Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Να πηγαίνουμε και με μισοάδειο ντεπόζιτο να εξοικονομήσουμε 30 κιλά...

EDIT: Για αυτό έγραψα 20%+

Εγώ να πω την αμαρτία μου θα ήθελα στο 240+ να έχω μπροστά μου κάποιον με πτέρυγα να μου ανοίγει δρόμο να δω πόσο μπορώ να πάω παραπάνω, όπως έκανε η Sabine στο Ρίνγκ με εκείνο το φορτηγάκι.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, ταξιδι πισω απο φορτηγο? Εδω στο ποταμι εχω βανακι μπροστα μου και τον περναω απο οπουδηποτε με συνοπτικες διαδικασιες, με αγχωνει παρα πολυ να μην βλεπω μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, ταξιδι πισω απο φορτηγο? Εδω στο ποταμι εχω βανακι μπροστα μου και τον περναω απο οπουδηποτε με συνοπτικες διαδικασιες, με αγχωνει παρα πολυ να μην βλεπω μπροστα.

Ναι... αλλά θα κερδίσεις 5€

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, ταξιδι πισω απο φορτηγο? Εδω στο ποταμι εχω βανακι μπροστα μου και τον περναω απο οπουδηποτε με συνοπτικες διαδικασιες, με αγχωνει παρα πολυ να μην βλεπω μπροστα.

Ακριβώς το ίδιο και εγώ. Δεν μπορώ να έχω μπροστά μου άλλον που να μου περιορίζει την ορατότητα (βαν, φορτηγό)

Link to comment
Share on other sites

Ναι... αλλά θα κερδίσεις 5€

Πιο κοντά στο 20αρικο, αλλά νταξ σίγουρα υπάρχουνε και λαρτζ άτομα που γουστάρουνε να τα σκορπάνε.

Εγώ προτιμώ να τα δώσω κάπου αλλού (εφόσον μπορώ δλδ)

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Πιο κοντά στο 20αρικο, αλλά νταξ σίγουρα υπάρχουνε και λαρτζ άτομα που γουστάρουνε να τα σκορπάνε.

Εγώ προτιμώ να τα δώσω κάπου αλλού (εφόσον μπορώ δλδ)

Όχι δεν είμαι λαρτζ αλλα προτιμώ να δώσω τα 20€ στην ψυχική μου ηρεμία και ασφάλεια.

Αν είναι έτσι να αρχίσω να αλλάζω και λάστιχα κάθε 8 χρόνια αντί για 3. Αφού αντέχουν.

Γιατί μπορεί να νομίζεις ότι εσύ θα φρενάρεις πιο γρήγορα αλλά ξεχνάς τον χρόνο αντίδρασης, ξεχνάς το σκάλωμα που θα φας μέχρι να αντιδράσεις και ξεχνάς ότι άμα σκάσει κάπου η νταλίκα μπροστά εσύ θα καρφωθείς πάνω του.

Για τα 550χλμ.

Χωρίς δραφτινγ σύμφωνα με το τεστ θα κάψεις 40,4 λίτρα.

Με ντράφτινγ στα 15μ θα κάψεις 33,6 λίτρα

Κέρδος 6,8Λ = 11€

Με 88.5 χλμ/ω(55mph) κάνεις 24.5 μέτρα το δεύτερο. (Υπ όψιν ότι έχει 15μ απόσταση απ το φορτηγό)

Γειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είμαι λαρτζ αλλα προτιμώ να δώσω τα 20€ στην ψυχική μου ηρεμία και ασφάλεια.

Αν είναι έτσι να αρχίσω να αλλάζω και λάστιχα κάθε 8 χρόνια αντί για 3. Αφού αντέχουν.

Γιατί μπορεί να νομίζεις ότι εσύ θα φρενάρεις πιο γρήγορα αλλά ξεχνάς τον χρόνο αντίδρασης, ξεχνάς το σκάλωμα που θα φας μέχρι να αντιδράσεις και ξεχνάς ότι άμα σκάσει κάπου η νταλίκα μπροστά εσύ θα καρφωθείς πάνω του.

Για τα 550χλμ.

