επεξεργασία από johnsonb
Link to comment
Share on other sites

ενταξει....μπροστα σου ειναι η ζωη.Απο μια αποψη σε δικαιολογω:hehe:

και οσο για τις "μαγκιες" δεν αναφερομουν για τα κ*λοπαιδα που λες και μεσα στα στενακια.αλλα ως προς τον χειρισμο του αμαξιου στο να κανεις τετοια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@johnsonb Εχω να σου πω κατι..που ειμαι πιο κοντα στην ηλικία σου..(18) Οταν ειμουν 15 ελεγα οτι θελω Evo δαγκωτο..μετα ηθελα Silvia(και ακομα το θελω) οσο πλησιαζει ο καιρος για να βγαλω διπλωμα ελεγα να βρω κανενα μτχ απο γνωστο Civic 1600cc V-tec αλλα στην τελικη πιθανον για 1ο τουτου να εχω ενα Opel Corsa :hehe:

Οταν λεμε οδηγας ειναι: το πως αντιδρας..αντανακλαστικά σε περιεργες φασεις..ολα αυτα αποκτούνται με την εμπειρια.! οχι μερα παρα μερα..! Επισης πολλοι στην Αθηνα κυκλοφορούν χρονια και δεν ξερουν να οδηγανε! Γιατι ? Γιατι περνουν το αμαξι ΜΟΝΟ Π,Σ,Κ για βολτα..και γιαυτο γινονται παντοτε διαφορα στην παραλιακη(και οχι μονο)γιατι βγαινουν ολοι οι οδηγαρες με τις αμαξαρες τους και μοιραζουν βαφη στις κολονες !

So..Η ουσια ειναι..Κατσε να βγαλεις ενα διπλωμα, να αρχησεις να κυκλοφορεις με το αμαξι σου στην πολη..

Γιατι και εγω το αγροτικο μια χαρα το παω στο χωριο απο τα 14 μου! Ειμαι οδηγαρα ? ;) Στην πολη γινεται χαμος..αμαξια,μηχανακια και μεχρι να παρεις τον αερα θα πας λες και εχεις αυγα μεσα :hehe:

Αυτα απο εμενα...Relax, βολτάρισε και ασε τον χρονο να ερθει..μην βιαζεσαι να μεγαλωσεις να παρεις αμαξαρα και να οδηγας :flower:

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Φρένα......μαζί με καλά λάστιχα και αναρτήσεις το Α και το Ω για μένα στο αυτοκίνητο.

92.000χλμ στο κοντερ της σουηδέζας και ήρθε η ώρα αναβάθμισης στα φρένα. Οι δίσκοι ήταν σε άθλια κατάσταση με "δόντι" σχεδόν 3mm και αρκετά ανομοιόμορφη επιφάνεια.

τακάκια.......πονεμένη ιστορία μιας και είναι made by GM.......θορυβώδη, απίστευτη ποσότητα μαυρίλας στις ζάντες και απο επιδόσεις?....χμμ...αλλαγή κάθε 10.000χλμ συντηρητικούς οδήγησης και φρενάρισμα όχι γλυκό αλλά νευρικό.

ενδειτικά η 1η φωτό από τα παλιά κομμάτια και οι υπόλοιπες:

α) με νέες δισκόπλακες EBC...έλεγα να πάω σε χαρακτές μόνο (όχι τρυπητές για περισσότερη αντοχή) αλλά τελικά το κόστος ξέφευγε.

β) τακάκια τα κεραμικά κόκκινα της EBC.

μετά την αλλαγή το φρενάρισμα είναι πιο άμεσο αλλά και πιο ομαλό....χωρίς νευρικότητες.σου βγάζει αυτοπεποίθηση όταν πατάς το πεντάλ........

τα παλιά τακάκια και οι δισκόπλακες είχαν επιφάνεια τριβής μεταξύ τους κάτω απο 50%.....η μισή επιφάνεια ίσως και παραπάνω στα τακάκια ήταν ανώμαλη μαυρισμένη (το τακάκι πατάει όπου είναι καθαρό μόνο)

απορώ πως φρέναρε το αυτοκίνητο σε τέτοια άθλια κατάσταση.

συμβουλή προς όλους.......να παίρνετε μαρκάτα υψηλής ποιότητας τακάκια και όχι τις μουφιές που έχουν ήδη επάνω ή του 50ευρου από το κάθε τυχαίο συνεργείο.....ένα σωστό φρενάρισμα μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό για εσάς ή τους γύρω σας.

post-596-1416074147,5842_thumb.jpg

post-596-1416074147,8046_thumb.jpg

post-596-1416074147,8287_thumb.jpg

post-596-1416074147,8418_thumb.jpg

post-596-1416074147,8804_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.