Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Μου βγάζει το punto μου steering fail στην ηλεκτρική κρεμαγιέρα.

Έχει κανείς εμπειρία?

Είναι common epic fail των punto :p

Καλά όσον αφορά τους δρόμους, το τι γίνεται είναι απίστευτο.

Αφού σκέφτομαι πλέον να φέρω τον σταυρό από το πορτ-μπαγκάζ κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού να μπορώ να δέρνω και να απαλάσσω τους δρόμους από τον εκάστοτε ανίκανο - άσχετο - επικίνδυνο 2, 3 και 4 κυκλιστή!

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τίποτα απο ηχομονώσης αυτοκινήτων?

μαγαζιά/υλικά/συνεργεία/τεχνικές?

δεν ενδιαφέρομαι για ήχοσυστήματα κλπ

το δρόμο θέλω να κόψω που μεταφέρεται στην καμπίνα

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει το punto μου steering fail στην ηλεκτρική κρεμαγιέρα.

Έχει κανείς εμπειρία?

Είναι common epic fail των punto :p

Είναι ακριβή ζημιά απόσο έχω διαβάζει,κάπου στα 600.Είχα μια παρόμοια ένδειξη για μεγάλο διάστημα αλλά χωρίς πρόβλημα στο αμάξι άμα δεν έβαζα το "CITY" που μου είναι παντελώς άχρηστο έτσι και αλλιώς.Τελικά είχε κολλήσει στον εγκέφαλο λανθασμένη ένδειξη και με ένα σβήσιμο του error έπαιζε κανονικά.Το θέμα είναι άμα σου κάνει θόρυβο όταν το βάλεις στο "CITY",τότε έχεις όντως πρόβλημα και πρέπει να αλλάξεις τον μηχανισμό αλλιώς έχεις ελατωματικό σένσορα,κάτι που και στο δικό μου δεν το έχω φτιάξει.

Γενικώς σαν αυτοκίνητο πάσχει πολύ απο ηλεκτρολογικά.Πριν μια βδομάδα μου κόλλησε το immobilizer και δεν δεχόταν το κλειδί μου,ούτε το δεύτερο.Τελικά έβγαλα τον ένα πόλο της μπαταρίας,τον ξαναέβαλα και το πήρε κανονικά(φίλος με stilo μου το είχε πει παλιότερα ότι δουλεύει σαν soft reset).

Σκέφτομαι σοβαρά να παραγγείλω ένα καλώδιο EOBII σε PC γιατί με έχει τρελάνει.

PS:Ωραίος ο puntoς

Έγινε επεξεργασία από pontium
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τίποτα απο ηχομονώσης αυτοκινήτων?

μαγαζιά/υλικά/συνεργεία/τεχνικές?

δεν ενδιαφέρομαι για ήχοσυστήματα κλπ

το δρόμο θέλω να κόψω που μεταφέρεται στην καμπίνα

Dynamat θερμοπίστολο και πολύ υπομονή να ξηλώσεις όλες τις πόρτες μοκέτες κάτω από τα καθίσματα και τα ταμπλό μπρος πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που έχουν ΕΚΕΙ τα Toyota ΔΕΝ έχει σχέση με την ανάκληση που κάνουν στην Ευρώπη.

http://www.toyota-europe.com/about/news_and_events/recall-statement-01022010.aspx

Toyota is not aware of any accidents resulting from this condition in Europe. Furthermore, there is no relation to the floor mat issue which was recently announced in North America.
Q1: What is the condition?

A1: There is a possibility that certain accelerator pedal mechanisms may, in rare instances, mechanically stick in a partially depressed position or return slowly to the idle position.

Q2: What is the cause?

A2: Some accelerator pedal mechanisms may become worn. As a result of this wear combined with certain operating and environmental conditions, friction in the mechanism may increase and intermittently result in the accelerator pedal being hard to depress, slow to return or, in the worst case, stick in a partially open position.

[...]

Q9: Have there been any accidents reported?

A9: No.

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα-Κόρινθος και πάλι πίσω..απο την παλιά εθνική, 2 η ώρα την νύχτα, χαλαρά με 2 φιλαράκια και φραπέδες...Όλα τα λεφτά...

