Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

πριν κατι μέρες είδα εδω στη πάτρα ένα αμάξι που μοιαζει πολύ με το smart αλλά ήτανε της piaggio!!! έψαξα στο internet αλλα δε βρήκα τίποτα. ξέρει κανεις τίποτα σχετικό;;;;;

δε σκεφτομαι να το αγορασω απλα μου κινησε τη περιέργεια :p

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα παιδια , ειναι οπως και για ολα τα αλλα εδω στην Ελλαδα η παιδεια μας.

Κανεις δε μας μιλησε στο σχολειο για το πως να συμπεριφερομαστε στους δρομους.

Περιμενουν να μας τα πουν οι σχολες οδηγησης...που οσοι βιαζονται δε κανουν καν τα υποχρεωτικα μαθηματα των σηματων και απλα γραφουν πλασματικες ωρες...να μη μιλισω για πληρωμενα διπλωματα κτλπ.

Θα μιλησω ομως για το συστημα εξετασεων αυτο καθ'αυτο.

Απο ποτε μεσα σε ενα τεταρτο φαινεται το αν ξερεις να οδηγεις?

Κανοντας δηλαδη ενα παρκαρισμα , μια αναστροφη και μια οπισθογωνια (η οποια ποτε δε χρησιμευει στη ζωη σου...κυριως για το λογο οτι η οπισθογωνια ειναι παρανομη και αποτελει παραβαση) εμαθες και οδηγηση?

Δλδ οι καναδοι ειναι χαζοι που χρειαζονται 1 ετος για να παρουν διπλωμα και που δινουν εξετασεις 4 φορες στο χρονο (για να ποιασουν ολα τα καιρικα φαινομενα - απο ηλιο μεχρι χιονι).

ΕΙναι βεβαια και η υποδομη ...παιρνει ο καθε ματσο ή μη ματσο το αμαξι το γκαζατο (πορσε για τους ματσο - rallye υπερφτιαγμενο για τους μη) και δεν εχει που να το τρεξει...Το τρεχει λοιπον οπου βρει.

Οι Αγγλοι εχουν τα trackdays.

Μια φορα τη βδομαδα ανοιγουν ολες οι πιστες της χωρας (silverstone κτλπ) προς το κοινο και μπορει ο καθενας να παει με το αυτοκινητο του και να τρεξει με σχετικη ασφαλεια.

Οποτε το γουστο σου για το γκαζι το βγαζεις εκει

Θα γινουν κι αυτα εδω...τωρα σε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι λιγο οργανωμενος κ εχεις τα μυαλα σου στο κεφαλι, μια χαρα υπαρχουν πιστουλες για αυτο το σκοπο. Μπορει να ειναι μπ....δελα, να μην ειναι silverstone, να μην υπαρχουν παντου, αλλα υπαρχουν. Και open trackdays γινοντουσαν παλια και για χρονια, και τωρα ξαναρχισαν, και μπορεις ανα πασα στιγμη να κανονισεις. Αλλα οταν επικρατει η λογικη "εγω τα θελω ολα στο πιατο", και ακομα χειροτερα, παιδια που οταν τους λες για πιστα, η συντριπτικη πλειοψηφια απαντα "τι λες ρε, εισαι τρελος, να παω να το σπασω το αυτοκινητο? Η παραλιακη τσαμπα ειναι", τοτε προκοπη μην περιμενεις.

Προσωπικα πριν 2 βδομαδες ημουν kartodromo με συμφορουμιστα με ολοκαινουριο αυτοκινητο και καμια 10ρια ακομη πυροβολημενους για μια ωριτσα, και μια χαρα περασαμε. 9-11 Απριλη εχει Σερρες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Grandpa Vs Kiddo Racer δεν είναι το ποιός είναι πιο επικίνδυνος,είναι πιο πρόβλημα έχει μεγαλύτερη επέκταση.

Άτομα μεγάλης ηλικίας στον δρόμο υπάρχουν σε φόρμα chuck norris,αλλά και με πάρκινσον,η διαφορά όμως ξέρετε ποιά και που ακριβώς είναι?