Χωρίς δραφτινγ σύμφωνα με το τεστ θα κάψεις 40,4 λίτρα.

Με ντράφτινγ στα 15μ θα κάψεις 33,6 λίτρα

Κέρδος 6,8Λ = 11€

Με 88.5 χλμ/ω(55mph) κάνεις 24.5 μέτρα το δεύτερο. (Υπ όψιν ότι έχει 15μ απόσταση απ το φορτηγό)

Γειά σου.

Εγώ σου λέω κινούμαι στα 10 μέτρα και σώζω 15Ε. Με 15Ε βάζω 9 λίτρα στρογγυλά ( με 1.66Ε/λ) και με 8 λίτρα ανα 100 χλμ κάνω κάτι παραπάνω από 100. Αν σου φαίνεται λίγο το κέρδος, ε τι να σου πω, μεγειά σου και καλοφάγωτα.

Με 88.5 χλμ/ω(55mph) κάνεις 24.5 μέτρα το δεύτερο. (Υπ όψιν ότι έχει 15μ απόσταση απ το φορτηγό)

Τι βολικά που ξεχνάς ότι και το φορτηγό κινείται, έχει μεγαλύτερη μάζα από σένα και θέλει μεγαλύτερο χρόνο για να σταματήσει από σένα, λόγω μεγαλύτερης ορμής.

Και μη μου μιλάς για 10μέτρα και επικινδυνότητα γιατί πάνε δες στον πραγματικό κόσμο πόσο είναι τα 10 μέτρα και πόση απόσταση χρειάζεται μια νταλίκα και ένα επιβατικό για να φρενάρει, έστω και με πρόσθετο χρόνο απόκρισης dt διαφορά για να αντιληφθείς το φρένο του μπροστά και πες μου αν σταματάς πάνω του ή οχι.

Και σε παρακαλώ το στυλάκι αυτό χασε το γιατί όταν μιλάς με έναν πολιτισμένο άνθρωπο που δε σε προσβάλει καλό είναι να μη φαίνεσαι χωριάτης.

Καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι βολικά που ξεχνάς ότι και το φορτηγό κινείται, έχει μεγαλύτερη μάζα από σένα και θέλει μεγαλύτερο χρόνο για να σταματήσει από σένα, λόγω μεγαλύτερης ορμής.

Και μη μου μιλάς για 10μέτρα και επικινδυνότητα γιατί πάνε δες στον πραγματικό κόσμο πόσο είναι τα 10 μέτρα και πόση απόσταση χρειάζεται μια νταλίκα και ένα επιβατικό για να φρενάρει, έστω και με πρόσθετο χρόνο απόκρισης dt διαφορά για να αντιληφθείς το φρένο του μπροστά και πες μου αν σταματάς πάνω του ή οχι.

Και σε παρακαλώ το στυλάκι αυτό χασε το γιατί όταν μιλάς με έναν πολιτισμένο άνθρωπο που δε σε προσβάλει καλό είναι να μη φαίνεσαι χωριάτης.

Καληνύχτα.

Αφού έχουν δει τόσα πολλά τα μάτια σου και έχεις τόσα βιώματα κάτσε και κώλησε στα 5 μέτρα απ την νταλίκα.

Άμα σου σπάσει το παρμπριζ λάστιχο που θα ξεκολλήσει από κακή αναγόμωση τότε έλα πες μου για το κέρδος.

Άμα πέτρα σου σπάσει το παρμπριζ, έλα πες μου για κέρδος.

Επίσης για την απόσταση και το φρενάρισμα.

Εσύ επειδή δεν βλέπεις μπροστά σου, δεν ξέρεις ότι πάει να φρενάρει η νταλίκα. Απ την στιγμή που φρενάρει θες περίπου 1 δεύτερο για να πατήσεις φρένο αφού θα πηγαίνεις ταξίδι και θα είσαι χαλαρός χαλαρός. Τα υπόλοιπα ιστορία.