Αξίζει σαν βολτούλα; Είναι καλώς ο δρόμος ή έχει τίποτα λακούβες-πέτρες κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει σαν βολτούλα; Είναι καλώς ο δρόμος ή έχει τίποτα λακούβες-πέτρες κτλ;

Είναι αρκετά κακός ο δρόμος, έχει αρκετές λακούβες(όχι ευτυχώς στα δύσκολα σημεία) αλλα όχι πέτρες. Βέβαια εμείς πηγαίναμε αρκετά ήρεμα λόγο βολτούλας οπότε έχεις χρόνο(και χώρο) να τις αποφύγεις.Eπίσης ανύπαρκτη κίνηση, θέμα να συναντήσαμε 3-4 αυτοκίνητα. Αλλά γενικά σαν διαδρομή λέει πολύ. Αν εξαιρέσεις τα δυιλιστίρια που σε πιάνει λίγη μπόχα κατα τα άλλα μια χαρά. Καλή παρέα, Μητροπάνο στο τρανζίστορ και πολύ γέλιο :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά κακός ο δρόμος, έχει αρκετές λακούβες(όχι ευτυχώς στα δύσκολα σημεία) αλλα όχι πέτρες. Βέβαια εμείς πηγαίναμε αρκετά ήρεμα λόγο βολτούλας οπότε έχεις χρόνο(και χώρο) να τις αποφύγεις.Eπίσης ανύπαρκτη κίνηση, θέμα να συναντήσαμε 3-4 αυτοκίνητα. Αλλά γενικά σαν διαδρομή λέει πολύ. Αν εξαιρέσεις τα δυιλιστίρια που σε πιάνει λίγη μπόχα κατα τα άλλα μια χαρά. Καλή παρέα, Μητροπάνο στο τρανζίστορ και πολύ γέλιο :)

περασα κι εγω τη κυριακη απο κει,για να γλιτωσω τα διοδια(δεν ειχα ορεξη να τσακωθω με τους ταμειες το ειχα κανει στη πρωτη διαδρομη αυτο:p)

και μου αρεσε περισσοτερο απο τη καινουρια ως οδηγηση

στην καινουρια βαριεμαι και πιανομαι,ασε που με τρωει το ποδι να πατησω το γκαζι πανω απο τα 100 που εκει το αμαξι καιει τον αγλεορα

οποτε στη παλια και με 80 και ειμαι αρχοντας:baby:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που έχουν ΕΚΕΙ τα Toyota ΔΕΝ έχει σχέση με την ανάκληση που κάνουν στην Ευρώπη.

http://www.toyota-europe.com/about/news_and_events/recall-statement-01022010.aspx

Στην αμερική έχουν γίνει 2 ανακλήσεις που αφορούν το κόλλημα γκαζιού.

Μία για το πατάκι ΚΑΙ μία για το κόλλημα στο Pedal του γκαζιού που είναι ίδιο σε όλο τον κόσμο.

Το αναφέρει και ο COO

Πάρε και αυτό εδώ το αρχείο που είναι η αμερικάνικη version απ την ΤΟΥΟΤΑ.

http://online.wsj.com/public/resources/documents/ToyotaQA01272010.pdf

http://pressroom.toyota.com/pr/tms/customer-faqs-regarding-the-sticking-153495.aspx

;)

Δεν την πάει μία την ΤΟΥΟΤΑ το 2010

Link to comment
Share on other sites

κοιταω για αυτοκινητο και χρειαζομαι βοηθεια μιας και βλεπω οτι το εχετε.δεν θα γινει αμεσα η αγορα αλλα θελω να δω τι παιζει πανω κατω.γενικα ψαχνω κατι για φοιτητη οποτε θελω κατι μικρο με καλες επιδοσεις και να μην καιει οσο η Μ3.με λιγα που κοιταξα εχω καταληξει στα ceed 1,6,swift sport και κοιταξα λιγο και το fiesta sport και το clio gt.πανω κατω ολα αυτα παιζουν στα 15000.παρατηρησα οτι απο εξοπλισμο το πιο πληρες στη βασικη εκδοση πρεπει να ειναι το swift ενω σε review λενε οτι εχει και τις καλυτερες επιδοσεις.τι εμπειριες εχετε σεις απο αυτα,αν εχετε δοκιμασει κανενα?και αν ειναι ευκολο καποιος να μου τα καταταξει με βαση επιδοσεις,καταναλωση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.