Ότι ποτέ δεν έχω δει ηλικιωμένο να ορμάει πάνω σε πλατεία με χαμηλωμένα και καλά ωραία αμάξια (σκουπίδια βασικά),γεμάτο πλαστικά γύρο-γύρο,με κάτι κλανοκουβάδες που κουφένουν όλην την περιοχή.

Ποτέ δεν έχω δει ηλικιωμένο να αρχίσει να γκαζώνει και μετά να βγαίνει στους δρόμους,να τρέχει έξω από σχολεία για να ενθουσιάσει με τον κουβά του 500άρικου,κάνα χαμένο κορμί που καλύβει με φτηνά αρώματα την μυρωδιά της θαλασσινής σήψης και της υδρωτίλας που αναδύεται απ'τα γεννητικά όργανα.

Και ποτέ δεν έχω δει να φοβάσαι μην βγεις καταλάθος πιο δω στον δρόμο την νύχτα,μην σε πάρει σβάρνα ηλικιωμένος που τρέχει με 352.6 ΜΙΛΙΑ όχι χιλιόμετρα μαζί με άλλους δέκα ηλικιωμένους δίπλα-δίπλα,επειδή νομίζει ότι ο δρόμος αν δείχνει άδειος,πάει να πει ότι δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος αφελής να περνάει αυτήν την ώρα.

Για μένα όποιος βρίσκει τον ηλικιωμένο πιο dangerous απ'ότι τον κάθε βρομερό βρομιάρη 18-19 χρονών που παίρνει ένα civic,ένα 106,ή κάποια άλλη βοθροποίηση αυτοκινήτου,και νομίζει ότι έγινε racer,και παρανομεί ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ πόλης,αφήνοντας το όριο ταχύτητας εκατοντάδες χιλιόμετρα πριν απ'την ταχύτητα που χει πιάσει... Ε απλά τον τρεμάμενο τον γέρο,τον βρίσκει ως δικαιολογία να πούμε,για να αλλάζει θέμα όταν του λένε γιατί κυκλοφορεί κάνοντας συνεχώς απόπειρες ανθρωποκτονίας.

Τον 70χρονο αν υπήρχε ένα σύστημα επανεξετάσεως ικανότητας οδήγησης,ή θα το πέρναγε,ή όχι και θα έκοβε βόλτίτσες με τα λεωφορεία μετά,και δεν θα ήτανε επικίνδυνος πια.

Τον 18-19χρονο που μόλις πήρε δίπλωμα,και τον βλέπεις και λες ζήτημα να μην σκοτώσει κάνα παιδί στου ψιλικατζή την γονία στην γειτονιά σου γιατί στρίβει σχεδόν ντριφτάροντας,ποιό ακριβώς σύστημα που θα μπορούσε να εφαρμοστεί,θα τον συμάζευε όπως τον 70χρονο,εκτός από τον άγριο ομοφυλικό βιασμό από νιγηριανό,το ροπάλιασμα,και την αφαίρεση φρονιμίτη χωρίς αναισθητικό???

Για τους ηλικιωμένους που δεν είναι σε θέση να οδηγάνε,εύχομαι να βγεί ένα σύστημα που να βγάλει τους ίδιους και τους τριγύρο από τον κίνδυνο,και όσο για τους καμικάζι,όταν είναι να τους φύγει το τιμόνι,σε αντλία κλειστού βενζινάδικου να πέσουν,και όχι σχολείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ότι να ναι όμως......

καταρχάς αν ξαναδιαβάσεις προσεκτικά τις δημοσιεύσεις σχετικά με το kagkour vs oldman θα δεις οτι δε προσπαθώ να βγάλω λάδι τον kagkour.

αυτό που λέω είναι οτι οι παππούδες κυκλοφορούν κυρίως τις ώρες που κυκλοφορεί και ο υπόλοιπος κόσμος ενώ οι κοντράκηδες κυρίωςτα βράδια και σε συγκεκριμένες περιοχές.