Μην συγκρίνεις τι απόσταση κρατάνε τα αυτοκίνητα μεταξύ τους, γιατί βλέπεις μπροστά τι γίνεται και προβλέπεις κινήσεις και μπορείς να πατήσεις φρένο πριν τον μπροστά. Δες τι απόσταση κρατάνε σοβαροί νταλικέριδες μεταξύ τους και θα καταλάβεις.

Στο χωριό σου δεν ξέρω αν νύχτωσε αλλά εδώ στην πρωτεύουσα έχει ακόμα μέρα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως νταλικοειδή φορτηγά οχήματα τα αποφεύγω οσαν τον διάολο το λιβάνι...

livanis-amk-kai-mi-dianomi-merismatos-apofasise-i-taktiki-gs.jpg

In other news, θα ήθελα να αφήσετε τους χαρακτηρισμούς και την παρατήρηση αστρονομικών φαινομένων.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχουν δει τόσα πολλά τα μάτια σου και έχεις τόσα βιώματα κάτσε και κώλησε στα 5 μέτρα απ την νταλίκα.

Άμα σου σπάσει το παρμπριζ λάστιχο που θα ξεκολλήσει από κακή αναγόμωση τότε έλα πες μου για το κέρδος.

Άμα πέτρα σου σπάσει το παρμπριζ, έλα πες μου για κέρδος.

Χθες, accent του <2000 με γερο μεσα, ο πισω προφυλακτηρας οπως να'ναι "τοποθετημενος" (λογικα ειχε φαει στουκα) ξαφνικα αποκολληθηκε. Αν δεν ειχε φαναρι μπροστα (ετσι ωστε να ελαττωσουμε αρκετα την ταχυτητα πιο πριν) τωρα θα ημασταν σε κανα χωραφι...

Σιγουρα δεν ειναι safe να εισαι πισω απο μεγαλο οχημα (γιατι αν δεν φρεναρει μπροστα και απλα στουκαρει καπου) τοτε πρεπει να εισαι ninja για να κανεις κατι αλλα οπως και να'χει, οι 2 τονοι σταματανε πιο γρηγορα απο τους 20 (στην ιδια ταχυτητα).

Link to comment
Share on other sites

2 τονοι σταματανε πιο γρηγορα απο τους 20

^Σωστό, γιατί παίζει και η ορμή. Μια αμαξοστοιχία σταματά πιο αργά από ένα Ι.Χ., νο;

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριάζει στην περίπτωση μας γιατί μιλάμε για δύο κινούμενα οχήματα που με ένα dt σταματάνε. Και οι δύο θα διανύσουν αυτές τις αποστάσεις και όπως λέει και ο Αλέξης το βαρύτερο όχημα θα διανύσει μεγαλύτερη μέχρι να σταματήσει.

Παρόλα αυτά και εγώ είμαι ανήσυχος όταν δεν βλέπω μπροστά από το προπορευόμενο αυτοκίνητο (βλ φορτηγό, jeep) και είτε τα προσπερνάω είτε κρατάω μεγαλύτερη του συνηθισμένου ταχύτητα.

[MENTION=7401]alexis2044[/MENTION] αυτές οι διαφορές υπολογίστηκαν όταν τα δύο οχήματα έχουν ποια ταχύτητα;

Link to comment
Share on other sites

Χθες, accent του <2000 με γερο μεσα, ο πισω προφυλακτηρας οπως να'ναι "τοποθετημενος" (λογικα ειχε φαει στουκα) ξαφνικα αποκολληθηκε. Αν δεν ειχε φαναρι μπροστα (ετσι ωστε να ελαττωσουμε αρκετα την ταχυτητα πιο πριν) τωρα θα ημασταν σε κανα χωραφι...

Σιγουρα δεν ειναι safe να εισαι πισω απο μεγαλο οχημα (γιατι αν δεν φρεναρει μπροστα και απλα στουκαρει καπου) τοτε πρεπει να εισαι ninja για να κανεις κατι αλλα οπως και να'χει, οι 2 τονοι σταματανε πιο γρηγορα απο τους 20 (στην ιδια ταχυτητα).

προφανώς και σταματάει πιο αργά... αλλά μην νομίζετε όμως ότι δεν φρανάρουν και καθόλου...

Για δείτε στο tube πως φρενάρουν οι 20τόνοι...

