Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Μη του πεις, άσε να έχει σασπενς!

Ψάξε πόσο καίει η Veyron, βάλε ακόμα 1-2 λίτρα/100km και voila!

EDIT: πόλη 22 λ/100

εθνική οδό με 140-170, 12 λ/100

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, γύρω στα 11-12λ/100km καίει σε εθνική με 140 km/h ο M54B30 πάνω στο Χ3.

Εσύ αν θυμάμαι καλά έχεις Μ52TUB25, οπότε είναι όντως ψιλοπαράλογο να έχεις τέτοιες καταναλώσεις.

Αλλά, υποθέτω ότι και στα φυσιολογικά του πρέπει να καίει κάργα εντός πόλης, όπως και το δικό μας.

Αν μετρήσεις πάλι κατανάλωση αφού το φτιάξεις, πόσταρε να δούμε :)

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, γύρω στα 11-12λ/100km καίει σε εθνική με 140 km/h ο M54B30 πάνω στο Χ3.

Εσύ αν θυμάμαι καλά έχεις Μ52TUB25, οπότε είναι όντως ψιλοπαράλογο να έχεις τέτοιες καταναλώσεις.

Αλλά, υποθέτω ότι και στα φυσιολογικά του πρέπει να καίει κάργα εντός πόλης, όπως και το δικό μας.

Αν μετρήσεις πάλι κατανάλωση αφού το φτιάξεις, πόσταρε να δούμε :)

M50TUB25, μονό VANOS. Ναι, μόλις φτιαχτεί, θα το μετρήσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πετρο, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να δωσεις 280€ για εναν lambda. Αν ειναι διαπιστωμενα αυτο, περνουμε εναν απο ανταλλακτικατζιδικο στο 1/6 της τιμης και στον βαζω εγω. Μην κανεις κανενα εγκλημα. Αν παλι ακομη παιζεται, πες μου να σε στειλω σε εναν σχεδον συγγενη, εκει κοντα σου.

Link to comment
Share on other sites

Πετρο, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να δωσεις 280€ για εναν lambda. Αν ειναι διαπιστωμενα αυτο, περνουμε εναν απο ανταλλακτικατζιδικο στο 1/6 της τιμης και στον βαζω εγω. Μην κανεις κανενα εγκλημα. Αν παλι ακομη παιζεται, πες μου να σε στειλω σε εναν σχεδον συγγενη, εκει κοντα σου.

Μιλήσαμε το πρωί στο τηλέφωνο με το μάστορα και μου το είπε και αφού έπαθα 2 εγκεφαλικά, του είπα OK (για αυθεντικό καινούριο, όχι ιμιτασιόν ή μεταχειρισμένο). Τώρα βέβαια θα μου πεις μια εταιρία τους βγάζει και προμηθεύει και την BMW και θα συμφωνήσω μαζί σου, οπότε ό,τι και να βάζαμε πιστεύω να είμασταν OK. Βέβαια στο ebay παίζουν στα 80 ευρώ, αλλά δεν ξέρω αν είναι της προκοπής.

Το θέμα είναι ότι έφτιαξε και τα καλώδια της πλεξούδας που ήταν άλλα αντ' άλλων και είναι εγγύηση ο λόγος του ότι θα το φτιάξουμε να μην ξαναέχω πρόβλημα. Το "Λ" μπορούσα να το αλλάξω και μόνος μου, αν μπορούσα να σηκώσω το αυτοκίνητο και αν μπορούσα να το διαγνώσω ότι φταίει αυτό. Ας πάει, θα τα δώσω τώρα να δουλεύει ρολόι το μοτέρ και τα μηχανικά τα κανονίζω και μετά μόνος μου ή αλλού φτηνά.

Το επόμενο βήμα, αν όλα πάνε καλά, θα είναι αλλαγή πίσω ελατηρίων με μαμίσια από 325, top mounts πίσω που ήδη έχω και βάση διαφορικού ( που επίσης έχω) και είναι εύκολη δουλειά. Αν μπορέσω να σηκώσω κάπου το αυτοκίνητο.

Τί λέτε, να τον πάρω αυριο πρωί πρωί να του πω να ακυρώσει την αγορά "Λ" να του πάω εγώ ανταλλακτικό; Και μετά πως θα μπορέσω να του ζητήσω τα ρέστα αν κάτι δεν πάει καλά; Θα μου πει, σκάρτο "Λ" έφερες.

Εν κατακλείδι, λέω να τα δώσω τώρα και μετά βλέπουμε. Θα τα γλυτώσω από τις βενζίνες.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Εμας 120-140χλμ ειναι στα 10 λιτρα/100 χλμ (520i E34 με μηχανη M50B20) @ ΕΟ

Σε πόλη πρεπει να ειναι πολυ παραπάνω :(

Ο λαμδα τι ειναι ?

Γενικα υπαρχει κανα site που να εξηγει διάφορα μηχανικά μερη του αυτοκινητου?

Link to comment
Share on other sites

Εμας 120-140χλμ ειναι στα 10 λιτρα/100 χλμ (520i E34 με μηχανη M50B20) @ ΕΟ

Γενικά, με τέτοια μέση ταχύτητα, είναι πολλά τα 10. Σε πρόσφατο ταξίδι Θεσσαλονίκη, το board computer ενός Renault Megane 10 ετίας έδειχνε 6,6 μέση όταν πηγαίναμε με 120. Επίσης έχω ακούσει ότι ο M50TUB25 είναι οικονομικότερος του δικού σου. Μακάρι, θα δούμε την Κυριακή, αν είναι έτοιμο.

Ο "Λ" μετράει την ποσότητα του οξυγόνου στα καυσαέρια και δίνει τη μέτρηση στον εγκέφαλο, ο οποίος καθορίζει το μείγμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο ανέβηκα Αθήνα για shopping της συζύγου και μια βόλτα στην Ecotec στην Ανθούσα.

Άργος - Κέντρο - Πειραιάς - Ανθούσα (ποτάμι - ατ. οδός) - Άργος με normal ταχύτητες (έως 130 χλμ/ώρα) και μία φυσιολογική κίνηση στην Αθήνα έγραψε 5.8 lt/100km το Yaris. :dance3::dance3:

Link to comment
Share on other sites

μιας και το γυρισαμε στις καταναλωσεις...

clk 200 comp (2000cc 192hp (ή 197?? δεν θυμαμαι))

εθνικη 160-180 ~9,3λτ ,180-200 ~10-11λτ

πολη απο 13-15λτ αναλογως ποσο τσουλανε τα αμαξια

και το "παραδοξο"..πεζακι 206(1400cc 75hp) @εθνικη 150-170 8-8.5λτ ..στην πολη ποτε δεν μετρησα αλλα καπου εκει πρεπει να επαιζε..7.5-8.5

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.