σαφώς κινδυνεύεις και από τους 2.

η διαφορά είναι οτι τον παππού δε τον παίρνεις χαμπάρι.είναι καμουφλαρισμένος σα stealth είτε μέσα σε καμιά σακαράκα είτε σε νορμάλ συμβατικό.

τον kagkour τον παίρνεις χαμπάρι από τα 200μέτρα γιατί ανάβει φώτα κορνάρει κάνει σφήνες έχει το subwoofer τερμα και γενικα καβαλάει αμάξι που τραβάει την προσοχή.

για μένα λοιπόν που όταν οδηγώ έχω στο νου μου πάντα οτι όσο καλός οδηγός και να μαι υπάρχουν άλλοι 100μλκες δίπλα μου.....τους καμουφλαρισμένους φοβάμαι περισσότερο.....αυτούς που φαίνονται συνηθίζω να τους έχω από απόσταση.

επειδή λοιπόν ο παππούς είναι καμουφλαρισμένος και δε του δίνεις το 100% της προσοχής είναι πολύ πιο επικίνδυνο όταν αποφασίσει να κάνει τη μλκια του (αλλαγή λωρίδες χωρίς να δει καθρέφτες ή χωρίς φλας ή απότομο φρενάρισμα γιατί του θόλωσε το γυαλί μυωπίας) από τον kagkour που τον έχεις σταμπάρει από πρίν.

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε γιώργο τι λες τώρα, πας καλά?

Κι εγώ έχω φρενάρει απότομα γιατί μου θόλωσε π.χ. το μάτι μου, τι να κάνουμε, άνθρωποι είμαστε, και αυτοί που οδηγάνε, συνάνθρωποι.

Έλεος με την επιθετική συμπεριφορά του ο δρόμος μας ανήκει.

Δεν μας ανήκει, ανήκει σε όλους, και στον παππού μάλλον περισσότερο γιατί πληρώνει πιο πολλά χρόνια φόρους.

Αυτός που οδηγάει επικίνδυνα σε επικίνδυνα αυτοκίνητα δεν έχει καμία δικαιολογία δυστυχώς, είτε σας αρέσει είτε όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τον όρο 'επικίνδυνα αυτοκίνητα'?

Δηλαδή ο kagkour όταν μπαίνει σε s3 είναι επικίνδυνος και όταν μπαίνει σε yugo είναι υπόδειγμα?

Ναι.

Το αυτοκίνητο σε μεγάλο βαθμό καθορίζει την συμπεριφορά σου.

Link to comment
Share on other sites

Με το yugo και να θες να τρεξεις,δεν μπορεις...ενω με την S3 σε καιει λιγακι να το πατησεις...

Ακόμα και αμάξι 800cc μπορεί να αναπτύξει μια χαρά υψηλές ταχύτητες για το δρόμο που βρίσκεται.

Δηλαδή δεν μπορεί να πάει με 100 στα στενάκια?

Το θέμα είναι ότι με ένα πολύ καλύτερο αμάξι θα έχεις και καλύτερες δυνατότητες στο φρενάρισμα, ελιγμό κτλ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να ποντάρεις εκεί και να πηγαίνεις πλακωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Grandpa Vs Kiddo Racer δεν είναι το ποιός είναι πιο επικίνδυνος,είναι πιο πρόβλημα έχει μεγαλύτερη επέκταση.

Άτομα μεγάλης ηλικίας στον δρόμο υπάρχουν σε φόρμα chuck norris,αλλά και με πάρκινσον,η διαφορά όμως ξέρετε ποιά και που ακριβώς είναι?

Ότι ποτέ δεν έχω δει ηλικιωμένο να ορμάει πάνω....

Δεν θέλω να πώ κάτι επι του θέματος, εχω ήδη εκφέρει την άποψη μου προηγουμένως, το μόνο που θέλω να σου πω ειναι οτι αν θές σε προκαλώ σε διαγωνισμό για το ποιός μπορεί να γράψει το πιο γραφικό κείμενο, τραβηγμένο απο μαλλιά, χέρια, πόδια, βυζά κλπ....