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχουν δει τόσα πολλά τα μάτια σου και έχεις τόσα βιώματα κάτσε και κώλησε στα 5 μέτρα απ την νταλίκα.

Άμα σου σπάσει το παρμπριζ λάστιχο που θα ξεκολλήσει από κακή αναγόμωση τότε έλα πες μου για το κέρδος.

Άμα πέτρα σου σπάσει το παρμπριζ, έλα πες μου για κέρδος.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xjV2m70hA4o]YouTube - ‪wood goes through windshield car accident‬‏[/ame]

Mεχρι στιγμης εχω φαει απειρα κοτρωνια-παξιμαδια-κομματια λαστιχου,εχω αλλαξει ενα ανεμοθωρακα

και φυσικα το μπροστινο καπω ειναι γεματο σημαδια.Δεν το κανω λογω οικονομιας αλλα λογω οτι

εχω αδυναμο αυτοκινητο και οι "γρηγοροι" με κατι hundaiοδες η οι καγιενακιδες η μερικοι "τουρμπακιδες"

δεν με αφηναν να τα περασω και αναγκαζομουν και τα ειχα σε αρκετα σεβαστη αποσταση οχι ομως οπως

αποδεικνυεται ιδανικη για να μην εχω προβληματα.Α μου εχει ερθει και μια σκουπα απο σκουπιδιαρα.:p

Link to comment
Share on other sites

..... συχνές εμφανίσεις για να δίνεις καταλαβαίνει ότι είσαι από πίσω δεν νομίζω ότι είναι τόσο επικίνδυνο. ...

Πριν ρωτησω οτιδηποτε αλλο....τι σε κανει να πιστευεις οτι κερδιζεις σε ασφαλεια με το να σε δει ή μη ενας επαγγελματιας οδηγος.

Και δεν το λεω με την κακη εννοια για τους επαγγελματιες οδηγους αλλα επειδη σπανια κανουν επαγγελματικο ταξιδι 100κμ μη νομιζεις οτι θα ανεβεις στην προταιρεοτητα τους αν τυχον παει να γινει ατυχημα.

Το "κραταμε αποστασεις" δεν εχει βγει για τους μπροστα αλλα για τους πισω.

Περα απο αυτο...εχεις οντως κρατησει νουμερα για το ποσα λιγοτερα καταναλωνεις ή κλεψιμαιϊκα απο τον πινακα?

Θεωρω οτι εχεις κανει λαθος το bench....παραθετω to post σου

Έκανα πειραματάκια πηγαίνοντας και γυρνώντας από χαλκιδική τις τελευταίες μέρες, δοκιμάζοντας Drafting στα 3-10 μέτρα από φορτηγά, εκμεταλλευόμενος το φαινόμενο αρνητικής πίεσης.

Αν και στην αρχή ήμουνα δύσπιστος, η διαφορά στην κατανάλωση είναι γιγάντια.

Έχω βγάλει με ένα ντεπόζιτο σχεδόν γεμάτο, όχι πλήρως 563 χιλιόμετρα και δεν έχει αδειάσει ακόμα. (με τον τσέλιγκα - 60άρι ντεπόζιτο)

Ταχύτητες πίσω από το φορτηγό 90-100 km/h, AC αναμμένο και φορεμένη σχέση στην οποία πατάμε το πεντάλ το λιγότερο δυνατό.

Φτάνεις μια ώρα αργότερα που λέει ο λόγος, αλλά αν πληρώνεις τα μισά...

Στο mythbusters βγάλανε μάλιστα ότι γλυτώνεις έως και 40% όταν είσαι στα 3 μέτρα , στα 15 μετρα 20% και στα 30 11%.

myth2.jpg

Ti παει να πει φτανεις μια ωρα αργοτερα???Το θεμα στην ολη συζητηση ειναι να φτασεις την ιδια ωρα ...με και χωρις νταλικα.

(Και το κυριοτερο βεβαια -που εμενα με νοιαζει αλλα το αφηνω απεξω- ειναι να φτασει η νταλικα στο προορισμο χωρις εμενα κολλημενο πανω της.)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.