Δεν νομίζω οτι με την υπερσουπερτραγικοποίηση που έκανες άλλαξες κάποιου τη γνώμη, απλα μάλλον έπεισες οτι σου είχε έρθει οίστρος όταν το έγραφες...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ότι να ναι όμως......

καταρχάς αν ξαναδιαβάσεις προσεκτικά τις δημοσιεύσεις σχετικά με το kagkour vs oldman θα δεις οτι δε προσπαθώ να βγάλω λάδι τον kagkour.

αυτό που λέω είναι οτι οι παππούδες κυκλοφορούν κυρίως τις ώρες που κυκλοφορεί και ο υπόλοιπος κόσμος ενώ οι κοντράκηδες κυρίωςτα βράδια και σε συγκεκριμένες περιοχές.

σαφώς κινδυνεύεις και από τους 2.

η διαφορά είναι οτι τον παππού δε τον παίρνεις χαμπάρι.είναι καμουφλαρισμένος σα stealth είτε μέσα σε καμιά σακαράκα είτε σε νορμάλ συμβατικό.

τον kagkour τον παίρνεις χαμπάρι από τα 200μέτρα γιατί ανάβει φώτα κορνάρει κάνει σφήνες έχει το subwoofer τερμα και γενικα καβαλάει αμάξι που τραβάει την προσοχή.

για μένα λοιπόν που όταν οδηγώ έχω στο νου μου πάντα οτι όσο καλός οδηγός και να μαι υπάρχουν άλλοι 100μλκες δίπλα μου.....τους καμουφλαρισμένους φοβάμαι περισσότερο.....αυτούς που φαίνονται συνηθίζω να τους έχω από απόσταση.

επειδή λοιπόν ο παππούς είναι καμουφλαρισμένος και δε του δίνεις το 100% της προσοχής είναι πολύ πιο επικίνδυνο όταν αποφασίσει να κάνει τη μλκια του (αλλαγή λωρίδες χωρίς να δει καθρέφτες ή χωρίς φλας ή απότομο φρενάρισμα γιατί του θόλωσε το γυαλί μυωπίας) από τον kagkour που τον έχεις σταμπάρει από πρίν.

Έχω δει Toyota Starlet ή όπως το λένε στην λένορμαν στο ύψος McDonalds,εντελώς casual,τσιγγάνος οδηγός υπεράνω πάσης υποψίας,δίπλα ένας άλλος με μηχανάκι και μιλούσανε ήρεμα,και όλα ήρεμα δεν είχες κάτι στο μυαλό σου,ξαφνικά με το που ανάβει το φανάρι εκτοξέυονται σαν πύραυλοι και οι δύο,ο ένας με σούζα,ο άλλος σπινιάροντας,μέρα μεσημέρι με τα πεζοδρόμια γεμάτο κόσμο.

Αυτόν φραγμα πως ακριβώς τον παίρνεις χαμπάρι? Και αν εφεύγε και έμπενε μέσα στα McDonalds που ναι γεμάτο παιδιά all day long,επειδή είχε τάσεις αυτοκτονίας τι θα γινότανε?

Δεν θέλω να πώ κάτι επι του θέματος, εχω ήδη εκφέρει την άποψη μου προηγουμένως, το μόνο που θέλω να σου πω ειναι οτι αν θές σε προκαλώ σε διαγωνισμό για το ποιός μπορεί να γράψει το πιο γραφικό κείμενο, τραβηγμένο απο μαλλιά, χέρια, πόδια, βυζά κλπ....

Δεν νομίζω οτι με την υπερσουπερτραγικοποίηση που έκανες άλλαξες κάποιου τη γνώμη, απλα μάλλον έπεισες οτι σου είχε έρθει οίστρος όταν το έγραφες...

Φίλε μου για ποιά υπερτραγικοποίηση ακριβώς μιλάς?

Μήπως το λες για πλάκα και δεν το κατάλαβα?

Μήπως να πιάσω να βγω στον δρόμο με κάνα Viper να βγάλω τα 500 άλογα στην συγγρού,να βάλω σε κίνδυνο παιδιά και οικογένιες,για να μου λες μπράβο?

Ή μήπως έχεις την εντύπωση ότι τρέχουν τρέχουν και δεν έχει σκοτωθεί κόσμος από τέτοιους?

Ο δρόμος ανεξαρτήτως ώρας και μέρας έχει ένα όριο ταχύτητας,και οικογένιες,παιδιά,γέρους-νέους που περνάνε μέρα-νύχτα,το να τρέξεις περισσότερο απ'ότι το όριο ταχύτητας,πόσο μάλλον να κάνεις αγώνα στον δρόμο είναι παράνομο είτε το θες είτε όχι,και αν προκαλέσεις θανατηφόρο ατύχημα από τέτοιον λόγο,διώκεται και ποινικά,και πας και εκεί που σου αξίζει.

Αν θες να σκοτωθείς,ή σε πίστα πας,ή στα κατσάβραχα σε κάνα αραχνιασμένο αεροδρόμιο και εκεί να σκοτωθείς δεν ενοχλείς κανέναν.

Δηλαδή επειδή ο παππούς είναι στραβός,να τον πάρουμε ως δικαιολογία για να αφήσουμε τον κάθε τρομοκράτη να πιάνει 350 μέσα σε civilian streets?

Έγινε επεξεργασία από johnsonb
Link to comment
Share on other sites

Ρε άνθρωπε χαλάρωσε το κορμάκι σου από την πολύ πρεμούρα και διάβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την παρακάτω γραμμή

ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 2 ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΧΘΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για ποιά υπερτραγικοποίηση ακριβώς μιλάς? Μήπως το λες για πλάκα και δεν το κατάλαβα? Μήπως να πιάσω να βγω στον δρόμο με κάνα Viper να βγάλω τα 500 άλογα στην συγγρού,να βάλω σε κίνδυνο παιδιά και οικογένιες,για να μου λες μπράβο? Ή μήπως έχεις την εντύπωση ότι τρέχουν τρέχουν και δεν έχει σκοτωθεί κόσμος από τέτοιους?

Ο δρόμος ανεξαρτήτως ώρας και μέρας έχει ένα όριο ταχύτητας,και οικογένιες,παιδιά,γέρους-νέους που περνάνε μέρα-νύχτα,το να τρέξεις περισσότερο απ'ότι το όριο ταχύτητας,πόσο μάλλον να κάνεις αγώνα στον δρόμο είναι παράνομο είτε το θες είτε όχι,και αν προκαλέσεις θανατηφόρο ατύχημα από τέτοιον λόγο,διώκεται και ποινικά,και πας και εκεί που σου αξίζει.

Αν θες να σκοτωθείς,ή σε πίστα πας,ή στα κατσάβραχα σε κάνα αραχνιασμένο αεροδρόμιο και εκεί να σκοτωθείς δεν ενοχλείς κανέναν.

Δηλαδή επειδή ο παππούς είναι στραβός,να τον πάρουμε ως δικαιολογία για να αφήσουμε τον κάθε τρομοκράτη να πιάνει 350 μέσα σε civilian streets?

Κυκλοφορούσα εδω και ~2 χρόνια με αμάξι σχεδόν 20ετίας που είχε στην πλάτη του ~400 άλογα. Δεν πήρα ποτέ κλήση, δεν χτύπησα ποτέ κανέναν και μου το διάλυσε ταρίφας απο το πουθενά. Πάμε παρακάτω. Βλέπω οτι συνεχίζεις τις υπερτραγικοποιήσεις και τις τονίζεις και με bold κιόλας.

Προσωπικά δεν γνωρίζω αυτοκίνητο να πιάνει 350 σε... civilian streets. Ξέρουμε πολύ καλά τι εννοείς, αλλα μην το παρακάνεις, είναι εξόφθαλμο, κουράζει και δεν πρόκειται κανείς να το πάρει σοβαρά.

Προσωπικά, προτιμώ (αλλα δεν υποφέρω) εναν κάγκουρα με ηχοσύστημα (το οποίο προσθέτει περίπου 190000 υπερτραγικοποιημένα κιλά βάρος) ο οποίος πάει με 10 κοιτώντας απο το πλαϊνο παραθυρο να δεί αν τα γκομενάκια τον βλεπουν να παίζει τις τελευταίες επιτυχίες του Βολάνη, απο τον παππού που λόγω φυσικής κατάστασης ειναι ανήμπορος για οποιαδήποτε κίνηση αντίδρασης και το να κρατήσει το αμάξι του στην λωρίδα του ειναι σαν να του βάζεις να πιλοτάρει F16 ύστερα απο τα Corsair που οδηγούσε στον Β.Π.Π (υπερτραγικό)...

Μην ξεχνάς, οτι για όλα οσα είπες, ο Κ.Ο.Κ. προβλέπει ανάλογα προστίματα και τιμωρίες. Και για τον κάγκουρα, και για τον παππου. Θεωρώ όμως οτι ειμαι πιο ασφαλής ανάμεσα σε S3 των 500hp παρά σε Yugo των 50 με υπερήλικα πισω απο το βολάν...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φράγμα μου έχω την εντύπωση ότι ούτε εγώ ούτε εσύ καταλαβαίνουμε τι γράφουμε.

ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ μπορεί να είναι επικίνδυνες περιπτώσεις,ΚΑΙ ο παππούς,και ο 18άρης ελεεινός κάγκουρας,αλλα το θέμα δεν είναι ποιόν μπορείς να εντοπίσεις,το θέμα είναι ποιόν ΔΕΝ μπορείς να εντοπίσεις,και στις συγκεκριμένες περιπτώσεις ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ!

Όπως προανέφερα,υπάρχουν λιγδιασμένοι με casual αυτοκίνητα που το πατάνε εκεί που δεν το περιμένεις,και λιγδιασμένοι που δεν το παίρνουν το πόδι απ'το γκάζι.

Ο ελεεινός CASUAL για μένα είναι ίδια επικίνδυνος όπως με τον παππού,με μόνη διαφορά ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΤΡΕΧΕΙ,και εκεί που τρέχει,περνάει κόκκινα φανάρια,γράφει στα φρίδια του στοπ,και ότι θες,το πάσο του είναι να ΝΟΜΙΖΕΙ ότι δεν έχει αμάξια στον δρόμο,και ας έχει και μποτιλιάρισμα.

Και του παππού με πάρκινσον και του λιγδιάρη αν του πεταχτεί ένα σχολικό από διαστάυρωση σε δρόμο δέκα μέτρα πλάτος,θα γίνει ατύχημα,όμως φανταστείτε να γίνεται αγώνας και να βγει ένα σχολικό μπροστά τι έχει να γίνει.

Ρε συ LevelOne,honestly,συνεχίζω να μην καταλαβαίνω που ακριβώς είναι η υπερτραγικοποίηση!?

Δεν πήρα ποτέ κλήση, δεν χτύπησα ποτέ κανέναν και μου το διάλυσε ταρίφας απο το πουθενά.

Δεν πήρες κλήση,και δεν πήρες σβάρνα κανέναν.... Έτρεχες όμως σαν θεριστής να θερίσεις ψυχές? Αν ναι,κινδύνεψες και εσύ και άλλοι ποτέ?

Εδώ είναι το κόλπο,γιατί και να σκοτώσεις ακόμα υπάρχει μια περίπτωση να μην σε πιάσουνε...

Προσωπικά, προτιμώ (αλλα δεν υποφέρω) εναν κάγκουρα με ηχοσύστημα (το οποίο προσθέτει περίπου 190000 υπερτραγικοποιημένα κιλά βάρος) ο οποίος πάει με 10 κοιτώντας απο το πλαϊνο παραθυρο να δεί αν τα γκομενάκια τον βλεπουν να παίζει τις τελευταίες επιτυχίες του Βολάνη, απο τον παππού που λόγω φυσικής κατάστασης ειναι ανήμπορος για οποιαδήποτε κίνηση αντίδρασης και το να κρατήσει το αμάξι του στην λωρίδα του ειναι σαν να του βάζεις να πιλοτάρει F16 ύστερα απο τα Corsair που οδηγούσε στον Β.Π.Π (υπερτραγικό)...
Οκ δεν έχω να πω τίποτα εδώ,διότι δεν διαφωνώ.

Και θα το πω μια φορά και όποιος το καταλάβει,γιατί μέτα εφαρμόζω την γνωστή τακτική μου των αόρατων απαντήσεων:

ΔΕΝ υποστηρίζω τον παππού με το πάρκινσον,απλά με συχαίνει μια ανέχεια που εντόπισα στο θέμα illegal street racing,με την δικαιολογία του τύπου:

"Ας πιάσω τελική στην συγγρού,ας πάρω παρέα το dragster forum για αγώνα στην βουλιαγμένης,α τι λες ρε βλάκα είσαι χαζός? ας παρανομίσω και εγώ να βγάλω τα αποθημένα μου να ρίχνοντας κλωτσιές στο γκάζι,αφού ούτως ή άλλως όποιον δεν σκοτώσω εγώ θα τον σκοτώσει ο παππούς με το πάρκινσον και δεν θα φταίω εγώ μετά!"

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά το αμάξι που χεις δεν καθορίζει την οδηγική συμπεριφορά σου...εγώ πήγα να σκοτωθώ μόνος μου τρώγοντας τούμπα με 70 (μόνος μου) με ένα lada niva της φαμίλιας και μετά είχα ένα golf gt με πρόγραμμα 200 άλογα για 3 χρόνια ούτε γρατζουνιά...απλά στο ενδιάμεσο οχι μόνο έμαθα να οδηγάω αλλά και να σέβομαι βασικούς κανόνες...οι οποίοι όμως δεν συμβαδίζουν πάντα με τα όρια του δρόμου (όρια ταχύτητας πχ) αλλά κυρίως με τα ανθρώπινα όρια των οδηγών γύρω σου..(ικανότητα οδήγησης, παρατήρησης κλπ)

Εκεί είναι που είναι ανύπαρκτοι οι μέσοι έλληνες οδηγοί όχι στο να σέβονται μόνο τα όρια ταχύτητας...no οδηγική παιδεία whatsoever.

Όσο για τους παππούδες και τους κάγκουρες, εγώ τους παππούδες-ανίκανους-άσχετους φοβάμαι γιατι είναι απλά περισσότεροι από τους κάγκουρες (τουλάχιστον την ημέρα που οδηγώ κυρίως:look:

Link to comment
Share on other sites

Την συμπεριφορά σου την καθορίζουν τα μυαλά που κουβαλάς και τίποτα άλλο

"ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

Η Παρορμητική συμπεριφορά χαρακτηρίζεται από την αδυναμία ενός ατόμου να αντισταθεί σε μια παρόρμηση και να μην πραγματοποιήσει μια πράξη. Επίσης, απότάση για άμεση, γρήγορη, μη σχεδιασμένη αντίδραση, καθώς και από την απουσίαπρόνοιας για τις τυχόν αρνητικές συνέπειες για τον ίδιο ή για τρίτους."

"ΑΝΔΡΟΓΟΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ"

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 2 ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΧΘΕΙΣ?

Καλα ρε φραγμα ηρεμησε,δεν ειναι και σουσαμια να μην τους δεις,ουτε εχουν μεσα την γκομενα με το μινι να το παιξουν μαγκες παιρνοντας στον λαιμο τους και αλλους.:nada:

Το ποσο καλος(οχι οπως το οριζουμε ολοι) και ποσο μυαλωμενος οδηγος εισαι ,δεν εχει να κανει με το αμαξι.Αμα εισαι προσεκτικος και δεν ψαχνεσαι να βρεθεις σε κανα χαντακι μια χαρα μπορεις να οδηγησεις χωρις να φοβασαι τους παππουδες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.